Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2017., 13:30   #1
Različiti karakteri ili nešto drugo?

Nisam nova na forumu, ali pišem pod lažnim nickom da me se ne prepozna, zbog toga će možda moja priča biti nejasnija.
Uglavnom, ja i partner oboje 28 godina i početkom iduće godine nam je plan započeti suživot. Ali, javlja mi se određeni strah i pitanje radim li ispravnu stvar.

Pišem ovdje jer nisam nikome rekla svoje nedoumice, ponajviše zbog toga što mi je moja okolina za moje prethodne veze spočitavala da "previše tražim i očekujem" pa se djelomično bojim slične reakcije te ne želim da oni na njega gledaju drugim očima. Ne znam da li je moj strah opravdan.
Naime, brinu me crte osobnosti mog partnera, točnije razlika moje i njegove osobnosti. Ja sam po prirodi jako smireni tip osobe, ne volim dramu i svađu i teško se snalazim u takvim situacijama kada se dogode. Isto tako imam sniženo samopuzdanje i znam biti osjetljivija.

Partner, s druge strane, je jako nervozan i živčan tip osobe te jako impulzivan. Ispočetka nije pokazivao toliko svoju stranu ali s vremenom to postaje sve izraženije. Skoro svakodnevno ga može naživcirati neka banalna stvar (npr nisam zatvorila prozor ili sam ga zagrlila u trenutku kada njemu to ne odgovara) i onda zna reagirati kao da sam ne znam što napravila. Također često zna patronizirati i proturječiti. Nekada imam osjećaj da se prema meni ponaša u najmanju ruku kao otac a ja dijete koje je nešto skrivilo. Ima jako velik ego i čvrste i "tvrdoglave" stavove koje ima potrebu nametati. Nekada samo moj komentar na neki problemčić na poslu se zna pretvoriti u svađu u kojoj mi ide proturječiti ili na to što se žalim ili na to kako trebam riješiti taj problem iako ga nisam ni tražila mišljenje.

Prije me često znao kritizirati i govoriti da mu smeta npr moj tip humora koji naginje sarkazmu ili to što npr s mamom ili prijateljicama znam komentirati nekoga. S druge strane ako meni nešto zasmeta jako teško prihvaća kritiku na svoj račun, te će uvijek izmanipulirati situaciju kao da on ništa nije napravio, nego je njegovo ponašanje odraz mog ponašanja, itd.

Nažalost, ne mogu vam dati konrektnije primjere (zbog anonimnosti) ali nadam se da shvaćate širu sliku. Kao što sam rekla, zbog njegovih kritika i nervoze se osijećam kao dijete koje je u problemu i kao da moram hodati po jajima. Imam osjećaj da želi pokazivati nadmoć nad mnom jer osjeti da to može. Da koristi mene da bi sebe uzdigao i predstavio kao onoga koji zna i može bolje i zbog toga nekada zauzima ulogu šefa, oca ili učitelja kada bi trebao biti samo partner.

Pitam se što mi donosi suživot s njim i jednog dana možda obitelj? Znam da bih se trebala zapitati što radim s njim, ali njegova druga strana me drži jako uz njega. Jer ovakve "epizode" traju par minuta i onda se ponaša kao najveća maza i duša. Imam osjećaj da je podvojena ličnost i da se ja nalazim u vrtlogu između te dvije ličnosti. Bojim se da ću izgubiti svoj mir, što je meni jako bitna stavka, da ću se bojati nešto napraviti ili reći da ne bih njemu stala na žulj iako se taj scenarij već i odvija. Ali isto tako se bojim i njega izgubiti jer naša veza se sastoji i od niza pozitivnih stvari i naših sličnosti i uvažavanja. I nije takav samo prema meni, takav je i prema svojoj obitelji i prijateljima.

Pričala sam s njim o tome, donekle je sve to ublažio (barem ovo s kritiziranjem i patroniziranjem) ali on kaže da je jednostavno takav. Jako sam tužna i od same pomisli na prekid, jer iako se po ovom upisu ne čini da bi izgubila mnogo ali bih. Većinu dana kada ne pokazuje takvo ponašanje je doslovno muškarac mojih snova, ali čim krene epizoda kao da je sva toplina odnešena jednom rječju ili povišenim tonom.
Prettyrainbow is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 13:53   #2
Kao da si mog starog opisala. Na kraju ces se uhvatiti kako u svemu zivom u zivotu hodas po jajima. Nema s takvima razgovora i popravljanja, a kako godine idu, postaju sve tvrdji. Bjezi od toga sto te noge nose.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 13:56   #3
Quote:
Hazen kaže: Pogledaj post
Kao da si mog starog opisala. Na kraju ces se uhvatiti kako u svemu zivom u zivotu hodas po jajima. Nema s takvima razgovora i popravljanja, a kako godine idu, postaju sve tvrdji. Bjezi od toga sto te noge nose.
Oprosti ako trazim puno, al mozes li mi opisati neku situaciju sa svojim starim i mamom? Kako se prema tebi ponasao? Kakve su im bile svade? Kakva je tvoja mama?

Meni je prvi put da se susrecem s takvim karakterom zato svemu trazim smisao i pokusavam to razumjeti da bi eventualno mogla ili otici ili boriti se.
Prettyrainbow is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 14:09   #4
Koliko dugo ste skupa?
Slažem se s Hazen, znam više takvih parova koji su godište mojih roditelja i uvijek je jedno to koje hoda cijeli život po jajima. Meni se to zaista ne bi dalo. Takve osobe mi ne odgovaraju ni za druženje.

Što se okoline i previše očekivanja tiče, to uvijek govore ovi "skrašeni u lošoj vezi/braku".
asdfgh is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 14:21   #5
Quote:
asdfgh kaže: Pogledaj post
Koliko dugo ste skupa?
Slažem se s Hazen, znam više takvih parova koji su godište mojih roditelja i uvijek je jedno to koje hoda cijeli život po jajima. Meni se to zaista ne bi dalo. Takve osobe mi ne odgovaraju ni za druženje.

Što se okoline i previše očekivanja tiče, to uvijek govore ovi "skrašeni u lošoj vezi/braku".

Zajedno smo godinu i nesto sitno. Mozda su zadnjih pola godine ove stvari izasle na vidjelo, a mene sve vise pocinje smetati..
Prettyrainbow is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 14:30   #6
Pitanje je koliko si ti voljna prihvatit tu stranu njega koja ti se ne svida .Koliko to tebe emocionalno i fizicki isrpljuje .Ako moras strepit na svaku izrecenu rijec to je zamorno i tesko .
Nema savrsenstva ima samo prihvaljivo i ne prihvatljivo .Pusti te price trazis previse .....
Btw ja sam bila slicna tome tvome ,mm je kao ti ... evo skupa 26 god( za 2 dana ,i mogu ti rec da me pripitomija ,uzelo je vremena i zivaca .....
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 14:33   #7
Quote:
Prettyrainbow kaže: Pogledaj post
Zajedno smo godinu i nesto sitno. Mozda su zadnjih pola godine ove stvari izasle na vidjelo, a mene sve vise pocinje smetati..
Ako ti je to počelo smetati nakon pola godine veze, a čak ne živite skupa, ne vjerujem da će kasnije biti lakše. U svakom slučaju, ne treba žuriti sa zajedničkim životom.
asdfgh is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 14:39   #8
Osobno se ne bih upuštala u suživot, a niti ostala u vezi u kojoj partner kritizira moj karakter ili osobnost. Taj tvoj sarkazam si ti. Ta tvoja mirnoća si ti. Ako ćeš radi njega prestati biti "ti", onda on nije u vezi s tobom nego osobom koju on zapravo formira po svojim kriterijima. Ako ćeš radi njega prestati biti "ti", bit ćeš nesretna jer glumiš nekoga tko ti zapravo nisi. Bit ćeš nesretna jer će tvoje pravo "ja" vrištati" duboko u tebi, a neće smjeti vani.
Razmisli dobro i o njegovoj eksplozivnoj prirodi.
kokicha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 15:03   #9
Quote:
Prettyrainbow kaže: Pogledaj post
Oprosti ako trazim puno, al mozes li mi opisati neku situaciju sa svojim starim i mamom? Kako se prema tebi ponasao? Kakve su im bile svade? Kakva je tvoja mama?

Meni je prvi put da se susrecem s takvim karakterom zato svemu trazim smisao i pokusavam to razumjeti da bi eventualno mogla ili otici ili boriti se.
Nemas se tu sto boriti, tako mu je oblikovana licnost. Eventualno ce se pokusati promijeniti na povrsini, i to ako se udostoji dopustiti da si ti u pravu (uz neizbjezan "ali").

I te oscilacije u ponasanju i toplina kao rukom odnesena, pa se cini kao podvojena licnist... Guglaj o vezama s narcisima.

Meni je trebalo nekoliko g o d i n a veze i suzivota sa zdravom i normalnom osobom, srcem i duhom CISTOM osobom, da tek shvatim, dakle samo shvatim, bez primjene shvacenog, da biti konstantno u grcu koja ce se sljedeca pizdarija desiti i sto cu sljedece strasno zgrijesiti nije normalno i uobicajeno stanje svijesti. A shvaceno ucim primjenjivati do dana danasnjeg. Takodjer, dan danas se borim s osjecajem nesigurnosti u svoje stavove i misljenje u sukobima ili kad nekom nesto zamjerim jer bi svaki put pri zamjeranju njemu ili u sukobu s njim nekim cudom na kraju ispadalo ne samo da smo sve krivo shvatile i postavile i on eto uopce ni za sto nije kriv, nego smo ga jos i izdale tim suprotstavljanjem. :klap: Dakle suprotstavljanje njemu je znacilo - biti pizda od covjeka. Ne samo da bi rijecima manipulirao - on tocno zna sloziti premorenu i patnicku facu kad osjeti napad, kako bi se druga strana osjecala kao negativac. Eto ti samo hint kako sve manipulacija moze izgledati.

Eto kako moze utjecati na vasu eventualnu djecu. (Doduse, mi djeca smo na kraju ostale same s njim pa nije bilo ni tampon zone izmedju njega i nas). A u tebi ce produbiti i podcrtati tvoju nesigurnost i snizeno samopouzdanje (koji su mu, btw, bas eto fino kompatibilni).

Uvodni post ti je prepun tipicnih red flagova i stvarno ti savjetujem da procitas stogod o narcisima, toksicnim vezama, itd. Ne mora se pola toga odnositi na njega, ali bi moglo biti korisno za uociti eventualne znakove i povezati ih sa sirom slikom.
Godinu i sitno - vi ste tek poceli biti skupa, ne poznajes ga jos nimalo, vjeruj mi.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude

Zadnje uređivanje Hazen : 09.12.2017. at 15:14.
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 15:10   #10
Quote:
Prettyrainbow kaže: Pogledaj post
...
Takva je otprilike cijela moja obitelj.
Kurčenja od par sati radi nevažnih pizdarija tipa propuh ili kapi vode na podu.
Trpiš, trpiš, onda ti dođe da ubiješ nekog.
Onda se potučete, treba te netko držati da se smiriš, na kraju se ignorirate na obiteljskim okupljanjima i svima je neugodno.
Kasnije jednog dana shvatiš da se i ti ponekad ponašaš kao oni, partner te krivi da si nadrkana kučka i moli te da se smiriš jer ne želi razgovarati s tobom dok pričaš tim tonom.
Nego, kažeš, takav ti je dečko.
Njega se lako možeš riješiti, nemoj da te takav plodi, cijeli život ćeš gledati njegovu nadrkanu facu na dječjim rođendanima nakon razvoda i maštati da je ploča za pikado.
Pistol is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 15:35   #11
Quote:
Prettyrainbow kaže: Pogledaj post
Pričala sam s njim o tome, donekle je sve to ublažio (barem ovo s kritiziranjem i patroniziranjem) ali on kaže da je jednostavno takav. Jako sam tužna i od same pomisli na prekid, jer iako se po ovom upisu ne čini da bi izgubila mnogo ali bih. Većinu dana kada ne pokazuje takvo ponašanje je doslovno muškarac mojih snova, ali čim krene epizoda kao da je sva toplina odnešena jednom rječju ili povišenim tonom.
Tužo je ovo čitati...ali ti njega ne možeš promijeniti. Ne može niko nikoga. Očito nisi dovoljno "jaka" da mu se suprotstaviš, ali vjerujem da jesi da biste odavno završili tu vezu. Na podsvjesnoj razini ti mu i odgovaraš upravo zbog toga što ti može nametnuti svoje stavove. Pitanje je želiš li takav život za sebe...

Meni je simptomatično i to kako reagira ako ga zagrliš u trenutku u kojem njemu ne odgovara.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 15:46   #12
Quote:
Prettyrainbow kaže: Pogledaj post
Pričala sam s njim o tome, donekle je sve to ublažio (barem ovo s kritiziranjem i patroniziranjem) ali on kaže da je jednostavno takav.
Jel možda nazvao stvari pravim imenom i rekao da je jednostavno karakter nesposoban za vezu?

Kak se ljudi inače u životu vole gurat negdje gdje su nesposobni i za što nemaju talenta i znanja... Dajte ljudi već jednom naučite da kvalitetno ponašanje u ljubavi nije urođeno nego tijekom života neke stvari naučiš a neke ne naučiš. Nogometni trener nije dužan držati igrača koji ne zna igrati nogomet, bend nije dužan držati pjevača koji ne zna pjevati, i nitko nije dužan biti u vezi s nekime čija je osobnost nesposobna za ugodnu i kvalitetnu komunikaciju. To što si je netko odlučio imati partnera ne znači da je za to i karakterno sposoban. Bivanje u vezi treba i zaslužit svojim karakterom a ne se vodit logikom 'Joj, ja bih želio biti u vezi pa ajmo na silu jer je meni ego prevelik da ostanem solo.'.
__________________
Tabasco "Zlatna Džezva" Sauce
Tabaxacum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 18:29   #13
Bjezi od njega glavom bez obzira. A Hazenine postove kao da sam ja pisala, isti takav je bio i moj otac. Roditelje ne biras, ali partnera da. Zivot je prekratak da ga zivis sa grcem u zelucu u svome domu gdje bi trebala biti najopustenija i zbog partnera koji ti treba biti podrska, a ne tamnicar. Ima jos riba u moru, pusti ovu piranu nek nekog drugog grize.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Bjesomarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 20:42   #14
Kao da opisuješ moju vezu prije nekih godinu- Ista stvar, ja sam bila osjetljiva i uvijek pod nečijim utjecajem, a on je bio autoritativan, često me znao ispravljati, durio se, bacao mi lopticu, manipulirao i bivao pasivno - agresivan.
Smetalo mu je što sam ja smirena i dobre volje pa je nekad samo tražio razlog da me razjebe.

Nakon par gadnih svađa i u stanu i u javnosti, ja sam danima nemoćno plakala shvaćajući da ću vezu morati prekinuti da bi sebe zaštitila. Prije toga sam bila "u vlasništvu" narcisoidne majke pa nisam htjela provesti ostatak života s istom takvom osobom.

Iskreno sam popričala s njim i rekla mu da me užasno povrjeđuje svojim ponašanjem i da ne mogu dalje. On je stalno bio u grču i sve svoje probleme s vlastitim manjkom samopouzdanja je istresao na meni.
Na kraju mi se otvorio i rekao da mu je to samo alat za vlastitu nesigurnost i da ima problem sa odnosom prema sebi i prema drugim ljudima i da ja nisam kriva nego sam mu najbliža i na meni se iskaljuje. Priznao si je napokon da je sjeban i da su mu obiteljski odnosi nanijeli puno trauma koje je duboko zakopao.
U tom trenu je razumio u čemu griješi i počeo je ozbiljno raditi na sebi i ja sam to osjetila. U početku me bilo jako strah jer sam još uvijek hodala po jajima, a s vremenom je i moja sigurnost rasla i sada više nemamo nikakve tenzije. Živimo već 2 godine u savršenom skladu. On si uzme vremena ako ga je nešto uznemirilo, ode prošetati ili meditira, a ja ne navaljujem i ne ispitujem što mu je nego ga pustim.

Priđi mu iskreno, tvoj dečko ima očito neke duboke sjebanosti koje si ne želi priznati jer sretna osoba ne pika namjerno ljude koje voli.
Ukoliko želi raditi na sebi, daj mu priliku. Ukoliko ne želi, možda ćeš ga morati napustiti jer ti nisi njegov psiholog i nisi dužna to trpiti.

Preispitaj i svoje postupke, jesi li možda preosjetljiva, zašto si preosjetljiva? Misli li on možda da si djetinjsta pa se ne može na tebe dovoljno osloniti? Ne opravdavam ga, samo pokušavam sagledati obje strane.
Pjegavi poriluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 21:27   #15
S nekim ljudima nema razgovora, kao da su od kamena, svaka riječ, svaki argument se odbija nazad, neprimljen, neprihvaćen. Zanima me kako si tek sad primjetila ovu njegovu stranu?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 22:50   #16
Tek ste godinu dana zajedno, a on takav nervozni, agresivni živčenjak i ti nas pitaš što da radiš?
Udaj se za njega i rodi dvoje djece, možda se promijeni na bolje.
Daj nemoj biti naivna, takvi se ne mijenjaju.
__________________
Najveća od svih sloboda je kad si možeš dopustiti biti ono što uistinu jesi
My time is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 23:55   #17
ne moramo bit s ljudima koji su poput nas, kad smo tolerantni i zreli znamo funkcionirati zajedno bez da nas te razlike napadaju i ugrožavaju, ali ovo

Kao što sam rekla, zbog njegovih kritika i nervoze se osijećam kao dijete koje je u problemu i kao da moram hodati po jajima.

je simptom emocionlnog zlostavljanja. za tebe, netko drugi bi ga možda i znao hendlati bez da se brani. na tebe djeluje toksično i satrat će te.

Quote:
tabasco sauce kaže: Pogledaj post
Jel možda nazvao stvari pravim imenom i rekao da je jednostavno karakter nesposoban za vezu?

Kak se ljudi inače u životu vole gurat negdje gdje su nesposobni i za što nemaju talenta i znanja... Dajte ljudi već jednom naučite da kvalitetno ponašanje u ljubavi nije urođeno nego tijekom života neke stvari naučiš a neke ne naučiš. Nogometni trener nije dužan držati igrača koji ne zna igrati nogomet, bend nije dužan držati pjevača koji ne zna pjevati, i nitko nije dužan biti u vezi s nekime čija je osobnost nesposobna za ugodnu i kvalitetnu komunikaciju. To što si je netko odlučio imati partnera ne znači da je za to i karakterno sposoban. Bivanje u vezi treba i zaslužit svojim karakterom a ne se vodit logikom 'Joj, ja bih želio biti u vezi pa ajmo na silu jer je meni ego prevelik da ostanem solo.'.
to je to
Orak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 08:31   #18
Mozda si sada jos uvijek zaljubljena i lakse podnosis njegovu agresivu.
Ali kad se stvari malo slegnu, postat ces nesretna i prestat ces ga voljeti. Nadam se da si svjesna da vec sada sama sebi donosis presudu...
Svi agresivci imaju svoje svijetle strane. Koje traju vrlo kratko i sluze za zavaravanje protivnika. Ali ona druga strana s vremenom prevagne.
Sto god odlucila cuvaj se i pazi na sebe.
Ako vec sada pokazuje toliku agresivu, sto ce tek biti kad pocnete zivjeti zajedno?
Znam ja da je on svjestan svojih mana, svi smo, ali to nije izgovor ili jos gore, opravdanje, za maltretiranje i dozivotno izivljavanje na tebi.
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 11:14   #19
sve su ti cure napisala,
bila u braku s jednim,
hodanje po jajima mi je bio stil života,
najgori dio postane kada počneš kupiti njegove
obrasce ponašanja,
bježi glavom bez obzira
brezia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 11:48   #20
bježi koliko te noge nose. nemoj svjesno pretvoriti život u patnju.

Quote:
Pistol kaže: Pogledaj post
Takva je otprilike cijela moja obitelj.
Kurčenja od par sati radi nevažnih pizdarija tipa propuh ili kapi vode na podu.
Trpiš, trpiš, onda ti dođe da ubiješ nekog.
Onda se potučete, treba te netko držati da se smiriš, na kraju se ignorirate na obiteljskim okupljanjima i svima je neugodno.
Kasnije jednog dana shvatiš da se i ti ponekad ponašaš kao oni, partner te krivi da si nadrkana kučka i moli te da se smiriš jer ne želi razgovarati s tobom dok pričaš tim tonom.
Nego, kažeš, takav ti je dečko.
Njega se lako možeš riješiti, nemoj da te takav plodi, cijeli život ćeš gledati njegovu nadrkanu facu na dječjim rođendanima nakon razvoda i maštati da je ploča za pikado.
ja mislim da ovdje nije stvar samo karaktera, već je i do hormonskih disbalansa; nadbubrežna žlijezda, spolni hormoni, hormoni štitnjače.
visok kortizol, nizak itd.
sanjita is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:27.