Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2018., 15:37   #2021
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
€ nikada nije bio 230 FT. 04.2002. krenulo sa 243,60, a magičnih 300 prvi puta prešlo krajem 10. mjeseca 2011. Ft je živahna "biljčica", pa je točno prije 2 godine došla i do 321,34 Ft za 1 €. Uglavnom, sve to je dobro za cirkulaciju.
Nisi u pravu:

http://www.xe.com/currencycharts/?fr...o=HUF&view=10Y

Islo je sve do 227.

Sto znaci da je netko tko je uzeo kredit u eurima dobio finu povisicu rate od nekakvih 30-40%. To je prilicno brutalno.
Sad tek zamisli sto je bilo njihovim Svicarcima , kod nas za nekakvih 70-80%, kod njih u jednom trenutku 2015. i za dosta vise od duplo(sa 143 na 320)

Nisam proucavao zasebnu svaku politicku partiju u Europi, ali mislim da nijedna nije ovliko sjebala neku prosperitetnu drzavu.
I onda se ljudi cude da je najvisa stopa PDV-a dignuta na 27 prije 6-7 godina.

Uglavnom zajebana situacija za Madjare i slazem se sa kolegom da Orbanu treba neka ozbiljna antiglobalisticka lijeva opozicija, a takve klosare ko ove socijaliste poslat u ropotarnicu povijesti.
SDP je za njihove socijaliste najkvalitetnija stranka ikad.

Uglavnom po pitanju politike Madjari su dosta drugaciji od nas. Orban nicime ne slici na HDZ nekad i danas, socijalisti jako slice na Sanaderov HDZ samo evidentno su jos i gori, a mislim da su Madjari nekoc imali i trecu opciju sto mi nikad nismo imali.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 13:23   #2022
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
I veliš ti da Magyar Nemzeti Bank/Mađarska narodna banka nije "u pravu", i u pokušaju da je osporiš postaviš nekakav čunga-lunga link koji je po tebi mjerodavniji? Izvoli, pokaži u zvaničnom linku MNB koji dan je bio kurs € 227.
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Sto znaci da je netko tko je uzeo kredit u eurima dobio finu povisicu rate od nekakvih 30-40%. To je prilicno brutalno.
Sad tek zamisli sto je bilo njihovim Svicarcima , kod nas za nekakvih 70-80%, kod njih u jednom trenutku 2015. i za dosta vise od duplo(sa 143 na 320)
Prati datume i (slijed) zbivanja ovdje & ovdje i te fakte pokušaj bilo kako povezati sa tim šta si napisao (nebitan je CHF +300 Ft od 15.01.2015. pa do 29.01.2015.). Kao da si prespavao nekoliko godina...
__________________
Take five
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 15:07   #2023
18. srpanj 2008. 1 euro= 229 forinti. Tvoj link Madjarske nacionalne banke.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 00:06   #2024
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
18. srpanj 2008. 1 euro= 229 forinti.
Što si verificirao da ovo
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Islo je sve do 227
nije bilo. Pored toga, verificirao si i to da je moje pamćenje počelo da "pušta vodu", jer € tečaja ispod 230 (koji si također spomenuo) se ne sjećam, a ipak je bilo.
__________________
Take five
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 21:39   #2025
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
Što si verificirao da ovo
nije bilo. Pored toga, verificirao si i to da je moje pamćenje počelo da "pušta vodu", jer € tečaja ispod 230 (koji si također spomenuo) se ne sjećam, a ipak je bilo.
Meni je nevjerojatno koliko su ljudi na ovom forumu nabrijani oko tog da ne žele priznat grešku. Ja sam prvo napisao da je forinta bila ispod 230, kasnije dokazao da jeste, ti si rekao da nije, a sad me prcaš jer sam na jednom linku našao da je bilo i 227 što i dalje moguće da jest, samo se meni nije dalo tražiti dalje i našao sam 229. I sad me zajebavaš za 2 forinte stari, ono daj se skuliraj. Fulo si i idemo dalje.

A čak i moguće da onaj moj prvi link je sranje (mada mislim da nije), eto ak si hepi i to ću napisat, ali kako god, forinta je bila ispod 230 i moja prvotna poanta ostaje. Da je takav tečaj danas, Mađari bi bili najbogatiji narod istoka uz Estonce.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 08:55   #2026
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Da je takav tečaj danas, Mađari bi bili najbogatiji narod istoka uz Estonce.
Ne bi bili. Mađarska je orijentirana na izvoz, prejak forint bi bila katastrofa za gospodarstvo. Tečaj forinte ovisi isključivo o tržištu, mađarska nacionalna banka nikad ne intervenira u financijske tijekove (još niti za vrijeme svjetske krize u 2008.). Dapače, cilj je uvijek slabiti domaću valutu. Da, to je totalno druga filozofija od hrvatske prakse.

Slaba forinta ne izaziva probleme kod stanovništva, jer je Mađarska provela konverziju svih kredita u forinte, većina javnog duga je također u forintima (državne obveznice u forintima, unutrašnji dug itd.). Zbog slabe forinte stanovnici kupuju domaće proizvode, raste izvoz a smanjuje se ili stagnira uvoz (trenutno pokrivenost uvoza izvozom 112 %, što je nevjerojatno dobar podatak). Zbog nedostatka intervencije u nacionalnoj banci devizne rezerve su uvijek na visokom nivou (25-35 milijardi eura), ne treba trošiti novac poreznih obveznika na jačanje forinte. Umjesto jačanja forinte, mađarska nacionalna banka izdaje jeftine kredite (s kamatom od 1 %) za mađarske male i srednje poduzetnike.
Rezultat je vidljiv: praktički nema nezaposlenosti (samo oko 3,8 %, većinom Cigani), javni dug se smanjuje (2010.: 82-85 %, 2017.: 74 %, 2020.: vjerojatno oko 69 %), gospodarstvo raste (trenutno 4,1 %), rast BDP-a temelji se na zdravim ekonomskim osnovama, dakle na proizvodnji, a ne na kreditima i samo djelimično na domaćoj potrošnji, Mađarska postavi rekord u izvozu u svakoj godini (2016.: 93,5 milijardi eura, 2017.: vjerojatno iznad 100 milijardi eura, godišnji rast izvoza je bio 18,4 % početkom 2017.).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 11:51   #2027
Magore, misliš li da je tajna mađarskog uspjeha u ovom desetljeću u tome
da je Orban uspio okupiti oko sebe dovoljan broj istinskih patriota?

Naime, ovaj recept koji si opisao poznat je i u Hrvatskoj, ili bolje rečeno, dijagnoza
glavnog uzroka naše ekonomske propasti poznata je i u Hrvatskoj:
https://www.jutarnji.hr/vijesti/zvon...-kune/1534953/
ALI UZALUD, jer su već jako dugo dominantni oni političari koji sprovode instrukcije izvana,
pa su, potpomognuti vanjskim političkim autoritetima, uspjeli izgraditi praktički nacionalni konsenzus u prilog samoubilačke politike precijenjene nacionalne valute.
Hlebyn is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 19:22   #2028
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Magore, misliš li da je tajna mađarskog uspjeha u ovom desetljeću u tome
da je Orban uspio okupiti oko sebe dovoljan broj istinskih patriota?

Naime, ovaj recept koji si opisao poznat je i u Hrvatskoj, ili bolje rečeno, dijagnoza
glavnog uzroka naše ekonomske propasti poznata je i u Hrvatskoj:
https://www.jutarnji.hr/vijesti/zvon...-kune/1534953/
ALI UZALUD, jer su već jako dugo dominantni oni političari koji sprovode instrukcije izvana,
pa su, potpomognuti vanjskim političkim autoritetima, uspjeli izgraditi praktički nacionalni konsenzus u prilog samoubilačke politike precijenjene nacionalne valute.
Treba ići natrag u vrijeme. 1993…
Orban je liberalni političar, žestoki antikomunist, osnivač FIDESZ-a u 1988. On drži povijesni slavni govor na trgu Heroja (16. lipnja 1989.) pred 200.000 ljudi. Najvažniji sadržaj njegovog govora: sovjetske trupe trebaju napustiti Mađarsku. Orban (kao i ostali liberali) želi totalnu, najradikalniju promjenu. Konzervativci misle drugačije, ne žele kaos nakon izbora, kao mirna moć dobiju izbore 1990. Tadašnji premijer Jozsef Antall (tipičan klasičan konzervativac) smatra da je Orban najtalentiraniji mađarski političar pa kad boluje od raka, na samrtnoj postelji (1993., pred izborom 1994.) kaže Orbanu da bude vođa desničarske strane. Orban vidi da nema šansu na liberalnoj strani (gdje mađarski Židovi igraju najveću ulogu) zato FIDESZ krene u preoblikovanje. Zbog promjene žestoki liberali odlaze iz stranke (npr. Gabor Fodor), ostaju samo pragmatičari.
Dolaze izbori 1994. Ogroman poraz za FIDESZ, jedva prelaze izborni prag. Ljudi ne vjeruju u promjene. Socijalisti vladaju u koaliciji sa strankom mađarskih Židova (SZDSZ). Katastrofalna gospodarska situacija, korupcijski skandali. Orban iskoristi priliku, FIDESZ kao mladi, čisti, bez korupcije, dobije izbore 1998. Orban postane najmlađi premijer u Europi, uz to aktivan nogometaš u trećoj ligi. Zapad već tada krene u napad protiv Mađarske (antidemokratski potezi, klerofašizam itd.). FIDESZ vodi strogu financijsku politiku. Rezultat je odmah vidljiv: javni dug je na rekordnom niskom nivou (od 60 do 48-50 %). Ali na žalost zbog nekih korupcijskih skandala FIDESZ izgubi izbore 2002. Socijalisti pobjeđuju. Orban vidi da nema šansu bez medijske imperije. U oporbi sistematično krene u izgradnju medijske mreže (2006., desničarski news kanal, radio, novine). Uspješno stvori sliku o socijalistima kao diletanti, strani agenti, korumpirani. Prekretnica je tajni govor socijalističkog premijera Ferenca Gyurcsanya (jesen 2006.), u kojem priznaje katastrofalno stanje mađarskog gospodarstva. Izbiju neredi, prosvjednici (većinom nogometni navijači Ferencvaroša i Ujpešta) osvajaju zgradu mađarske televizije. Mađarska na pragu građanskog rata. Orban ne želi građanski rat, želi legitimno pobjediti na izborima. Strpljivo čeka do 2010., ostavlja socijaliste u agoniji. Na izborima 2010. Orban dobije dvotrećinsku većinu u parlamentu. FIDESZ-u ne treba koalicija, ne treba praviti kompromise. To je recept uspjeha.
Nakon 2010. FIDESZ donosi novi izborni zakon koji je apsolutno demokratski ali nije povoljan za oporbu. Zatim Orban izradi genijalnu strategiju: stvori kritičnu masu (2-2,5 milijuna ljudi) koja podržava vladu (dovoljno je za pobjedu), ostale drži u zavadi. Samo koncentrira na 2,5 milijuna ljudi, ostali su nebitni. Ključno pitanje: tko su vlasnici medija? Orban kroz njegove oligarhe kupi većinu medija (TV kanali, radio stanice, novine, popularni internetski portali).
A 2015. dolaze migranti, pravi adut za Orban. On je prvi političar u Europi koji predviđa migrantsku krizu (btw. jedini političar u Europi koji predviđa pobjedu Trumpa na izborima). Od tada Orbanova politika temelji na migrantskoj krizi. Od 2015. u medijima glavna tema su migranti. Orban igra ulogu patriota koji odbrani zemlju, dok su oporbene stranke sluge stranih interesa. Jedini izuzetak je ultradesničarski Jobbik koji je danas najveći protivnik FIDESZ-a.
Prije dvije godine jedan od Orbanovih oligarha Lajos Simicska (11. najbogatiji Mađar, važan čovjek u FIDESZ-u od 1988.) posvadio se s Orbanom, on je vlasnik bivše FIDESZ-ove news televizije Hir TV, a sad Hir TV služi kao glavni medij oporbe (Jobbik i socijalisti). To je ozbiljan problem za Orban. Jobbik i njegov predsjednik Gabor Vona su vrlo opasni.
Po anketama FIDESZ vodi, ali bit će brutalna borba u travnju. Ako FIDESZ izgubi izbore, razlozi definitivno su: korupcija, stadioni, oligarhi tipa Lörinca Meszarosa (između ostaloga vlasnik NK Osijeka), bahatost.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 09:16   #2029
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Po anketama FIDESZ vodi, ali bit će brutalna borba u travnju. Ako FIDESZ izgubi izbore, razlozi definitivno su: korupcija, stadioni, oligarhi tipa Lörinca Meszarosa (između ostaloga vlasnik NK Osijeka), bahatost.
O kakvoj brutalnoj borbi pričaš?

Po ovome:

https://en.wikipedia.org/wiki/Opinio...election,_2018

Situacija ostaje ista koa i nakon prošlih izbora, dapače opet će Orban imat 2/3 većinu, veću nego sad (naravno, ako rezultati izbora budu odgovarali trenutačnom stanju u anketama).
__________________
Pojest',popit' crew
ajme33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 13:34   #2030
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Ne bi bili. Mađarska je orijentirana na izvoz, prejak forint bi bila katastrofa za gospodarstvo. Tečaj forinte ovisi isključivo o tržištu, mađarska nacionalna banka nikad ne intervenira u financijske tijekove (još niti za vrijeme svjetske krize u 2008.). Dapače, cilj je uvijek slabiti domaću valutu. Da, to je totalno druga filozofija od hrvatske prakse.

Slaba forinta ne izaziva probleme kod stanovništva, jer je Mađarska provela konverziju svih kredita u forinte, većina javnog duga je također u forintima (državne obveznice u forintima, unutrašnji dug itd.). Zbog slabe forinte stanovnici kupuju domaće proizvode, raste izvoz a smanjuje se ili stagnira uvoz (trenutno pokrivenost uvoza izvozom 112 %, što je nevjerojatno dobar podatak). Zbog nedostatka intervencije u nacionalnoj banci devizne rezerve su uvijek na visokom nivou (25-35 milijardi eura), ne treba trošiti novac poreznih obveznika na jačanje forinte. Umjesto jačanja forinte, mađarska nacionalna banka izdaje jeftine kredite (s kamatom od 1 %) za mađarske male i srednje poduzetnike.
Rezultat je vidljiv: praktički nema nezaposlenosti (samo oko 3,8 %, većinom Cigani), javni dug se smanjuje (2010.: 82-85 %, 2017.: 74 %, 2020.: vjerojatno oko 69 %), gospodarstvo raste (trenutno 4,1 %), rast BDP-a temelji se na zdravim ekonomskim osnovama, dakle na proizvodnji, a ne na kreditima i samo djelimično na domaćoj potrošnji, Mađarska postavi rekord u izvozu u svakoj godini (2016.: 93,5 milijardi eura, 2017.: vjerojatno iznad 100 milijardi eura, godišnji rast izvoza je bio 18,4 % početkom 2017.).
Posteno, ali mislio sam cisto na placu u eurima.
Ali da, za vas same Madjare u Madjarskoj to nema nikakve veze jer bi sve ionako jednako kostalo, samo bi vam imalo veze kad idete na more ili negdje putovat.
Zato bi ja puno radije jacu forintu. Da, pristran sam
Ali da, normalno i da ovakva politika slabe forinte ima ekonomskog smisla i evidentno donosi dobroga za gospodarstvo. Samo, ja se iskreno dijelom bojim da nakon sljedece krize forinta opet ne popizdi i ne bude tipa 400 prema euru. S obzirom da nije pegana za euro, teoretski je definitivno moguce.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 17:19   #2031
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Meni je nevjerojatno koliko su ljudi na ovom forumu nabrijani oko tog da ne žele priznat grešku.
Nabrijani dječače, ti koji niti vlastiti jezik ne poznaješ (inžInjer/inžEnjer), si ovdje otvoreno rekao da HU ne poznaješ kao i da o Mađarima nemaš dobro stajalište, ničim izazvan nabrijano lamentiraš o HU vlastite projekcije koje su uglavnom & . Priznaj (barem sebi) grešku i zaustavi se.
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ja sam prvo napisao da je forinta bila ispod 230, kasnije dokazao da jeste, ti si rekao da nije, a sad me prcaš jer sam na jednom linku našao da je bilo i 227 što i dalje moguće da jest, samo se meni nije dalo tražiti dalje i našao sam 229. I sad me zajebavaš za 2 forinte stari, Fulo si .
Da, čista fula računajući da ipak imaš setup inžEnjera pa je sa razlogom svaki broj takav kakav jeste. Ali obzirom da je u pitanju setup inžInjera, normalno da je kao na placu (hebo 1-2 gore/dole).
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
A čak i moguće da onaj moj prvi link je sranje (mada mislim da nije), eto ak si hepi i to ću napisat, ali kako god, forinta je bila ispod 230 i moja prvotna poanta ostaje.
Boldano svakako da. Kao i kada si postavio prekooceanski link hungarianfreepress koji nema niti jednog jedinog slova na mađarskom jeziku, autor teksta Kanađanin iz Otawe koji vjerojatno zna mađarski manje nego ti, a tema članka je o plaćama vozača u gradskom prometu u Budimpešti. 1st class čunga-lunga link, ali i morbidni "klasik" (po)velikog broja vas mladih da o lokalnim temama europskih država/gradova bjesomučno "potežete" prekooceanske linkove za argumentiranje kao relevantne. Kao u crtanom filmu.
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Da je takav tečaj danas, Mađari bi bili najbogatiji narod istoka uz Estonce.
Kolega Magor je samo potvrdio to o čemu ti ja pričam. Tvoje projekcije i realnost su...?
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
ono daj se skuliraj.
Takvu retoriku upražnjavaj sa svojim roditeljima, koji su btw mojih (+-5) godina.
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
idemo dalje
Valjda si čuja za onu poslovicu o
djeci-spavanju-pišanju. E, radi nje ne da ideš, nego letiš tamo gdje ti i jeste mjesto. EOD iliti vége.
p.s.
Savjet: upamet!
__________________
Take five
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 18:49   #2032
Joj

Prvo, moje ime je nastalo kao sprdnja na drugoj temi gdje sam zapoceo forumsku avanturu. I da, gramaticki je krivo. Namjerno. Ni ekonom, ni inzinjer nije gramaticki tocno. Cestitam na uspjesno obavljenom grammar nazi poslu. Inace sam i ja pomalo grammar nazi tako da dragi kolega leonas, iskreno zahvaljujem na primjedbi

Drugo, slozili smo se da sam isprva tocno rekao da je forinta bila ispod 230, sto je dokazano, a ti si rekao da nije. Failao si. Nema beda, ja failam svaki dan. Mozda sam failao i sa onim nesluzbenim linkom (nema veze sto nije na madjarskom, imas brdo sluzbenih stranica na engleskom koje uzimaju podatke sa sluzbenih nacionalnih stranica....uostalom eurostat je takav)

Trece, najbogatiji u smislu pretvorene place u eurima. To sam trebao biti precizniji. Vrlo jednostavno, da je forinta danas 230 prosjecna madjarska placa bi bila oko 900 eura, cak i nesto vise, sto bi znacilo da u Novoj Europi (excluding Cipar i Malta koje su posebna prica) nema zemlje s vecom prosjecom placom. Pod Nova Europa mislim EU 2004, 2007, 2013(mi).
I zapravo sorry, zaboravih Sloveniju. Eto, vidis, failao sam .

Cetvrto, ja zbilja nisam nabrijan, ali ne znam zasto me toliko zajebavas samo zato jer si napravio mini gresku. Ono, kog briga
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 18:09   #2033
Quote:
ajme33 kaže: Pogledaj post
O kakvoj brutalnoj borbi pričaš?

Po ovome:

https://en.wikipedia.org/wiki/Opinio...election,_2018

Situacija ostaje ista koa i nakon prošlih izbora, dapače opet će Orban imat 2/3 većinu, veću nego sad (naravno, ako rezultati izbora budu odgovarali trenutačnom stanju u anketama).
Da, ali treba spomenuti da Mađarska ima specijalni izborni sistem. Ove brojke pokazuju samo podršku stranaka po proporcionalnom sistemu (samo 93 mandata od 199). Ima još 106 izbornih jedinica (većinski izborni sistem). U izbornim jedinicama nemoguće je kalkulirati pobjednike.

Npr.:
Recimo po ovim anketima: Fidesz (44 %), Jobbik (18 %), Socijalisti (15 %), Demokratska koalicija (7 %), Zeleni (6 %), ostali koji ne ulaze u parlament (10 %)

U ovom slučaju po proporcionalnom sistemu Fidesz dobije oko 45 mandata (od 199). Za minimalnu pobjedu treba još 55 mandata u izbornim jednicama (od 106). To nije laka stvar.

Naime:
Recimo npr. u Pečuhu po anketima Fidesz vodi s 44 %, drugi su Socijalisti s 20 %, treći je Jobbik s 15 %, četvrta je Demokratska koalicija s 10 %. Zatim Jobbik, Demokratska koalicija i ostali odustaju od kandidature. U ovom slučaju šanse su oko 50-50 % između Fidesza i Socijalista.
Trenutno oporbene stranke razgovaraju o jedinom oporbenom kandidatu u svakoj izbornoj jedinici. To bi bilo katastrofa za Fidesz. Mada, iskreno, za ovo nema velike šanse zbog Jobbika i Zelenih.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 08:18   #2034
PA razumijem sve to, ali na prošlim izborima je Fidesz osvojio 52% i dvotrećinsku vlast u parlamentu, sada se opet vrte oko 50% (barem po wikipediji) i ne vidim kako bi mogli izgubiti izbore. Razumijem da je u izbornim jedinicama first-past-the-post sustav, ali smatram da on ide na ruku upravo Orbanu jer čak i ako oporba iznjedri jednog kandidata prosječnom Jobbikovom biraču (dakle govorim o biraču, a ne o stranačkom vodstvu) je bliži Fideszov kandidat nego kandidat socijalista ili zelenih, u najgoru ruku taj Jobbikov birač neće izaći što opet ide na ruku Orbanu. S druge strane ne vidim kako bi prosječni glasač socijalista ili liberala mogao podržati Jobbikove kandidate. Ukratko čak i da se oporba uspije ujediniti ta frankenstein koalicija bi bila samo vjetar u leđa Orbanu.
__________________
Pojest',popit' crew
ajme33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 17:57   #2035
Quote:
ajme33 kaže: Pogledaj post
S druge strane ne vidim kako bi prosječni glasač socijalista ili liberala mogao podržati Jobbikove kandidate. Ukratko čak i da se oporba uspije ujediniti ta frankenstein koalicija bi bila samo vjetar u leđa Orbanu.
Znam da to zvuči nevjerojatno, ali bi mogao. Njihova Orbanova fobija je veća od Jobbikove fobije. U totalnoj su letargiji, svejedno im je, samo ne Orban. S druge strane od 2015. Jobbik je mijenjao politički profil, već nisu radikali, sebe smatraju srednjoj desnici. Predsjednik Jobbika Gabor Vona je isključio radikale (žestoke nacionaliste, antisemite i sl.) iz vodstva stranke, u stranci je izbila manja revolucija. Jobbikova europarlamentarka dr. Krisztina Morvai rekla je: Jobbik izdao nacionalni radikalizam, više se ne mogu glasati za Jobbik. Isto rekao je i Jobbikov ikon dr. Tamas Gaudi-Nagy.
Uz to, Gabor Vona obećao biračima da pošalje Orbana u zatvor. To mnogima zvuči dobro. Vona često poziva birače Socijalističke stranke da glasaju za njega jer nema druge realne opcije pobijediti Orbana.
Uz Vone od 2016. stoji bivši Fideszov oligarh, bivši prijatelj Orbana, multimilijarder Lajos Simicska koji prije dvije godine nazvao Orbana spermom. Tada je izbio rat između Orbana i Simicske. Simicska ima i TV kanal (Hir TV, news kanal) koji pomaže Jobbiku (i ostalim oporbenim strankama). Kanal je vrlo popularan i predstavlja veliku opasnost za Fidesz. Glavne teme su korupcijski skandali Fideszovih oligarha (npr. Lörinc Meszaros, između ostaloga vlasnik NK Osijeka), ogromni novci koji idu u sport i u izgradnju sportskih objekata i laži Fidesza o migrantima itd.
Ali Fidesz ima ogromnu sreću, naime Jobbik imat će kandidat u svih 106 izbornih jedinica. Dakle protiv Fideszovog kandidata min. 2 ozbiljna protukandidata (Jobbik + neki ljevičar), dapače u nekim izbornim jedinicama eventualno 3 (LMP - zeleni).
Fidesz ima još jedan adut: glasovi Mađara iz susjednih zemalja. Očekuje se oko 130.000 glasova (95-98 % za Fidesz), pogotovo iz Erdelja, što znači oko 3 mandata za Fidesz.
Datum izbora je također povoljan za Fidesz (8. travnja, sedam dana nakon Uskrsa). U ovom periodu vlada religijska atmosfera u zemlji. Katolička crkva vodi kampanju za Fidesz. Naravno, to može biti i kontraproduktivno.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 14:44   #2036
Koliko nas košta EU?
Ovdje su prikazane 4 zemlje (V4), baš bi me zanimalo kako to izgleda što se tiče Hrvatske??
https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/v/...9d&oe=5AE15BCD
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 17:36   #2037
@Magor, kakva je budućnost Fidesza nakon eventualnog Orbanovog odlaska?

Nekako mi se čini da se stvorio mini kult ličnosti i da će Fidez bez njega proći kao HDZ bez Tuđmana 2000.
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 13:43   #2038
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
@Magor, kakva je budućnost Fidesza nakon eventualnog Orbanovog odlaska?
Možda slijedi konsolidacija. Manje konfrontacije. Ali Orban ima samo 54 godine, još može imati 20 godina na vrhu. Mađari vole duge mirne periode (Franjo Josip - 68, Miklos Horthy - 24, Janos Kadar - 33, Viktor Orban - do sada 4+8).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 13:59   #2039
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Da, ali treba spomenuti da Mađarska ima specijalni izborni sistem. Ove brojke pokazuju samo podršku stranaka po proporcionalnom sistemu (samo 93 mandata od 199). Ima još 106 izbornih jedinica (većinski izborni sistem). U izbornim jedinicama nemoguće je kalkulirati pobjednike.

Npr.:
Recimo po ovim anketima: Fidesz (44 %), Jobbik (18 %), Socijalisti (15 %), Demokratska koalicija (7 %), Zeleni (6 %), ostali koji ne ulaze u parlament (10 %)

U ovom slučaju po proporcionalnom sistemu Fidesz dobije oko 45 mandata (od 199). Za minimalnu pobjedu treba još 55 mandata u izbornim jednicama (od 106). To nije laka stvar.

Naime:
Recimo npr. u Pečuhu po anketima Fidesz vodi s 44 %, drugi su Socijalisti s 20 %, treći je Jobbik s 15 %, četvrta je Demokratska koalicija s 10 %. Zatim Jobbik, Demokratska koalicija i ostali odustaju od kandidature. U ovom slučaju šanse su oko 50-50 % između Fidesza i Socijalista.
Trenutno oporbene stranke razgovaraju o jedinom oporbenom kandidatu u svakoj izbornoj jedinici. To bi bilo katastrofa za Fidesz. Mada, iskreno, za ovo nema velike šanse zbog Jobbika i Zelenih.
Mogu li Jobbik i socijalisti zajedno?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 21:31   #2040
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Da, ali treba spomenuti da Mađarska ima specijalni izborni sistem. Ove brojke pokazuju samo podršku stranaka po proporcionalnom sistemu (samo 93 mandata od 199). Ima još 106 izbornih jedinica (većinski izborni sistem). U izbornim jedinicama nemoguće je kalkulirati pobjednike.

Npr.:
Recimo po ovim anketima: Fidesz (44 %), Jobbik (18 %), Socijalisti (15 %), Demokratska koalicija (7 %), Zeleni (6 %), ostali koji ne ulaze u parlament (10 %)

U ovom slučaju po proporcionalnom sistemu Fidesz dobije oko 45 mandata (od 199). Za minimalnu pobjedu treba još 55 mandata u izbornim jednicama (od 106). To nije laka stvar.

Naime:
Recimo npr. u Pečuhu po anketima Fidesz vodi s 44 %, drugi su Socijalisti s 20 %, treći je Jobbik s 15 %, četvrta je Demokratska koalicija s 10 %. Zatim Jobbik, Demokratska koalicija i ostali odustaju od kandidature. U ovom slučaju šanse su oko 50-50 % između Fidesza i Socijalista.
Trenutno oporbene stranke razgovaraju o jedinom oporbenom kandidatu u svakoj izbornoj jedinici. To bi bilo katastrofa za Fidesz. Mada, iskreno, za ovo nema velike šanse zbog Jobbika i Zelenih.
Zanimljivo. Ovo samo govori koliko su čak i Economist i Financial Times i slični zvučni mediji neinformirani jer su Orbana već proglasili pobjednikom baš radi tih anketa koje evidentno ne znače puno u Mađarskoj.
Jedna je stvar kad mi tu na forumu palamudimo, ali ozbiljan novinar bi trebao malo bolje pogledati kako stvari stoje.

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Mogu li Jobbik i socijalisti zajedno?
Ak je HDZ mogao sa HNS-om, HSP-om, HDSS-om, vjerujem da se slično može teoretski dogoditi i u Mađarskoj.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:27.