Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2008., 20:03   #81
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Mlade kuharice često rade grešku da su im sva jela koja nude od one vrste koja se servira "u zadnji čas" - rižota,guste juhe,pašte,naglo pržena jela...
I onda trčiš oko štednjaka ko majmun - žifčaniš i znojiš se.
Planiraj jedno takvo jelo,a ostalo - tejk it izi....
Ovo je živa istina i dobar savjet
Uvijek treba jedan dio napraviti dan prije, npr. svako meso u umaku može i dan ranije napraviti ili poluzgotoviti. Većina dezerta također se može ranije napraviti i uvijek je dobro kombinirati da se jedan dio radi na štednjaku jedan u pećnici, tako da se ne zakrči štednjak .... ne mogu svi imati štednjak sa 6 vatri kao ja

Pečenke se mogu nasoliti, našpikati, obložiti ili zarolati i dan ranije i ostaviti da prenoće u hladnjaku. Bistre juhe se ne moraju kuhati u zadnji čas, dapače, ako se ohlade lijepo se mogu odmastiti.

Sad mi je palo na pamet da sam jednom prilikom služila hladetinu kao predjelo s ohlađenom rakijom - skoro da nitko nije poslije htio glavno jelo, tražili repete hladetine. Ali nisam služila kao kod bake u Zagorju gdje su hladili sve sa kostima, već sam sve meso očistila od kostiju i stavila u veliku ovalnu plitku staklenu zdjelu(?) i onda prije posluživanja izvrnula na oval za posluživanje i rezala na stolu komade - bilo je baš lijepo za vidjeti.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 20:58   #82
Spoijila sam teme o posebnom hr objedu za strance i božiću, opet za strance, to jest Skattinu svojtu Čini mi se da se govori i piše o dosta sličnim stvarima, pa da ne morate pisati uduplo
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 11:44   #83
Quote:
Dora K kaže: Pogledaj post
Ma nemaju ti Poljaci kieslo zelje, mi imamo ovdje poljskih ducana, oni rade nasu sarmu u obarenim listovima slatkog kupusa.
Nemate Turaka???
Pa vidim da i u Zegeu pocelo prodavat kebab
E jesu hrvati da ne velim kaj, nema do cevapa u lepinji (naglasak na lepinji) i tocka

Skatte, ja isto nakon cjelodnevnog nakuhavanja zgledam kao da me voda donijela i ne mirisem bas....
Mene vise muci kaj se meni onda kaj sam to skuhala nis ne jede jer se naparim svih mirisa i calabrcnem tu i tamo (da probam, ofkors) dok se kuha
Kak je u Skotskoj? Moj bi se nekaj selio u Kraljevstvo, a meni se ne da, jedva sam se na Svabe adaptirala nekak
NemaIma kebaba al nema dućana.
Jučer sam išla u Ruski dućan, nema kupusa a Turskih nema uopće
To na Malti pričam, idem u Škotsku u 12 mj pa ću naći, mora tamo biti sto posto.
Eto vidiš a ćevape sam našla u restoranu tu nekidan.
Inače, naučila sam dragog pravit burek - idući tjedan ćemo baš radit opet, njemu je fora razvijat tijesto i sve to a ja radim fil pa onda skupa čekamo ispred rola kad će, kad će?

I da, isto se uvijek najedem mirisa i onog kaj počopam ako pravim ručak i moš ga ježit kasnije, više mi se ništ ne jede za večerom.
Škotska - auuuu prekrasna.Al reci cu ti - arhitektura predivna, hrana meni jako dobra, Edinburgh je sav gotički, onako zamci i to ALI to ti sve ne plaća račune.Skupo je u mp3.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 11:47   #84
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
Poljaci koriste kiseli kupus za one svoje pieroge ( ko neki ravioli), a kod turaka ovdje ( dk) nema kiselog kupusa. Oni sarme motaju u vinovu lozu.
Viš” kako poljaci i turci u različitim zemljama prodaju različite artikle
Ima,ima u Turaka, ja kupovala varaždinski.Pogledaj u frigiću, imaju ga zamotanog u onu plastiku
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 19:58   #85
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Ima,ima u Turaka, ja kupovala varaždinski.Pogledaj u frigiću, imaju ga zamotanog u onu plastiku
A što ne ukiseliš kupus? To nije neki problem
yuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 23:22   #86
Quote:
yuka kaže: Pogledaj post
A što ne ukiseliš kupus? To nije neki problem
Jel' netko rekao da je? Baš i nije da ti treba fakultetska diploma za kiseliti kupus, samo daj mi reci gdje da stavimo taj kupus dok se kiseli i kad se ukiseli? Misliš da je svugdje moguće kao kod nas odložiti kace sa zeljem u zajedničke prostorije zgrade, jer jadni nemaju podruma?
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 11:18   #87
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Jel' netko rekao da je? Baš i nije da ti treba fakultetska diploma za kiseliti kupus, samo daj mi reci gdje da stavimo taj kupus dok se kiseli i kad se ukiseli? Misliš da je svugdje moguće kao kod nas odložiti kace sa zeljem u zajedničke prostorije zgrade, jer jadni nemaju podruma?
pa bilo bi najbolje da ga stavi u spavaću sobu, jebo' airwick

šta se žestiš, samo sam željela pomoć
ako ima balkon neka stavi na balkon, ako ne onda ništa
yuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 18:23   #88
Nemam podrum a bas da stavim na balkon, istjeralo bi me s otoka, zasmrdila bih naime cijelu državu.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 18:26   #89
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
ovaj Božić provodim kod dečka i njegove mame u Škotskoj i dogovor je da se napravi na Badnjak njihova hrana a na Božić naše.
A da radije radite za Badnjak našu, a za Božić njihovu? Nekako me ne pale škotske fish-kombinacije
A možda živim u neznanju?
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 21:22   #90
Uh, mene jako pale njihovi recepti za lososa, dragi jako dobro radi i pastu a i lososa u rolu tak da se vec veselim. I sea bass, makar ne znam koja je naša riječ za tu ribu, mu je odličan.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 22:37   #91
Skatte, sto Skoti isto jedu ribu za Badnji?

ps. ma imam ja ovdje balkan shop pa mi nije problem za kupus.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 11:14   #92
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
Skatte, sto Skoti isto jedu ribu za Badnji?

ps. ma imam ja ovdje balkan shop pa mi nije problem za kupus.
Šta su danas Škoti?Danas ima raznih vjera i oblika.
Ali moji su katolici pa jedu ribu a mislim da frendovi njihovi jedu purice i slično, nisam ispitivala, zato sam i odlučila ovaj Božić provesti gore da vidim kako je to u UK.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 23:54   #93
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
ovaj Božić provodim kod dečka i njegove mame u Škotskoj i dogovor je da se napravi na Badnjak njihova hrana a na Božić naše.

Osim purice s mlincima i sarme, ne pada mi na pamet nešto drugo, molim vas za neke ideje i savjete, znam da je još dva mj do tada,ali, eto skupljam ideje.

Dakako, i ideje za kolače dobro došle. Hvala.
prijedlog je, iskoristi neki tradicionalni recept domace kuhinje, regije koja ti se najvise dopada. Imamo krasna jela ali vecina ljudi se drzi univezalnih recepata koji su pomalo i dosadni, no postoji velik broj tradicionalnih jela koja nisu odvec poznata uobicajenom puku.

Od etabliranih prirucnika svakako preporucujem nesto na temu autohtone kuhinje, zatim odlicni serijal Barbierija (izdanja inspirirana emisijom jelovnici izgubljenog vremena), nadalje naslovi na temu "...bakine kuhinje" i sl.

osim toga ako si kreativna mozes napraviti neku kombinaciju ponudjenog u literaturi pa osmisliti sama neki zanimljivi recept.

Sretno
Le Chef is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 23:56   #94
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Uh, mene jako pale njihovi recepti za lososa, dragi jako dobro radi i pastu a i lososa u rolu tak da se vec veselim. I sea bass, makar ne znam koja je naša riječ za tu ribu, mu je odličan.
koristim priuliku da pomognem vezano za sea bass ribu

to je nas brancin ili lubin, u izvedenici samo "bass" radi se pak o grgecu
Le Chef is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 23:19   #95
Joj ja sam napravila veliku pogrešku pozvala sam svekra i svekrvu na Božićni ručak, a onda sam morala pozvati i muževog brata sa ženom!

Uglavnom moja svekrva VJEŠTICA će mi vjerovatno mozak popiti za tim ručkom (kao što čini za sve dosada) i meni treba nešto što bi ju ušutkalo (premda ona u svemu nađe nešto za prigovoriti).

E sada... ja sam mislila sarmu i nekakvo pečenje (samo janjetinu ne i patku sa mlincima) ali meni sva pečenja u pečnici ispadnu nekako loša, tvrda...

Voljela bih napraviti svinjetinu, jednom sam jela kod mamine prijateljice svinjetinu (mislim da je bila koljenica), skoro sam se ugušila koliko je bilo fino... naime to je bilo toliko mekano mmmm samo kada se sjetim cure mi sline.
Inaće ta gđa. je profesionalna kuharica pa zna znanje, a ja ne mogu doći do nje da ju pitam.

Molim Vas za savjet

Hvala!
sanja555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 23:22   #96
Quote:
sanja555 kaže: Pogledaj post
Joj ja sam napravila veliku pogrešku pozvala sam svekra i svekrvu na Božićni ručak, a onda sam morala pozvati i muževog brata sa ženom!

Uglavnom moja svekrva VJEŠTICA će mi vjerovatno mozak popiti za tim ručkom (kao što čini za sve dosada) i meni treba nešto što bi ju ušutkalo (premda ona u svemu nađe nešto za prigovoriti).

E sada... ja sam mislila sarmu i nekakvo pečenje (samo janjetinu ne i patku sa mlincima) ali meni sva pečenja u pečnici ispadnu nekako loša, tvrda...

Voljela bih napraviti svinjetinu, jednom sam jela kod mamine prijateljice svinjetinu (mislim da je bila koljenica), skoro sam se ugušila koliko je bilo fino... naime to je bilo toliko mekano mmmm samo kada se sjetim cure mi sline.
Inaće ta gđa. je profesionalna kuharica pa zna znanje, a ja ne mogu doći do nje da ju pitam.

Molim Vas za savjet

Hvala!
vjerojatno je marinirala svinjetinu a uz to mora da je bila svjeza (ne ono sto se prodaje pod svejez u Konzumu pa i u mesnicama, vec kod provjerenog mesara), zatim bitno je podlijevanje, a ruzmarin pak neutralizira onaj poznati miris svinjetine te obogacuje okus
Le Chef is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 01:43   #97
Quote:
Le Chef kaže: Pogledaj post
vjerojatno je marinirala svinjetinu a uz to mora da je bila svjeza (ne ono sto se prodaje pod svejez u Konzumu pa i u mesnicama, vec kod provjerenog mesara), zatim bitno je podlijevanje, a ruzmarin pak neutralizira onaj poznati miris svinjetine te obogacuje okus
probala sam i tako... koliko god ju podljevala... ne ispadne tako.

Čitala sam u nekim receptima da se prvo skuha, to nisam probala. Dali je netko probao?
sanja555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 11:38   #98
Quote:
sanja555 kaže: Pogledaj post
Voljela bih napraviti svinjetinu, jednom sam jela kod mamine prijateljice svinjetinu (mislim da je bila koljenica), skoro sam se ugušila koliko je bilo fino... naime to je bilo toliko mekano mmmm samo kada se sjetim cure mi sline.
Svinjska koljenica je buncek, a po opisu mekoće i topljenja u ustima, vjerojatnije je da se radilo o telećoj koljenici, a to je prilično jednostavno za napraviti. Mesara treba zamoliti da odsiječe jednu glavu kosti (to se poslije iskoristi za juhu) kako bi se kod pečenja bolje formirala. Onda se nasoli i začini (dobro paše ružmarin, ali ne treba uopće pretjerivati sa začinima jer je i meso samo vrlo sočno), dobro naulji i poklopljeno stavi u pećnicu, (može biti poklopljena vatrostalka ili lim pokriven makar običnom folijom), može i s krumpirima. U posudu staviti i 1-2 dl vode. Tako poklopljeno se peče (zapravo kuha) minimalno sat vremena, poželjno oko dva. Onda se otklopi i zalijeva sokom i okreće da se zapeče sa svih strana.

Ovisno o prilozima, veličini koljenice i profilu gostiju, jedna koljenica dovoljna je za 2-3 osobe.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 11:52   #99
bog.


imas dvije mogucnosti: mozes komad svinjetine natrljat zacinima po svom gustu i zalit masl. (ili obicnim) uljem ili kupit gotovu smjesu zacina za svinjsko pecenje,natrljat ga i zalit sa uljem pa pustit da odstoji par sati ili jedan dan.
ja obicno stavim mazaron,ruzmarin,sol,papar i masl. ulje.
kad stavis pec trebala bi zalivat sa sokom od pecenja svakih 15-20 min. dok ne dobije lijepu zlatnu boju, okrenut pa isti postupak sa druge strane. a mozes i ispec u posudi sa poklopcem ili pokrit sa alu-folijom. bez zalijevanja.
i......reci svekrvi da ima srece sto ima snahu koja kuha. ima puno onih koje samo dodju na rucak kod svekrve. svaki dan.
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 12:08   #100
frendica radi pecenu svinju koja se topi u ustima
i ima krckavu koricu, mislim da ju pece 8-9 sati.
mogu je pitat kako.
a sti se tice ovih svekrva/snaha prica
ko je duzan kuhati nekome, opravdavati se svekrvi
ili bilo sta slicno? ak se ne slazes s njom, jednostavno
je ne posjecujes, a kamoli da smisljas nacine kako
da joj ugodis nekim jelom. ili ona tebi. svasta
Lola is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:07.