Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2013., 15:16   #1
Ketogena dijeta

Eto vidim da ima puno LCHF dijeta ovdje ali niko nije pokrenuo keto, wierd
Iz iskustva vam mogu rec, ako vam se mrsavi, ostavite te LCHF dijete i cikliranja i predjite na keto.

Što je ketogena dijeta (ketoza)?

Osobno mislim da je ketogena dijeta jedna od najučinkovitijih dijeta za skidanje potkožnog masnog tkiva. Ovim člankom pokušati ću je jednostavno objasniti i potkrijepiti činjenicama zašto ju preferiraju gotovo svi bodybuilderi.

Ketogena dijeta (ketoza)
Što je ketogena dijeta?

Ketogena dijeta je poseban način prehrane kojim organizam dovodimo u stanje ketoze. Kada tijelo uđe u stanje ketoze organizam umjesto ugljikohidrata počne koristiti pohranjene masti kao izvor energije. Ketogena dijeta spada u kategoriju LCHF (Low Carbs, High Fat) dijeta, odnosno dijeta sa malim udijelom ugljikohidrata a velikim udijelom masti.
Što je ketoza?

Ketozu karakterizira povišena razina ketona u krvi i urinu, koji nastaju kao posljedica pretvaranja masti u jednostavnije masne kiseline i ketone. Kako bi tijelo ušlo i ostalo u stanje ketoze potrebno je kroz određeni vremenski period unositi vrlo male količine ugljikohidrata (max. 50 grama). Najčešće tijelo ulazi u stanje ketoze nakon 48 sati od početka smanjenog unosa ugljikohidrata, nakon čega organizam počinje koristiti ketone kako bi efikasnije koristio energiju pohranjenu u masnim stanicama.
Zašto ju koriste bodybuilderi?

Ketogena dijeta se pokazala najučinkovitijom za skidanje potkožnog masnog tkiva. Bodybuilderi na natjecanjima imaju ispod 3% potkožnog masnog tkiva i to je najveći razlog zašto su im svi mišići iscrtani. Jednostavno ukoliko želite da vam se vide pločice onda morate skinuti salo na trbuhu. Pošto ne postoji lokalizirano mršavljenje morate gubiti salo po cijelome tijelu.
Što jesti?

Cilj ketogene dijete je smanjeni unos ugljikohidrata, dakle prehrana bi trebala bit većinom proteinska. Za vrijeme ketoze osnova jelovnika bi trebali biti meso, riba, bjelanjci i posni sir.
Kako znati da li sam u ketozi

Jedini pouzdani način da saznate da li ste u ketozi je da posebnim treakicama mjerite količinu ketogenih tijela u urinu. Trakice možete kupiti u bilo kojoj ljekarni.
Mitovi o ketozi

Povećani unos masti je štetan i deblja - Masti same po sebi nisu uzročnik debljine niti bolesti. Štetan je prevelik unos ugljikohidrata.

Smanjeni unos ugljikohidrata je štetan - Smanjeni unos ugljikohidrata nije nimalo štetan. Čovjek kroz povijest nije uvijek imao dostupne velike količine ugljikohidrata pa je prehrana bila proteinska. Nekada se ketoza koristila za liječenje dijabetesa te su pacijenti bili u stanju ketoze po nekoliko mjeseci bez da im je to naštetilo organizmu.
Koliko dugo treba biti u ketozi?

U ketozi možete biti koliko god želite. Najteže je prvih nekoliko dana dok se organizam ne navikne na nedostatak ugljikohidrata. Imajte na umu da će te samo jednim obrokom bogatim ugljikohidratima vjerojatno izaći iz stanja ketoze te će vam ponovno trebati dodatnih 2 dana da se vratite u to stanje. Stoga radije odredite kraći vremenski period od nekoliko tjedana i maksimalno se potrudite da ne kiksate.
Na što paziti u ketozi?

Zbog smanjenog unosa voća i povrća može doći do hipovitaminoze te konstipacije. Stoga obavezno pijte tablete s kompleksom vitamina i minerala. Također, obavezno je piti veće količine vode (5+ litara vode) iz 2 razloga, sprječava konstipaciju i pomaže smanjivanju kiselosti krvi koja nastaje kao posljedica gomilanja ketogenih tijela.
Kako trenirati u periodu ketoze?

Za vrijeme ketoze najčešće se rade ciklički treninzi u super ili giga serijama. Dakle manja kilaža, više ponavljanja, više vježbi jedna za drugom bez pauze. Aerobni treninzi su također dobrodošli.

Ovo je copy sa jedne stranice, za sva ostala pitanja ili prjedloge komentirajte
__________________
Kada je Bog na prvom mjestu, tada je sve ostalo na svome mjestu.
Mr Bogus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 15:50   #2
ajde da ja krenem

šta nisu LCHF-ovci na 20 i manje grama uh dnevno? jelovnik je manje više isti šta ne? nema npr. mrkve, graška - povrća sa puno uh. jede se masnije zbog unosa kalorija. LCHF ne dozvoljava mlijeko, ali čini mi se da i kod keto se na takve stvari mora paziti zbog unosa uh.

čitajući o keto često se naglašava da većina ljudi treba biti ispod 30g uh dnevno. nadalje po pročitanom koristila se za liječenje epilepsije, kontraindicirana je kod problemi sa bubrezima, dijabetes tip 1,bolesti koronarnih arterija i povišeni kolesterol, giht, trudnoća.

meni kao laiku se te dvije stvari čine iste. pri malom unosu uh trebalo bi doći do ketoze.

kod obje vrste prehrane vidim problem sa cardio treninzima jer sumanjm da bih uspjela odraditi hight intensity cardio u trajanju od 45 min da sam par dana za redom na takvoj vrsti prehrane.
Trolička is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 15:55   #3
Quote:
Trolička kaže: Pogledaj post
ajde da ja krenem

šta nisu LCHF-ovci na 20 i manje grama uh dnevno? jelovnik je manje više isti šta ne? nema npr. mrkve, graška - povrća sa puno uh. jede se masnije zbog unosa kalorija. LCHF ne dozvoljava mlijeko, ali čini mi se da i kod keto se na takve stvari mora paziti zbog unosa uh.

čitajući o keto često se naglašava da većina ljudi treba biti ispod 30g uh dnevno. nadalje po pročitanom koristila se za liječenje epilepsije, kontraindicirana je kod problemi sa bubrezima, dijabetes tip 1,bolesti koronarnih arterija i povišeni kolesterol, giht, trudnoća.

meni kao laiku se te dvije stvari čine iste. pri malom unosu uh trebalo bi doći do ketoze.

kod obje vrste prehrane vidim problem sa cardio treninzima jer sumanjm da bih uspjela odraditi hight intensity cardio u trajanju od 45 min da sam par dana za redom na takvoj vrsti prehrane.
Ketoza i low carb nisu ista stvar, kod ketogene dijete metabolizam se presalta na ketonska tijela, molekule koje mogu zamijeniti glukozu kao izvor energije. Kod low carba je unos ugljikohidrata dovoljan da jos drzi sve bitne sustave na glukozi kao gorivu. To cak ne mora biti svakodnevno unosenje carbsa, jer za uci u ketozu treba neko vrijeme. A što se tiće Cardia, teško da ga mozes odradit dok si na keto, tj. mozes ali neces imat korist od njega, radje neka setnjica ili zagrijavanje 10-15 min prije treninga A što se tice treninga sa utezima ili vlastitom tezinom oni su preporucljivi, jer na ketou cak mozes izgradit misicnu masu dok gubis masnoce.
__________________
Kada je Bog na prvom mjestu, tada je sve ostalo na svome mjestu.
Mr Bogus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 16:02   #4
ti si baš povukao pitanje LCHF-a i te teme na forumu, rekoh koliko sam čitala oni su na max 20g uh cijelo vrijeme, a cikliranje uh koje si spomenuo na početku je čisto druga stvar.

što ne bi onda LCHF prehrana o kojoj pričaju forumaši isto trebala dovesti do ketoze?
Trolička is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 16:11   #5
Quote:
Trolička kaže: Pogledaj post
ti si baš povukao pitanje LCHF-a i te teme na forumu, rekoh koliko sam čitala oni su na max 20g uh cijelo vrijeme, a cikliranje uh koje si spomenuo na početku je čisto druga stvar.

što ne bi onda LCHF prehrana o kojoj pričaju forumaši isto trebala dovesti do ketoze?
U LCHF je dozvoljeno u ogranicenim kolicinama unositi mljeko, ciklu , mrkvu, bobičasto voće, maline, borovnice, jagode i kupine,kokosovo brašno i nezaslađeni kakao prah ukratko. Znaci ciljano unošenje malih količina šečera tj. fruktoze tzv. dobrih ugljikohidrata.

Na ketou ništa od toga nije dozvoljeno, znaci ciljas na 0 UH sto je fakticki ne moguca misija ali što manje ih uneseš to bolje. Nema voca ni pod razno, takodjer izbaciti povrce koje raste ispod zemlje jer je u njemu vise UH, ostalo povrce vecinom mozes jel ima tzv. negativne kalorije pa se njegov UH ne ubraja. Istko tako mljeko 0 bodova , eventualno posni sir makar i on neke izbacuje iz ketoze.

Tako da zakljucak, LCHF je NACIN PREHRANE na kojem je dozvoljeno unositi MALE kolicine secera/fruktoze/UH , dok je Ketogena DIJETA rezim na kojem gotovo u potpunosti izbacujes sve sto sadrzi i najmanje kolicine UH/secera/fruktoze.
__________________
Kada je Bog na prvom mjestu, tada je sve ostalo na svome mjestu.
Mr Bogus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 17:06   #6
ok, poanta i jedne i druge dijete ili načina prehrane "što već" unositi što manje uh, dozvoljeno ili nedozvoljeno.

ali i s low carb se može u ketozu https://www.forum.hr/showthread.php?t=573951&page=410 tu ekipa raspravlja o njoj.
Trolička is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 21:15   #7
Quote:
Mr Bogus kaže: Pogledaj post
U ketozi možete biti koliko god želite.

Quote:
Mr Bogus kaže: Pogledaj post
A ketozu ne smijes drzat duze od 3 tjedna bez prekida, tj. smijes ali nije zdravo, mozes imat zahebane posljedice...
kako molim?

Isabeau is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 02:32   #8
Quote:
Isabeau kaže: Pogledaj post
kako molim?

sory na lchf mozes bit moj fail
__________________
Kada je Bog na prvom mjestu, tada je sve ostalo na svome mjestu.
Mr Bogus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 22:05   #9
mnogi su u ketozi i sa unosom 50 - 60 gr UH

netko je gadno pobrkao lončiće
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 21:12   #10
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
mnogi su u ketozi i sa unosom 50 - 60 gr UH

netko je gadno pobrkao lončiće
zavisi od osobe do osobe.. nemoguce je unijeti doslovno 0 uh.. ali je bit da ih ne unosis ciljano...
nematepojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 21:21   #11
trebalo mi je 6 i pol dana posta na vodi da upadnem u ketozu.

tj da ketostix pokaze rezultate.
==

od tad prakticiram i Intermittent fasting...
i to pojedem svaki dan točno jednu kockicu putra (20g) u 15:00 i ništa više. do drugog dana opet u 15h

pa cemo vidit kak stvar funkcionira. do daljnjega.
apetit mi je ishlapio dibidus

ne postoji vise potreba za unosom hrane.
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 11:29   #12
printeresantna tema da bi pala u zaborav

Ne testiram se s tim trakicama ali vjerojatno jesam skoro svaki dan u ketozi kad normalno mogu vježbati nakon cca 24h posta.. I znam da jesam u ketozi zbog još jedne stvari.. da li je tko u ketozi povreno osjetio onaj blaženi osjećaj euforije, kao pod lakom drogom ? našao sam na netu o tome, jedna jako, jako ugodna nspojava ketoze


Low-carb diets, fasting and euphoria: Is there a link between ketosis and gamma-hydroxybutyrate (GHB)?

Brown AJ.


Source

School of Biotechnology and Biomolecular Sciences, The University of New South Wales, Sydney 2052, Australia.


Abstract


Anecdotal evidence links the initial phase of fasting or a low-carbohydrate diet with feelings of well-being and mild euphoria. These feelings have often been attributed to ketosis, the production of ketone bodies which can replace glucose as an energy source for the brain. One of these ketone bodies, beta-hydroxybutyrate (BHB), is an isomer of the notorious drug of abuse, GHB (gamma-hydroxybutyrate). GHB is also of interest in relation to its potential as a treatment for alcohol and opiate dependence and narcolepsy-associated cataplexy. Here I hypothesize that, the mild euphoria often noted with fasting or low-carbohydrate diets may be due to shared actions of BHB and GHB on the brain. Specifically, I propose that BHB, like GHB, induces mild euphoria by being a weak partial agonist for GABA(B) receptors. I outline several approaches that would test the hypothesis, including receptor binding studies in cultured cells, perception studies in trained rodents, and psychometric testing and functional magnetic resonance imaging in humans. These and other studies investigating whether BHB and GHB share common effects on brain chemistry and mood are timely and warranted, especially when considering their structural similarities and the popularity of ketogenic diets and GHB as a drug of abuse.
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 15:18   #13
Quote:
Frankie kaže: Pogledaj post
printeresantna tema da bi pala u zaborav

Ne testiram se s tim trakicama ali vjerojatno jesam skoro svaki dan u ketozi kad normalno mogu vježbati nakon cca 24h posta.. I znam da jesam u ketozi zbog još jedne stvari.. da li je tko u ketozi povreno osjetio onaj blaženi osjećaj euforije, kao pod lakom drogom ? našao sam na netu o tome, jedna jako, jako ugodna nspojava ketoze


Low-carb diets, fasting and euphoria: Is there a link between ketosis and gamma-hydroxybutyrate (GHB)?

Brown AJ.


Source

School of Biotechnology and Biomolecular Sciences, The University of New South Wales, Sydney 2052, Australia.


Abstract


Anecdotal evidence links the initial phase of fasting or a low-carbohydrate diet with feelings of well-being and mild euphoria. These feelings have often been attributed to ketosis, the production of ketone bodies which can replace glucose as an energy source for the brain. One of these ketone bodies, beta-hydroxybutyrate (BHB), is an isomer of the notorious drug of abuse, GHB (gamma-hydroxybutyrate). GHB is also of interest in relation to its potential as a treatment for alcohol and opiate dependence and narcolepsy-associated cataplexy. Here I hypothesize that, the mild euphoria often noted with fasting or low-carbohydrate diets may be due to shared actions of BHB and GHB on the brain. Specifically, I propose that BHB, like GHB, induces mild euphoria by being a weak partial agonist for GABA(B) receptors. I outline several approaches that would test the hypothesis, including receptor binding studies in cultured cells, perception studies in trained rodents, and psychometric testing and functional magnetic resonance imaging in humans. These and other studies investigating whether BHB and GHB share common effects on brain chemistry and mood are timely and warranted, especially when considering their structural similarities and the popularity of ketogenic diets and GHB as a drug of abuse.
Dešava se tu i tamo ja najviše skontam ketozu kad mi nestane apetit skroz... neki pricaju o neugodnom zadahu i vonju u mokraći ali ja to ne kužim tolko ko gubitak apetita maximalno .. zavisi od organizma do organizma i od toga kako mozak odgovara na potrosnju ketona, krvna grupa je tu jako bitna stvar. ako si 0+/- imas vecu mogucnost za osjecajem te navale euforicnosti
__________________
Kada je Bog na prvom mjestu, tada je sve ostalo na svome mjestu.
Mr Bogus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 15:14   #14
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
trebalo mi je 6 i pol dana posta na vodi da upadnem u ketozu.

tj da ketostix pokaze rezultate.
==

od tad prakticiram i Intermittent fasting...
i to pojedem svaki dan točno jednu kockicu putra (20g) u 15:00 i ništa više. do drugog dana opet u 15h

pa cemo vidit kak stvar funkcionira. do daljnjega.
apetit mi je ishlapio dibidus

ne postoji vise potreba za unosom hrane.
Evo da tebi prvo odgovorim, totalno krivoooo. Ketostixe mozes prekrizit ako ne jedes kako treba, oni pokazuju VIŠAK ketona, znaci prije ce ti pokazat ketone ako se nazderes hrpu masnoca sljedece jutro je 100% u fullu , nego ako samo pijes vodu i ne jedes nista. Znaci masnoce su obavezne radi normalnog funkcioniranja dijete. Ovo sto ti radis je izgladnjivanje koje ce dovest do propadanja misica... Stop that ... vjeruj mi
__________________
Kada je Bog na prvom mjestu, tada je sve ostalo na svome mjestu.
Mr Bogus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 16:21   #15
imam pitanje, jer ne bih volio isprobavati na vlastitoj kozi ako vec ne moram...

sto od sastojaka (u tragovima) moze izbaciti iz ketoze?

npr u cocacoli zero, redbull-sugarfree, rockstar zero, light (0kcal) gazirana pića (naranča, limun, tonic....)

nadalje, u kobasicama, šunkama, paštetama...? nisam našao niti jedan f*** proizvod koji nije nakrcan sa šećerima (iako u tragovima...i iako je deklariran na <1g total UH na 100g proizvoda

neda mi se svaki dan roštiljat riba ili pržit jetrica na putru/masti... oću si i kobasicu koju krknut sa špinatom i jajem na oko.... ili zimsku sa malo cheddara... a moze i mortadella uletit

Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 16:29   #16
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
neda mi se svaki dan roštiljat riba ili pržit jetrica na putru/masti... oću si i kobasicu koju krknut sa špinatom i jajem na oko.... ili zimsku sa malo cheddara... a moze i mortadella uletit
sorry sto ulijecem, ali, npr, svinjska jetra ima fest ugljikohidrata
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 18:41   #17
mislim da ćeš morati na kraju eksperimentirati na sebi.. svi smo mi drugačiji, svatko reagira različito

čini se da meni jaka kava (bez ičega) ubrza ulazak u ketozu.. ako se dobro sjećam što sam čitao, kofein potpomaže oslobađanju masnih stanica u krv..
uostalom, svi ti napici za mršavljenje su krcati kofeinom..
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 18:49   #18
Quote:
Frankie kaže: Pogledaj post
mislim da ćeš morati na kraju eksperimentirati na sebi.. svi smo mi drugačiji, svatko reagira različito

čini se da meni jaka kava (bez ičega) ubrza ulazak u ketozu.. ako se dobro sjećam što sam čitao, kofein potpomaže oslobađanju masnih stanica u krv..
uostalom, svi ti napici za mršavljenje su krcati kofeinom..
u deep purple ketozi sam... bojim se "izbacivanja" .. jer mi treba 6-7 dana posta na vodi za ponovni "ulaz" u ketozu

teleca jetrica, iskljucivo... niti svinjska niti kokosja...


krkam kofein oko 600mg dnevno ... al bi dodao jos malo u obliku red bulla (sugarfree), monster energya i rockstara
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 21:52   #19
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
u deep purple ketozi sam... bojim se "izbacivanja" .. jer mi treba 6-7 dana posta na vodi za ponovni "ulaz" u ketozu

teleca jetrica, iskljucivo... niti svinjska niti kokosja...


krkam kofein oko 600mg dnevno ... al bi dodao jos malo u obliku red bulla (sugarfree), monster energya i rockstara
sto se tice red bulla (sugarfree), monster energya i rockstara mogu ti provjerit sutra i javit ne znam na pamet, a sto se tice prehrane rijetko sta od mesina i iznutrica te moze izbacit iz ketoze, eventualnoooooo neke hrenovke i eto mozda svinjska jetra....
__________________
Kada je Bog na prvom mjestu, tada je sve ostalo na svome mjestu.
Mr Bogus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 16:36   #20
lijep pozdrav

Evo ja sam počela sa ovom prehranom, imam 88 kila, visoka sam 179 cm. Imam 19 godina, trenutno nemam vremena za trening ali krećem se po kuhinji na sezoni, pa me zanima u čemu griješim i to? 16.6
2 jaja i snita sira
Jabuka
Juha
Zel.salata s rajčicom i tunom
Sira malo
Par maslina
17.6
Kava
1 jaje i kis.krastavci
2 kobasice i rajcica
Tikvica s malo sira
Malo piletine
18.6
Kava
2 jaja i zelena
Tikvica i tuna
Piletina
Malo polia i jogurt
19.6
Kava
2 jaja i 2 krastavca kisela
Komad piletine i tikvice u crvenom umaku sa kap vina
Zasada
esspy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:26.