Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2004., 19:52   #1
Gradnja kuće

Jučer nešto gledam forum i smrdi mi nešto jod tih svih savjeta da će se potpuno zabraniti grdnja kuće tipa skupi se ekipa i ajmo kopat pa zalit temelje. Zna li mozda netko nesto o tome? Hoce li napraviti nekakav zakon da svi moraju PLATIT firmama koji se time bave da nesto rade??
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 09:22   #2
Ideja je u tome da će za tehnički prijem kuća morati imati ateste od ovlaštenih osoba, da su temelji zbilja napravljeni prema projektu odgovarajućim betonom i armaturom, slično za zidove, krov...
Nešto slično već imaš za primjerice elektroinstalaciju. Elektra ti ne da priključak ukoliko im ne pokažaš papir ti je instalaciju izveo ovlašteni električar, isti princip ima i plinara.
Sad će samo proširiti krug izvođača.
Osim toga na taj način bi se stalo na kraj i divljoj gradnji jer ni jedan obrtnik i firma ti neće raditi kuću za koju nema dozvole ako im prijeti robija.
Ipak reda treba biti.
Arion is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 18:02   #3
Ma kakve to gluposti pricas? TKo to nece graditi ako mu das lovu?? Tko je izgradio sve te bespravne objekte po Hrvatskoj? Sveti Petar mozda? Struju napravis sam jer ce se elektricari (vecina ) nacugati pa ti spajati žice. I onda kod nekog po atest za peceno prase. Tko to garantira da su temelji dobri ako ih napravi "ovlaštena firma" koja gradi sve te bespravne objekte. Nitko nije od arhitekata i izvođaca radova izbubio licencu ako je napravljena kuća kat vise ili koji metar šire.
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 09:35   #4
Pa ako se nastave započeta rušenja i usvoji prijedlog da se za bespravnu gradnju može na jedno deset godina u hladovinu, pa neko još i zaglavi ljudi će se razmisliti hoće li ili ne kretati u bespravnu gradnju, naročito izvođači jer će ići graditi tamo di je čisto, a ne se izlagati radi nekoga.
Što se pak atesta tiče. Mislim da ako već gradiš kuću da ti je u interesu da i sam nadgledaš ili angažiraš stručnu osobu da nadgleda radove, a ne da muljaš sam sebe jer je to ipak objekat u kojem ćeš živjeti.
Nije problem toliko u zakonu koliko u našem mentalitetu da se istog ne držimo. MUljanja i kriminala će uvijek biti, ovo je samo način da ga se smanji. Slično kao i markice za cigarete. Šverca još uvijek ima, ali veći dio je ipak pod kontrolom.
Arion is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 14:00   #5
Jedna stvar je bespravna gradnja, a drugo samogradnja. Ako covjek dobije gradjevinsku dozvolu, a zatim neke radove na kuci odradi sam ili s prijateljima ne vidim sto u tome bi bilo krivo. Mogu ja uzet strucnu osobu koja ce to nadzirati, ali ne zelim platiti firmi da ona izvodi radove pa mi oni nadju radnike za koje ne znam kakvi su i koji ce vjerojatno stvar napraviti gore nego sto bi ja to u samogradnji. U ostalom ionako za dobivanje uporabne dozvole moras dobiti potvrdu da je kuca sagradjena po projektu, a tko je to radio: ja ili ovlastena firma ne bi trebalo imati veze. Moram priznat da mi nije sasvim jasno sto se je tim zakonom htjelo postici. I svakako sam protiv njega.
korisnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 16:08   #6
TO sam i mislio-samogradnja a ne da mi neki pijani fafani slazu cigle. Tu uporabnu dozvolu izdaje arhitekt ili tko?
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2004., 09:12   #7
Kako to kod nas ide sa uporabnom, tocno ne znam. Izdaje ju urbanistički ured ili tako nesto kao valjda i gradjevinsku, ali znam da kod nas vecina gradjevina nema uporavbnu dozvolu.
korisnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2004., 07:33   #8
Uporabna dozvola

Pozdrav!
Postavio si temelj, nisi.
Postavio sin krov,nisi.
Imaš sve cijevno - žičane instalacije,nemaš
Može li se stanovati i toj kući, ne može.
Još si daleko od Uporabne...........
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2005., 14:05   #9
Gradnja kuće

Molim znalce koji su nedavno gradili kuću: koliko ispadne kvadrat? Je li dovoljno 500 E po kvadratu bez zemljišta i priključaka? Znam da je bilo riječi o tome, ali ja bi friške informacije ako je moguće
Murron is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2005., 10:42   #10
"ah uvijek ista priča". Pogledaj stare topic-e o tome. Cijena može jako varirati o tvojoj sposobnosti pogađanja, koliku sam ulogu misliš imati i o tome što se i gdje gradi.
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2005., 10:49   #11
Rekoh da bi rado friške informacije a ne one u kojima se još spominju marke...
Murron is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2005., 10:57   #12
Quote:
Murron kaže:
Rekoh da bi rado friške informacije a ne one u kojima se još spominju marke...
ja se ne sjećam maraka iz tih topic-a. Sve "komponente" koje su tamo iznesene vrijede i danas, evo par orijentacijskih izraza koji bitno mijenjaju cijenu:

- radnici - fušeri
- građevinska firma
- ponude
- nadzor
- oglasnik
- sezona kad se gradi
- ovo napraviti vi - ovo ću ja sam
- pitaš frenda "ima li vremena biti na mješalici"
... itd.

Bilo je napisa u tim postovima da je forumaš (skoro-gotovo) imao ponude od firmi, samo za rad od cca 200000 kn. Kad ih je otpilio i kad je sam organizirao majstore onda je rad došao 30000 kn. Dakle, stvar jako varira i zato mislim da nije pametno reći 520€/m2 što je cijena po defaultu.

Ja se spremam graditi kuću, sad ću dobiti građevinsku, možda počnem ove sezone, možda krenem na jesen, možda iduće sezone. Možeš pričekati moja iskustva.
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2005., 11:01   #13
super, nadam se da ćeš imati dobra iskustva
Murron is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2005., 11:32   #14
Quote:
Codegun kaže:
ja se ne sjećam maraka iz tih topic-a. Sve "komponente" koje su tamo iznesene vrijede i danas, evo par orijentacijskih izraza koji bitno mijenjaju cijenu:

- radnici - fušeri
- građevinska firma
- ponude
- nadzor
- oglasnik
- sezona kad se gradi
- ovo napraviti vi - ovo ću ja sam
- pitaš frenda "ima li vremena biti na mješalici"
... itd.

Bilo je napisa u tim postovima da je forumaš (skoro-gotovo) imao ponude od firmi, samo za rad od cca 200000 kn. Kad ih je otpilio i kad je sam organizirao majstore onda je rad došao 30000 kn. Dakle, stvar jako varira i zato mislim da nije pametno reći 520€/m2 što je cijena po defaultu.

Ja se spremam graditi kuću, sad ću dobiti građevinsku, možda počnem ove sezone, možda krenem na jesen, možda iduće sezone. Možeš pričekati moja iskustva.
da, to si izvadio sa indexa ili news grupe jer mi je tamo nick skoro_gotovo i mogu jos jednom potvrditi da su te sve brojke jos uvjek aktualne..to sta negdje pisu marke samo pomnozi sa 4 i to je to...
ima i na ovo forumu meni se cini isto topica gdje sam i ja navodio primjere od prije manje od godinu dana kad sam ja radio svoju kucu...
sad je na redu zbukanje i mogu ti rec da i tu ima cijena i ima cijena...ja sam uspio pronac majstora, vjerovatno jako dobrog, za 4 eura po m2.mislim da ti nijedna firma ne bi radila ispod 10...sad to pomnozi sa 500m2 sta je neka ne prevelika povsina za zbukanje i to ispada fina razlika...
to je samo jedan primjer...ima ih i previse...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2005., 11:36   #15
Quote:
moja-kucica kaže:
da, to si izvadio sa indexa ili news grupe jer mi je tamo nick skoro_gotovo i mogu jos jednom potvrditi da su te sve brojke jos uvjek aktualne..to sta negdje pisu marke samo pomnozi sa 4 i to je to...
ima i na ovo forumu meni se cini isto topica gdje sam i ja navodio primjere od prije manje od godinu dana kad sam ja radio svoju kucu...
sad je na redu zbukanje i mogu ti rec da i tu ima cijena i ima cijena...ja sam uspio pronac majstora, vjerovatno jako dobrog, za 4 eura po m2.mislim da ti nijedna firma ne bi radila ispod 10...sad to pomnozi sa 500m2 sta je neka ne prevelika povsina za zbukanje i to ispada fina razlika...
to je samo jedan primjer...ima ih i previse...
da, valjda onda s index-a jer i tamo pratim kaj se piše a ja imam i tamo isti nick.
Jednog, za mene "lijepog dana" budem te pitao sve te brojeve majstora kad se i ja upustim u isto... čuvaj sve brojeve ...
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2005., 11:45   #16
Quote:
Codegun kaže:
da, valjda onda s index-a jer i tamo pratim kaj se piše a ja imam i tamo isti nick.
Jednog, za mene "lijepog dana" budem te pitao sve te brojeve majstora kad se i ja upustim u isto... čuvaj sve brojeve ...

dobre majstore je jako jako tesko pronac, odnosno jako ih je malo..jos ovi grubi radovi kako tako..tu se i nema sta puno zaje...
ali fasada, grijanje (pogotovo),pa i parketar itd. tu je situacija vec puno puno gora...
ti zavrsni poslovi su sve slozeniji a stupanje njihove skolovanosti to nikako ne prati...plus, nemaju od koga ni naucit jer su im i prethodnici takvi...
za sad sam jedino siguran u projektanta grijanja koji mi je sva sreca i prijatelj pa ce bit dzabe a vrhunski...
s drugima ce bit muka...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:06.