Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2007., 13:40   #1
Izolacija poda tavana

Pozdrav svima ! Kuća ima dva kata i tavan.Strop gornjeg kata tj. pod tavana je betonski (gredice,ulošci pa beton), a krov je podaskan,poletvan i prekriven crijepom. Mene sad zanima kako izolirati pod tavana kako se ne bi gubila toplina gornjeg kata. Mislio sam prekriti pod tavana stiroporom ali onda bi pretpostavljam i taj stiropor trebalo prekriti nečim da se po tome može hodati. Ima li tko kakva slična iskustva?
tutenstein is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 14:52   #2
Quote:
tutenstein kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima ! Kuća ima dva kata i tavan.Strop gornjeg kata tj. pod tavana je betonski (gredice,ulošci pa beton), a krov je podaskan,poletvan i prekriven crijepom. Mene sad zanima kako izolirati pod tavana kako se ne bi gubila toplina gornjeg kata. Mislio sam prekriti pod tavana stiroporom ali onda bi pretpostavljam i taj stiropor trebalo prekriti nečim da se po tome može hodati. Ima li tko kakva slična iskustva?
a šta misliš o varijanti da izoliraš potkrovlje, mislim vuna pod crijep i preko toga parna brana (najlon)? pošto taj prostor ne koristiš tu bi mogao stati tako da daljnje oblaganje rigipsom ili sličnim nije potrebno. to bi ti bila trajnija varijanta posebno za ubuduće ako bi imao namjeru koristiti ga.
a što se tiče poda i stiropora sve mi se čini kao neko privremeno i površno rješenje. čak bi ti i preporučio varijantu da na katu spustiš strop s rigipsom jedno 5-10 cm te prazni prostor ispuniš vunom.
upravitelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 15:10   #3
samo stiropol ali odna moraš hodati kao po jajcima...
odnosno ne hodati...

Možeš i vuna pa opet dođeš na isto... ne smiješ hodati...
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 18:40   #4
i ja imam sličan problem..
https://www.forum.hr/showthread.php?t=290117
Ivan M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 21:55   #5
Quote:
upravitelj kaže: Pogledaj post
a šta misliš o varijanti da izoliraš potkrovlje, mislim vuna pod crijep i preko toga parna brana (najlon)? pošto taj prostor ne koristiš tu bi mogao stati tako da daljnje oblaganje rigipsom ili sličnim nije potrebno. to bi ti bila trajnija varijanta posebno za ubuduće ako bi imao namjeru koristiti ga.
a što se tiče poda i stiropora sve mi se čini kao neko privremeno i površno rješenje. čak bi ti i preporučio varijantu da na katu spustiš strop s rigipsom jedno 5-10 cm te prazni prostor ispuniš vunom.
Ma to je tavan visine na sredini 2,20 , a na krajevima se krov strmo spušta prema rubovima tj,nije moguće po njemu hodati jer je prenisko tako da neće u budućnosti biti moguće iskoristiti taj prostor za eventualno još jedan potkrovni stan.Upravo zato sam mislio na varijantu izolacije poda tavana stiroporom i ne znam kako bi bilo preko stiropora postaviti OSB ploče.Onda bi se moglo barem po toj sredini koja mi i služi kao odlagalište svega i svačega hodati normalno , a donji kat bi bio izoliran od hladnoće po zimi i vrućine po ljeti.
tutenstein is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 23:44   #6
Quote:
tutenstein kaže: Pogledaj post
Ma to je tavan visine na sredini 2,20 , a na krajevima se krov strmo spušta prema rubovima tj,nije moguće po njemu hodati jer je prenisko tako da neće u budućnosti biti moguće iskoristiti taj prostor za eventualno još jedan potkrovni stan.Upravo zato sam mislio na varijantu izolacije poda tavana stiroporom i ne znam kako bi bilo preko stiropora postaviti OSB ploče.Onda bi se moglo barem po toj sredini koja mi i služi kao odlagalište svega i svačega hodati normalno , a donji kat bi bio izoliran od hladnoće po zimi i vrućine po ljeti.
čuj, uvijek možeš napraviti probu, uzmeš 1 ili 2 m2 stiropora i staviš preko osb ploču i jednostavno probaj stati na to ili hodati. siguran sam da je ta kombinacija možda najbrža i najjednostavnija za odraditi i vjerojatno financijski najpovoljnija no koliko će zadovoljiti tvojim zahtjevima ne znam. ja bi ipak prije išao na varijantu spuštanja stropa + vuna jer topli zrak koji se diže prema gore u tvom slučaju prvo bi zagrijao strop (deku) i dok bi došao do sloja stiropora i tu bi gubio dio topline. malo skuplje i više posla no u konačnici gledano za ubuduće sigurno isplativije.
upravitelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 23:53   #7
Za takve podove je "styrodur" pogodniji od stiropora zato jer je puno cvrsci ...
Pogledaj na sajtu Austrotherma i naci ces puno korisnih prikaza postavljanja kao i razlicitih materijala pogodnih za takvo sto .

pozdrav
Sušena_ćuretina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 00:32   #8
Na ploču 10 cm stiropora, folija i 6 cm glazure. To ja stavljam gore na ploču u tavanski prostor. Možda stavim i 12 cm stiropora ili 15 cm
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 02:52   #9
Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
Na ploču 10 cm stiropora, folija i 6 cm glazure. To ja stavljam gore na ploču u tavanski prostor. Možda stavim i 12 cm stiropora ili 15 cm
ovo je klasična i provjerena varijanta. makar je 15cm več ovekill. naravno uz ovo izolirati i krovište, onda je to potpuni posao, i odlična priprema za potkrovni stan.
__________________
Perfection Is The Mastering Of Simplicity
perfect day / Work / Train / Eat / Sleep /
dor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 19:08   #10
Quote:
dor_ kaže: Pogledaj post
ovo je klasična i provjerena varijanta. makar je 15cm več ovekill. naravno uz ovo izolirati i krovište, onda je to potpuni posao, i odlična priprema za potkrovni stan.
Potkrovlje o kojem sam postavio upit nije namijenjeno za potkrovni stan jer je prenisko.Sam krov je podaskan-krovna ljepenka-letve-kontraletve -crijep.Meni je najbitnije izolirati pod tog tavana samo zbog toplinske izolacije kata ispod.Da li bi to bilo izvedivo stiroporom i OSB pločama i ako bi koje debljine stiropor bi odigrao ulogu?
tutenstein is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 23:00   #11
Pa uzmi stirodur a ne stiropor..ili kupis stiropor sa grafitom .
Sušena_ćuretina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2007., 09:11   #12
mislim da je cijena stirodura 2x veća od stiropora, a 10 cm bi bilo optimalno mislim..
Ivan M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 21:49   #13
Thumbs up

Nije najeftinija varijanta no efikasna, uzeti stiropor od 5 cm i to tvrdi i na njega poloziti OSB ploce. Za tavan i za buducu namjenu to je najbrza varijanta.
pegi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 21:45   #14
Quote:
pegi kaže: Pogledaj post
Nije najeftinija varijanta no efikasna, uzeti stiropor od 5 cm i to tvrdi i na njega poloziti OSB ploce. Za tavan i za buducu namjenu to je najbrza varijanta.
To mi je nekako i bila najjednostavnija zamisao.Samo još neznam da li treba OSB ploče učvrstiti sa šarafima ili ih samo položiti na stiropor.
tutenstein is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 00:38   #15
Thumbs up

Po meni dovoljno bi bilo samo postaviti na stiropor. Postoje falcane OSB ploce, mislim da su u sirini oko 62 cm (bauhaus), a cijene je oko40-tak kuna. Inace ja sam na tavanu stare kuce, iznad kupaonice, postavio stiropor od 5 cm i samo ga preljepio sa mrezicom i ljepilom te se i po takovom stiroporu moze hodati, doduse, necu djipati po njemu vec lagano hodati.]
pegi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 11:05   #16
Quote:
upravitelj kaže: Pogledaj post
a šta misliš o varijanti da izoliraš potkrovlje, mislim vuna pod crijep i preko toga parna brana (najlon)? pošto taj prostor ne koristiš tu bi mogao stati tako da daljnje oblaganje rigipsom ili sličnim nije potrebno. to bi ti bila trajnija varijanta posebno za ubuduće ako bi imao namjeru koristiti ga.
a što se tiče poda i stiropora sve mi se čini kao neko privremeno i površno rješenje. čak bi ti i preporučio varijantu da na katu spustiš strop s rigipsom jedno 5-10 cm te prazni prostor ispuniš vunom.
puno više smisla ima izolirati tamo gdje je veći temperaturni prijelaz, a to je od grijanih prostorija prema negrijanom tavanu, no idealno je dakako izolirati oboje
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 19:25   #17
Pošto tvoj tavan nije za stanovanje,tvoj problem je lako riješiti.
1. Zabiti letve 30*50mm ili štafle 50*80mm u daske(okomito na grede) u razmaku od cca
50 cm.
2.Između letvi(štafli) staviti izolaciju po izboru
3.na to zabiti daske ili ploče

Naravno čim deblju izolaciju postaviš dobivaš bolji efekt
pozdrav!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Zagrebačkim ulicama, cesta mog života teče...
rioma19c is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 21:48   #18
vuna po tavanu

i mene zanima izolacija poda nekorištenog tavana. mislim da bi najjednostavnije rješenje bilo popločati (staklenom/kamenom?) vunom.. samo ne znam šta treba staviti ispod vune i na vunu, ove para(ne)propusne brane?
pa ako se netko kuži..


inače, pod tavana je betonska ploča sa gredicama na kojima je s donje strane (prema stanu) bila štura. štura je izgorila a postavljene su gipsane ploče. znam da je najbole rješenje bilo postavljanje vune ili stiropora u taj prostor između ploče i gipsa ali to je sada gotovo tako da mogu intervenirati samo iz tavana.
drmix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 22:13   #19
Svaka čast na dizanju teme - i ja upravo o istom problemu razmišljam i evo neke stvari koje sam zaključio ili pročitao:
- za čim jeftiniju soluciju idealno je izolirati ploču polaganjem neke izolacije (stiropor 8-10cm) i preko toga nešto što će osigurati kakvo takvo hodanje

- izoliranjem samo krovišta (a ne ploče) nisi puno napravio jer su gubici propuhom grozno veliki, a puno je veća površina krova (pogotovo na 4 vode) nego tlocrtna površina kata

- izolirati oboje je idealno ali i skupo

- stiropor mi se čini ipak zdravstveno stabilniji (manje otrovan) od staklene vune (manja je opasnost letenja mikro čestica)

- za hodanje nije potebno osigurati cijelu površinu, nego je dovoljno odraditi u križ dvije tri staze od OSB-a. Na ostatak površine ionako slažeš neke stvari "za tavan".

Da zaključim:
kad ulovim kuna i vremena u planu mi je odraditi stiropor fasadu na ploči: ljepiti stiropor točkasto i rabicirati (mrežica + ljepilo). Bitno je kompletan obrub kata zatvoriti ljepilom tako da nema propuha između stiropora i betonske ploče jer onda ni izolacija nema smisla.
zalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 23:07   #20
Quote:
zalica kaže: Pogledaj post
Svaka čast na dizanju teme - i ja upravo o istom problemu razmišljam i evo neke stvari koje sam zaključio ili pročitao:
- za čim jeftiniju soluciju idealno je izolirati ploču polaganjem neke izolacije (stiropor 8-10cm) i preko toga nešto što će osigurati kakvo takvo hodanje

- izoliranjem samo krovišta (a ne ploče) nisi puno napravio jer su gubici propuhom grozno veliki, a puno je veća površina krova (pogotovo na 4 vode) nego tlocrtna površina kata

- izolirati oboje je idealno ali i skupo

- stiropor mi se čini ipak zdravstveno stabilniji (manje otrovan) od staklene vune (manja je opasnost letenja mikro čestica)

- za hodanje nije potebno osigurati cijelu površinu, nego je dovoljno odraditi u križ dvije tri staze od OSB-a. Na ostatak površine ionako slažeš neke stvari "za tavan".
Da zaključim:
kad ulovim kuna i vremena u planu mi je odraditi stiropor fasadu na ploči: ljepiti stiropor točkasto i rabicirati (mrežica + ljepilo). Bitno je kompletan obrub kata zatvoriti ljepilom tako da nema propuha između stiropora i betonske ploče jer onda ni izolacija nema smisla.
ja pretpostavljam da bi verzija sa stiroporom bila skuplja. jer ipak stiropor teba kako tako zaštiti, nekim estihom ili mrežicom i ljepilom, kako ti kažeš.
cijena same vune po centimetru je, kako sam vidio, tridesetak % niža od cijene stiropora po centimetru. samo, kažem, trebao bih i po vuni nešto staviti ali bi to bilo prilično jeftino rješenje (barem tako mislim).

PS
netko je spomenuo stirodur. mislim da je to ipak preskupo rješenje za ovaj problem. traži se nešto jednostavno i jeftino.

Zadnje uređivanje drmix : 03.10.2008. at 23:10. Reason: bezze
drmix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:30.