Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2008., 16:01   #1
Student servis Q&A

Dakle na ovoj stranici
http://ccenterclient.porezna-uprava....p?file=200.XML

nasao sam ovo
"Ako u tijeku poreznog razdoblja uzdržavani član uže obitelji i/ili dijete za koje porezni obveznik u istom poreznom razdoblju koristi dio osobnog odbitka ostvari primitke u iznosu većem od 9.600,00 kuna godišnje, porezni obveznik koji je po toj osnovi koristio osobni odbitak, obvezan je podnijeti godišnju poreznu prijavu.
U tom slučaju, porezni obveznik nema pravo u godišnjoj poreznoj prijavi koristiti osobni odbitak za te uzdržavane članove uže obitelji i djecu, a uzdržavani član uže obitelji i/ili dijete koji je ostvario oporezive primitke od kojih se utvrđuje dohodak, može podnijeti godišnju poreznu prijavu i koristiti osobni odbitak."

Dakle, ako ja sada preko student servisa zaradim vise od 9600 kn, da li ce onda moj tata (uzdrzavatelj) i dalje dobivati povrat poreza na mene? Ako ne, i ako ja prijavim ovih recimo 10 000 kn, koliki cu ja odbitak dobiti? Nista mi vise nije tu jasno, ne znam da li da radim ili ne, koliki je opce odbitak za mog uzdrzavatelja?
__________________
We dont need no education....
-yes you do, you just used a double negative
sylar86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 11:33   #2
Ako zaradis vise od 9600 kn, tvoj tata vise nece moci koristiti uvecani osobni odbitak na kojeg ima pravo sve dok si uzdrzavani clan (a ako zaradis vise od 9600 kn u jednoj godini, prestajes to biti).
U tom slucaju, kao sto si i sam procitao, tvoj tata na kraju godine mora predati poreznu prijavu na kojoj ce te 'skinuti' s olaksice i u slucaju da nema nekih drugih olaksica (stambeni kredit, zdrav. usluge, neki drugi dohodak...) vjerojatno imati za uplatu poreza.

Da li raditi ili ne? Ja bih rekla definitivno da jer tvoj tata ce drzavi morati vratiti puno manje nego sto ces ti zaraditi.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 15:30   #3
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Ako zaradis vise od 9600 kn, tvoj tata vise nece moci koristiti uvecani osobni odbitak na kojeg ima pravo sve dok si uzdrzavani clan (a ako zaradis vise od 9600 kn u jednoj godini, prestajes to biti).
U tom slucaju, kao sto si i sam procitao, tvoj tata na kraju godine mora predati poreznu prijavu na kojoj ce te 'skinuti' s olaksice i u slucaju da nema nekih drugih olaksica (stambeni kredit, zdrav. usluge, neki drugi dohodak...) vjerojatno imati za uplatu poreza.

Da li raditi ili ne? Ja bih rekla definitivno da jer tvoj tata ce drzavi morati vratiti puno manje nego sto ces ti zaraditi.
ok, nesto mi nije jasno u vezi ovoga, a to je ova 'uplata' poreza. jel to znaci da osim sto te roditelj ne moze navesti kao uzdrzavanog clana, mora nesto jos i platiti zato kaj si zaradio vise od 9.600? koliko??
missVortex is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 15:37   #4
Tako je. Morat će vratiti državi onoliko za koliko mu je bila uvećana plaća tokom godine na temelju uvećanog osobnog odbitka za uzdržavanog člana. Koliko, ovisi o plaći tvog roditelja, to ti ne mogu reći bez da imam btto plaću tvog roditelja.

Zbog povećanja osobnog odbitka sa 1600 na 1800 kn mjesečno, granica više neće biti 9600 kn godišnje, nego nešto više.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 15:49   #5
ok.. a kako to mijenja cinjenica da mi roditelj zadnjih pola godine nije u radnom odnosu, nezaposlen je?
jel onda to nesto manje? ili placa za ovih pola godine koje je primao placu?
koje su sanse da ce ga 'uhvatiti' ako ne podnese poreznu prijavu i koje su sankcije?
hvala puno na odgovoru.
missVortex is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 15:52   #6
Mijenja jako puno . Tvoj roditelj bi ionako predao poreznu prijavu (nadam se da to znate i da bi tako napravili ) jer bi imao za povrat. Ovako će mu povrat biti umanjen, ali bi i dalje trebalo biti za povrat.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 20:40   #7
E puno ti hvala na odgovoru!
__________________
We dont need no education....
-yes you do, you just used a double negative
sylar86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 14:19   #8
bok ljudi...

student sam i radio sam preko student servisa, zaradio novce i sad idem kod ortodonta da mi stavi aparatic. kod njega dobijem racun. dali imam ikakve sanse da dobijem povrat poreza?

hvala
tom07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 14:23   #9
Jedino ako si zaradio preko 50000 kn preko student servisa.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 14:50   #10
nisam... gleda se od 1.1.2008? jel tako? od tada ima 30.000kn
tom07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 15:10   #11
Gleda se od 1.1. do 31.12. Ako u tom periodu zaradis preko 50.000 kn (znaci da si poceo placati porez), imat ces pravo na povrat.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 17:06   #12
rad preko student servisa i mirovina

pozdrav.
zovem poreznu upravu-ne javljaju se.
zovem student servis- ne javljaju se.
bolesna sam i ne mogu van iz kuće...a želim podhitno znati ukratko samo jednu stvar... ako bilo tko zna.

1. ako primam mirovinu koja godišnje iznosi sve skupa 40 000 kn....
znači li to da ako radim preko student servisa... gdje je ograničenje zarade 50 000 kn... (a iznad toga se plaća porez) znači li to da mojih mirovinskih 40 000 kn ulazi u tih 50 000 ...stoga preko student servisa ne bih smjela zaraditi više od 10 000 kn godišnje inače plaćam porez?...

2. ako plaćam taj porez u slučaju da sam zaradila preko student servisa više od 10 000 kn.....plaćam li porez na svih 50 000 ... ili samo na razliku...dakle...ukoliko plaćam...odbija li se od svake iduće upalate..novac automatski.,..ili ja jednostavno moram iskeširati određenu svotu novaca??..

puno zahvaljujem ako itko zna.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 15:04   #13
nemoj se brinut, oporezuje ti se samo ono što zaradiš prako sc-a,znači ako pređeš preko tih 50 tis.to znam jer sam u istoj situaciji, provjerila sam to i u sc-u.možda ti nebi bilo loše da si otvoriš žiro račun u drugoj banci od one preko koje primaš mirovinu,tako da budeš ziher.to ti je 100%provjereno!!
garnierica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 17:28   #14
Quote:
garnierica kaže: Pogledaj post
nemoj se brinut, oporezuje ti se samo ono što zaradiš prako sc-a,znači ako pređeš preko tih 50 tis.to znam jer sam u istoj situaciji, provjerila sam to i u sc-u.možda ti nebi bilo loše da si otvoriš žiro račun u drugoj banci od one preko koje primaš mirovinu,tako da budeš ziher.to ti je 100%provjereno!!
eh..super...napokon!

i da, mirovina mi sjeda na tekući račun raifaisenu, a plaća od sc-a u privrednu.

već sam pomislila da mi zatvor ne gine... ajoj...

tnx
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 17:12   #15
Exclamation Student servis namjerno odugovlači

Poštovani,

mnogim studentima članovima zagrebačkog student servisa kasne uplate na žiro račune, i to isključivo radi "pogreške" samog Student servisa, iako su poslodavci svoje obaveze ispunili (dakle uplatili odgovarajuće iznose na račun Student servisa) u nekim slučajevima i prije više od tjedan dana.

Prošli mjesec smo ih zvali da pitamo o uplati na što su nam odgovorili da je uplaćeno i da bi plaća trebala sjesti na račun najkasnije sutra. Nakon 2 dana nazvao ih je naš izvršni direktor i njemu su priznali da je uplata tek na taj dan (kada je nazvao) izvršena.

Ovaj mjesec opet slična priča. Uplaćeno nam je u petak i rečeno da će biti na računu u ponedjeljak. U pon sam nazvao da bi mi rekli da su tek onda dobili uplatu od strane moje firme i da će biti uplaćeno tokom dana i na računu danas. Danas naravno opet nema ništa na računu i nitko se ne javlja na tel. kao i inače, osim ako ne nazovem centralu pa me direktno prespoje, međutim kako im je radno vrijeme do 15:30h nema mi se tko više javiti.

U Pravilniku o posredovanju pri zapošljavanju redovitih studenata (NN 16/96), kao i na internetskim stranicama svih hrvatskih student servisa, ne postoji stavka u kojoj je određen vremenski rok do kojeg Student servis mora isplatiti novac na račun studenata.

Dakle, pitanje glasi, da li zaista taj vremenski rok ne postoji, i ako je tako, znači li to da Student servis može odugovlačiti s isplatama do u beskonačnost? Zar ih se zaista nikako ne može pritisnuti?

Unaprijed zahvaljujem.
Hall_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 08:10   #16
Sasvim je razumljivo da ako je novac uplacen u petak, da njima na racun nije sjeo do ponedjeljka. Isto tako, nekoliko dana stvarno nije neki nerazuman rok.

Zadnje uređivanje Katrin : 18.02.2009. at 14:08.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 10:30   #17
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
nekoliko dana stvarno nije neki nerazuman rok.
Dva dana nije, tjedan i više dana jest. Ono što meni smeta je to što odugovlače. Ako kažu da će uplata biti na određeni dan, neka se onda toga i drže jer ljudi računaju s tim, a ne da se oduži još cijeli tjedan. Najgore je jer to rade namjerno jer je njima u interesu, a nama je više dosta. U pon sam ih nazvao i rekli su da će uplata biti isti dan. Danas je srijeda i još ništa. Danas mi je kolega rekao da je i on u pon zvao i da su njemu rekli tek u uto, a zvao je prije mene. Odugovlače i izmišljaju i svima nam je dosta toga.
Hall_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 14:50   #18
Quote:
Hall_ kaže: Pogledaj post
Dva dana nije, tjedan i više dana jest. Ono što meni smeta je to što odugovlače. Ako kažu da će uplata biti na određeni dan, neka se onda toga i drže jer ljudi računaju s tim, a ne da se oduži još cijeli tjedan. Najgore je jer to rade namjerno jer je njima u interesu, a nama je više dosta. U pon sam ih nazvao i rekli su da će uplata biti isti dan. Danas je srijeda i još ništa. Danas mi je kolega rekao da je i on u pon zvao i da su njemu rekli tek u uto, a zvao je prije mene. Odugovlače i izmišljaju i svima nam je dosta toga.
Nisi li rekao da je uplaceno u petak? Jucer je bio utorak, dakle proslo je 2 dana. Ako su danas i uplatili, opet se to ne moze prebaciti odmah vec ce sjesti na racun vama sutra.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 15:09   #19
Rečeno nam je u pon. da će biti uplaćeno, nije. Nakon toga da će biti u utorak uplaćeno, nije. Danas nazovem, kaže da će biti uplaćeno danas, naravno da sam poludio i dala mi je broj voditelja. Počela se ispročavati da je najvjerojatnije došlo do greške s njihove strane (mda.. svaki mjesec) i da će biti danas uplaćeno i na računu iza 17h ili sutra.
Uglavnom, prelazimo na drugi.. jer ovo nema smisla. Ne namjeravam svaki mjesec čekati plaću dodatnih tjedan dana radi njihove nesposobnosti/manipulacija. No svejedno ako ih se može na bilo koji način klepnuti volio bi to napraviti, jer drugo je kad je slučajno, al' ovo je namjerno.
Hall_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 10:36   #20
a da odete u onaj drugi servis,kod botaničkog vrta?
ja dok sam šljakao kao student sam mogao odmah tamo kod njih podići lovu (kak sam nosio stalno ugovore mi je to bilo super)
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:58.