Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2010., 22:10   #41
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Znači, neka forma japraka. Ja sam mislio da su i arambašići od kiselog zelja.
Japrak se pravi od listova raštike.Dosta puta sam naišla na podatak da se japrak pravi od vinove loze i posebno kad se govori o kulinarskim osobitostima Hercegovine,a tu živim i nikad nisam ni od koga čula da pravi japarak od vinove loze. Što opet ne znači da možda ne postoji i ta forma japraka,samo je u ovim krajevima još nisam probala.
Za arambašiće prvi put čujem.
Manolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 22:29   #42
Japrak je bosansko (izvorno tursko) jelo -- dolma od listova loze. Sarma je dolma od listova kupusa.

Bosanci baš ne jedu raštiku. Možda ni Turci.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 00:04   #43
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Japrak je bosansko (izvorno tursko) jelo -- dolma od listova loze. Sarma je dolma od listova kupusa.

Bosanci baš ne jedu raštiku. Možda ni Turci.
Japrak je i hercegovačko koliko i bosansko jelo. Ma, svi smo mi Turci! Sarma je isto turskog porijekla.Stoga, pretpostavljam da su sve ove verzije samo prilagođene podneblju i da se u Hercegovini (tu btw ima raštike u izobilju) japrak ne radi od vinove loze koja ovdje ima jako debele listove.Valjda je vinova loza u Bosni i drugačija upravo zbog drugačijeg podneblja, pa su i ti listovi možda mekši,jestiviji...
Manolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 01:27   #44
Quote:
polimer kaže: Pogledaj post
Zvuči ko projekt za pristupne fondove Europske unije. Ja smandrljam što mi se nađe pri ruci, glavno da je za deset minuta smotana i za dvadeset skuhana.


svaka sarma i je projekt
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 01:28   #45
prema mojim saznanjima:

sarma- mota se u kiselo zelje
arambašići - u vinovu lozu
japrak - u list raštike
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 09:16   #46
Kolegica Sinjanka mi kaže da arambašiće umataju u kiseli kupus ali da u njih ne stavljaju rižu.
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 09:35   #47
Kako bi rekla Snježana Kordić, to je policentrično zajedničko jelo svih južnih Slavena i pogrešno mu je i nacionalistički nametati lokalnu posebnost koju ono nema. Tvrdnja da arambašići nisu japračići duboko je u duši šovinistička i neznanstvena i korijeni takve prakse sežu u daleki 1971. i maspok.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 17:31   #48
U arambašiće sasvim sigurno idu smljeveni klinčići i cimet, oni stavljaju između sarmi i suho meso i sirove komeda lijepog mesa svinje (od bunceka, od vrata - onaj dio od ključne kosti sam upecala u loncu u Sinju). Meni su preporučili taj restoran u Sinju kraj jezera, blizu groblja sve pješke obiđete, ima smisla, ako ništa drugo tamo je groblje hrvatskih kraljeva, ako ste s dječicom ima gomila pitomih divljih pataka i labudova - ponesite starog kruha i salate.

Meni to baš ne paše, podsjeća me na kolače, makar je slano i kiselo, ali miriše kao kuhano vino.

Svakako preporučujem izlet, pogotovo obiteljima koje putuju na more, zgodna promjena ako ste već stajali na Plitvicama.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 00:43   #49
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
U arambašiće sasvim sigurno idu smljeveni klinčići i cimet, oni stavljaju između sarmi i suho meso i sirove komeda lijepog mesa svinje (od bunceka, od vrata - onaj dio od ključne kosti sam upecala u loncu u Sinju).
Zar svinja ima ključnu kost? A do Sinja se očito isplati svratiti, ali kako ja vozim završit ću u Senju ili Slunju.
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 00:50   #50
Quote:
polimer kaže: Pogledaj post
Kolegica Sinjanka mi kaže da arambašiće umataju u kiseli kupus ali da u njih ne stavljaju rižu.
moja kolegica sinjanka isto je rekla - rižu ne! i meso kosati, ne mljeti!

neobično mi je ovo što d@d@ kaže da ide cimet.....ista ta kolegica me naučila da u sarmu naribam muškatni orašćić, važi i za arambašiće.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 00:52   #51
Quote:
polimer kaže: Pogledaj post
Zar svinja ima ključnu kost?
ima! da nema vukla bi glavu po blatu među prednjim nogama

obično ključnu kost kuham u repi i dodajem grah
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 01:00   #52
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
moja kolegica sinjanka isto je rekla - rižu ne! i meso kosati, ne mljeti!
Moja baka je uvijek kosala meso za sarmu. Sjećam se da je stavljala krmenadle, ili je bilo to zato što ih ja ne volim na drugi način ili ih ja sad zbog toga ne volim na drugi način.
Kad sam po bjelosvjetskim restoranima, uvijek uzimam neko meni nepoznato, novo jelo. I tako ja važno (i nepismeno jer ne znam talijanski) u Firenci naručim iz menija nešto što mi je zvučalo najfirentinskije a da nije firentinska teletina i zinem u čudu kad se na tanjuru pojavila sarma.
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 01:01   #53
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
ima! da nema vukla bi glavu po blatu među prednjim nogama

obično ključnu kost kuham u repi i dodajem grah
Kladim se u tvoj grah s repom da je nema. Ili, ako je i ima da je nešto mizerno zakržljalo. I dižem ulog za kobasice.
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 09:37   #54
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
ima! da nema vukla bi glavu po blatu među prednjim nogama

obično ključnu kost kuham u repi i dodajem grah


Pa di si Generacijo ?
Za svaku svinjsku ključnu kost koju si oglobala evo ja ti poklanjam jednog odojka, a na grah s repom u kojoj se kuhala ta kost možeš pozvati Strpljivu..

U domaćih sisavaca; preživača, svinja i konja ključna kost (clavicula) nije razvijena, ona je vezivnotkivni umetak (intersectio clavicularis) a nalazi se unutar jednog mišića u području vrata (m.brachiocephalicus).
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 10:43   #55
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Pa di si Generacijo ?
Iako, u nekim slučajevima svinjska klavikula može postojati. Ne znam baš koliko je to generacijski uvjetovan atavizam.
Nažderao se sarme, oblokao, doteturao do sobe, zakrmio i onda, negdje pred juto, svinja pijana, opal s kreveta i slomio ključnu kost.
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 11:42   #56
Quote:
polimer kaže: Pogledaj post
Iako, u nekim slučajevima svinjska klavikula može postojati. Ne znam baš koliko je to generacijski uvjetovan atavizam.
Nažderao se sarme, oblokao, doteturao do sobe, zakrmio i onda, negdje pred juto, svinja pijana, opal s kreveta i slomio ključnu kost.





Čini mi se da ovakvog specifičnog pristupa gastronomiji odviše nedostaje.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...4&postcount=35
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 16:21   #57
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Sasvim sam sigurna da je kvaliteta sarme ovisna o kiselom zelju. Domaće zelje, kiseljeno u kacama u malim količinama (obiteljski pak 10-20-30 kg) je puno bolje nego bilo što kupovno.

Dobra sarma mi je ispadala od onog Varaždinskog zelja, ali nikad na njemu ne piše kada je i na kojoj temperaturi kiseljeno, dok to doma ne napravite sami nećete imat pravi filing.
....
za to Varaždinsko zelje sam vec prije par godina cula da je dobro za Sarmu. Netko mi ga je bio hvalio (čini mi se čak mama)
samo nigdje ga nisam vidjela za kupiti (ili nisam dobro gledala )
Jellle is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 17:21   #58
Quote:
Jellle kaže: Pogledaj post
za to Varaždinsko zelje sam vec prije par godina cula da je dobro za Sarmu. Netko mi ga je bio hvalio (čini mi se čak mama)
samo nigdje ga nisam vidjela za kupiti (ili nisam dobro gledala )
Varaždinsko zelje je sorta kupusa koja se, očito, pokazala dobra za kiseljenje. Ako kupuješ u dućanu, na vrećici, obično, piše koje je zelje. Ako kupuješ na placu pitaj prodavača koje je zelje kiselio. Čini mi se da je Prehrana jedna od firmi koje prodaju kiseli varaždinski kupus i da je na njihovoj vrećici nacrtan zec.
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 18:49   #59
Quote:
polimer kaže: Pogledaj post
Varaždinsko zelje je sorta kupusa koja se, očito, pokazala dobra za kiseljenje. Ako kupuješ u dućanu, na vrećici, obično, piše koje je zelje. Ako kupuješ na placu pitaj prodavača koje je zelje kiselio. Čini mi se da je Prehrana jedna od firmi koje prodaju kiseli varaždinski kupus i da je na njihovoj vrećici nacrtan zec.
Na lickom zelju na deklaraciji uredno piše da je proizvedeno u Varaždinu. Jbg, ne može se vjerovat tima kupovnima.
x-type is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 18:54   #60
Quote:
polimer kaže: Pogledaj post
Kladim se u tvoj grah s repom da je nema. Ili, ako je i ima da je nešto mizerno zakržljalo. I dižem ulog za kobasice.
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
[/B]

Pa di si Generacijo ?
Za svaku svinjsku ključnu kost koju si oglobala evo ja ti poklanjam jednog odojka, a na grah s repom u kojoj se kuhala ta kost možeš pozvati Strpljivu..

U domaćih sisavaca; preživača, svinja i konja ključna kost (clavicula) nije razvijena, ona je vezivnotkivni umetak (intersectio clavicularis) a nalazi se unutar jednog mišića u području vrata (m.brachiocephalicus).

išla sam k starome na dodatne konzultacije....kaže on da sam bila blizu al da se ne radi o ključnoj kosti, već o kučnoj (od kuk) ....i da mi greška nije velika i ne boli jer da očito samo slabo čujem
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:21.