Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 06.09.2010., 01:34   #1
Question Charcot-Marie-Toothova bolest


Poštovani forumaši!
molio bih pomoć oko slijedeće bolesti koja se zove --charcot marie tooth (skraćenica je CMT).
Pokušat ću objasniti o čemu se radi.
To je nasljedna neuropatija (upala živaca) i službeno nema lijeka za nju.Postoji više podtipova i za neke postoje genetska testiranja.Nasljeđuje se od roditelja,s tim što su žene kod nekih podtipova nosioci koji mogu imati blage ili nikakve simptome(između ostalog simptomi su žarenje noga,grčevi,s vremenom prelazi na ramena,ruke, atrofija mišića,pojavljuje se nestabilnost u hodu,tzv. rodine noge ili obrnuta boca šampanjca,viskoki svodovi stopala tzv. pes cavus--- charcot foot koje je slično dijabetičkom.......).Najčešće prvo zahvaća noge odnosno najduža distalna živčana vlakna i dolazi do odumiranja perifernih živaca i samim tim slabe mišići.Ovisno o tipu bolest može biti progresivna te dovesti do jako neugodnog života i nepokretnosti između ostalog.

Stoga bio bio jako zahvalan ako netko može ostaviti informacije o ovoj bolesti,,,gdje se može napraviti kvalitetna neuro obrada,ako netko ima bolest da pomogne sa svojim iskustvom,također molim prijedlog za dr-a neurologa u nas koji je kvalitetan i kompetentan za ovu problematiku,,gdje se mogu obaviti genetska testiranja i sve što bi mi pomoglo da razriješim sumnju koja me prati u vezi ovoga.
Puno toga se može naći na netu,ali to je jedno more informacija koje je teško proanalizirati i profiltrirati pa se odlučujem na ovaj način pokušati saznati nešto o tome u domaćem okruženju, a osim toga bolest je prilično učestala,a u nas se jako malo zna o njoj i koliko znam u nas nema neka udruga oboljelih tako da svaka novost i informacija može pomoći mnogima koji imaju ovu bolest.
unaprijed zahvaljujem !
twister is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:22.