Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2003., 08:53   #1
Unhappy Neo-pravda

Od svih zloba ovog svijeta, koje udobno egzistiraju najneobičnija je NEPRAVDA. To je ona ljudska tvorevina, sa izričitim tendencijom
da se javlja na svim sektorima društvenosti i u svim zajedicama.

To nije ona prirodna različitost u kojoj je netko ljepši i pametniji od drugog,već ona društvena nepravda koja se uvijek stvara u ime nečije druge pravde.


Čovjek posjeduje narav društvenog bića, ali on je i ZOON LOGON ECHON - odgovorno biće.

Čudne se stvari događaju kad dio svoje osobne odgovornosti prebaci na druge- na zajednicu, grupu.
Onda postaje sretniji i manje odgovorniji i manje spremniji da se sukobi baš tu na polju ljudske pravde i nepravde.

Čitam jednu studiju o ljudskim pravima, i zapažam kojiko je zapravo nepravda uvijek usmjerena na one "male" i slabije, njima se poriču prava i nameću drugi vidovi koji zamjenjuju ta prava- običaji, običajna prava, zabrane, religiozni obrasci ograničenja i drugo.

Konkretno studija se bavi problemom prava djece i žena, kao najslabije povezanih sa institucijom prava ali i najdiskrimiraniji dio svjetske populacije.
************************************************** **
17-godišnja djevojka iz nekog sela tamo iz neke pokrajne Afganistana, ubijena je - od ruku braće, jer se dala grupno silovati.

Drugu su pak polili kiselinom jer je očijukala, trećoj su iščupali ligamente na nogama, dosadila je mužu.

U Maleziji, na Filipinima "prodaju" žensku djecu zapravo u roblje, kao služinčad odlaze u razvijenije zemlje, ako ne zadovolje bacaju se na cestu, Azija isto ima svoj specifikum, jeftina ženska i dječja radna snaga, očajni uvjeti rada- sjetite se tko radi vaše tenisice, sve velike firme koriste taj rad.

A arapskom svijetu, obavezno obrezivanje (Sudan-navodno se sada to zakonski regulira- zabranjuje ali običaji imaju težinu zakona) djevojčica, kupovina žena, itd itd.

Prostitucija, robovlasnički odnosi-Afrika, stravični uvjeti rada-Egipat tko radi tepihe nego male ruke po 12-13 sati na dan, žalosnih primjera ima koliko hoćeš.
************************************************** *
Sve se te izrečene nepravde događaju u ime nekih drugih PRAVA moćnih grupa, pojedinca ili ideologija, vjerovanja, običaja, i debelo su potkovane ekonomskim odnosima, novim svjetskim poretkom distribucije dobara i starim tradicionalnim običajima.

Odnos moći uvijek ide na štetu onih slabijih.

Kakva je to pravda kada se donosi nepravda ?
Je li to uopće pravda ili pravo jačega? Tko može opravdati takvo stanje stvari?
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 10:23   #2
Dobro je reko agent Smith u Matrixu.

"You define your happines through others suffering" (ili nesto u tom stilu)

Svuda je to rasirena pojava da se slaije tlaci. Mislim da je jedini lijek obrazovanje (visoko) i odgoj da smo ipak svi ljudi. Ali to naravno bas nije rasirena pojava pa imas onda ovakvu situaciju.

A sto se tice muslimanskih obicaja to mi je ful sranje (ko katolicka kad smo vec kod crkvi) jer u pocetku su zene imale i te kakava prava. Ali onda su naravno dosli svestenici i poceli sa svojim forama. (vjestica like )

Sve u svemu mislim da to uglavnom dolazi od loseg obrazovanja i potrebe da se dokaze neko sam da je mocniji od ostalih jer bi mu inace zivot bio pakao. (zato i je vjerojatno vise rasprostranjeno u siromasnim dijelovima zemlje, sto je jos jedan razlog da se kapitalizam podreze dobro).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 10:25   #3
Rodjeni smo takvi, zlocesti i nepravedni, sebicni. Netko ce reci da nas je obuzeo vrag, ali ja cu reci da je to "human nature". Nasa inteligencija i napredak samo radi u korist zla, jer na koncu, stete koje covjecanstvo proizvodi vece su od dobrobiti. Ipak mnogi vise ljudi umire u sluzbi bogatih nego sto je npr. napredna medicina spasila zivota.

Stvorovi koji jedu svoju djecu ne zasluzuju postojati.
Bili is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 10:26   #4
A zar mislis da moze postajati neki savrseni, pravedni svijet? Svijet je stvoren od suprotnosti. I da su ljudi savrseni valjda bi se pojavili demoni na zemlji da budu protuteza. Ako negdje nema takvih nepravdi ima onih suptilnijih, unutarnjih. Ako pogledas ljude u zemljama koje si nabrojala oni se vise smiju, djeluju sretnije od onih u "razvijenim" zemljama sa svim svojim pravima i institucijama. Ljudi uvijek imaju problema. Ako nemaju pravih sami ce si neke stvorit, makar u glavi. Nije tu svijet da bi nama bilo dobro nego da bi se necemu naucili. A to ne ide ako nam je previse dobro. Niko ne voli patnju ali kad sve to prodje cinjenica je da je covjek koji je kroz vise sranja prosao zreliji. Da je sve (izvana i materijalno) divno i savrseno mi bi svi bili razmazena deristad bez znanja koje dolazi iz zivotnog iskustva, bez suosjecanja, jer covjek ne razumije zaista tudje probleme ako nije imaosvojih.
Druga je stvar apstraktnija...Ako mi nismo ovo tijelo, ako je nase postojanje vece od materije - onda pravde i nepravde nisu tolko bitne. Ako znamo da je u nama nesto vjecno, bez pocetka i kraja, koje je bilo tu i prije rodjenja i ostaje poslije smrti, onda ce i ovaj zivot izgledat ko predstava a ne nesto tolko ozbiljno i osjecat cemo se pomalo izdvojeno. Znaci da ge necemo dozivljavat tako drasticno i ozbiljno. Znaci da ce on bit poligon za izgradnju duha i cilj je ta izgradnja, mjenjanje sebe, a ne svijeta i zelja da on postane savrsen. Jer i ta zelja dolazi iz straha. Straha da bi se i nama ili nasima tako nesto moglo desit. A dok postoje strahovi svijet ce biti takav... To bi se izmjenilo samo da se ljudi izmjene, nikakvi zakoni i bakraci ne koriste, samo mogu promjeniti oblik nepravde. A ljudi se izmjene kad nemaju nikakvog straha i kad njihovo ponasanje postaje uvjetovano savjescu a ne nizim impulsima. A to se desi kad je karakter izgradjen, najcesce kroz bas ona teza zivotna iskustva. Ona su potrebna da bi izgradila takvu snagu duha zbog koje covijeka ona vise i ne diraju nego ga jos samo smetaju zbog tudje patnje. U tom smislu naravno da coek zeli svakom pomoc i da mu je tesko kad se ovakve stvari desavaju. U pojedinacnom slucaju to ne moze nezainteresirano gledat... Ali ako se stvar u globalnim razmjerima racionalno promatra ocito je da svijet ne funkcionira bez polariteta. Ako je negdje vise sigurnosti, zdravlja, prava itd, u nekom drugom kraju zemlje desit ce se suprotno. Mze se reci i da smo mi na neko nacin odgovorni za takva dogadjanja u nekim trecim zemljama. Kad nekom svane drugom e smrkne. Jer tamo gdje nema polariteta nema ni pokreta, nema aktivnosti nema napretka. Zato je cijela stvarnost podjeljena. Nije samo pravda - nepravda - spolovi, politika, drustvena uredjenja ... uvijek postoje dva pola - od najvisih apstraktnih i metafizickih ideja do najnizih stvari. Kad postoje dva pola postoji i neka medjuakcija, postoji neko trvenje medju njima a time se stvara snaga, energija, trenje, toplina.... i to pokrece svijet. Kad jedan pol nestane nestane i dinamik. Svijet bi u trenutku stao/nestao. Zato mislim da nikad nece bit moguce izbjeci taj polaritet. Moguce ga je izbjeci samo u samom sebi i tada covjek vise nije djelom svijeta, cak i kad je tijelo jos u njemu. Ali da kad bi svijet u globalu to izgubio izgubio bi i svoju svrhu i prestao postojati. Sve sto se mjenja kroz povijest su samo tezista i oblici u kojima se taj polaritet izrazava.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 10:35   #5
Ima tu nesto ima. Vidi se da ni u bogatim zmljama nije bas bez problema. Cak naprotiv izgleda da ih je sve vise. Mislim da nam treba jedan izlet us vemir. Kolonizacija njega je sasvim dobar pokretac.

Jer nesto mi se cini da pocinjemo opasno stagnirat. Istrazivanje se sve vise smanjuje svi sve vise samo ganjaju pare a to nije ni zakoga dobro.
Jedina mogucnost nekog malo veceg napretka je da rusia i EU se sjedine i naprave protutezu americi. Jer inace odosmo svi u 3pm.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 10:44   #6
Quote:
AxMi-24 kaže:
Jedina mogucnost nekog malo veceg napretka je da rusia i EU se sjedine i naprave protutezu americi. Jer inace odosmo svi u 3pm.
Ima i druga mogucnost. Da se u slijedecoj fazi Evrorusija ujedini sa Amerikom, pa da tako snazna i mocna zavlada svijetom i izvede ostale na pravi put, a usput ih i dobro izrabi (za proizvodnju tenisica i slicno).

Mislim salim se, ali u svakoj sali pola istine.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 10:47   #7
Quote:
skeptik kaže:
Ima i druga mogucnost. Da se u slijedecoj fazi Evrorusija ujedini sa Amerikom, pa da tako snazna i mocna zavlada svijetom i izvede ostale na pravi put, a usput ih i dobro izrabi (za proizvodnju tenisica i slicno).

Mislim salim se, ali u svakoj sali pola istine.
To bi bilo najgore sta se moze desiti. Jer i sada dok se ne takmice bas previse se smanjuje istrazivanje drasticno. Pogotovo ono najosnovnije. A niko izgleda ne kuzi da treba prvo nesto znati da bi se mogla kakva strojka napraviti. Pa siv baaju pare u razvoj tehnologije ali to je samo stajanje u mjestu jer od toga nis radikalno novo nece izaci.

A sem toga treba neko da malo zaustavi lude amere.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 13:14   #8
Bez obzira koliko god je naša stvarnost raslojena u polaritetima, ne može se da da se ne zapita čovjek, svrhu takve pravde/nepravde.
Samo je razlika u tome da li medvjed pleše u tvojem "dvorištu" ili u susjednom.
Veselja i radosti nema, granice "dvorišta" se pomiču.

Isto tako, vjerujem da je nužno vjerovati u dobro.
Krikovi napačenih zaglušuju eter, teško je ne čuti i ne vidjeti, ali još je gore nedjelovati, onda nam barem nam preostaje podići svoj glas protiv.
I jedna dobra misao bez obzira što je jedna, na svoj način ispunjava svemir.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 21:21   #9
Kako je bilo tako ce i bit. Svjet bez patnje nije svjet i sav razvoj tog istog svjeta nije tu pomogo ni nebu

ps. nebu ni odmogo, valjda...
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 23:55   #10
E j... ga tesko mi pada al moram za ovo stavit koji
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:24.