Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2007., 15:39   #21
ne znam puno, ali evo ono malo što znam iz vlastitog iskustva: nizak kalij, odnosno poremećen odnos njega i natrija (koji u odnosu na kalij bude previsok, premda u granicama normale u krvnoj slici), ti izaziva visok tlak, prvenstveno nakupljanjem suvišne vode u organizmu. u tu svrhu postoji diuretik koji pospješuje izlučivanje vode, ali pritom čuva kalij (ne mogu se sjetiti kako mu je ime).
za neki pravi lijek ne znam, ali se nadam da si prosao endokrinolosku obradu. ako nisi, trazi uputnicu za endokrinologa obavezno! trebaš prvo saznati o kojem se točno poremećaju radi i koji je uzrok, a onda tek slijedi liječenje.
 
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 23:52   #22
endokrinolog - preporuka

moze li mi netko preporuciti endokrinologa u zg-u koji se malo vise bavio poremecajima rada nadbubrezne zlijezde i koji ima normalan pristup pacijentu?

prije sam bila u kbc-u osijek, a lijecnica em sto je bila vrlo neprofesionalna, em sto je bila prilicno nezainteresirana (ispada da moras imati osjecaj krivnje sto ne spadas u vecinu koja ima dijabetes ili probleme sa stitnjacom ) tako da vise nemam strpljenja, a ni vremena za jos jednu takvu, pogotovo kad se uzme u obzir da dosta kasnim sa pretragama.

unaprijed hvala!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 20:54   #23
Može li mi netko reći koja je funkcija nadbubrežne žlijezde?
Ja sam operirao tumor na hipofizi, pa imam slab rad nadbubrežne žlijezde. Imam male količine kortizola u krvi pa me zanima šta se može dogoditi kad je nizak nivo kortizola u krvi
vikib6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 15:09   #24
Imam jedno pitanje a to je da mi se desava da je tlak povecan a i vrucina mi udara u glavu , stomak me muci . Da li je moguce da je to usporen ili povecan rad nadbubrezne zlijezde? i sta se moze uraditi protiv toga?
Logitech111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 21:47   #25
Quote:
Logitech111 kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje a to je da mi se desava da je tlak povecan a i vrucina mi udara u glavu , stomak me muci . Da li je moguce da je to usporen ili povecan rad nadbubrezne zlijezde? i sta se moze uraditi protiv toga?
Nedajte precizne podatke.
Ako je povišen RR,onda se radi o hiperaktivnosti nadbubrežne žlijezde,što u praksi je dosta rijetko, a tu u obzir dolazi dosta opcija Sy. Cushing,feokromocitom,hiperaldosteronizam itd.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 18:08   #26
Pitanje: imam česte upale mokraćnog mjehura, često se osjećam iznimno umorno unatoč tome što spavam svaki dan osam sati. Naglo su mi nastali podočnjaci koje nikada prije nisam imala, lice mi je blijedo (prije sam izgledala kao živuće biće a ne kao vampir), imam policistične jajnike. Može li biti poremećaj funkcije nadbubrežne žlijezde ili ne? Slali su me na štitnjaču - ukoliko vrijednosti štitnjače budu ok, znači li to da je i nadbubrežna ok?
Hvala unaprijed ekipa
stvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 20:15   #27
Quote:
stvor kaže: Pogledaj post
Pitanje: imam česte upale mokraćnog mjehura, često se osjećam iznimno umorno unatoč tome što spavam svaki dan osam sati. Naglo su mi nastali podočnjaci koje nikada prije nisam imala, lice mi je blijedo (prije sam izgledala kao živuće biće a ne kao vampir), imam policistične jajnike. Može li biti poremećaj funkcije nadbubrežne žlijezde ili ne? Slali su me na štitnjaču - ukoliko vrijednosti štitnjače budu ok, znači li to da je i nadbubrežna ok?
Hvala unaprijed ekipa
Zbilja neznam odakle vam takvo pitanje,zdrava logika je dovoljnja,netreba završiti med. faks za odg. na to pitanje. To je prvo.
Kao drugo i ukoliko vam TSH bude nešto viši tipa npr. 5.3 mIU,to NEZNAČI da su tegobe uzrokovane od šitnjače iako ćete ako zavirite na temi o štitnjači naći sasvim drugo,no to sve neutemeljeno i većinom to govore tzv. pametni pacijenti.
A dali ima indikacija za obradu nadbubrežne žlijezde,to vam ja odavdje nemogu reći bez pregleda.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 17:38   #28
vadila sam spolne hormone i vrijednost DHEAS-a mi je 2.34 umol/L (2.68-9.23). malo sam guglala, pa sam naisla na informacije da je taj hormon povezan sa nadbubreznom zlijezdom. moze li mi netko to bolje objasniti,naravno, kraje tjedna idem kod ginekologice,pa ocekujem i od nje odgovor, ali dok cekam...hvala
__________________
dum spiro, spero!
livija0502 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 16:53   #29
Quote:
livija0502 kaže: Pogledaj post
vadila sam spolne hormone i vrijednost DHEAS-a mi je 2.34 umol/L (2.68-9.23). malo sam guglala, pa sam naisla na informacije da je taj hormon povezan sa nadbubreznom zlijezdom. moze li mi netko to bolje objasniti,naravno, kraje tjedna idem kod ginekologice,pa ocekujem i od nje odgovor, ali dok cekam...hvala
Nalaz je praktički uredan.
No nalaze treba interpetirati u skladu s kl. slikom.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 13:06   #30
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Zbilja neznam odakle vam takvo pitanje,zdrava logika je dovoljnja,netreba završiti med. faks za odg. na to pitanje. To je prvo.
Kao drugo i ukoliko vam TSH bude nešto viši tipa npr. 5.3 mIU,to NEZNAČI da su tegobe uzrokovane od šitnjače iako ćete ako zavirite na temi o štitnjači naći sasvim drugo,no to sve neutemeljeno i većinom to govore tzv. pametni pacijenti.
A dali ima indikacija za obradu nadbubrežne žlijezde,to vam ja odavdje nemogu reći bez pregleda.
Hehe upravo zato pitam, jer mi je jedan od tzv. pametnih pacijenata rekao da povišene vrijednosti štitnjače indiciraju na moguć poremećaj nadbubrežne žlijezde. Anyway, nalazi štitne žlijezde su uredni. Upale mjehura su i dalje učestale, a nema razloga da budu učestale (nalaz cervikalnog brisa je ok) - jedan ginekolog je spomenuo nadbubrežnu žlijezdu i zato sam postavila ovo pitanje na forumu. Pretpostavljam da je moguća nea zbrka s hormonima, jer mi kasne mjesečnice, imam naglašene promjene raspoloženja, česte upale, dobila sam podočnjačine koje upućuju da nešto sa tijelom ne valja. generalno sam zdrava osoba, nikada do sada nisam imala većih problema. Ako bilo kojim savjetom možeš pomoći, super. P.s. pitanje je postavljeno za nadbubrežnu da znam ima li uopće smisla to ići pregledavati ili to mogu eliminirati kao potencijalnog "uzročnika" tegoba.
stvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 01:38   #31
Nadbubrežna žlijezda

Prijatelj mi je zadnjih nekoliko tjedana postepeno je počeo s nekakvim delirijumom, gubio je osjećaj za stvarnost, imao epizode plakanja, da bi zatim u drugom trenutku skakao kroz prozor, izmišljao je događaje, nikako se nije mogao skoncentrirati, izgubio je tek, oslabio, nije mogao spavati, ...
U bolnici su otkrili su kako ima cistu (čini im se dobroćudnu) na nadbubrežnoj žlijezdi. Od tada prima terapiju lijekova koji mu omogućavaju spavanje noću, ali zbog njih je usporen i po cijele dane spava. Liječnik nije još do kraja siguran treba li uklanjati cistu ili ne.
Ima li netko iskustva s ovakvim stanjem?
arwen_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 13:59   #32
Pozdrav.


Jel imao netko iskustva sa ovim simptomima - dugotrajni (traje mjesecima) užasni kronični umor, dugo spavanje ujutro, a i kad se naspavam opet se osjećam kao da me netko isprebijao; konstantni umor i malaksalost u mišićima, čak i kad mirujem, a kad se popnem samo po npr deset stepenica, skoro pa moram stati (a imam dobru kondiciju inače); u zadnjih par godina jako znojenje i kad vani nije 20 + stupnjeva - po prsima, leđima, licu..; prorijedila mi se kosa jako i srozala joj se kvaliteta; tonus mišića mi je loš, smršavila sam ali kao da mi je i pojelo mišiće u nogama, a u srednjim dvadesetima sam (ne vježbam redovito, tu i tamo nešto).

Jel to može biti vezano za nadbubrežnu žlijezdu? Jel bi trebala napraviti neke pretrage ili pregled? Kod koga?

Vadila sam hormone štitnjače - sve je u redu.
I spolne hormone isto - sve u redu, jedino taj neki hormon hidroksiprogesteron je bio lagano povišen, to mi je ginekolog rekao da je povezano sa nadbubrežnom žlijezdom, ali kao nije ništa strašno.
little gypsy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:37.