Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Softver

Softver O programima koje koristite ili namjeravate koristiti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2010., 14:56   #1
Lightbulb Besplatan (i legalan) OS - GNU/Linux

Kad mogu windowsi, može i linux ovdje!

Koristim dvije distribucije, Puppy Linux (NOP 4.13 remaster) i Ubuntu 9.10 (u principu uvjek zadnji release ). Prednosti su nebrojene, počev od sigurnosti od virusa (bez ikakvog antivirusnog alata!!!) i slične gamadi do puno bolje podrške za egzotičan i čak novi hardware. Svi naveliko hvale Win 7, ali većina vas je instalirala Windowse na jedan do 2-3 kompa i mislite da znate sve o Win 7 driver podršci. E, pa varate se! Podrška je daleko bolja u Win 7 nego u ostalim Windowsima, ali je isto tako daleko od Linux-a po tom pitanju!
Moja preporuka za početnike nije ni Ubuntu (koji je fenomenalan, usput rečeno) ni SuSE već nešto sasvim drugo i jednostavnije - Puppy Linux (osnovni, nemodificirani) upravo zbog toga što ne traži nikakav password što zna često predstavljat probleme ljudima koji pređu na linux sa windowsa, ali isto tako predstavlja i sigurnosni problem jer ukoliko radite svašta, može se dogodit da uništite sustav, što i nemora bit tako loše jer se vrlo lako i brzo reinstalira. Pogotovo ako Puppy smjestite na USB, pa čak ako vam komp i nemože bootat sa USB-a, dovoljno je stavit Puppy Linux CD + USB sa Puppy Linux-om iste verzije i kad CD dođe do djela di traži linux particije, možete slobodno izvadit CD vani, dalje ide sa USB-a!

Sistemski zahtjevi su:

64 MB RAM-a
100 MHz CPU

i sve leti!
cooleech is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 15:54   #2
i sad... pitanje za milijun kuna... kako ti radi youtube na puppyju?

jel mogu pokrenuti novi COD...

što je s onim photoshopom koji sam dobio od kuma ispod ruke?

što je s USB čitačem kartica za internet bankarstvo?

i još nekoliko onih "što"

Poanta priče... puppy/ubuntu imaju problema s detekcijom ogromne količine novog hardwarea, manjka im puno toga... i nisu jednostavni za korištenje "iz kutije".
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 16:37   #3
Quote:
prosjecan kaže: Pogledaj post
i sad... pitanje za milijun kuna... kako ti radi youtube na puppyju?
Radi odlično na svim procesorima iznad P2 @ 900 MHz

Quote:
prosjecan kaže: Pogledaj post
jel mogu pokrenuti novi COD...
Mogu li windowsi pokrenut Alien Arenu, naprimjer? Glupo pitanje. Software za Windowse je za Windowse, a za Linux je za Linux. To je isto kao da pitaš može li fićo radit na dizel gorivo.

Quote:
prosjecan kaže: Pogledaj post
što je s onim photoshopom koji sam dobio od kuma ispod ruke?
Imaš Gimp, jednako dobar i besplatan.

Quote:
prosjecan kaže: Pogledaj post
što je s USB čitačem kartica za internet bankarstvo?
http://justfuckinggoogleit.com/

Quote:
prosjecan kaže: Pogledaj post
i još nekoliko onih "što"
pogledaj gornji link.

Quote:
prosjecan kaže: Pogledaj post
Poanta priče... puppy/ubuntu imaju problema s detekcijom ogromne količine novog hardwarea, manjka im puno toga... i nisu jednostavni za korištenje "iz kutije".
Netočno! Windowsi imaju daleko više problema sa detekcijom hardware-a, o čemu, očito, ti nemaš pojma. Šta se tiče korištenja "iz kutije", pokušaj sa svježom instalacijom Windowsa (biraj koje god želiš) pokrenut nekakav sajt sa flash animacijama - ne radi. Puppy Linux ("iz kutije") - radi! Super OS (mod Ubuntu-a od verzije 8.04 do današnje 9.10, također "iz kutije") - radi!
Dakle, o čemu si ono pričao? Da ne spominjem kako je ISO Puppy Linux-a jedva 100 MB, a Windowsa 7 primjerice je preko 2 GB. Toliko o tome.
cooleech is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 21:50   #4
Omašio si podforum...

Na 3 računala od 3 puppy ne radi. (Core2Duo sa intelovim chipsetom, Atom s istim, Socket A sa VIA chipsetom)

Libflashplayer.so je iznimno nestabilan i bugovit (OK, ovo nije direktno krivica OS-a ali činjenica je da je implementacija koma).

WLAN podrška se bazira na ndiswrapperu za veliku većinu chipseta (Ralink). Ono što podržava nema WPA2, jer gle čuda nije nitko implementirao to u "drivere".

Da se razumijemo, ne mislim ja da je puppy loš ili da GNU/Linux ne valja kao desktop OS, samo ne volim pretenciozne izjave kako je to najbolja stvar nakon kotača.
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 21:56   #5
wpasupplicant, puppy mi radi na svim kompovima na kojima san ga iskušao (Acer, Dell, HP, stara kanta,...),
imam ga na USB-u sa instaliranim svim stvarima koje mi trebaju tako da sve što podržava bootanje sa USB-a može biti moje radno računalo
više sam problema imao sa Ubuntuom
Hermenegildo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 22:38   #6
Generalno gledajuci slozio bih se sa prosjecnim, jer linux bi mi vise stete nego koristi doneo.
Najveci problem bi mi predstavljalo to sto bih morao traziti alternative za neke alate koje skoro svakodnevno koristim za fax.
A moram priznati da mi svi ti unixoidi izgledaju pomalo "klimavo" (ni sam ne znam sto bi mi to znacilo), ali imam osjecaj neke nestabilnosti kad (recimo) koristim SUSE, dok sa (recimo) Windows 7 stvari izgledaju dosta ozbiljnije i nekako osjecam da cvrsto stojim na tlu.

Onda se postavlja pitanje da li je vredno truda to moje prebacivanje na linux kad i ovako imam legalan OS (msdn).
Sto je sa virusima?
Pa zna se gde ih mozes pokupiti.

I onda ta podrska, koju si toliko nahvalio, po meni je uzasna.

Sve u svemo, sve zavisi o tome za sto koristis pc, ako surfas i tu i tamo pustis neki film ili otkucas neki dokument onda je i slax i vise nego dovoljan.
__________________
Luk et maj kejs
Copyright 2007 - 2010 All Rights reserved
ungsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 23:37   #7
nikakav linux nemoze zamjenit windowse.....
frajer2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 00:56   #8
Ja bi preso na Linux da se nisam tolko naviknuo na Linuxe. Mislim da zadaju mnogo bolje glavoboljenego windowsi i da su opcenito bolji.
ZAto treba djecu odmah navikavat na linux, imam ja frendicu profesoricu matematike i na drzi vjezbe iz informatike sve na linuxu, u osnovnoj skoli. To je spika i to treba podržat (btw, treba im jos racunala za informaticku radionicu, pa ak imate kakvu staru kramu, javite se, ja sma im vec dva dao).
Al ono, nema sanse da ja u ovom trenu prelazim na Linux jer jednostavno nemam nazalost vremena uciti i traziti sve ovo st sam si vec nasao za Linux, dakle masu aplikacija i sitnica itd itd.

Ko ima vremena, nek se poigra s Linuxom...
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 00:59   #9
Jer kad se, kolko se mei čini, čovjek nauči na Liux i zna sve u njima radit,s ve cake i aplikacije, ko i za Windows, onda tek covjek vidi kolliko su Windowsi u stvari, da prostite, smeće

Al amsa ljudi ovdje su svi istoprosjecni korisnici kojima je glavna stvar igranje igrica pa ni ne kuze te stvari, imaju upaljeno najvise dva-tri programa i to je to.

DI ces njima objasnit dokraja sta je to multitasking multiuser sustav
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 20:52   #10
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Ja bi preso na Linux da se nisam tolko naviknuo na Linuxe. Mislim da zadaju mnogo bolje glavoboljenego windowsi i da su opcenito bolji.
...
Al ono, nema sanse da ja u ovom trenu prelazim na Linux jer jednostavno nemam nazalost vremena uciti i traziti sve ovo st sam si vec nasao za Linux, dakle masu aplikacija i sitnica itd itd.
Ko ima vremena, nek se poigra s Linuxom...
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Jer kad se, kolko se mei čini, čovjek nauči na Liux i zna sve u njima radit,s ve cake i aplikacije, ko i za Windows, onda tek covjek vidi kolliko su Windowsi u stvari, da prostite, smeće

Al amsa ljudi ovdje su svi istoprosjecni korisnici kojima je glavna stvar igranje igrica pa ni ne kuze te stvari, imaju upaljeno najvise dva-tri programa i to je to.

DI ces njima objasnit dokraja sta je to multitasking multiuser sustav
A?
__________________
Luk et maj kejs
Copyright 2007 - 2010 All Rights reserved
ungsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 01:08   #11
Quote:
ungsa kaže: Pogledaj post
A?
Hahaha, u ovome se slažem s tobom, ali u vezi prethodnog tvog posta moram ti nešto interesantno ispričat. Isti taj osjećaj imao sam i ja kad sam tek počeo radit na linux os-u, ali kako sam sučelje prilagodio izgledu windowsa, sve više sam počeo primjećivat kako je linux (u tom slučaju Ubuntu) jako dobra i jako stabilna stvar. Znalo mi se dogodit da bi u dual-boot-u "zaboravio" podignut windowse, počeo bi rad u linuxu i tek nakon pola sata shvatim da ne radim u windowsima. YLMF OS je Ubuntu ušminkan u izgled WinXP-a,pa nije bilo teško "zeznut" se. Inače je kineski, ali ima i engleska verzija za skinut. Dakle, što je zaključak? Ljudima se sviđa ono na što su navikli, boje se promjene. Teška je glupost ono što je netko naveo (možda čak ti, ne znam u ovom trenu) da više ima problema sa linux-om oko drivera nego sa windowsima. Ajmo ovako; "izgubite" sve CD-e s driverima i pokušajte nać drivere za audio, grafiku, touchpad, bežičnu, mrežnu itd. za windows os i napravite to isto za linux os. Rezultat? Vjerujem da će većini bit jasan i bez da provjeravaju. Ni u jednom trenu nisam napisao LINUX JE THE BEST, jer to nije točno. Ali je činjenica da ni windowsi nisu. Štoviše, za napredne korisnike je vjerovatno bolji alternativni os poput Solarisa ili neke linux distre. I wonder why...
cooleech is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 01:26   #12
Samo negdje zamijenite Linux s Windows i na dva tri mjesta zamijenite raspored slova, umetnite koji razmak koji fali i to vam je to: dobijete superpametan post
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 01:32   #13
Quote:
prosjecan kaže: Pogledaj post
Na 3 računala od 3 puppy ne radi. (Core2Duo sa intelovim chipsetom, Atom s istim, Socket A sa VIA chipsetom)
Acer Aspire (Atom CPU 1,6 GHz, 1 GB RAM, 8+8 GB SSD) puppy NOP - leti.
P4 @ 2.6 GHz (Northwood, intelov chipset), 512 MB DDR 400, puppy NOP (sa USB-a) - leti.
P3 @ 500 & 550 MHz (Katmai), 128/160 MB SDRAM, puppy NOP - leti.
P2 @ 900 & 1200 MHz (za prvog neznam ime jezgre, drugi je Tualatin), 256 MB SDRAM, puppy NOP - leti. Sva ta računala posjedujem JA, ne netko treći, jer radim kao serviser, pa ih imam 10-tak.

Quote:
prosjecan kaže: Pogledaj post
Libflashplayer.so je iznimno nestabilan i bugovit (OK, ovo nije direktno krivica OS-a ali činjenica je da je implementacija koma).
Implementacija je koma, ali nikako nije nestabilan ili bugovit. Na CPU-u ispod 900 MHz dosta trza, ali radi i ne ruši sustav.


Quote:
prosjecan kaže: Pogledaj post
WLAN podrška se bazira na ndiswrapperu za veliku većinu chipseta (Ralink). Ono što podržava nema WPA2, jer gle čuda nije nitko implementirao to u "drivere".
A da pokušaš sa Ubuntu-om? Nije ni puppy svemoćan.

Quote:
prosjecan kaže: Pogledaj post
Da se razumijemo, ne mislim ja da je puppy loš ili da GNU/Linux ne valja kao desktop OS, samo ne volim pretenciozne izjave kako je to najbolja stvar nakon kotača.
A jeli? U kojem to djelu svog posta navodim kako je linux najbolji? Od windowsa je bolji, ali najbolji... velike riječi!

Zaključak: ako ti se ne sviđa linux, ne koristi ga, ali ne odvraćaj ljude svojim polu-iskustvima od prije Krista.

Freedom of choice!
cooleech is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 01:33   #14
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Samo negdje zamijenite Linux s Windows i na dva tri mjesta zamijenite raspored slova, umetnite koji razmak koji fali i to vam je to: dobijete superpametan post
Drugi put klikni "Pregledaj post" pa postaj.
cooleech is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 01:53   #15
Quote:
frajer2 kaže: Pogledaj post
nikakav linux nemoze zamjenit windowse.....
Vrijedi i obrnuto.
cooleech is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 01:58   #16
Quote:
ungsa kaže: Pogledaj post
Sto je sa virusima?
Pa zna se gde ih mozes pokupiti.
O? Postoji mjesto gdje se kupe virusi? Ni ovo još nisam čuo! Ajmo onda svi izbjegavat ta mjesta i izbacit antiviruse sa m$ windowsa. MS blaster? Sjećaš ga se? Gdje se ono on, po tebi, mogao skupit? Dovoljno se bilo spojit na net i stigao bi na pc (u to doba dial-up). Govorim iz osobnog iskustva, zato ne lupetaj gluposti.
cooleech is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 02:54   #17
Realno, problem je sto su se svi naviknuli na windowse, i sto je microsoft stvorio monopol svagdje i siri ga i dalje. (ne kazem da je MS nekakva zla korporacija, ali jednostavno su se tako stvari razvile prirodno).

Kod svih proizvoda se gleda i cijena. Ako ukljucimo i cijenu i jednadžbu, Linux je bez ikakve sumnje bolji sustav.

A jos kad bi bio rasiren ko i Windows, mislim da se skoro nitko vise ne bi odlucivao za windows, otprilike tako...

Ja vjerujem da ce u buducnosti biti neka mjesavina izmedju Linuxa i windowsa, da ce biti suradnje. Jer trenutno stanje je bezveze.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 10:02   #18
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Realno, problem je sto su se svi naviknuli na windowse...
Problem je u aplikativnoj podršci za linux, ne u nikakvom monopolu...i to je problem od kad linux postoji i dok se to ne promjeni ostat će tu gdje je.
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 11:06   #19
A aplikativna podrska ce biti slaba sve dok nema nikakvih standarda i dok ima toliko distribucija koje su medjusobno nekompatibilne.
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 11:57   #20
Quote:
Fosna kaže: Pogledaj post
Problem je u aplikativnoj podršci za linux, ne u nikakvom monopolu...i to je problem od kad linux postoji i dok se to ne promjeni ostat će tu gdje je.
Potpis.. ja sam na Windowsima isključivo zbog nedostatka kvalitetnih aplikacija za Linux (ne moraju biti besplatne, ali moraju biti iste kvalitete kao na ostalim operativnim sustavima).. iako imam linuxa laptopu, za neki ozbiljan rad jednostavno fali profesionalih alata..

Tako da ako ću prelazit sa Windowsa to će vjerojatno biti MAC os
Sauron_zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:59.