Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2012., 17:39   #3101
Juicyju, Vaš post premješten je na temu EEG - tumačenje nalaza (kliknuti na link).
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 23:34   #3102
Radila sam prije mjesec dana krvnu sliku(redoviti.sistematski.pregled)
ovdje je nalaz:

Hermatološke pretrage

Leukociti 7.0 (4-11)
Eritrociti 4.41 (3.9-6.1)
Hemoglobin 135 (120-180)
Hematokrit 0.397 (0.35-0.50)
MCV 89.9 (76-96)
MCH 30.5 (27-32)
MCHC 339 (310-360)
Trombociti 215 (100-440)

Biokemijske pretrage

Glukoza 4.8 (3.6-6.1)
Kreatinin 76 (<125)
Kolesterol 5.2 (<5.0)
Trigliceridi 1.4 (<1.9)
HDL-kolesterol 1.3 (>1.0)

Zeljezo 37.2 (8-30)


Preporuceno je ponoviti zbog povisenog zeljeza. Nakon mjesec dana nalaz izgleda ovako:

Zeljezo 52 (8-30)
UIBC 10 (26-59)
TIBC 62 (49-75)
Feritin 42 (10-120)


Imam 44 godine i bolujem od hipotireoze.


Molim Vas mišljenje,

hvala.
witchie11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 20:53   #3103
Molila bih tumačenje dijagnoza - osoba muškog spola, 66 godina.

-fibrillatio atriourum paroxysmalis cum tachyaytrimia ventriculorum
-conversio medicamentosa
-cirrhosis hepatis decomp. (ovo znam - ciroza jetre)
-pancitopenia, hypersplenismus susp.
-ascites
-aethylismus chr. (i ovo znam, alkoholizam)

hvala
Lisbeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 22:00   #3104
Quote:
witchie11 kaže: Pogledaj post
Radila sam prije mjesec dana krvnu sliku(redoviti.sistematski.pregled)
ovdje je nalaz:

Hermatološke pretrage

...........

Molim Vas mišljenje,

hvala.
Može se raditi o hemokromatozi.
Potrebna je obrada u tom smjeru.

Quote:
Lisbeth kaže: Pogledaj post
Molila bih tumačenje dijagnoza - osoba muškog spola, 66 godina.

- fibrillatio atriourum paroxysmalis cum tachyaytrimia ventriculorum
-conversio medicamentosa
-cirrhosis hepatis decomp. (ovo znam - ciroza jetre)
-pancitopenia, hypersplenismus susp.
-ascites
-aethylismus chr. (i ovo znam, alkoholizam)

hvala
- fibrillatio atriourum paroxysmalis cum tachyaytrimia ventriculorum paroksizmalna (nije stalna već povremena) fibrilacija atrija/FA(srčane pretkomore-pretklijetka) s aritmijom srčane komore ventrikla (brzi odgovor ventrikla)
-conversio medicamentosa Fibrilacija je medikamentozno konverzirana u sinus ritam tj. lijekovima je rad srca normalna.
-cirrhosis hepatis decomp. (ovo znam - ciroza jetre) dekompenzirana ciroza jetre
-pancitopenia, hypersplenismus susp. Sniženje svih parametra krvne slike-leukocita,trombocita,eritrocita. Suspektno povećana slezena.
-ascites Slobodna tekućina u trbuhu.
-aethylismus chr. (i ovo znam, alkoholizam)
Za detaljniji odg. ,ako vas interesira morat ćete napisati više podataka.

Zadnje uređivanje hrvoje dr. : 01.12.2012. at 22:00. Reason: Q
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 10:25   #3105
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Može se raditi o hemokromatozi.
Potrebna je obrada u tom smjeru.

Zahvaljujem na odgovoru, LP.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 02.12.2012. at 12:30. Reason: popravak citata
witchie11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 19:55   #3106
Prenizak mu je feritin za hemokromatozu, što ne?

Ima čudan nalaz koji se ne uklapa u klasične stvari, iz čega bi se moglo zaključiti da je ništa bitno, ili nekakva egzotika.

Osim ako cijeli život nema obilne menstruacije.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 03.12.2012. at 01:26. Reason: spajanje postova
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 20:27   #3107
Svakako..se..nadam..da..nije..nista..bitno...a..me nstruacije..su..mi..veci..dio..zivota..bile..oskud ne..i..bolne...osim..u..zadnjih..godinu..dana..od. .kada..su..nesto..obilnije.(isprika..zbog..tockica ..ne..radi..razmaknica)
witchie11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 20:34   #3108
Ako ti se i dokaže hemokromatoza, s tako niskim feritinom nećeš ni dobiti terapiju, jer je poanta terapije spustiti feritin. Možda se nešto promijeni kad uđeš u menopauzu pa poraste feritin kad prestaneš krvarit.

Mislim nije da mi je hemokromatoza specijalnost, pa svakako nemoj uzimati moje mišljenje kao zadnje.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 00:43   #3109
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Prenizak mu je feritin za hemokromatozu, što ne?

Ima čudan nalaz koji se ne uklapa u klasične stvari, iz čega bi se moglo zaključiti da je ništa bitno, ili nekakva egzotika.
Nalaz je neuobičajen.

Međutim, ipak se čini da je moguće da osobe s hemokromatozom imaju normalne vrijednosti feritina (premda su ovdje vrijednosti feritina, štoviše, čak puno bliže donjoj granici što se meni također baš ne uklapa u sliku hemokromatoze), naročito mlađe osobe odnosno oni u početnom stadiju bolesti. Osjetljiviji parametar je zasićenje transferina.

U tom smislu bih ipak stvar malo istražio, kako je i kolega dr. Hrvoje predložio, i ako već ništa drugo, a ono barem povremeno pratio što se zbiva sa statusom željeza.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 03.12.2012. at 00:48.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 03:06   #3110
Moram priznati da ne razumijem zašto, s obzirom da se radi o nasljednoj genskoj mutaciji, simptomi nastupaju tako kasno.

Za žene mogu još i shvatiti, zbog menzes kompenzacije, ali opet prvih 12 godina nema menzesa, kako do tad ne nakupi feritina i ne nastanu nikakva oštećenja, a za muške da se jave s 40+ godina i niskim feritinom, ako ga u 40 godina nije uspio podići a nigdje ne gubi krv, za očekivati je da ga neće podići ni u sljedećih 40 godina, osim ako navedena mutacija nema gornji prag apsorpcije željeza, a on se hrani heferolom.

Kako se to uopće objašnjava?
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 09:09   #3111
Zahvaljujem svima na odgovorima i razmišljanjima, danas idem liječniku pa ćemo vidjeti dalje.
witchie11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 13:40   #3112
Pozdrav svima, ako može pomoć s nalazima hormona štitnjače, vadila sam ih prvi put jer se sumnjalo na probleme, a nalaz mi se čini normalan.

TSH 4,75
T4 77,5
T3 1,1
Anti-TG <15
Anti-TPO <28

Unaprijed hvala!
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 22:48   #3113
Pozdrav, iza mene 2 spontana, na samom početku ( 6 i 7 tj.), vadila spolne i štitnjaču, evo rezultata:

Prolaktin 253 ( 102- 637)
Progesteron folikularna faza 1,3 ( 0,6-4,7)
LH 5,1 (2,4-12,6)
Estradiol 146 ( 46-607)
Testosteron 0,49 ( 0,29-1,67)
FSH ? (nisam čula telefonski ali je unutar vrijednosti 3,5 -12,5 )
Progesteron 21.dan 12,3 (5,3-86)

štitnjača:

T3 - 1,7 ( 1,3-3,1 )
T4 -15,6 ( 12-22)
TSH - 3,5 ( 0,27-4,2 )

Čitam da bi TSH mogao biti problem, da ga je za trudnoću dobro držati do 2?
__________________
20.06.2009.
lavida is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 23:57   #3114
Quote:
SweetHeart kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, ako može pomoć s nalazima hormona štitnjače, vadila sam ih prvi put jer se sumnjalo na probleme, a nalaz mi se čini normalan.

TSH 4,75
T4 77,5
T3 1,1
Anti-TG <15
Anti-TPO <28

Unaprijed hvala!
Poštovana,

niste nam naveli jedinice niti referentne vrijednosti za navedene parametre. Ako su T4 i T3 u nmol/l, tada bi referentne vrijednosti bile za T4 62,6-150,8 nmol/l, a za T3 0,89-2,44 nmol/l, što bi značilo da je nalaz unutar referentih vrijednosti.

Niste nam također naveli niti koje probleme imate, tj. zbog čega je učinjena ova pretraga.

Nalaz inače u cjelini jest unutar granica normale. Pa ipak, već smo dosta toga govorili na temi o štitnjači, postoje određene tendencije, naročito u Americi, da se gornja vrijednost TSH koja se smatra normalnom spusti na niže vrijednosti (zasad se u nas smatra do nekih 5 mIU/L da se radi o normalnim vrijednostima), koje neki liječnici, prije svega privatnici, već razmatraju i vode se njima u svakodnevnom radu. No, o tome bismo mogli još raspraviti na temi Štitnjača pa možete i tamo svratiti.

Vodeći se našim Smjernicama, ovaj nalaz je uredan.

edit: Sad vidim da još nisam prokomentirao protutijela. Nažalost ne znam koje su jedinice i referentni raspon, tako da taj dio ne mogu komentirati.

Lijep pozdrav.

Quote:
lavida kaže: Pogledaj post
Pozdrav, iza mene 2 spontana, na samom početku ( 6 i 7 tj.), vadila spolne i štitnjaču, evo rezultata:

štitnjača:

T3 - 1,7 ( 1,3-3,1 )
T4 -15,6 ( 12-22)
TSH - 3,5 ( 0,27-4,2 )

Čitam da bi TSH mogao biti problem, da ga je za trudnoću dobro držati do 2?
Poštovana,

Endocrine Society objavio je 2012. godine Smjernice (možete ih pročitati klikom na link), koje je podržala i Europsko udruženje za štitnjaču, a u kojima se navodi da bi se u žena s prethodnom anamnezom pobačaja ili prijevremenoga porođaja trebao provjeriti i status štitnjače, uključujući i protutijela te je njihov naputak sljedeći: ukoliko je vrijednost TSH iznad 2,5 mIU/L, preporučuju ponoviti nalaz. U slučaju ponovnog nalaza TSH iznad 2,5 mIU/L unatoč nedostatku valjanih dokaza, preporučuju uvođenjem terapije spustiti vrijednost TSH ispod 2,5 mIU/L. Terapiju obustaviti u slučaju neuspjeha trudnoće. Preporuka se nalazi na stranici broj 8, pod točkama 8.1.a i 8.1.b.

Drugim riječima, o onome što ste čuli vode se rasprave i među strukom.

Odmah moram reći da jedinstvenog stava kod vrijednosti TSH manjih od 5 nema i da također nema dovoljno dokaza koji podupiru ovakve preporuke koje ste načuli, ali eto, ja sam ovdje podastro konkretne Smjernice odnosno preporuke.

Također Vam savjetujem da se javite na temu o štitnjači.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 04.12.2012. at 00:35.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 00:32   #3115
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Moram priznati da ne razumijem zašto, s obzirom da se radi o nasljednoj genskoj mutaciji, simptomi nastupaju tako kasno.

Za žene mogu još i shvatiti, zbog menzes kompenzacije, ali opet prvih 12 godina nema menzesa, kako do tad ne nakupi feritina i ne nastanu nikakva oštećenja, a za muške da se jave s 40+ godina i niskim feritinom, ako ga u 40 godina nije uspio podići a nigdje ne gubi krv, za očekivati je da ga neće podići ni u sljedećih 40 godina, osim ako navedena mutacija nema gornji prag apsorpcije željeza, a on se hrani heferolom.

Kako se to uopće objašnjava?
Čini se da problematika hemokromatoze nije baš tako jednostavna.

Osim navedenog objašnjenja postoji i moguće sljedeće objašnjenje.

Naime, postoji više genotipova, odnosno postoje homozigoti i heterozigoti, a osim toga čini se da i penetrantnost i ekspresija mutiranog gena/mutiranih gena također može igrati ulogu u tome zašto se kod nosioca mutacija bolest ispoljava u širokom rasponu laboratorijskih nalaza.

Tako se kod heterozigota često nalazi povećana saturacija transferina, ali razine feritina često ostaju unutar normalnih vrijednosti, a i kod homozigota, koji su izloženi većem riziku od nakupljanja željeza, neka istraživanja pokazuju da u čak 50% žena i 20% muškaraca ne dolazi do povišenja feritina.

Izgleda da možda postoje i drugi geni koji doprinose razlici u razinama feritina, kako se navodi u zaključku.

Zbog toga mnogi autori smatraju da je parametar zasićenja transferina osjetljiviji parametar za skrining jer je potrebna mnogo veći stupanj nakupljanja željeza da dođe do povišenja feritina nego porasta saturacije transferina.

No, ostaje legitimno pitanje - kakvo je onda uopće značenje dijagnoze hemokromatoze bez povišenog feritina (temeljene, primjerice, na povećanoj saturaciji transferina i dokazu mutacije) kada se terapijski djeluje ponajprije u svrhu spuštanja feritina?

Ne znam odgovor na to pitanje. Prepustio bih odgovor dr. Hrvoju jer je hemokromatoza ipak više domena gastroenterologa.

U svakom slučaju, želio sam reći kako je, sudeći po literaturi, moguća dijagnoza hemokromatoze i bez povišenih vrijednosti feritina.

Naravno, ostaje također i pitanje što u ovom konkretnom slučaju, gdje postoji dosta povećana razina željeza u serumu, a feritin čak ima tendenciju ka donjim vrijednostima. Je li u pitanju pogreška, je li se pacijent pridržavao uputa za dobivanje što točnijih vrijednosti željeza u serumu (natašte, barem 2 dana izbjegavati sokove obogaćene vitaminima itd.)?

Ne znam. Imamo zanimljiv primjer, rekao bih, i baš me zanima u kojem će se pravcu razvijati.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 00:40   #3116
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

niste nam naveli jedinice niti referentne vrijednosti za navedene parametre. Ako su T4 i T3 u nmol/l, tada bi referentne vrijednosti bile za T4 62,6-150,8 nmol/l, a za T3 0,89-2,44 nmol/l, što bi značilo da je nalaz unutar referentih vrijednosti.

Niste nam također naveli niti koje probleme imate, tj. zbog čega je učinjena ova pretraga.

Nalaz inače u cjelini jest unutar granica normale. Pa ipak, već smo dosta toga govorili na temi o štitnjači, postoje određene tendencije, naročito u Americi, da se gornja vrijednost TSH koja se smatra normalnom spusti na niže vrijednosti (zasad se u nas smatra do nekih 5 mIU/L da se radi o normalnim vrijednostima), koje neki liječnici, prije svega privatnici, već razmatraju i vode se njima u svakodnevnom radu. No, o tome bismo mogli još raspraviti na temi Štitnjača pa možete i tamo svratiti.

Vodeći se našim Smjernicama, ovaj nalaz je uredan.

edit: Sad vidim da još nisam prokomentirao protutijela. Nažalost ne znam koje su jedinice i referentni raspon, tako da taj dio ne mogu komentirati.

Lijep pozdrav.
Hvala unaprijed! Pročitala sam tu temu, ali očito nisam shvatila da je referentni okvir individualan. Evo napisala sam na temi o štitnjači rezultate pa ću Vas zamoliti ako možete komentirati tamo i dati možda još koji savjet.

Hvala puno.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 01:07   #3117
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post



Poštovana,

Endocrine Society objavio je 2012. godine Smjernice (možete ih pročitati klikom na link), koje je podržala i Europsko udruženje za štitnjaču, a u kojima se navodi da bi se u žena s prethodnom anamnezom pobačaja ili prijevremenoga porođaja trebao provjeriti i status štitnjače, uključujući i protutijela te je njihov naputak sljedeći: ukoliko je vrijednost TSH iznad 2,5 mIU/L, preporučuju ponoviti nalaz. U slučaju ponovnog nalaza TSH iznad 2,5 mIU/L unatoč nedostatku valjanih dokaza, preporučuju uvođenjem terapije spustiti vrijednost TSH ispod 2,5 mIU/L. Terapiju obustaviti u slučaju neuspjeha trudnoće. Preporuka se nalazi na stranici broj 8, pod točkama 8.1.a i 8.1.b.

Drugim riječima, o onome što ste čuli vode se rasprave i među strukom.

Odmah moram reći da jedinstvenog stava kod vrijednosti TSH manjih od 5 nema i da također nema dovoljno dokaza koji podupiru ovakve preporuke koje ste načuli, ali eto, ja sam ovdje podastro konkretne Smjernice odnosno preporuke.

Također Vam savjetujem da se javite na temu o štitnjači.

Lijep pozdrav.
Poštovani, zahvaljujem na odgovoru. Mislila sam da će se uzorok možda naći u nalazima spolnih hormona, ali oni se čine u redu, pa sam počela proučavati nalaze štitnjače i došla do saznanja poput ovih koje ste stavili u link. Poznato mi je da razni mpo stručnjaci definitvno spuštaju razinu TSH prije postupka. Prebaciti ću se na temu o štitnjači.
__________________
20.06.2009.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 04.12.2012. at 01:10. Reason: popravak citata
lavida is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 10:23   #3118
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Čini se da problematika hemokromatoze nije baš tako jednostavna.

Osim navedenog objašnjenja postoji i moguće sljedeće objašnjenje.

Naime, postoji više genotipova, odnosno postoje homozigoti i heterozigoti, a osim toga čini se da i penetrantnost i ekspresija mutiranog gena/mutiranih gena također može igrati ulogu u tome zašto se kod nosioca mutacija bolest ispoljava u širokom rasponu laboratorijskih nalaza.

Tako se kod heterozigota često nalazi povećana saturacija transferina, ali razine feritina često ostaju unutar normalnih vrijednosti, a i kod homozigota, koji su izloženi većem riziku od nakupljanja željeza, neka istraživanja pokazuju da u čak 50% žena i 20% muškaraca ne dolazi do povišenja feritina.

Izgleda da možda postoje i drugi geni koji doprinose razlici u razinama feritina, kako se navodi u zaključku.

Zbog toga mnogi autori smatraju da je parametar zasićenja transferina osjetljiviji parametar za skrining jer je potrebna mnogo veći stupanj nakupljanja željeza da dođe do povišenja feritina nego porasta saturacije transferina.

No, ostaje legitimno pitanje - kakvo je onda uopće značenje dijagnoze hemokromatoze bez povišenog feritina (temeljene, primjerice, na povećanoj saturaciji transferina i dokazu mutacije) kada se terapijski djeluje ponajprije u svrhu spuštanja feritina?

Ne znam odgovor na to pitanje. Prepustio bih odgovor dr. Hrvoju jer je hemokromatoza ipak više domena gastroenterologa.

U svakom slučaju, želio sam reći kako je, sudeći po literaturi, moguća dijagnoza hemokromatoze i bez povišenih vrijednosti feritina.

Naravno, ostaje također i pitanje što u ovom konkretnom slučaju, gdje postoji dosta povećana razina željeza u serumu, a feritin čak ima tendenciju ka donjim vrijednostima. Je li u pitanju pogreška, je li se pacijent pridržavao uputa za dobivanje što točnijih vrijednosti željeza u serumu (natašte, barem 2 dana izbjegavati sokove obogaćene vitaminima itd.)?

Ne znam. Imamo zanimljiv primjer, rekao bih, i baš me zanima u kojem će se pravcu razvijati.
Bila kod liječnika, za sada me neće slati na nikakve dodatne pretrage, za dva do tri mjeseca opet ćemo provjeriti status željeza.
witchie11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 10:47   #3119
Možete li mi reći mogu li ići kontrolirati PTH dok sam po terapijom antibiotika, cefaleksin pijem 1g dnevno kroz mjesec dana a 28.12 bi trebala na kontrolu PTH. Hvala unaprijed
Dea2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 16:21   #3120
Tko mi može nešto više reći za ove nalaze koje sam upravo danas dobila: naime, već 5 godina željezo mi se kreće oko 4-9, međutim ovi današnji nalazi su najlošiji od svih ovih godina. Imam oko 50-ak godina, pa molim za pomoć: šta mislite o čemu se ovdje radi?
eritrociti 4.07 (ref. vr. 3.86-5.08)
hemoglobin 97 (ref. vr. 119-157)
hematokrit 0.302 (ref. vr. 0.356-0.470)
MCV 74.1 (83.0-97.2)
MCH 23.8 (27.4-33.9)
MCHC 321 (320-245)
RDW-CV 19.1 (9.0-15.0)
Fe 2.5 (8-30)
TIBC 67.0 (49-75)
UIBC 64.5 (26-59)

Hvala za bilo kakav odgovor!
mojamrvica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:44.