Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2015., 08:34   #1
Jad EU fondova

Vjesti uz jutarnju kavu:
http://www.jutarnji.hr/samo-na-jutar...ndova/1324685/

EU daje bespovratno 81 milijardu kuna. Od toga 80 milijardi je za javni sektor i lokalnu samoupravu, dakle za drzavu u raznim oblicima, dok je cigla jedna milijarda za privatni sektor.
Onda se bezobraznici jos usude zvati ljude da se jave za projekte. Cekaj! 80 za drzavu, 1 za business?

Pa tko je tu lud? Ti su novci skupljeni od poreza. Odnosno skupljeni su iz drzavnih proracuna drzava clanica, koji se pune opet od poreza, koje velikom vecinom placa privatni sektor. No kad birokracija djeli, onda daje birokraciji 80, a privatnom sektoru 1? 80:1?

Ovo je meni jadno, mizerno i nevjerovatno. Opet se proizvodni dio drustva cjedi do krajnjih granica, da bi se novcem koji je netko krvavim radom zaradio obasipala horda ljenih birokrata koji ce samo gledati kako da ga pronevjere.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 09:46   #2
A što si ti mislio pa i tamo sjede uhljebi i uhljebčići. Znaš ono pola sebi pola šarcu daje. Ja nisam ništa drugo ni očekivao od EU!

Zadnje uređivanje mikoli : 13.04.2015. at 10:23.
mikoli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 10:01   #3
EU ima i druge fondove koji financiraju poduzetništvo, a to je fiksni dio proračuna EU koji se ne određuje po državama, već je zajednički za sve. Ono što se određuje specifično za države su ponajprije strukturni i kohezijski fondovi, a njihova primarna namjena je financiranje javnih projekata.

Uloga tog sistema je redukcija zaduženja, državne potrošnje i udjela u gospodarskoj djelatnosti zemlje sa izvorom u vlastitim sredstvima, što ubrzava razvoj i investicije u veće projekte potrebne kao baza za gospodarsku djelatnost. Npr., sustav navodnjavanja, prometna povezanost, energetika, ali i npr. informatizacija pravosuđa i medicine. EU smara da država sa slobodnim tržištem, ukoliko je olakšana za dio velikih izdataka, može provesti mjere koje rasterećuju namete gospodarstvu i time (od sustava poreznih olakšica, preko vlastitog subvencionaranja oslobođenim sredstvima, pa do same činjenice da razvijenija infrastruktura znači i povećanje proizvodnje) posredno dovesti do rasta slobodnim tržišnim poslovanjem poduzetništva. To je model koji je npr. u Poljskoj do sada napravio čuda...

Sva sredsva EU su strogo namjenska. To znači da su na snazi iznimno strogi kontrolni mehanizmi koji osiguravaju na ni lipa ne može biti potrošena mimo projekta, a sankcije za kršenje su drastične.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 10:08   #4
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Sva sredsva EU su strogo namjenska. To znači da su na snazi iznimno strogi kontrolni mehanizmi koji osiguravaju na ni lipa ne može biti potrošena mimo projekta, a sankcije za kršenje su drastične.
S obzirom na našu praksu i iskustvo onda to znači da nečemo uspjet povuč ni lipe, jer čemo morat sve vratit što dobijemo uz kaznu, pa čemo na kraju biti i dužni!:klap:

Oni EU uhljebi i uhljebčići ipak malo odgovornije rade svoj posao!
mikoli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 10:09   #5
Ukoliko se projekt odnosi na izgradnju proizvodnih kapaciteta i ulaganje u opremu, najniži iznos bespovratnih sredstava koji mu se može dodijeliti je 1.500.000 kuna i ne može prijeći 15.000.000 kuna. Za projekte koji se odnose na ulaganja u proizvodnu tehnologiju bespovratna sredstva koja se mogu dodijeliti za pojedini projekt ne mogu biti niža od 500.000 kuna niti viša od 5.000.000 kuna.

Haha presmiješno... znači morate imati projekt za novu proizvodnju od minimalno 400-500 000 EUR da bi tražili sufinanciranje od minimalno 200 000 EUR. Tko u RH može osigurati tolika sredstva? Znam za slučaj gdje banka nije htjela izdati 10 000 EUR bankarsku garanciju sa kolateralom na nekretninu procijenjenu (od strane banke) na 2 milijuna EUR ? O čemu mi pričamo ?
Samo mali broj većih proizvodnih tvrtki će profitirati od ovog. Većina onog što se bude realiziralo će biti birokratski mastodontski i bezvezni projekti a gotovo potpuno će se zaobići mali i srednji poduzetnici u koje se svi kunu. Ajde nađi manjeg poduzetnika koji će osigurati vlastitim snagama financiranje u iznosu 300 000 EUR...
Patton is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 10:18   #6
Quote:
Patton kaže: Pogledaj post
Ukoliko se projekt odnosi na izgradnju proizvodnih kapaciteta i ulaganje u opremu, najniži iznos bespovratnih sredstava koji mu se može dodijeliti je 1.500.000 kuna i ne može prijeći 15.000.000 kuna. Za projekte koji se odnose na ulaganja u proizvodnu tehnologiju bespovratna sredstva koja se mogu dodijeliti za pojedini projekt ne mogu biti niža od 500.000 kuna niti viša od 5.000.000 kuna.

Haha presmiješno... znači morate imati projekt za novu proizvodnju od minimalno 400-500 000 EUR da bi tražili sufinanciranje od minimalno 200 000 EUR. Tko u RH može osigurati tolika sredstva? Znam za slučaj gdje banka nije htjela izdati 10 000 EUR bankarsku garanciju sa kolateralom na nekretninu procijenjenu (od strane banke) na 2 milijuna EUR ? O čemu mi pričamo ?
Samo mali broj većih proizvodnih tvrtki će profitirati od ovog. Većina onog što se bude realiziralo će biti birokratski mastodontski i bezvezni projekti a gotovo potpuno će se zaobići mali i srednji poduzetnici u koje se svi kunu. Ajde nađi manjeg poduzetnika koji će osigurati vlastitim snagama financiranje u iznosu 300 000 EUR...
To su ispregovarali naši stručnjaci, koji veze s ničim nemaju, pa sve što im ovi iz EU dali kao uvjete, oni se složili sa svime!
mikoli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 10:28   #7
Quote:
Patton kaže: Pogledaj post
Ukoliko se projekt odnosi na izgradnju proizvodnih kapaciteta i ulaganje u opremu, najniži iznos bespovratnih sredstava koji mu se može dodijeliti je 1.500.000 kuna i ne može prijeći 15.000.000 kuna. Za projekte koji se odnose na ulaganja u proizvodnu tehnologiju bespovratna sredstva koja se mogu dodijeliti za pojedini projekt ne mogu biti niža od 500.000 kuna niti viša od 5.000.000 kuna.

Haha presmiješno... znači morate imati projekt za novu proizvodnju od minimalno 400-500 000 EUR da bi tražili sufinanciranje od minimalno 200 000 EUR. Tko u RH može osigurati tolika sredstva? Znam za slučaj gdje banka nije htjela izdati 10 000 EUR bankarsku garanciju sa kolateralom na nekretninu procijenjenu (od strane banke) na 2 milijuna EUR ? O čemu mi pričamo ?
Samo mali broj većih proizvodnih tvrtki će profitirati od ovog. Većina onog što se bude realiziralo će biti birokratski mastodontski i bezvezni projekti a gotovo potpuno će se zaobići mali i srednji poduzetnici u koje se svi kunu. Ajde nađi manjeg poduzetnika koji će osigurati vlastitim snagama financiranje u iznosu 300 000 EUR...

Da postoji učinkovito pravosuđe i uprava, jasni zakoni koji se ne mijenjaju svake godine, da poduzetnik ne mora gurnuti nekoliko plavih kuverti na par mjesta u lokalnoj samoupravi i da postoji sustav poreznih olakšica na barem dio od preko 180 poreza, prireza, naknada, trošarina i inih koje opterećuju poduzetnike, investitori bi čekali u redu za sufinanciranje proizvodne djelatnosti u zemlji sa 5. najjeftinijom radnom snagom unutar EU tržišta... To je zapravo osnovna stvar u kojoj je država zakazala u zadnjih 20 godina. Što misliš zašto EU, MMF i svi stručnjaci mantraju o "strukturnim reformama" već godinama? I što misliš zašto je npr. pola europske autoindustrije došlo s direktnim ulaganjima u Slovačku čim su napravili te poteze?

EU nam daje novce i još nam govori što trebamo napraviti da ih iskoristimo i pretvorimo u profit. Samo što nam guzicu ne brišu. Poljska, koja ih je poslušala do u riječ i povukla najveći postotk sredstava u povijesti EU fondova, je jedina razvijena zemlja svijeta koja od 1991. nije imala pad BDPa. To nije slučajnost...

To što smo mi nesposobna i korumpirana nacija je sasvim drugi par cipela...
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 11:29   #8
daš nekome svoje pare da ti određuje gdje, kada i koliko smiješ trošiti?
kako se to ono zove?
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 11:46   #9
ajde ovo je stvarno bezvezno, pa nije ovo jedini fond koji je na raspolaganju.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 11:55   #10
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Vjesti uz jutarnju kavu:
http://www.jutarnji.hr/samo-na-jutar...ndova/1324685/

EU daje bespovratno 81 milijardu kuna. Od toga 80 milijardi je za javni sektor i lokalnu samoupravu, dakle za drzavu u raznim oblicima, dok je cigla jedna milijarda za privatni sektor.
Onda se bezobraznici jos usude zvati ljude da se jave za projekte. Cekaj! 80 za drzavu, 1 za business?

Pa tko je tu lud? Ti su novci skupljeni od poreza. Odnosno skupljeni su iz drzavnih proracuna drzava clanica, koji se pune opet od poreza, koje velikom vecinom placa privatni sektor. No kad birokracija djeli, onda daje birokraciji 80, a privatnom sektoru 1? 80:1?

Ovo je meni jadno, mizerno i nevjerovatno. Opet se proizvodni dio drustva cjedi do krajnjih granica, da bi se novcem koji je netko krvavim radom zaradio obasipala horda ljenih birokrata koji ce samo gledati kako da ga pronevjere.
Puno ozbiljnije bi ti zvucao post da znas razliku izmedju kune i eura
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 12:08   #11
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
daš nekome svoje pare da ti određuje gdje, kada i koliko smiješ trošiti?
kako se to ono zove?
Osim što je pravo stanje takvo da daš nekom (EU) pare (troškovi EU članstva) da ti omogući još više para (EU fondovi iz kojim bi, da se ugledamo na Poljsku, povlačili skoro duplo više nego uplaćujemo), ali pod uvjetom da ih trošiš pametno. Sve naše vlasti od samostalnosti su ionako sasvim vjerno dokazale da im se ne smije povjeriti naš novac...
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 12:18   #12
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Osim što je pravo stanje takvo da daš nekom (EU) pare (troškovi EU članstva) da ti omogući još više para (EU fondovi iz kojim bi, da se ugledamo na Poljsku, povlačili skoro duplo više nego uplaćujemo), ali pod uvjetom da ih trošiš pametno. Sve naše vlasti od samostalnosti su ionako sasvim vjerno dokazale da im se ne smije povjeriti naš novac...
daš nekom pare BEZUVJETNO uz MOGUĆNOST da ih vratiš pod NJIHOVIM UVJETIMA!?

pizvo, slažem se da su sve naše vlasti pljačkaške, no one su nam ipak na dohvat ruke. eu ne dijeli više novaca nego ih ima u kasi od uplata a i to je daleko manje kad odbiješ troškove koje nabije birokracija.

btw, kladionica daje i daleko veće mogućnosti da dobiješ više para nego si uložio. i neće te odbiti ako ti je font drugačiji nego je navedeno u uvjetima.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 12:35   #13
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
daš nekom pare BEZUVJETNO uz MOGUĆNOST da ih vratiš pod NJIHOVIM UVJETIMA!?
Tako je. Jer su ti uvjeti bolji od bilo čega što je itko u Hrvatskoj ikada napravio.


Quote:
pizvo, slažem se da su sve naše vlasti pljačkaške, no one su nam ipak na dohvat ruke. eu ne dijeli više novaca nego ih ima u kasi od uplata a i to je daleko manje kad odbiješ troškove koje nabije birokracija.
Ti očito ne znaš kako fondovi funkcioniraju.

S obzirom da je EU jedinstveno tržište s tendencijom uvođenja jedinstvene valute, razlika u razvijenosti predstavlja veliki problem i generira gubitke i nestabilnost sustava. Iz tog razloga, fondovi su razvojni pool zajedničkih sredstava koji ciljano rješava strukturne nedostatke slabije razvijenih zemalja. Pa tako izračun uplate fondova ide za tim da ekonomski slabije zemlje dobivaju više nego što troše na funkcioniranje EU, a razvijenije članice (izuzev UK) uplaćuju puno više nego što imaju pravo dobiti. U tome debelo prednjači Njemačka, koja nekih godina povlači i 4 puta manje nego uplaćuje. No Njemačkoj, Nizozemskoj, Francuskoj i ostalima to svejedno odgovara jer su izrazito jake izvozne ekonomije, pa povećanje standarda u slabije razvijenim zemljama, kao rezultat kapitalnih ulaganja, povećava i kupovnu moć građana tih zemalja i generira dobit tim zemljama.

Kad bi se svi ponašali onako kako je predviđeno, sve zemlje EU bi imale gospodarski rast. No realnost je da neke zemlje nisu izvršile strukturne reforme, a imaju tendenciju biranja korumpiranih populista na vlast i kao takve nemaju uvjete ili volje za povlačenje sredstava s kojima se ne može manipulirati. U pravilu, sve zemlje koje dobro kotiraju na listi strukturnih reformi i povlačenja fondova EU imaju gospodarski rast i stabilne ekonomije. Hrvatska spada u onu drugu skupinu...


Quote:
btw, kladionica daje i daleko veće mogućnosti da dobiješ više para nego si uložio. i neće te odbiti ako ti je font drugačiji nego je navedeno u uvjetima.
Na kladionici ne možeš temeljiti poslovanje, jer je rizik prevelik, matematika ne dozvoljava zaradu. EU fondovi u pravilu generiraju dobit, uglavnom u srednjem roku povrata, ukoliko je država osigurala uvjete za njihovo povlačenje i realizaciju projekata. Iz tog razloga, banke i investicijske kuće, koje se upravo i bave proračunom rizika ulaganja, vrlo rado sufinanciraju europske projekte.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 12:43   #14
pa ništa onda, ajde ti meni uplati svoju ušteđevinu/plaću a ja ću ti možda vratiti i više nego mi uplatiš. uvjeravam te da je to dobro za tebe!
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 12:54   #15
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
pa ništa onda, ajde ti meni uplati svoju ušteđevinu/plaću a ja ću ti možda vratiti i više nego mi uplatiš. uvjeravam te da je to dobro za tebe!
Može. Molio bi te samo da priložiš detaljan projekt sa razloženim procjenama kretanja tvrtke, dinamikom srednjeročne otplate, analizom ciljanog tržišta za sljedećih nekoliko kvartala, te jamstvima u slučaju izostanka otplate...
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 12:56   #16
Mene čitav taj koncept EU fondova podsjeća na JU pomoć i fondove za nerazvijene. Čitava stvar se opet svodi da birokracija uzima onima koji novac zarađuju i dodijeljuje ga po nekim svojim političkim kriterijima onima koji su manje razvijeni. No kako je birokracija dokazano neefikasna i skupa, krajnji rezultat je upit. Bilo bi bolje da se EU koncentrira na smanjenje poreza i poboljšanje uvjeta poslovanja.

Uostalom, to potvrđuje primjedba da su korist na kraju imale zemlje koje su provele strukturne reforme i koje imaju efikasniju birokraciju. I upravo je to tajna njihovog uspjeha, jer recimo zemlje juga Europe, koja su EU sredstva dobile u dužem periodu i u većem iznosu od Poljske su danas u velikim problemima.

Izvlađenje novca iz realne ekonomije i njegovo preusmjeravanje u razvoj javnog sektora teško da je put razvoja konkurentnosti ekonomije.
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 12:59   #17
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Može. Molio bi te samo da priložiš detaljan projekt sa razloženim procjenama kretanja tvrtke, dinamikom srednjeročne otplate, analizom ciljanog tržišta za sljedećih nekoliko kvartala, te jamstvima u slučaju izostanka otplate...
nisi shvatio.
ti meni uplaćuješ.
ja tebi određujem uvjete.

ti uplati, ja ću ti već dostaviti uvjete koje moraš ispuniti da ti vratim lovu.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 13:06   #18
Quote:
stil21 kaže: Pogledaj post
Mene čitav taj koncept EU fondova podsjeća na JU pomoć i fondove za nerazvijene. Čitava stvar se opet svodi da birokracija uzima onima koji novac zarađuju i dodijeljuje ga po nekim svojim političkim kriterijima onima koji su manje razvijeni. No kako je birokracija dokazano neefikasna i skupa, krajnji rezultat je upit. Bilo bi bolje da se EU koncentrira na smanjenje poreza i poboljšanje uvjeta poslovanja.
To upravo i jest fond za nerazvijene, priča je ista, ali provedba drugačija.

Problem je taj što EU zapravo kao organizacija ima nevjerojatno ograničene mehanizme utjecaja, unatoč horor pričama kojima su nas neki pokušavali plašiti o "strašnom gubitku suvereniteta". EU nema apsolutno nikakvu ingerenciju nad poreznom politikom zemlje članice npr., osim što su zajedničke odredbe EEZa ukinule dvostruko oprezivanje i carine - što ide direktno u korist proizvođača, te odredile minimalnu stopu PDVa od 5%, što je mizerija.

I nemojmo miješati kruške i jabuke. Smisao fondova upravo i jest pomoć primarno državama radi nabrojanih razloga. Jer zemlja koja sve napravi kak spada opet odlazi kvragu ako, poput Hrvatske, mora uvoziti pola svoje struje jer nema elektrane niti ih ima s čime sagraditi bez dodatnog zaduživanja ili nema kako nadomjestiti kratkoročni gubitak sredstava zbog troškova restrukturiranja uprave i paralenog snižavanja poreznih stopa...


Quote:
Uostalom, to potvrđuje primjedba da su korist na kraju imale zemlje koje su provele strukturne reforme i koje imaju efikasniju birokraciju. I upravo je to tajna njihovog uspjeha, jer recimo zemlje juga Europe, koja su EU sredstva dobile u dužem periodu i u većem iznosu od Poljske su danas u velikim problemima.

Izvlađenje novca iz realne ekonomije i njegovo preusmjeravanje u razvoj javnog sektora teško da je put razvoja konkurentnosti ekonomije.
Pa upravo razvoj javnog sektora i jest ključ, jer njegovo restrukturiranje ubrzava birokraciju i povećava učinkovitost države. A i nemojmo zaboraviti da je europski model državnog vlasništva još uvijek dominanto orijentiran na zadržavanja barem većinskih udjela u strateškoj infrastrukturi, a to sve siše goleme svote, pogotovo prilikom širenja i modernizacije...
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 13:08   #19
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
nisi shvatio.
ti meni uplaćuješ.
ja tebi određujem uvjete.

ti uplati, ja ću ti već dostaviti uvjete koje moraš ispuniti da ti vratim lovu.
Krivo gledaš na to.

To je kao da smo ja i ti članovi organizacije kojoj plaćamo članarinu, a onda nam ona daje lovu za projekte u iznosu većem od članarine, a kojeg sami nemamo u toj količini. Ako ne uplatimo članarinu, organizacija neće funkcionirati i neće imati sredstva u proračunu.

Koji dio toga ti nije jasan?
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 13:12   #20
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Krivo gledaš na to.

To je kao da smo ja i ti članovi organizacije kojoj plaćamo članarinu, a onda nam ona daje lovu za projekte u iznosu većem od članarine, a kojeg sami nemamo u toj količini. Ako ne uplatimo članarinu, organizacija neće funkcionirati i neće imati sredstva u proračunu.

Koji dio toga ti nije jasan?
koji tebi nije jasan?

ja sam eu.
uplati mi lovu.
kasnije ću ti poslati što moraš ispuniti da ti ju vratim. možda ću ti vratiti i više nego mi daš.

izvoli mi uplatiti.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:53.