Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Pogledaj rezultate ankete: Faks kojeg usmjerenja želite/namjeravate upisati?
Prirodoslovno-tehničko 105 57.07%
Društveno-humanističko 79 42.93%
Glasovatelji: 184. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2010., 14:34   #1
Prirodoslovci vs. društvenjaci

Potaknut izjavom na ovom pdf-u odlučio sam pokrenuti temu.

Dakle, pitanje je, za početak, faks kojeg usmjerenja namjeravate upisati?
Jeli to prirodoslovno-tehničko područje ili društveno-humanističko?

Koji su vaši razlozi za jedno odnosno drugo područje? Jesu li to osobni afiniteti, izgledniji pronalazak zapošljenja, društveni ugled.....?

I na kraju, što mislite o osobama koje su žele studirat suprotno područje?



Primjetio sam tiho, sramežljivo(ipak se svi trude biti konkretni) omalovažavanje društvenih fakulteta.(čiji budući/sadašnji studenti uzvraćaju istom mjerom)
Pozivam sve koji misle tako ili suprotno da se izjasne na ovoj temi pa da se razvije rasprava.
Clint Eastwood is offline  
Old 05.06.2010., 14:51   #2
Društveno-humanistički, iako me zanima fakultet koji je mješavina jednog i drugog, iako prevladava drugo.
Više me zanimaju društvene znanosti. Uvijek su mi loše išli predmeti koji su spadali pod prirodne znanosti. Kao društvenjak, sigurno imaš manju plaću od osoba koje su završile medicinu, pravo, ekonomiju, PMF ili FER. Danas osobe koje su završile društveni fakultet nemaju plaću, a i ugled kao osobe koje su završile navedene fakultete, tako da bogatstvo i slava sigurno nije razlog zašto me socijalna pedagogija zanima. Zanima me jer mi je zanimljiva, lol. U tome se jedino vidim. Svaki fakultet mi je vrijedan i svatko svojim zanimanje pridonosi društvu. Nisam kritičan prema društvenim fakultetima, ali realnost je da ćeš završetkom studija teže doći do nekog većeg uspjeha. Što se tiče prirodnjaka smatram ih izrazito pametnima, ali vjerojatno to radih osobnih nedostataka . Osobe koje se do te mjere u kuže u matematiku za mene su bogovi, jer matematika i sl. mi predstavlja problem. I smatram ih izrazito zgodnima. Ima jedan ferovac i pemefovac (?) s kojima bi se rado valjao.
__________________
volume3d: "Zvuči kao neki recept 'jeftina torta za 12-15min' koji bi uploadala neka bosanka na youtube (obavezno mora ići puding ili šlag iz vrećice ili biljni šlag)"
Ja,Lucifer is online now  
Old 05.06.2010., 14:56   #3
Društveno. Društveno područje mi je uvijek bilo zanimljivije, a i lakše (vjerojatno posljedica upravo toga što mi je bilo zanimljivije.)
Što se tiče ljudi koji će studirati i baviti se prirodnim znanostima, kako su meni u školi prirodni predmeti uvijek bilo kompliciraniji, često i nerazumljivi, logično je da osjećam nekakvo određeno poštovanje prema njima i smatram ih pametnijim od sebe u tom pogledu.
I vidim u postu dečka iznad sebe da se pravo i ekonomija smatraju prirodnim znanostima? Meni su to potpuno društvene stvari. I sam planiram na ekonomski.
voncroy is offline  
Old 05.06.2010., 15:01   #4
Quote:
voncroy kaže: Pogledaj post
Društveno. Društveno područje mi je uvijek bilo zanimljivije, a i lakše (vjerojatno posljedica upravo toga što mi je bilo zanimljivije.)
Što se tiče ljudi koji će studirati i baviti se prirodnim znanostima, kako su meni u školi prirodni predmeti uvijek bilo kompliciraniji, često i nerazumljivi, logično je da osjećam nekakvo određeno poštovanje prema njima i smatram ih pametnijim od sebe u tom pogledu.
I vidim u postu dečka iznad sebe da se pravo i ekonomija smatraju prirodnim znanostima? Meni su to potpuno društvene stvari. I sam planiram na ekonomski.
Naveo sam navedene studije kao primjer studija koji su, hm, unosniji od studija na fakultetima društvenih znanosti (pod tim podrazumijevam FFZG, FFST itd.).
Nitko nikada baš ne poveže pravo i ekonomiju s društvenim znanostima pa zato...
__________________
volume3d: "Zvuči kao neki recept 'jeftina torta za 12-15min' koji bi uploadala neka bosanka na youtube (obavezno mora ići puding ili šlag iz vrećice ili biljni šlag)"
Ja,Lucifer is online now  
Old 05.06.2010., 15:09   #5
Prirodno područje mi je prvi izbor (PMF), ali još razmatram i fakultete zdravstveno-biomedicinskog smjera (medicina i farmacija).
Njih sam odabrao samo iz razloga sto me to zanima, jer je izazovno i zato sto mi to dobro ide (iako bih se izrazito dobro snašao i na većini društvenih fakulteta).
Naravno da ne potcjenjujem društvene fakultete, ali su oni bez sumnje lakši od ovih na koje ja ciljam. Ja jednostavno smatram da imam velik potencijal i sposobnosti pa je i logično da želim fakultet gdje će moje kvalitete doći do punog izražaja, a na društvenim to ne bi bio slučaj jer su lakši i većinom ih svi završavaju, nema nekog isticanja među studentima.
MrSandman is offline  
Old 05.06.2010., 15:26   #6
Quote:
Ja,Lucifer kaže: Pogledaj post
Naveo sam navedene studije kao primjer studija koji su, hm, unosniji od studija na fakultetima društvenih znanosti (pod tim podrazumijevam FFZG, FFST itd.). Nitko nikada baš ne poveže pravo i ekonomiju s društvenim znanostima pa zato...
Ovo je istina. Ljudi često misle da velik broj budućih pravnika i ekonomista to želi biti zbog novca i ugleda i, iako se uvijek nađe masa onih koji će to poreći, to je, iz iskustva pričanja s takvima, često i istina.

Quote:
MrSandman kaže: Pogledaj post
Naravno da ne potcjenjujem društvene fakultete, ali su oni bez sumnje lakši od ovih na koje ja ciljam. Ja jednostavno smatram da imam velik potencijal i sposobnosti pa je i logično da želim fakultet gdje će moje kvalitete doći do punog izražaja, a na društvenim to ne bi bio slučaj jer su lakši i većinom ih svi završavaju, nema nekog isticanja među studentima.
Ne vidim zašto misliš da na društvenima nema isticanja među studentima. I nakon pravnog ćeš imati odličnog i manje dobrog odvjetnika, a i nakon filozofskog možeš imati predavača na fakultetu i profesora u osnovnoj školi (bez uvrede istima). Ali da su lakši, svakako jesu.
voncroy is offline  
Old 05.06.2010., 15:36   #7
Quote:
voncroy kaže: Pogledaj post
Ovo je istina. Ljudi često misle da velik broj budućih pravnika i ekonomista to želi biti zbog novca i ugleda i, iako se uvijek nađe masa onih koji će to poreći, to je, iz iskustva pričanja s takvima, često i istina.
Masa njih ne ide na te fakseve zbog novca i ugleda, nego jednostavno jer ne znaju što bi drugo upisali, pa ajmo onda svi na ekonomiju i pravo.
Naravno da ima onih koje to stvarno zanima, ali ja ne znam ni jednu osobu na pravu ili ekonomiji kojima je to bila stvarna želja.
Uglavnom ili nisu znali što bi, tj. nije ih ništa posebno privlačilo ili nisu upali na željeni faks.
 
Old 05.06.2010., 15:42   #8
Quote:
MrSandman kaže: Pogledaj post
Njih sam odabrao samo iz razloga sto me to zanima, jer je izazovno i zato sto mi to dobro ide (iako bih se izrazito dobro snašao i na većini društvenih fakulteta).
Ovo potpisujem.
Dakle, ja isto planiram na prirodoslovni fakultet, iako ima i drustvenih koji su mi zanimljivi. No ipak su mi oduvijek najdrazi predmeti bili matematika, fizika, biologija pa mi je to sasvim logicno. Ne zelim potratiti talent.
Također ne potcjenjujem niti jedan fakultet, pa tako ni drustvene, ali iskreno vise cijenim prirodoslovne jer su tezi i nije dovoljno uciti napamet.
just__me is offline  
Old 05.06.2010., 15:43   #9
Prirodoslovno, makar je bila teška odluka kad sam ju početkom zadnje šk. god. napokon morala donijeti. "Školski" su mi do tad podjednako išli prirodni i društveni predmeti, ali svjesna sam da inače nisam baš društvena odnosno bolje rečeno nemam neke osobine koje bi mi trebale za uspješnost u društvenom području a nisu baš tako nužne u prirodnim znanostima, pa sam ponajviše po tome odlučila, a i shvatila sam da mi je uglavnom lakše i zanimljivije rješavati zadatke koji uključuju brojke i simbole nego iščitavati i pamtiti gomile teksta - i zapravo se divim osobama čije su sposobnosti suprotne.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Old 05.06.2010., 15:44   #10
Quote:
just__me kaže: Pogledaj post
Također ne potcjenjujem niti jedan fakultet, pa tako ni drustvene, ali iskreno vise cijenim prirodoslovne jer su tezi i nije dovoljno uciti napamet.
Kada se upoznaš s lingvistikom, nećeš više ovo govoriti.
__________________
volume3d: "Zvuči kao neki recept 'jeftina torta za 12-15min' koji bi uploadala neka bosanka na youtube (obavezno mora ići puding ili šlag iz vrećice ili biljni šlag)"
Ja,Lucifer is online now  
Old 05.06.2010., 15:45   #11
Na ovom forumu piše cura koja istodobno studira FER i FFZG - lingvistiku.
__________________
volume3d: "Zvuči kao neki recept 'jeftina torta za 12-15min' koji bi uploadala neka bosanka na youtube (obavezno mora ići puding ili šlag iz vrećice ili biljni šlag)"
Ja,Lucifer is online now  
Old 05.06.2010., 15:45   #12
Quote:
-Cyclone- kaže: Pogledaj post
Masa njih ne ide na te fakseve zbog novca i ugleda, nego jednostavno jer ne znaju što bi drugo upisali, pa ajmo onda svi na ekonomiju i pravo.
Naravno da ima onih koje to stvarno zanima, ali ja ne znam ni jednu osobu na pravu ili ekonomiji kojima je to bila stvarna želja.
Uglavnom ili nisu znali što bi, tj. nije ih ništa posebno privlačilo ili nisu upali na željeni faks.
Ja znam sebe. Prvi izbor ekonomski, filozofski kao rezerva i svatko mora pitati zar nije trebalo biti obratno.
voncroy is offline  
Old 05.06.2010., 15:49   #13
1. logopedija, 2. farmacija, 3. molekularna biologija 4. Filozofski za što da glasam
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Old 05.06.2010., 15:53   #14
2. i 3. mi zvuce kao da imaju buducnost
Zek0slav is offline  
Old 05.06.2010., 16:05   #15
Quote:
just__me kaže: Pogledaj post
Ovo potpisujem.
Dakle, ja isto planiram na prirodoslovni fakultet, iako ima i drustvenih koji su mi zanimljivi. No ipak su mi oduvijek najdrazi predmeti bili matematika, fizika, biologija pa mi je to sasvim logicno. Ne zelim potratiti talent.
Također ne potcjenjujem niti jedan fakultet, pa tako ni drustvene, ali iskreno vise cijenim prirodoslovne jer su tezi i nije dovoljno uciti napamet.
Vidiš, ja baš obrnuto. Trenutno sam na faksu s puno mehanike i matematike, sve bez problema rješavam, ali namjeravam promijeniti to i upisati Filozofski, jer na želim potratiti talent

Na društvenom faksu također nije dovoljno učiti napamet. U društvene faksove spadaju jezici, a oni npr ne leže svakome. Znam par matematičkih lumena koji na mogu svladati past simple.

Filizofija je izuzetno komplicirana, traži dosta apstraktnog razmišljanja, logika je isto komplicirana i daleko složenija od općenitog mišljenja, sociologija zahtjeva razmatranje cijele slike društva i uzimannje u obzir svih elemenata(obiteljskih, povijesnih, kulturoloških, psiholoških..)

Tu vidim malo obezvrjeđivanje društvnih faksova.
Iako je ono sasvim logično s obzirom na društvo i mentalni sklop Hrvatske.
Clint Eastwood is offline  
Old 05.06.2010., 16:09   #16
kaj znaš raditi dok završiš filozofiju/logiku? (logika je unutar filozofije, kolko sam skužil )
d._m. is offline  
Old 05.06.2010., 16:19   #17
ja bježim od svega što ima veze s matematikom
 
Old 05.06.2010., 16:19   #18
Tehnicki faks. Nakon zavrsenog tehnickog (ili prirodoslovnog ili neceg slicnog) veca je placa, prirodoslovni predmeti mi idu bolje (vise volim razmisljat nego strebat), a i drustvena korisnost je veca. Nijedna zemlja nije napredna zato sto ima razvijene drustvene djelatnosti. Gleda se industrija (koju mi u Hrvatskoj nemamo ali jbg). I smatram da cu lakse naci posao u inozemstvu od drustvenjaka.
cr.yp.to is offline  
Old 05.06.2010., 16:26   #19
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Vidiš, ja baš obrnuto. Trenutno sam na faksu s puno mehanike i matematike, sve bez problema rješavam, ali namjeravam promijeniti to i upisati Filozofski, jer na želim potratiti talent
Zanimljivo i nesvakidasnje.


Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Filizofija je izuzetno komplicirana, traži dosta apstraktnog razmišljanja, logika je isto komplicirana i daleko složenija od općenitog mišljenja, sociologija zahtjeva razmatranje cijele slike društva i uzimannje u obzir svih elemenata(obiteljskih, povijesnih, kulturoloških, psiholoških..)

Tu vidim malo obezvrjeđivanje društvnih faksova.
Opet bi htjela naglasiti da ne obezvrjedujem ni jedan fakultet, cijenim ih sve, ali smatram da su tezi prirodoslovni. Naravno, ne znam kakvo je uistinu stanje na tim fakultetima pa to govorim na osnovu "srednjoskoskog" iskustva. Vecini su bile puno lakse filozofija, sociologija, psihologija i sl., nego matematika ili fizika. Tj. cini mi se da se veci broj ljudi moze baviti drustvenim podrucjima, a manji broj prirodoslovnim.
just__me is offline  
Old 05.06.2010., 16:26   #20
Quote:
d._m. kaže: Pogledaj post
kaj znaš raditi dok završiš filozofiju/logiku? (logika je unutar filozofije, kolko sam skužil )
To je i poanta zašto se omalovažavaju društveni faksovi tipa filozofije.
To tvoje pitanje.
Naime, svaki se faks gleda kroz prizmu profita, koliko on akumulaciju novca i isplativost može donijeti na tržišnoj utakmici. naravno da filizofija tu ne kotira baš visoko ustvari, krajnje je neisplativa, financijski.


Kad završiš filozofiju ne znaš raditi ništa direktno financijski isplativo, ali naučiš razmišljati.Neko će reći, neš ti, svatko zna razmišljati , ali to samo govori koliko je neznanje te osobe o dotičnom području.
Ja mogu reći, gledajući Mondrianove slike(ona obojani kvadrati) da svatko zna slikati, ali prije ću uzeti u obzir mogučnost da ne znam dovoljno o likovnoj umjetnosti.

Na osobi je da procijeni koliko joj vrijedi znati razmišljati. mene bi zanimalo mišljenje osobe o nekoj stvari i događaju, osobe koja ima diplomu za to, i spreman sam to platiti, radije nego gledanje Mondrianove slike. Stvar je u pojedincu, a pojedinca oblikuje društvo, a drušvo je usmjereno na profit, a profit je oslobođen suvušnih 'zašto', čineći filozofiju beskorisnom sada, za razliku od davno minulih vremena.
Clint Eastwood is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:24.