Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2006., 11:32   #101
Jebiga demone, rekao sam već da je i kretenu jasno zašto je Hrvatskoj pelješki most prava stvar, da se muslimanima izbija adut da za povlastice u Pločama 'plaćaju' praktički ničim - prolaskom kroz hrvatski Neum.

Tu se nema što shvaćati, to je jasno i malom djetetu.
Jasno je da bi mi platili i više od cijene mosta da se toga riješimo. Ali ZAŠTO bi platili više ako imamo dokaz da muslimani nemaju opravdanje to zahtijevati??? Zašto bacati novce?

Ono zbog čega smo se zakačili oko ovog jeste - postoji li i TEORETSKA mogućnost da muslimani Neum koriste kao luku.

Vjeruj mi da će se i hovercrafti koristiti ako će to pomoći islamizaciji Neuma.

Muslimani su davno odustali od Srebrenice, Vlasenice, Bratunca, Zvornika, Foče i drugih istočnobosanskih vukojebina jer su se strateški orijentirali ka srednjoj Bosni i kretanju ka moru. Sjeti se muslimanskih planova za akciju Neretva (čini mi se da se tako zvala) i javno objavljenih ciljeva.
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 12:42   #102
mislin da nema ni jedne zemlje u svijetu koju ima ovako dio teritorija odvojeno od ostatka zemlje !
kakva nepravda !
neum bi tribaja pripasti hrvatskoj a za uzvrat neka se opcina donji lapac ukljuci u RS a RS vrati neku od vukojebinu muslimansku u istocnoj bosni.

ali problem je sto muslimani zele izlaz na more iako je to vecinsko hrvatski grad
frane2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 12:49   #103
Quote:
frane2110 kaže:
mislin da nema ni jedne zemlje u svijetu koju ima ovako dio teritorija odvojeno od ostatka zemlje !
Ma, ne uopće, di bi bile
Samo 2 najmoćnije zemlje svijeta imaju potpuno identičnu stvar, da ne spominjem ostale: SAD i Rusija, samo što su njihovi odvojeni dijelovi tisuće kilometara dalje od matice, a ne 20 kilometara kao kod nas i nitko od toga ne radi filozofiju. Kod Rusije se minimalno kompletan teritorij 2 zemlje mora prijeći kako bi se došlo do teritorija koji graniči s Poljskom.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 13:00   #104
Quote:
banderas kaže:
Ma, ne uopće, di bi bile
Samo 2 najmoćnije zemlje svijeta imaju potpuno identičnu stvar, da ne spominjem ostale: SAD i Rusija, samo što su njihovi odvojeni dijelovi tisuće kilometara dalje od matice, a ne 20 kilometara kao kod nas i nitko od toga ne radi filozofiju. Kod Rusije se minimalno kompletan teritorij 2 zemlje mora prijeći kako bi se došlo do teritorija koji graniči s Poljskom.
ajde ti i sam znas da to nije ista stvar, ovo su dvije mocne sile
ako mislis na alasku ,pa to je kao poseban teritorij ,a sama alaska je veca od hrvatske 50 puta
frane2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 01:16   #105
Quote:
frane2110 kaže:
ajde ti i sam znas da to nije ista stvar, ovo su dvije mocne sile
ako mislis na alasku ,pa to je kao poseban teritorij ,a sama alaska je veca od hrvatske 50 puta
I kakve to veze ima što je odvojeni teritorij veći, utoliko joj je taj teritorij još bitniji matici. A baci malo pogled na mapu Rusije. Zapadno od "kompaktnog dijela Rusije" je Estonija, pa Latvija, pa Litva, pa tek onda odvojeni komadić Rusije. Imaju daleko goru situaciju nego Hrvatska i nitko oko toga ne filozofira previše.
Primjera u svijetu ima još, prema tome nije Hrvatska nikakav poseban slučaj i niti približno jedina zemlja u svijetu koja ima dio teritorija odvojen od matice. To je uvijek splet povijesnih okolnosti, kao što je uostalom slučaj i s Hrvatskom.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 01:24   #106
Quote:
banderas kaže:
I kakve to veze ima što je odvojeni teritorij veći, utoliko joj je taj teritorij još bitniji matici. A baci malo pogled na mapu Rusije. Zapadno od "kompaktnog dijela Rusije" je Estonija, pa Latvija, pa Litva, pa tek onda odvojeni komadić Rusije. Imaju daleko goru situaciju nego Hrvatska i nitko oko toga ne filozofira previše.
Primjera u svijetu ima još, prema tome nije Hrvatska nikakav poseban slučaj i niti približno jedina zemlja u svijetu koja ima dio teritorija odvojen od matice. To je uvijek splet povijesnih okolnosti, kao što je uostalom slučaj i s Hrvatskom.
pa daj budi sad malo iskren ,zar ne bi volija da neum bude sastavni dio hrvatske i da se spoje juzna hrvatska i dubrovnik sa ostatkom zemlje ?
frane2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 01:34   #107
Quote:
frane2110 kaže:
pa daj budi sad malo iskren ,zar ne bi volija da neum bude sastavni dio hrvatske i da se spoje juzna hrvatska i dubrovnik sa ostatkom zemlje ?
Naravno da bi, ali kakve veze ima moja želja s ičim? Ovo je povijest a ne želje i pozdravi, a Neum u drugoj državi je posljedica iste te povijesti, a ti si rekao da nema zemlje sa sličnim odvojenim dijelom, ja sam ti dao za primjer samo 2 najveće, pa opet Rusija ne traži da joj se pripoje Latvija i Litva kako bi povezala svoj odvojeni dio s maticom.

Ako ćemo tjerati mak na konac u povijesnom smislu, nisam siguran ali mislim da Neum nikada niti nije bio u sastavu Hrvatske, osim u NDH. Ti imaš neki drugi podatak?
To što tamo žive Hrvati, nećemo biti kao Srbi pa zbog toga proglašavati to Hrvatskom, da takvu teoriju počnu Židovi, cijeli svijet bi se mogao nazvati Izraelom.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 01:39   #108
Quote:
banderas kaže:
Naravno da bi, ali kakve veze ima moja želja s ičim? Ovo je povijest a ne želje i pozdravi, a Neum u drugoj državi je posljedica iste te povijesti, a ti si rekao da nema zemlje sa sličnim odvojenim dijelom, ja sam ti dao za primjer samo 2 najveće, pa opet Rusija ne traži da joj se pripoje Latvija i Litva kako bi povezala svoj odvojeni dio s maticom.

Ako ćemo tjerati mak na konac u povijesnom smislu, nisam siguran ali mislim da Neum nikada niti nije bio u sastavu Hrvatske, osim u NDH. Ti imaš neki drugi podatak?
To što tamo žive Hrvati, nećemo biti kao Srbi pa zbog toga proglašavati to Hrvatskom, da takvu teoriju počnu Židovi, cijeli svijet bi se mogao nazvati Izraelom.
ok dobro ,ipak je neum je ajmo reci pripadao hrvatskom teritoriju prije dok se nisu dubrovacka republika i turci dogovorili da se ne bi metlacka republika sirila
frane2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 01:44   #109
Quote:
frane2110 kaže:
ok dobro ,ipak je neum je ajmo reci pripadao hrvatskom teritoriju prije dok se nisu dubrovacka republika i turci dogovorili da se ne bi metlacka republika sirila
U to vrijeme Dubrovnik nije bio Hrvatska. S današnjeg gledišta to ispada tako.
Ono što je donekle napravljena "nepravda" prema Hrvatskoj u odnosu na privilegij Crne Gore je 1945. Jer, Dubrovnik je dao Turskoj Neum sa sjeverne strane i Sutorin s južne, a Sutorin je 1945. izuzet iz sastava BiH i dat Crnoj Gori, dok se Neum zadržao u BiH.
No, Neum kao Neum u samoj Hrvatskoj nikada nije bio. Ovo će se sad vjerojatno pretvoriti u raspravu koliko je Dubrovačka republika hrvatska
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 01:49   #110
dobro onda kome je pripada neum ? kojem narodu ?
frane2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 13:49   #111
Quote:
banderas kaže:
I kakve to veze ima što je odvojeni teritorij veći, utoliko joj je taj teritorij još bitniji matici. A baci malo pogled na mapu Rusije. Zapadno od "kompaktnog dijela Rusije" je Estonija, pa Latvija, pa Litva, pa tek onda odvojeni komadić Rusije. Imaju daleko goru situaciju nego Hrvatska i nitko oko toga ne filozofira previše.
Primjera u svijetu ima još, prema tome nije Hrvatska nikakav poseban slučaj i niti približno jedina zemlja u svijetu koja ima dio teritorija odvojen od matice. To je uvijek splet povijesnih okolnosti, kao što je uostalom slučaj i s Hrvatskom.
.................................................. .................................................

Naravno da bi, ali kakve veze ima moja želja s ičim? Ovo je povijest a ne želje i pozdravi, a Neum u drugoj državi je posljedica iste te povijesti, a ti si rekao da nema zemlje sa sličnim odvojenim dijelom, ja sam ti dao za primjer samo 2 najveće, pa opet Rusija ne traži da joj se pripoje Latvija i Litva kako bi povezala svoj odvojeni dio s maticom.

Ako ćemo tjerati mak na konac u povijesnom smislu, nisam siguran ali mislim da Neum nikada niti nije bio u sastavu Hrvatske, osim u NDH. Ti imaš neki drugi podatak?
To što tamo žive Hrvati, nećemo biti kao Srbi pa zbog toga proglašavati to Hrvatskom, da takvu teoriju počnu Židovi, cijeli svijet bi se mogao nazvati Izraelom.
Ima u Bibliji jedna priča iz vremena kralja Salomona koja ide ovako:

Bile dvije mlade majke koje su skupa, svaka sa svojom bebom, spavale u istoj sobi. U snu, jedna od njih nehotice svojim tijelom uguši svoje dijete. Tijekom noći se probudi, vidi što se dogodilo, i zamijeni svoje mrtvo dijete i dijete usnule žene.

Ujutro se ona druga žena probudi i šokira ali brzo ustanovi da mrtvo dijete nije njeno a da druga žena drži njeno živo dijete. Tražila je da joj se dijete vrati, ali, kako nije bilo načina da se dokaže da je u pravu, njihov je spor došao do kralja Salomona.
On je, saslušavši obje žene, donio presudu da je jedino pravedno da se živo dijete presiječe napola i svakoj ženi dadne po polovica.
Žena koja je zamijenila bebe je rekla da se Salomonovoj mudrosti ne može prigovoriti a prava je majka zapomagala i molila da se dijete ne dira i da će pristati i da joj uzmu dijete, samo da ostane živo.


Ovo je virtualni svijet i banderas, moguće je, samo pokušava isprovocirati i flejmati. Zato najprije da kažem da gornji primjer i čitav moj post nisu adresirani na njega nego na čitavu jednu školu razmišljanja u Hrvatskoj koju on možda samo glumi da predstavlja.

Naime, jasno je da u toj školi nema nikakvog emotivnog odnosa prema hrvatstvu. Kad bi sutra izbila zategnutost između Hrvatske i BIH oko bilo čega i mi u Dubrovnik mogli doći samo trajektom ili avionom, prva bi reakcija većine predstavnika takve škole bila da je to tako sa banana državicama i da je to sve pišurija i da su 'neka druga rješenja' prirodnija. Neke druge, ozbiljnije, 'prave' države .

Zato se toliko upinju suspendirati svaku pomisao o Neumu u Hrvatskoj da izvlače najnategnutije analogije i raduju se što su ih našli. Zato se upinju hladnom pravničkom logikom dokazati da oko Neuma imamo jednu posve normalnu, masovnu i uobičajenu stvar u svijetu.

Naime, jasno je da je Kanada (druga najveća država na svijetu) malo veća od općine Neum. Jasno je da stanovnici Kanade nemaju prema USA isti odnos kao i Hrvati Neuma prema Hrvatskoj. Jasno je i da kupljena pustinja Aljaska nije prema USA ono što je Dubrovnik prema Hrvatskoj. No, 'škola' je tako sretna što je našla tako zgodnu 'analogiju'.

Također, jasno je da nekadašnja istočna Pruska sa Kantovim Koenigsbergom (danas Kalinjingradom) ni u ludilu nema odnos prema Rusiji kakav dubrovačko primorje ima prema Hrvatskoj. Jasno je da je to Njemačkoj oteto kao kazna za sav militarizam i zlo koje je njihova politika skrivila u XX. stoljeću.
Jasno je da je pripajanje istočne Pruske Rusiji bilo 'prirodno' rješenje samo u sklopu SSSR-a.
Jednako tako kao što je Neum u BIH bilo 'prirodno' rješenje u sklopu Jugoslavije.

Pa je onda tu analogija sa Srbima. Da je etnički očistiti Posavinu i Podrinje izjednačeno sa željom da se općina koja je etnički čistija od Zadra, Šibenika i Dubrovnika jednom nađe u Hrvatskoj.

Pa onda analogija sa Židovima po svijetu (ona je kruna, moram priznati )

Ja ne poričem da tu imamo veliku državno - pravnu prepreku. Ovdje nitko ne poziva na invaziju i vojno zauzimanje Neuma.

Ali, zašto je tako teško priznati da to jeste uistinu JAKO RIJEDAK ako ne i UNIKATAN slučaj u svijetu - da pripadnici jednog naroda ne mogu doći iz jednog kraja svoje države u drugi (osim brodom ili avionom) zato što im se prepriječio tako malen prostor nastanjen ljudima iste nacije?

Zašto je tako teško reći da bi bilo sjajno kada takvu situaciju više ne bi imali? Pogotovu što takvo rješenje ne bi iziskivalo zlo, pa ni u mikro razini, koje je legalizirala međ. zajednica u bliskoj prošlosti.

Zadnje uređivanje Lucky Jim : 31.12.2006. at 16:32.
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 14:30   #112
Inače izlika Njemačke za napad na Poljsku je zahtjev Njemačke za koridorom prema gradu Danzingu (Gdansku), koji je bio odvojen kopnenim putem od Njemačke
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 14:48   #113
Imam ti ja odgovor : Ljudi su zvijeri, kanibali, s krvlju oko zubi
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 16:30   #114
Quote:
Michael Collins kaže:
Inače izlika Njemačke za napad na Poljsku je zahtjev Njemačke za koridorom prema gradu Danzingu (Gdansku), koji je bio odvojen kopnenim putem od Njemačke
Malo preciznije: radi se o koridoru kroz zapadnu ka istočnoj Pruskoj.

Danzing je pariškim mirom (1919.) proglašen slobodnim gradom (dakle, nije bio dio Njemačke) a zapadna Pruska sa Posenom (Poznanom) pripojena Poljskoj.
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 14:57   #115
Quote:
frane2110 kaže:
dobro onda kome je pripada neum ? kojem narodu ?
Recimo, istom kome pripada i Kiseljak. Ali narod i država nisu isto, a u modernom svijetu su bitne granice država.

Lucky Jimu samo malo podsjećanje da se ne tako davno i ne samo u Dubrovnik, nego u čitavu Dalmaciju moglo samo trajektom i avionom.
Isto tako, samo sam odgovarao na notornu glupost da nema države u svijetu koja ima razdvojeni kopneni teritorij, a Jimu je to očigledno povod da piše biblijske priče i zavjere protiv Hrvata sa strane Hrvata iz valjda izdajničke Hrvatske...
Dok činjenica da Neum nikada nije bio u Hrvatskoj valjda apsolutno nikome ništa ne znači, pa to je naše, naravno, dok bez ikakvih problema vuče povijesne činjenice istočne Pruske zašto je u Rusiji.
I govoriš praktički kako je Neum u BiH samo zbog Jugoslavije, a gdje je bio prije toga? U Hrvatskoj možda?
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.

Zadnje uređivanje banderas : 03.01.2007. at 15:59.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 15:20   #116
Danzig.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 17:42   #117
Quote:
banderas kaže:
I govoriš praktički kako je Neum u BiH samo zbog Jugoslavije, a gdje je bio prije toga? U Hrvatskoj možda?
a nego di drugog molim te ?!
http://xxlworld.xx.ohost.de/povijest.../mape/800s.jpg
http://xxlworld.xx.ohost.de/povijest...e/tomislav.jpg
http://xxlworld.xx.ohost.de/povijest.../mape/1358.jpg
http://www.hercegbosna.org/images/banovina.jpg
http://xxlworld.xx.ohost.de/povijest.../mape/1941.jpg
frane2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 20:37   #118
Quote:
banderas kaže:
I govoriš praktički kako je Neum u BiH samo zbog Jugoslavije, a gdje je bio prije toga? U Hrvatskoj možda?
Neum je bio teritorij Dubrovačke Republike od 1399. do 1699..

Te je godine mirom u Srijemskim Karlovcima Dubrovnik zbog svoje želje da bude odijeljen od teritorija Mletačke Republike tražio da Osmanlije dobiju koridore na sjevernoj i južnoj granici svog teritorija - kod Kleka i Sutorine.
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 21:11   #119
Quote:
Lucky Jim kaže:
Neum je bio teritorij Dubrovačke Republike od 1399. do 1699..

Te je godine mirom u Srijemskim Karlovcima Dubrovnik zbog svoje želje da bude odijeljen od teritorija Mletačke Republike tražio da Osmanlije dobiju koridore na sjevernoj i južnoj granici svog teritorija - kod Kleka i Sutorine.
sutorina se vratila crnoj gori , a neum osta u sastav BiH !
zasto nije obratno !
frane2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 23:12   #120
Od svih ovih mapa, Neum je bio u Hrvatskoj samo u Banovini Hrvatskoj 1939. koja nikad u praksi nije ni zaživjela, i u NDH čiju suverenost i samostalnost, nadam se, ne trebam komentirat.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:15.