Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2009., 16:59   #81
Danas sam ultra jednostavna:

Tuna i leća - pomiješati oboje u podjednakoj količini, poškropit maslinjakom, i gore svježeg vlasca.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 17:39   #82
Quote:
Balkanka kaže: Pogledaj post
ima netko kakv recept za pureću jetricu osim onog, hrpetina luka i dinstaj
Oh, napokon netko tko voli jetrica.

Meni su super uz heljdinu kašu. Zdinstaš jetrica na luku i uz to skuhaš heljdinu kašu. Ona je brzo gotova. Malo ju začiniš začinima po želji i udri.

Neki ih pripremaju na tzv. venecijanski. Dinstaš luk na mješavini maslinovog ulja i maslaca, dodaš peršin i lovor. Na tome dinstaš jetrica narezana na tanke ploške. Uz to se uglavnom poslužuje kuhana palenta.
(Može se jetrica podliti i vinom kad se dinstaju, ali ja taj dio izostavljam.)


Jetrica na šumarski su pak kad prodinstaš šampinjone, staviš ih sa strane. Na malo masl.ulja dinstaš luk i češnjak, u to dodaš jetrica. Kad su jetrica gotova (nakon 5 min su uglavnom pečena) dodaj šampinjone i jedan oguljen paradajz narezan na kockice.
Sol, papar i ostali začini po želji.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 17:51   #83
Tinch sta napravis s lecom? skuhas ili? kakva je ta leca? ko riza ili?
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 17:56   #84
Quote:
Lilit kaže: Pogledaj post
Tinch sta napravis s lecom? skuhas ili? kakva je ta leca? ko riza ili?
Leća ti je mahunarka, podjseća na grah, slanutak.. Ili kuham, ili kupim konzervu. Sad je bila konzerva.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 18:28   #85
Đipsi, ovi recepti su za pureću jetricu ili može bilo kakva?
Inače, ja jetricu radim tako da je ispečem na grill tavi i onda je prelijem kombinacijom maslinovog ulja i hrpetinom češnjaka.
Smrđi ali je fantastično
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 20:58   #86
Quote:
Maslina kaže: Pogledaj post
Đipsi, ovi recepti su za pureću jetricu ili može bilo kakva?
Inače, ja jetricu radim tako da je ispečem na grill tavi i onda je prelijem kombinacijom maslinovog ulja i hrpetinom češnjaka.
Smrđi ali je fantastično
Ja dinstam uglavnom pileću, ali recepti su primjenjivi i na teleću npr. Jedino svinjska mi nekako ne paše. Miris je prejak.

Au.. Jetrica s češnjakom.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 21:06   #87
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Leća ti je mahunarka, podjseća na grah, slanutak.. Ili kuham, ili kupim konzervu. Sad je bila konzerva.
Leća mi je super, ali je kod nas skroz zanemarena.
Najčešće kupujem zelenu i crvenu.

Zelena se kuha oko 45min, a crvena 25.

Kad kuhate leću, stavljajte je u kipuću vodu jer je tako kuhana lakše probavljiva nego kad se stavi u hladnu vodu i čeka da uzavri.

Leću najviše volim uz piletinu i kombinaciju raznih začina, ali i u juhama.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 21:55   #88
Kod nas jako rijetko ima smeđe leće, a ta mi je najbolja.
Može se pripremati i kao varivo. Slično grahu, samo s puno više povrća.
Stavi se celer, luk, mrkva, krumpir, pomidori.. i kuha. Odlična je.
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 22:03   #89
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Leća mi je super, ali je kod nas skroz zanemarena.
Najčešće kupujem zelenu i crvenu.

Zelena se kuha oko 45min, a crvena 25.

Kad kuhate leću, stavljajte je u kipuću vodu jer je tako kuhana lakše probavljiva nego kad se stavi u hladnu vodu i čeka da uzavri.

Leću najviše volim uz piletinu i kombinaciju raznih začina, ali i u juhama.
Ja uvijek stavljam u hladnu

Zelenu nisam jela (ako se ne varam) Ima li razlike?
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 23:30   #90
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Ja uvijek stavljam u hladnu

Zelenu nisam jela (ako se ne varam) Ima li razlike?
Razlika u okusu i nije velika, više se radi o razlici u tvrdoći pa se ovisno o tome i bira određena leća za neko jelo.

Meni je nekako najdraža crvena. Ona je ujedno i najmekša.
Nju se može koristiti za zgušnjavanje nekih jela, a za variva su mi bolja smeđa i žuta.

Najdraži recept s lećom mi je orzo (ječam) s lećom. Sad to ne jedem, ali mi je inače jedno od boljih jela s grahoricama.

Leća, za raliku od nekih drugih grahorica, npr. slanutka, nema puno masti pa sam ju zato prije dosta kuhala.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 10:34   #91
Evo, keljim po TincHinom nalogu:


Ukiseljeni šampinjoni

Potrebno: 1kg šampinjona (sitnijih), 2 dijela vode, dio bijelog octa, malo šećera, 3 lista lovora, malo ružmarina, nekoliko zrna papra, 2 crvena feferona, sjeme slačice grančice, mirođija (kopar), sol
Šampinjone očistiti, oprati i prokuhati 3 minute u posoljenoj vodi, zatim ih ocijediti, ostaviti da se ohlade, a onda poredati u čiste i suhe tegle. U međuvremenu prokuhati vodu, ocat, sol, šećer, lovor, ružmarin, papar i feferone, pa ostaviti da se prohladi. Pripremljene šam­pinjone posuti sjemenom slačice, staviti između njih grančice kopra i preliti ih prokuhanom i prehlađenom tekućinom sa začinima. Tegle hermetički zatvoriti ili ih dobro povezati dvostrukim celofanom, prethodno poto­pljenim u alkoholu. Čuvati sa ostalom zimnicom na hladnom i suhom mjestu.


Slačica je biljka, postoje bijela i crna. Ne znam kako da još pomognem. Ako nađem fotku, stavit ću. Treba pogledat' ima li je po dućanima.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 14:59   #92
vidim da spominjete leću. u turskoj sam se zaljubila u merdžimek. turkinja kod koje sam tu čorbicu prvi put probala je dala recept mojoj mami pa mi je ona sprema. sada nemam točno taj recept, ali sam malo proguglala http://turkishcook.com/TurkishFoodFo...TIL-SOUP-.aspx
ovaj margarin mi ovdje čudno djeluje, koliko znam moja stara ga ne stavlja, mogu je večeras pitati kako ga priprema. uglavnom, prilično zdravo jelo, a preukusno.
gondomirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 15:02   #93
i samo da naglasim, merdžimek se jede za doručak
gondomirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 20:20   #94
Manje četa više recepata molim
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 19:48   #95
Za TincH, a i ostale ljubitelje leće - probajte Coopovu (sad Spar). Odlična je.

Što se recepata tiče, u zadnje vrijeme često punim tikvice i patlidžane.

Dinstam na luku i češnjaku izdubljeno meso tikvica/patlidžana, narezanu rajčicu, malo mljevenog mesa ili nasjeckane piletine. Dodam bosiljak, timijan, malo kadulje. Time napunim tikvicu/patlidžan (prethodno ih malo blanširam, da pečenje u pećnici bude kraće) i posipam s malo mozzarelle. (Ona donekle prolazi, uz posni.)
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 21:27   #96
Jaja sa posnim sirom

Malo ulja se stavi u tavu i kad se postigne željena temperatura bace se jaja gore.
Jaja se prije toga začine(ja stavim malo soli,čili,kurkume).
Izmiješa se drvenom kuhačom (da se ne izgrebe tava).
Nakon što je na pola gotovo baci se posni sir(ja stavljam zrnati).
Miješa se i kad je gotovo(sve skupa traje oko 5 minuta na laganoj vatri) posluži se na tanjur.
Uz to si narežem paradajz i papriku.

Dobar tek.
Plavi Lav is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 21:31   #97
Jaja sa zobenim pahuljicama

E ovo sam probao nedavno i na tome je ostalo

Ovako...

Isto kao kod obroka sa posnim samo što se ne stavlja posni nego zobene na pola puta

Znači stave se zobene i miješa se.
Nakon što je gotovo(zobene omekšaju i rastope se) posluži se na tanjur.
Ja stavim preko svega toga(kad dospije na tanjur) oko 5 žličica ajvara.

Dobar tek.
Ok je samo mi je bilo malo čudno jer se treba priviknuti.
Plavi Lav is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 22:26   #98
Ja sam u zadnje vrijeme često kuhala kus kus i heljdinu kašu.


Najbolje mi je kad kus kus/heljdu/etc. zdinstam s lukom i povrćem, začinim svježim i sušenim začinima (što već tko ima) pa time napunim npr. rajčice, tikvice,... i zapečem u pećnici.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 12:37   #99
moj omiljeni slatkiš:
skuham 7-8 jabuka dok skroz ne postanu mekane, onda ih izgnječim i dodam cimet. i sve odjednom pojedem jer mi je preukusno.

jučer grah na meksički, zdravo i ukusno. grah i kukuruz iz konzerve, paprika na trakice nasjeckana u finoj čorbici, bez ikakve zaprške. i 6-7 peperoncina.
gondomirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2009., 20:17   #100
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post

Znam, rizi-bizi bez rizi, jedan od fejvrit priloga:

Zdinstati 200g smrznutog graška na 1 luku i žlici maslinovog ulja. Kad malo omekša, prekriti vodom, začiniti vegetom, i posuti s milijun tona kopra, svježeg ili suhog.

Kad je gotovo nek malo odstoji da se voda upije.
Ovo se može zblendati, što daje NAJFINIJU JUHU IKAD

S tom razlikom da se ipak stavi malo više vode tijekom kuhanja (jedno 2dcl više) i kopar se dodaje tek na kraju kad je gotovo.

Ja zblendam u blenderu jer volim da je masa glatka skroz. Ali može i štapni mikser, osoba koja mi je to predložila radi na taj način.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:36.