Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2013., 22:47   #41
nelosa stvarcica
iako, zbog izmjenjivih cijevi, moj je favorit i dalje mg-3
no i na ovo bi me se moglo nagovoriti, puno radije nego na nesto sto samo spreja okolo bezveze
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 08:58   #42
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
nelosa stvarcica
iako, zbog izmjenjivih cijevi, moj je favorit i dalje mg-3
no i na ovo bi me se moglo nagovoriti, puno radije nego na nesto sto samo spreja okolo bezveze
Mk-48 također ima izmjenjive cijevi.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 10:00   #43
da, hvala, promaklo mi je

eto, dva odlicna puskomitraljeza u dobrom kalibru, vrlo sposobna kontrolirati teren pred sobom
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 10:05   #44
zato što nitko ne uzvraća.

Puškomitraljez ili puškostrojnica mora biti većeg dometa i ne ide u prve borbene redove kao šta je prikazano na onom YouTube. Taj snimak može proć kao reklama ili za neki akcijski film tipa Rambo.
Za razliku od teških mitraljeza koji tuku preko kilometra daljine s kalibrom 12mm, puškomitraljez je isto to ali tzv "mlađa sestra" koja prati pokret u pješaštvu. Isto tako mislim da je uz puškostrojničara ipak potrebno imati pomoćnika zbog velike količine streljiva koja mora bit dostatna za podršku akciji u prvim redovima. Rezervna cijev ne bi trebala bit predviđena za kraće akcije ali bi svakako trebala bit izmjenjiva kao šta to ima njemački šarac koji se koristi i danas.
Bundeswehr 2013 - YouTube
Dakle, nešt moderniji šarac ili ?
plejer_as is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 10:26   #45
ne treba meni youtube da mi pokaze kako to radi (mg)

u svakom slucaju, dva sarca koji pokrivaju u X , pa da vidis kako ti je mila majcica zemlja

i da, trebaju dvojica uvijek i sto se tice ekstra municije i ostale pomoci i sto se tice cuvanja vrijednog oruzja
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 11:21   #46
BTW jedino što šarac, pa i MG-3, ima veliku brzinu paljbe, što bi mogla biti mana za vojnika koji nije naučen na njega, obzirom da se "doziranje" mora mnogo bolje kontrolirati.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 11:34   #47
a jebi ga, postoji nacin kako se to uci
no ta brzina paljbe ima i svoje prednosti, pogotovo pri pokrivanju terena na kakvih 500+ metara, ili pri gadanju vozila u pokretu...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 14:25   #48
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
BTW jedino što šarac, pa i MG-3, ima veliku brzinu paljbe, što bi mogla biti mana za vojnika koji nije naučen na njega, obzirom da se "doziranje" mora mnogo bolje kontrolirati.
Cuj poslje prvog "lanca" vidis da li mladi ima talenta ili ne. Ako ne .. sljedeci.
Tako da tu nevidim problem. G42 i sarci su vrlo, vrlo dobri u odnosu na kineski PKT .. tamo treba STVARNO imati talenta.

Inace, ovaj kragujevacki PK je po meni zivo sxxx.. i nedam nijedan NATO za ovo. Nejasno mi je zasto ga nisu odavno bacili, stvarno to niti je PK a tezak je za jurisnu .. nesto neodredjeno, nesmisleno .. niti imas podrsku niti je nemas. ... smijesan odabir, nadam se ne tako dugo
fidelisergapatr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 15:03   #49
Ak se hoćemo furat na amere onda treba razlikovat gpmg i lmg. iliti puškostrojnice opće namjene u puščanom kalibru (m240, mg3..) koji poslužuje dvočlana posada; i laku puškostrojnicu u "intermediate" kalibru koju nosi jedan vojnik, tzv automatic rifleman (m249, ultimax..)
Kod nas bi (je) to bilo m84 i m72. ne treba izmišljat toplu vodu, samo nabavit moderno oruže u nato kalibru kad smo već odlučili bit nato članica.

Na ustroj i formaciju ne bi trošio riječi, potrudili se ljudi u ozbiljnim vojskama smislit tko šta radi u mehaniziranom, motoriziranom ili nekom desetom pješaštvu. samo treba odabrat model koji nam najviše odgovara i isti implementirati. samo, to je problem puno dublji od odabira streljačkog naoružanja
__________________
[OO]\___Y___/[OO]
_SS_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 15:18   #50
I što to mi kao ponosna članica NATO-a još nemamo definirano do kraja? I NATO-u je to u redu?
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 15:41   #51
a kaje sa G21?
barem je njih bilo
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 16:51   #52
A Negev NG7?
http://www.israel-weapon.com/default.asp?catid={19D5D496-ADA9-4A2E-BD7C-69B598FE4002}

http://www.youtube.com/watch?v=zlqL5SLky9Y
__________________
The Egyptians could run to Egypt, the Syrians into Syria. The only place we could run was into the sea, and before we did that we might as well fight. - Golda Meir
vn37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 17:16   #53
Quote:
_SS_ kaže: Pogledaj post
Ak se hoćemo furat na amere onda treba razlikovat gpmg i lmg. iliti puškostrojnice opće namjene u puščanom kalibru (m240, mg3..) koji poslužuje dvočlana posada; i laku puškostrojnicu u "intermediate" kalibru koju nosi jedan vojnik, tzv automatic rifleman (m249, ultimax..)
Kod nas bi (je) to bilo m84 i m72. ne treba izmišljat toplu vodu, samo nabavit moderno oruže u nato kalibru kad smo već odlučili bit nato članica.

Na ustroj i formaciju ne bi trošio riječi, potrudili se ljudi u ozbiljnim vojskama smislit tko šta radi u mehaniziranom, motoriziranom ili nekom desetom pješaštvu. samo treba odabrat model koji nam najviše odgovara i isti implementirati. samo, to je problem puno dublji od odabira streljačkog naoružanja
(Započeo sam jedan post u tom smislu, pa ga obrisao...)

Uglavnom, to je preduvjet svega: ima mjesta i uloga i za SAW i GPMG
Taj SAW lightweight sam i mislio koad sam rekao Ultimax, a naravno, optimalno bi bilo kada bi VHS izbacio nešto u tom smjeru, ne mora biti bullpup.
Čisto u sastavu squada za stvaranje pritiska "prskanjem", zato ne treba dirati temeljni puščani kalibar, samo malo bolja kontrola na bipodima, da se to ne mora odrađivati jurišnom puškom.
General-purpose opet treba pametno odabrati, i pozicionirati kalibar pametno:
temeljni kalibar->GP->12,7mm.
Naravno i sam odabir napraviti pametno, da stvarno bude "opće uporabe", jer će GP u pravilu tražiti dva čovjeka, dok light ide s jednim, u pravilu bubanj, a ne redenik...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 17:23   #54
Jebi ga, samo ću ponoviti ono šta je već rečeno, prvo treba odlučiti o ustroju i zaduženjima, posle će ići lakše.

Kad bi se znalo tko pije, a tko plaća na jednu desetinu bi bio dobar i jedan šarac, još bi bio bolji šarac +ultimax + ostali u standardnom kalibru. Naravno to se odnosi na slučaj kad bi političari rekli da nema novca za te nove zanimljive pucaljke koje postavljate.

Inače razlika između ozbiljnih i neozbikljnih vojski je što se ozbiljne muče koju bi novu vrstu oružja uvele. "Hit" o kojem se razmišlja već godinama su automatski bacači granata. Oni veći su teški 30-40 kg, a prave se i oni lakši.

http://en.wikipedia.org/wiki/XM25_CDTE
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 17:28   #55
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
General-purpose opet treba pametno odabrati, i pozicionirati kalibar pametno:
temeljni kalibar->GP->12,7mm.
Naravno i sam odabir napraviti pametno, da stvarno bude "opće uporabe", jer će GP u pravilu tražiti dva čovjeka, dok light ide s jednim, u pravilu bubanj, a ne redenik...
Evo jedno glupo pitanje koje će sigurno biti popljuvano.

Što bi GP morao biti 12.7, nijhe li to dosta težak kalibar, zbog čega recimo težiti tome u HV-u? Ako se traži mrcina dobri stari 8mm bi sasvim pristojno odradio ulogu, a mogli bi i ovi 7.62, bilo ruski bilo nato.

EDIT:
Ispričavam se na zabuni, sad vidim i tu drugu strelicu.
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 18:34   #56
Ja se samo nadam da ču doživjeti da se izbace AK klonovi iz HV-a.....
U 2013 g. izgleda da je u glavama nekih M70 obitelj i dalje najbolja puška na svijetu....

Da smo normalna država trebalo bi izvaditi iz skladišta oružje u NATO kalibru i zamjeniti sa njim AK i klonove. Možda bi jedinu iznimku napravio za M84 ako nema (a mislim da nema) dovoljno 7,62x51 GP MG.

Znači da se neka ljenčina prošeče po skladištu več danas bi to trebalo izgledati ovak:
osnovno oružje VHS , dok se ne kupi dovoljno VHS-ova po potrebi ubaciti sve ono što skuplja prašinu po skladištima a da je u kalibru 7,62x51 ili 5,56x45.

Po desetini valjda ide jedna ili dvije VHS sa podcijevnim bacačem 40 mm

Desetinska puškostronica Ultimax a ako nema dovoljno dopuniti sa G21

G3 pretvoriti u zamjenu za M76.
itd.

Naravno volio bi i vidjeti kak su to naši stručnjaci zamislili, kak izgleda naoružanje jedne desetine, satnije bojne što se tiče osobnog i formacijskog oružja. Za bojnu u sastavu mehanizirane brigade, za bojnu u sastavu motorizirane brigade, za pješačku bonu te za pričuvnu bojnu-ako na nih itko više i računa od kad nema vojnog roka?

Pošto pretpostavljam da če jedan od odgovora biti-NEMA,
napomenuo bi da su dvije gardijske brigade u DR bile naoružane u NATO kalibru. Pod pretpostavkom da to oružje nije uništeno ili poklonjeno/prodano trebalo bi biti više nego dovoljno da se naoruža ovaj smješni broj vojnika koji sad imamo.
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 18:57   #57
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
Ja se samo nadam da ču doživjeti da se izbace AK klonovi iz HV-a.....
U 2013 g. izgleda da je u glavama nekih M70 obitelj i dalje najbolja puška na svijetu....
Misliš da su stare NATO puške koje se mogu naći po našim skladištima bolje od M70?
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 19:21   #58
Majku mu jel ovo Srpska ili Hrvaska vojska?


Odabrali smo nekakvav put koji nije vezan uz 7,62x39 i Zastavu kao tvornicu.
Jel stvarno 18 godina nakon rata moramo reklamirati Zastavine proizvode na fotografijama HV-a?

Ultimax/G21 je bolji od M72
G3+optika može dostojno zamjeniti M76
VHS je zamjena za M70, a dok ne stigne u dovoljnom broju SAR-ovke/FAL/H&K su dovoljno dobri.

PA i tvorci kalibra 7,62x39 su se davno oprostili od istog, samo još HV , napredne afričke nacije i talibani šire slavu 7,62x39. Svi ostali su glupi samo smo mi ostali na pravom putu.

Druže Kalaš mi ti se kunemo, da sa tvoga puta ne skrenemo
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 19:59   #59
Dvije gardijske brigade naoruzane u nato kalibru ,daj ovo objasni malo sire ?
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 20:02   #60
Guske u magli..

Po najavama jurišna puška VHS trebala bi postati operatitvna u borbenim gardijskim postrojbama do kraja godine,a vjerovatno i ranije,tako da kalibar 7.62x39mm bar što se tiče HV-a odlazi u povijest sa njim i neuspješna puškostrojnica M-72.Što to u praksi znači,prije svega da se žurno treba riješiti pitanje desetinske puškostrojnice u kalibru 5.56x45mm,mislim da bi ultimax bio idealan izbor,oružje je vrlo kvalitetno i pouzdano,te poznato našim vojnicima.Može da koristi standardni NATO okvir poput onog sa M-16 ili bubanj kapaciteta 100 metaka,šteta što HS produkt nije prihvatio standardni NATO okvir već se odlučio za ovaj plastični,jer bi se oružja mogla kvalitetno nadopunjavati.
ColdSteel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:56.