Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2003., 16:51   #21
Coelho...

ustvari, on uopce ne spada u knjizevnost, vise bi mu odgovaralo svrstavanje medju lance velikih marketa, story super nove i slicno... on je jednostavno prodavac duhovnosti za prosjecne i one malo ispod
__________________
Život je najveća umjetnost!
More zemlja vino is offline  
Old 11.08.2003., 19:01   #22
Quote:
TzU kaže:


Da ne skrecem skroz sa teme : MLM je gola prevara, sta slijedi vec iz elementarne matematike. Naime, princip se zasniva na piramidalnoj shemi koja bi trebala, da bi funkcionirala, rasti eksponencijalno. Problem je samo u tome da s takvim rastom vec nakon nekoliko krugova jednostavno ponestane ljudi, ali to one u vrhu, koji skupljaju vrhnje, ne smeta. Na obodu kruga pak ljudi gube imovinu i upropastavaju se. Cudim se zasto ti AMWayevci i slicni vec nisu u zatvoru?
A ja se čudim tvom pitanju. Ako neko poduzeće ima promet od pet, šest ili sedam milijardi dolara godišnje, ako šakom i kapom dijeli demokratima i pogotovo republikancima lovu za izbore, ako je bivši predsjednik SAD-a Dijamant u tom poslu, kao i njegov savjetnik za ekonomiju, ako sin tog predsjednika, i sâm šef države, obiđe Amway i njegove tvornice u Michiganu da bi tvrtki dao potporu u stalnim obračunima na raznoraznim sudovima - zašto bi ih zatvorili?

Neću reći ime tog Dijamanta, ali prezime mu je Bush.
stitch is offline  
Old 11.08.2003., 19:16   #23
hehehe,ak je Bush dijamant u tome,onda stvarno nema vise sumnje da je to za idiote
Kvejki is offline  
Old 11.08.2003., 19:41   #24
Cool Uvijek mi se činio blufferom...

Mislim da je Coelho precijenjen kano i Marquez, štaviše da je totalni prevarant i da ga hvale po sistemu psihologije gomile.
Sitni trickovi iz ženskih magazina, i knjiga poput RECITE DA SEBI (!!) u vidu jalovih bildungromana, a na razini brazilskih sapunica, e kako to može biti "vrijedno djelo"...?!

Zadnje uređivanje Gabriel Buzančić : 11.08.2003. at 22:11.
Gabriel Buzančić is offline  
Old 11.08.2003., 19:48   #25
pretpostavljam da misliš na marqueza? on se ne da usporediti s coelhom. sto godina samoće mi je jedan od najboljih romana 20. st.
manwe is offline  
Old 11.08.2003., 21:47   #26
Re: Paulo Coelho

Quote:
finalnifantazista kaže:
Primijetio sam da na ovom forumu ima ljubitelja i mrzitelja Coelha, pa me zanima što se to vama (ne) sviđa kod njega, koje su vam najomiljenije njegove knjige, koje njemu slične pisce volite (tipa Bach, Mandino) i zašto itd.
Mandino?

Sada mi je jasno zašto je ova tema skrenula na MLM.

Vidim, FF, da si popušio priču i marljivo nabavljao literaturu.
stitch is offline  
Old 12.08.2003., 00:49   #27
zatvoren prozor

Knijga koju gotovo cijelu znam na pamet je Mali princ.

S druge strane kad sam procitao Alhemičara, pomislio sam kako se radi o najobičnijem stilizovanom priručniku za samopomoć.

Pročitah Petu Goru....
šta reći!?
Zalosno je da tako jedna prosječan pisac ima toliki tiraž, još je zalosnije što mi upćr govorimo o njemu.
Prava slava pjesnika je ona među pjesnicima!
Tu slavu Koeljo nikad neće imati (ta me misao tješi).
Peta gora je za nijansu bolja od Alhemičara, jer prati postmodernističke ili modernističke književne tokove.-Donekle.

Sve ostalo je priručnik.
Ali moramo priznati da se razumije u pare.

Jednu zbirku priča pretvorio je u posebne brošurice i zaradio gutu love!
Djeci koju srećem na ulicama moga grada govorim da ne čitaju Koelja jer jednostavno nije dovoljno dobar iako kavalitet postoji.
Upućujem ih na sada već manje poznate knjige Princa i Galeba J. L.
pročitah petu goru i zafrljacih je kroz prozor.
Nesrećom bio je zatvoren.
poslije radi ljubavi koje imama prema knjigama to vise nisam mogao uraditi.
Ipak, ta knjiga mi se izgubila iz vida...
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 12.08.2003., 08:10   #28
svaka cast na postovima..vecina je tocno..ja sam procitao samo alkemicara ima godina dosta vec...i bio mi je oke....
a to znaci:
sve kritike na njegov racun stoje nemam sto dodat..
a priznat se covjeku mora da pise dosta jednostavno i pitko a i ne moze se reci da su njegove knjige "pogubne za drustvo"...stovise svi koji ne vole knjige mozda se zainteresiraju za citanje sto u konacnici nije lose...("blabla citao sam alkemicara...ma daj to je bezveze procitaj xxxxx pa cejmo onda pricat"...i A onda procita nesto drugo i kaze vidi ovo je bolje...)

osim toga mislim da covjek nista ne mulja, slusao sam par intervjua i kako govori tako i pise...
...
ukratko: po meni se ne moze reci da je to losa literatura...povrsna jest ("light" sto bi se reklo)...

marquez je skroz druga prica i ne da se usporedjivat s coelhom...

p.s. priznajem da je iritantno kad manekenke i nogometasi u gloriji izjave kako su procitali coleha i misle kako su popili svu pamet svijeta...al po meni je to isto kao da netko kaze kako mu je ludilo "easy" od faith no more a inace glazbu slusa samo na peronu dok ceka vlak....thats the way it is
milk is offline  
Old 12.08.2003., 21:16   #29
Cool Možda nisu isti ali nijednog ne kužim

Quote:
milk kaže:
svaka cast na postovima..vecina je tocno..ja sam procitao samo alkemicara ima godina dosta vec...i bio mi je oke....
a to znaci:
sve kritike na njegov racun stoje nemam sto dodat..
a priznat se covjeku mora da pise dosta jednostavno i pitko a i ne moze se reci da su njegove knjige "pogubne za drustvo"...stovise svi koji ne vole knjige mozda se zainteresiraju za citanje sto u konacnici nije lose...("blabla citao sam alkemicara...ma daj to je bezveze procitaj xxxxx pa cejmo onda pricat"...i A onda procita nesto drugo i kaze vidi ovo je bolje...)

osim toga mislim da covjek nista ne mulja, slusao sam par intervjua i kako govori tako i pise...
...
ukratko: po meni se ne moze reci da je to losa literatura...povrsna jest ("light" sto bi se reklo)...

marquez je skroz druga prica i ne da se usporedjivat s coelhom...

p.s. priznajem da je iritantno kad manekenke i nogometasi u gloriji izjave kako su procitali coleha i misle kako su popili svu pamet svijeta...al po meni je to isto kao da netko kaze kako mu je ludilo "easy" od faith no more a inace glazbu slusa samo na peronu dok ceka vlak....thats the way it is
Morti se i na daju uspoređivat njih dvojica, Coehlo i Marquez, ali sam u jednom prijašnjem topicu o knjigama KOJE NISTE USPILI DOČITAT ili sličnoga, prijavio da sam STO GODINA SAMOĆE i JESEN PATRIJARKA vratio na policu knjižnice jer su mi bili nepregledni.
I tom sam prilikom rekao da se čudim Marquezovoj popularnosti, i da se ne stidim reći da Marqueza ne kužim jer sam tolike knjige pročital.
Ako se i ne daju uspoređivati, u mom slučaju imaju jednu osobinu zajedničku - davež.

Zadnje uređivanje Gabriel Buzančić : 12.08.2003. at 22:10.
Gabriel Buzančić is offline  
Old 12.08.2003., 22:06   #30
Re: Re: Paulo Coelho

Quote:
stitch kaže:
Mandino?

Sada mi je jasno zašto je ova tema skrenula na MLM.

Vidim, FF, da si popušio priču i marljivo nabavljao literaturu.
Galeba od Bacha sam pročitao prije Alkemičara i smatram ga daleko boljom knjigom od Alkemičara, toliko da smatram da moraš bit idiot da bi ju popljuvao... za Alkemičara još kužim zašto ga toliko ljudi pljuje.

Quote:
Gabriel Buzančić:
Mislim da je Coelho precijenjen kano i Marquez, štaviše da je totalni prevarant i da ga hvale po sistemu psihologije gomile.
Sitni trickovi iz ženskih magazina, i knjiga poput RECITE DA SEBI (!!) u vidu jalovih bildungromana, a na razini brazilskih sapunica, e kako to može biti "vrijedno djelo"...?!
Složio bi se da je Marquez precijenjen kao i Coelho (to ne znači da sam promijenio mišljenje o Alkemičaru).

Pa kak to da se ne javljaju ljudi koje sam na drugim temama vidio kak hvale Coelha?

I khm, nitko nije komenirao ono s Shakespearom kaj sam napisao??
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Old 12.08.2003., 22:42   #31
Quote:
stitch kaže:
Ukratko, sve su mu knjige na isti kalup. "Veronika" je donekle iznimka, zbog novih motiva, ne zbog kvalitete.

Riječju, odnosno znakom:
A meni je baš Veronica grozna, živi užas
 
Old 12.08.2003., 22:49   #32
Re: Uvijek mi se činio blufferom...

Quote:
Gabriel Buzančić kaže:
Mislim da je Coelho precijenjen kano i Marquez, štaviše da je totalni prevarant i da ga hvale po sistemu psihologije gomile.
Sitni trickovi iz ženskih magazina, i knjiga poput RECITE DA SEBI (!!) u vidu jalovih bildungromana, a na razini brazilskih sapunica, e kako to može biti "vrijedno djelo"...?!

nemam ništa protiv Coelha, kao ni protiv nikoga, tko ga voli nek čita, tko ne, nek ga ne čita, pa barem knjiga i pisaca ima dosta.

Ali, kako molim te, po čemu ideš uspoređivati Coelha i Garciu Marqueza?



Gdje je to GGM prodavao "jeftinu psihologiju"?


Quote:
I tom sam prilikom rekao da se čudim Marquezovoj popularnosti, i da se ne stidim reći da Marqueza ne kužim jer sam tolike knjige pročital.
Ako se i ne daju uspoređivati, u mom slučaju imaju jednu osobinu zajedničku - davež..
E, pa to ti je onda pitanje ukusa. Što nema veze s stilom i sličnošću jednog i drugog.

To je isto kao kad bi ja rekla da su mi Coelho i Krleža isti kreteni, jer su obadvojica davež. Po mom ukusu.
 
Old 13.08.2003., 07:44   #33
hvala solaris, postedjeh me odgovora
milk is offline  
Old 13.08.2003., 10:10   #34
Quote:
Solaris kaže:
A meni je baš Veronica grozna, živi užas
Gdje sam napisao da je dobra?
stitch is offline  
Old 15.08.2003., 02:14   #35
Alkemicar, Mali Princ i slicne gnjusne nebuloze su knjige koje meni ne govore nista o meni, a niti o bilo cemu ostalom. Pretenciozno do bola, napuhano i abnormalno dosadno...
Aralica mi se cini zanimiljivim kao Burroughs na svom kreativnom vrhuncu naspram ovakvih knjizevnih izbljuvaka...
Mikilegendo!care! is offline  
Old 15.08.2003., 03:51   #36
Cool Sad tu snagu moš upotrijebit za mnoge korisne stvari.

Quote:
milk kaže:
hvala solaris, postedjeh me odgovora
Takve uštede stvaraju vremenske vrtloge i tak dalje, kao kod Umberta del Grande...
Gabriel Buzančić is offline  
Old 15.08.2003., 12:40   #37
...probala sam Alkemičara, došla do 20. strane i

Ko da čitam neku Moju sudbinu, za dokone kućanice...

Ostalo nisam htjela ni dirnut, poučena iskustvom....
Crow Jane is offline  
Old 18.08.2003., 12:32   #38
evo finalni fantazista, da se osvrnem na ono o shakespeareu kradljivcu ideja i na coelha kradljivca ideja. i jedno i drugo stoji. i na temelju cega onda neko moze tvrdit da je shakespeare bolji od coelha kad ni jedan ni drugi nisu originalni. e. samo sta je shakespeare ukro pricu, kostur i onda pricu koja je nekad davno glasila ''bili jednom mladi i nisu se smjeli voljeti pa su se ubili'' prosiruje psiholoskim estetskim i drugim elementima i nakraju ispalo dobro. a coelho uzeo vrhove ledenjaka filozofije sta se kaze, ispod kojih se krije jos gomila umnog i tesko shvatljivog i napisao knjigu - uvod uvoda u filozofiju. uvod uvoda u religiju. uvod uvoda koji u mnogim slucajevima ne odvede ljude ni do pravog uvoda u bilo sta. eto, u tome je razlika izmedju shakespearea i coelha.

sta se mene osobno tice, procitala sam alkemicara i veroniku (jaoj, kod one scene kad se samozadovoljava nisam se mogla ne nasmijati - koje provale!!) i bilo mi je zabavno uz to stivo, jako se brzo cita i ... nemam sta vise rec o tome.

ustvari, da, malo bi popljuvala galeba jonatana, citala sam to u osnovnoj skoli i poludila sam od te knjige, doslo mi da pocupam svo perje tom galebu i da ga skuham i pojedem ko vjestica iz ivice i marice . valjda nije knjiga losa, ali ja tako neopisivo mrzim pretjerani optimizam da bi takve ljude najradije mucila pa da onda vidis kako ce bit optimisticni dok se rostiljaju!!!
sumski duh is offline  
Old 18.08.2003., 21:07   #39
"alkemičar" ne da mi se nije svidio, neg sam zaspala od dosade. od tada čitam samo kritike na njegova djela. btw. "-kemičara" sam čitala davno, davno, kad još nisam ni znala kaj je new age (a sad sam starija i pamenija pa znam ) i odustala od toga, jer mi se nije dalo polemizirati sa svećenicima oko toga tko je u pravu i sto i zasto je ispravno. nisam se ufurala u taj film. al, eto, za kraj jos zelim reci da sam ovo ljeto nailazila na ponosne kupace/lezace na plazi s bas tom knjigom u ruci. nevjerojatno koliko ih je zeljelo "prouciti" ga. tip do mene na plazi ga je furao sa sobom punih tjedan dan. a kaj ces, buraz, neke opici sunce pa meditiraju, a da ni ne znaju
 
Old 19.08.2003., 12:53   #40
Coelho prodaje ljudima ono što žele pročitati - Ako nešto jako želiš, čitav svijet će se urotiti da to dobiješ. IMHO, situacija je upravo suprotna. Bach (osim galeba) je sličan njemu jer promovira neke new age ideje na jednostavan način.

Marquez se ne da uopće uspoređivati sa ovom dvojicom, on je za klasu iznad njih.

Ne znam kako ti Sto godina samoće može biti nepregledno, pa već u prvoj rečenici saznaš jedan od najvažnijih dijelova knjige. Patrijarhova jesen je zbrkana jer su rečenice duge po tri stranice ali se isto isplati pročitati.
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:59.