Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2011., 12:39   #1
Mirko Norac ili Ante Gotovina

Osobno nemam uzora,u idole ne vjerujem ali postoje osobe čijim se životnim izborima diviš jer se pitaš kako bi ti u toj situaciji postupio.Većina nas vodi dosadne živote prepune konformizma i banalnosti.

Ovom temom želim vas pitati tko vam je od dvojice hrvatskih junaka životno bliži.Naime iako su činjenično oni dosta slični njihove sudbine su dosta različite,njihovi karakteri su različiti.

Život Ante Gotovine je od samog početka predodređen za velike stvari,on je poput grčkih junaka ili polubogova sudbinski određen da čini junačka djela i da mu život bude određen tragedijom i ironijom sudbine.Njemu se većina nas može diviti,možemo htjeti biti kao on ali ipak znamo kako to nije moguće.Mi smo ipak obični smrtnici osuđeni na dosadan,predvidljiv život u kojem naš karakter i moral neće biti stavljeni na kušnju.

S druge strane Mirko Norac je bio jedan od nas,tipični prosječni Hrvat kojeg je tek igra sudbine stavila pred životno iskušenje.Taj test on je mogao lako odbiti i nastaviti svoj beznačajani život ali on je donio odluku koja mu je zauvijek promijenila život.Pokazao je karakter, moral i junaštvo(nešto što bi ostalo zauvijek zakopano ispod konformizma svakodnevnog života)i uzdigao se iz prosječnosti na koju smo mi osuđeni.

U kome se od te dvojice hrvatskh junaka vi prepoznajete?

Osobno meni je bliži Norac,on je nešto mlađi nego ja sad prepoznao zov sudbine i stavio se u službu domovine i svojih bližnjih u borbi protiv zla.Uvijek se pitam kakvu bih odluku ja donio,jer iako se smatram domoljubom, osobom čvrstog karaktera i morala teško je to znati bez kušnje pred kojom je bio Mirko Norca,bezbrižni momak koji je živio svoj prosječni život.
Humphrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 12:45   #2
Nemoj se ljutiti,tema ti je totalni promašaj.Nećemo nikoga izdvajati,jedne veličati druge marginalizirati.Svi istinski branitelji su junaci.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 12:52   #3
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Nemoj se ljutiti,tema ti je totalni promašaj.Nećemo nikoga izdvajati,jedne veličati druge marginalizirati.Svi istinski branitelji su junaci.
Nije ovo tema o junacima i marginaliziranju jednih a veličanju drugih.Ovo je tema na kojoj vas ja pitam tko vam je bliži a ne tko vam je veći junak.

Većina branitelja je sličnija Norcu nego Gotovini,mladi ljudi koji su branili svoju domovinu i bližnje a tek jučer su mislili na idući izlazak i curu koja im se sviđa.
Humphrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 12:56   #4
Quote:
Humphrey kaže: Pogledaj post
Nije ovo tema o junacima i marginaliziranju jednih a veličanju drugih.Ovo je tema na kojoj vas ja pitam tko vam je bliži a ne tko vam je veći junak.

Većina branitelja je sličnija Norcu nego Gotovini,mladi ljudi koji su branili svoju domovinu i bližnje a tek jučer su mislili na idući izlazak i curu koja im se sviđa.
Meni je otac imao 35 godina kada je išao u rat i troje djece ga je čekalo doma.Bilo je i mladih i starih.U mom mjestu živi obitelj u kojoj su unuk,otac i djed išli u rat zajedno.Nema smisla čak niti dobne skupine izdvajati.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 13:06   #5
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Meni je otac imao 35 godina kada je išao u rat i troje djece ga je čekalo doma.Bilo je i mladih i starih.U mom mjestu živi obitelj u kojoj su unuk,otac i djed išli u rat zajedno.Nema smisla čak niti dobne skupine izdvajati.
Ne radi se ovdje o izdvajanju i veličanju jednih naspram drugih,radi se o tome da sam ja uzeo dvojicu junaka po meni različitih života i sudbina i postavio sam pitanje tko vam je bliži,nije to pitanje usmjereno samo braniteljima, jer ni ja nisam branitelj,nego svima.

Kao što sam napisao meni je Norac bliži,malo sam stariji od njega kad je otišao braniti Hrvatsku.Postavljam si pitanje bi li ja tako postupio,volim misliti da bih ali sumnjam da ću to saznati za svog života.
Humphrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 13:12   #6
Očeš iskreno?Svaka čast Norcu i njegovoj borbi za Hrvatsku,ali nisam čuo baš najbolje hvale za njega što se tiče postupanja sa civilima.RAdio je poprilično teške stavri o kojima ne bi sada ovdje,a za Gotovinu se nema što reći.Častan,pošten,domoljub od glave do pete i veliki vjernik što se odrazilo na njegovo postupanje sa civilima.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 13:26   #7
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Očeš iskreno?Svaka čast Norcu i njegovoj borbi za Hrvatsku,ali nisam čuo baš najbolje hvale za njega što se tiče postupanja sa civilima.RAdio je poprilično teške stavri o kojima ne bi sada ovdje,a za Gotovinu se nema što reći.Častan,pošten,domoljub od glave do pete i veliki vjernik što se odrazilo na njegovo postupanje sa civilima.
Drago mi je da još netko ovako misli.
A tema je promašena, ispada da su junaci samo oni koji su u zatvoru, kojima se nepošteno sudi, jer i Norcu se nije sudilo po bog zna kakvoj pravdi, o Gotovini da ne govorimo.

Ja sam u vrijeme rata bila jedva punoljetno žensko biće koje je smišljalo što sa tenkovima ako uđu u grad. Skontala sam sa kojeg prozora bi najlakše bilo dobaciti bombu, i to je to. Fakat, u toj dobi sam trebala razmšljati koji lak za nokte ide uz koje cipele, al ja sam razmišljala di stoje bombe i koji prozor je najpovoljnjiji. Fala bogu, tenkovi nisu ušli u grad. Zahvaljujući herojima koje sam poznavala iz šlkole, bili su moji susjedi, poznanici, poštari, trgovci, radnici.
Mrava nisu zgazili, bili su pošteni, mirni ljudi. Nisu bili ni bogataši, ni moćnici ni akademici niti generali. Ali su bili i bit će heroji kojima dugujem život. I svaka usporedba je glupa. Heroj netko ili je ili nije.
__________________
Živi!
početnik do srži is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 13:48   #8
Quote:
početnik do srži kaže: Pogledaj post
Drago mi je da još netko ovako misli.
A tema je promašena, ispada da su junaci samo oni koji su u zatvoru, kojima se nepošteno sudi, jer i Norcu se nije sudilo po bog zna kakvoj pravdi, o Gotovini da ne govorimo.

Ja sam u vrijeme rata bila jedva punoljetno žensko biće koje je smišljalo što sa tenkovima ako uđu u grad. Skontala sam sa kojeg prozora bi najlakše bilo dobaciti bombu, i to je to. Fakat, u toj dobi sam trebala razmšljati koji lak za nokte ide uz koje cipele, al ja sam razmišljala di stoje bombe i koji prozor je najpovoljnjiji. Fala bogu, tenkovi nisu ušli u grad. Zahvaljujući herojima koje sam poznavala iz šlkole, bili su moji susjedi, poznanici, poštari, trgovci, radnici.
Mrava nisu zgazili, bili su pošteni, mirni ljudi. Nisu bili ni bogataši, ni moćnici ni akademici niti generali. Ali su bili i bit će heroji kojima dugujem život. I svaka usporedba je glupa. Heroj netko ili je ili nije.
Samo sam realan.Norca baš i ne hvale u braniteljskim krugovima.Hrvatski branitelj trebao je i treba biti pošten i ostati čist pred Bogom.Za Gotovinu se zna da je častan čovjek i za mene je on idealan predstavnik svakog branitelja i domoljuba.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 14:07   #9
Quote:
Humphrey kaže: Pogledaj post
S druge strane Mirko Norac je bio jedan od nas,tipični prosječni Hrvat kojeg je tek igra sudbine stavila pred životno iskušenje.Taj test on je mogao lako odbiti i nastaviti svoj beznačajani život ali on je donio odluku koja mu je zauvijek promijenila život.Pokazao je karakter, moral i junaštvo(nešto što bi ostalo zauvijek zakopano ispod konformizma svakodnevnog života)i uzdigao se iz prosječnosti na koju smo mi osuđeni.
je. upucao je babu u glavu...pa mu je to, eto malo, promijenilo život.
vidim da ti norac inspirativan, ali ipak sreća tvoja da nemaš toliko karaktera, morala i junaštva da kreneš njegovim stopama
margoth. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 14:19   #10
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Samo sam realan.Norca baš i ne hvale u braniteljskim krugovima.Hrvatski branitelj trebao je i treba biti pošten i ostati čist pred Bogom.Za Gotovinu se zna da je častan čovjek i za mene je on idealan predstavnik svakog branitelja i domoljuba.
Slažem se u potpunosti.
__________________
Živi!
početnik do srži is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 15:13   #11
Obojica mučenici, žrtve montiranih političkih procesa.
Kexx is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 15:34   #12
Jedan je žrtva hrvatskog obavještajnog podzemlja, koji jedva punoljetan čini zločine , drugi hrvatskog političkog vrha.
Možda ih čak treba promatrati i kao "pojedene" pješake u politički preobučenoj partiji šaha preobučenih komunista hrvatskog političkog vrha 90tih.
marwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 17:57   #13
Gotovina je heroj to je sigurno. Za Norca ne znam, pričalo se svašta, iako nisam sklon vjerovati svakakvim pričama rekla - kazala, mislim da mu je dosta toga napakovano kao i Glavašu. Ali Gotovinu takve glasine ne prate pa moj glas ipak ide njemu iako je takvo razdvajanje branitelja bez veze.
Ringo10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 18:03   #14
Quote:
Ringo10 kaže: Pogledaj post
Gotovina je heroj to je sigurno. Za Norca ne znam, pričalo se svašta, iako nisam sklon vjerovati svakakvim pričama rekla - kazala, mislim da mu je dosta toga napakovano kao i Glavašu. Ali Gotovinu takve glasine ne prate pa moj glas ipak ide njemu iako je takvo razdvajanje branitelja bez veze.
Jel vi ljudi mene zajebavate ili što???Gdje ja govorim o tome tko je veći junak,gdje ja spominjem razdvajanja branitelja?Jeste li uopće pročitali uvodni upis?Ma zaboravite,odustajem.
Humphrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 19:52   #15
Iako je postavljač mislio najbolje, tema nije tako ispala.

Da razjasnim.

U psihologiji- raznim teorijama osobnosti- radi se s "idealnim modelima". N.pr. neki su mitološki junaci i sl. I onda se, radi identifikacije nekih elemenata u psihološkom profilu pojedinca, provode testovi i slično, e da bi se vidjelo kakav je tko po preferencijama, tj. temperamentalno, a i karakterno (temperament je baza, a karakter bi bio kao zrela nadgradnja).

Obično su ti idealni modeli ogoljeni i nemaju jasnu personalnost, pa se pojedinac može više ili manje poistovjetiti s njima.

U slučaju Norca i Gotovine to je- meni- nemoguće jer u nekoj mjeri znam biografije obojice. To su žive ličnosti sa svojim vrlinama i manama, i mogu mi neki elementi karaktera jednog il idrugog biti simpatični il iantipatični- no nema poistovjećivanja, jer su oni vrlo izražajno "svoji", pa mi to sve izgleda promašeno.

Apstraktno, moglo bi se reći: imponira li vam više avanturist i profesionalni vojnik koji je vodio i glamurozni život, a odazvao se zovu domovine, ili prosječni mladac koji se u vihoru zbivanja odlučio da i riskira kožu ?
Hja, cijenim i jednog i drugog-i nespomenute, i ne mogu "birati", i ne trebam, i ne identificiram se ni s jednim.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 18:13   #16
A.Gotovina..
Agripa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 21:33   #17
Quote:
Humphrey kaže: Pogledaj post
O
S druge strane Mirko Norac je bio jedan od nas,tipični prosječni Hrvat kojeg je tek igra sudbine stavila pred životno iskušenje.Taj test on je mogao lako odbiti i nastaviti svoj beznačajani život ali on je donio odluku koja mu je zauvijek promijenila život.Pokazao je karakter, moral i junaštvo(nešto što bi ostalo zauvijek zakopano ispod konformizma svakodnevnog života)i uzdigao se iz prosječnosti na koju smo mi osuđeni.
Taj kreten se naziva general?

Bio sam u vojsci kad je on bio zapovjednik osječkog zbornog područja i svi su jedva čekali od zapovjednika do običnih vojnika kad će tu budaletinu zatvorit.

Taj nema tri čiste u glavi ovi u Kninu su slavili pet dana kad su ga prebacili u Osijek.

Sjećam se kad je galamio na kuhare i konabare da mu nisu stavili na stol onu sortu grožđa koju on preferira, pa kad se sjetim bacanja na tramvajsku prugu mašine za tipkanje kroz prozor ili njegove nesanice i maltretiranja straže u središtu grada...

Puj, hebo takvog generala.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 11:30   #18
Quote:
Humphrey kaže: Pogledaj post
U kome se od te dvojice hrvatskh junaka vi prepoznajete?
Kolika točno kretenčina moraš biti da čovjeka koji je osuđen od strane hrvatskog suda (i kojeg su prije suda suda već osuđivali njegovi suborci da se ponaša kao kreten), pa da takvog kretena nazoveš hrvatskih junakom?
__________________
Osvitli mu! Bila bi šteta da padne i slomije vrat a da to nitko ne vidi.
vrrrlet is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 17.05.2011., 11:47   #19
Quote:
vrrrlet kaže: Pogledaj post
Kolika točno kretenčina moraš biti da čovjeka koji je osuđen od strane hrvatskog suda (i kojeg su prije suda suda već osuđivali njegovi suborci da se ponaša kao kreten), pa da takvog kretena nazoveš hrvatskih junakom?
1, koji to "hrvatski" sud ? Radi se o običnoj manipulaciji, kao i u slučajevima Hrastov, Glavaš, dijelom Lora ..

2. koji "suborci" ? Nekima je očito išao na živce, i to je njihova stvar. Da je to bilo baš tako unisono, i da Norac nije imao itekavih vrijednosti u ratu, iscurio bi odavno, jer nekakvim moćnih političkih ili ideoloških zaštitnika i veza imao- nije.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 12:08   #20
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
1, koji to "hrvatski" sud ? Radi se o običnoj manipulaciji, kao i u slučajevima Hrastov, Glavaš, dijelom Lora ..

2. koji "suborci" ? Nekima je očito išao na živce, i to je njihova stvar. Da je to bilo baš tako unisono, i da Norac nije imao itekavih vrijednosti u ratu, iscurio bi odavno, jer nekakvim moćnih političkih ili ideoloških zaštitnika i veza imao- nije.
Županijski sud u Rijeci, zatim Vrhovni sud RH. Znam, znam, imaš pravo, to su utvrde srpstva.

Vjerojatno je i Ante Gotovina utvrda srpstva jer je pizdio na neke niže časnike da se ponašaju kao barbari.
__________________
Osvitli mu! Bila bi šteta da padne i slomije vrat a da to nitko ne vidi.
vrrrlet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.