Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2011., 22:39   #1
Autosjedalica na prednjem sjedalu

jedno pitanje za iskusne forumaše i poznavatelje zakona:
dali se smije prevoziti dijete na prednjem sjedalu u uredno postavljenoj auto-sjedalici, ako iz nekog razloga ne može biti postavljena na stražnje.

Dakle, radi se o mojoj nećakinji koja ima 2 god. Uvijek ju vozim u auto-sjedalici koju stavljam na stražnju klupu, ali s obzirom da kada idemo negdje, obično idemo sa psom, onda psa vežem na stražnju klupu (također sve u skladu sa Europskim zakonima, prsni ham, specijalan pojas koji se zakvači kao klasičan pojas i normalno, posebna "kolijevka" na stražnjim klupama, kako pas ne bi pao između sjedala) a auto-sjedalicu stavim naprijed.

Ali s obzirom da pas ima preko 30 kg, ne mogu staviti iza i psa i dijete, jer ne želim da pas skače po djetetu dok se vozimo.

Onda mi je nekako bezopasnije staviti autosjedalicu na prednje sjedalo, isključiti zračni jastuk i vezati dijete.

Molim da se ostavite komentara da ostavim psa doma, stavim ga u gepek, na prednje sjedalo i sl.

Konkretno me zanima: kakva su pravila kada recimo imate dvosjed i ne postoji stražnja klupa? kako se onda na to gleda u slučaju da vas zaustavi policija? Dali bi mi policija mogla napisati kaznu ukoliko me zaustavi samo zato što je na prednjem sjedalu a ne na stražnjem, bez obzira što je u sjedalici i pravilno vezana?

Hvala na odgovorima
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 10:21   #2
Do 2 godine može naprijed ako je isključen jastuk okrenuto suprotno od smjera vožnje.Preko 2 godine na zadnjim sjedalima.
čl 163
http://www.zakon.hr/z/78/Zakon-o-sig...eta-na-cestama
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 15:18   #3
ma to znam, to sam pročitala i sama, ali što ne postoji nekakva iznimka od pravila? što ako čovjek vozi smart? ili neki drugi dvosjed?
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 15:26   #4
Quote:
piva007 kaže: Pogledaj post
ma to znam, to sam pročitala i sama, ali što ne postoji nekakva iznimka od pravila? što ako čovjek vozi smart? ili neki drugi dvosjed?
onda se dijete ne smije voziti u tom autu.

nije poanta u autu vec sigurnosti djeteta, zar ne?
dimnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 14:17   #5
da, tu si u pravu, ali iskreno, ja barem pazim na njezinu sigurnost, kupila sam joj dodatnu autosjedalicu za MOJ auto, odgovarajuće veličine i pravilno postavljenu. To je više nego što većina ljudi koje poznam radi (čitaj: 70% ljudi na cesti djecu drži u krilu ili klinci đipaju po straženjoj klupi ili se vješaju između prednjih sjedala)...
Čak ju niti njezin otac ne vozi u sjedalici...
Pa me samo zanima, kada bi me policija i zaustavila, dali bi vođeni zdravom pameti me pustili, odnosno dali postoji rupa u zakonu ili je baš tako kako piše, crno na bijelo bez mogućnosti tolerancije i fleksibilnosti?
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 10:00   #6
Imam Smarta 3 godine i dijete od 2 godine i 2 mjeseca.
Nikad nisam dijete stavio u Smarta.
Tko ima za Smarta ili nekog drugog dvosjeda, ima i za "normalan" auto.
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 10:26   #7
Quote:
piva007 kaže: Pogledaj post
ili je baš tako kako piše, crno na bijelo bez mogućnosti tolerancije i fleksibilnosti?
Tako je kako pise, crno na bijelo.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 21:44   #8
Quote:
piva007 kaže: Pogledaj post
da, tu si u pravu, ali iskreno, ja barem pazim na njezinu sigurnost, kupila sam joj dodatnu autosjedalicu za MOJ auto, odgovarajuće veličine i pravilno postavljenu. To je više nego što većina ljudi koje poznam radi (čitaj: 70% ljudi na cesti djecu drži u krilu ili klinci đipaju po straženjoj klupi ili se vješaju između prednjih sjedala)...
Čak ju niti njezin otac ne vozi u sjedalici...
Pa me samo zanima, kada bi me policija i zaustavila, dali bi vođeni zdravom pameti me pustili, odnosno dali postoji rupa u zakonu ili je baš tako kako piše, crno na bijelo bez mogućnosti tolerancije i fleksibilnosti?
ti brijes o kazni i lovi, trazis rupu u zakonu, a zakon je s razlogom takav jer stiti sigurnost djece na cesti. i tu ti treba biti fokus, a ne u izbjegavanju kazni. sorry.
dimnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 00:07   #9
gle, hvala ti na brizi, ali za njezinu sigurnost sam ja zadužena, i bolje obavljam tu zadaću nego 75% RODITELJA! ja sam tražila informaciju, a ne pametovanje. Ali opet, hvala... A prepisati članak iz NN znam i sama...
__________________
Prihvati svaku stresnu situaciju kao pas... Ako to ne možeš pojesti ili se s time poigrati, popišaj se na to i kreni dalje...
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 14:49   #10
Quote:
piva007 kaže: Pogledaj post
gle, hvala ti na brizi, ali za njezinu sigurnost sam ja zadužena, i bolje obavljam tu zadaću nego 75% RODITELJA! ja sam tražila informaciju, a ne pametovanje. Ali opet, hvala... A prepisati članak iz NN znam i sama...
U potpunosti se slaže, s tobom.Zakomn je napisan tako a i ja se slažem s njim .Dijete na zadnje sjedalo radi sigurnosti.Koliko god znam prometni zakon nigdje se ne smomunju kućni ljubimci.Njih ili voziš u kutijikoja mora bit isto povezana pojasom ili ih ne voziš tako da onda imaš sigurnog mjesta za dijete.Ne može se imati novce i ovce.Prije je bilo reguliran prijevoz kućnih ljubimaca dok sada ili nije ili ja moram opet promjenit naočale.Sam moraš odlučit o sigurnosti svoga djeteta.Svašta se viđa ali ako policija ne uoči i ne kazni stvar hoda.Sve ovisi na kakvog policajca naiđeš (s ili bez tolerancije).Ako je nema platit ćeš kaznu.

Inače kako u zakonu piše ni jedan putnik ne smije uznemiravat vozača na bilo koji način i mora bit vezan.Svoga psa u autu na zadnjem sjedalu nećeš i ne možeš povezat te bi on skakčući (postoji mogućnost) mogao tebe uznemirit u vožnji te tako doprinjeti nesigurnosti tvoje vožnje.

Nema iznimaka i kazna je moguća.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 15:19   #11
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Inače kako u zakonu piše ni jedan putnik ne smije uznemiravat vozača na bilo koji način i mora bit vezan.Svoga psa u autu na zadnjem sjedalu nećeš i ne možeš povezat te bi on skakčući (postoji mogućnost) mogao tebe uznemirit u vožnji te tako doprinjeti nesigurnosti tvoje vožnje.
Nema iznimaka i kazna je moguća.
Prvo, hvala na jedinom ohrabrujućem komentaru do sada.

Što se tiče prijevoza životinja, životinja mora biti
a) u transporteru
b) kod karavana može biti u prtljažniku te gornja polica mora biti uklonjena
c) na stražnjim sjedalima

kod b) i c) obavezno mora biti postavljena zaštitna mreža koja spriječava skakanje životinje na prednja sjedala, odnosno uznemiravanje vozača u vožnji.

umjesto mreže, životinja može biti vezana specijalnim pojasom koji izgleda ovako: http://www.pet-centar.hr/detalji_pro...autu-crni.aspx

psu se stavi prsni ham (nikako ogrlica kako kod kočenja ne bi životinji pukao vrat, makar ima idiota koji i to rade), te se pojas zakvači na ham i na utor za pojase...

s obzirom da ja koristim presvlaku za auto: http://www.pet-centar.hr/detalji_pro...145x150cm.aspx koja spriječava da pas padne među sjedala, te koristim pojas za psa, Što se tič prijevoza životinje, ona jest osigurana.
Ali me strah nekako staviti tu još i dijete, jer bi pas skakao po njoj, a pas ima 30ak kg....

uglavnom, kao i do sada, i od sada će se ona i dalje voziti u sjedalici na prednjem sjedalu, a kod prvog susreta sa plavcima, javim kako je prošlo....
__________________
Prihvati svaku stresnu situaciju kao pas... Ako to ne možeš pojesti ili se s time poigrati, popišaj se na to i kreni dalje...
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 15:26   #12
Ni najmanje nije ohrabrujući jer radiš prekršaj.Ali kao odrasla i pametna osoba to radiš s uračunljivosti i podliježeš kazni.

Što će se dogodit pri susretu ovisi o policajcu a sudac bi te trebao kaznit.

Inače moraš znat da sve što trgovci nude ne mora bit u skladu sa zakonom nego njihovim profitom a slušajući njih to te ne oslobađa krivice.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 15:41   #13
ma to mi je sve jasno, jbg, ako naletiš na nekoga tko se striktno drži zakona i tko nije upoznat sa terminom "fleksibilnost", može te kazniti i zbog prelaska ceste izvan zebre, pa makar bio u nigdjezemskoj...

zapravo sam i sama googlala danima tražeći više informacija i iskustava ljudi što se tiče ove teme. Nisam našla nigdje osim citata zakona. Zapravo me zanimalo dali je netko od forumovaca vozio djecu na prednjem sjedalu u sjedalici u coupe-u, smartu, polu--teretnom vozilu ili nećemu te dali su bili zbog toga kažnjeni...

Da se razumijemo, ja se osobno zgražam kad vidim djecu ne vezanu u autu, pogotovo ljude koji drže male bebe na rukama naivno misleći da će ih moći zadržati pri sudaru ili koji puštaju djecu da đipaju po stražnjim klupama, nesvjesni da i pri malo jačem kočenju, ta djeca lete kroz stakla.

nije da nisam informirana o sigurnosti...

zato sam i kupila sjedalicu za svoj auto.

i da se razumijemo, ukoliko pas nije u autu, ona je OBAVEZNO na stražnjoj klupi...

ali ovo je specifična situacija, dakle, MORAM negdje ići sa psom (npr. pretrage prije operacije psa), nemam nikoga drugoga da to obavi, a nemam gdje ostaviti dijete...

čisto me zanimalo, dali postoji neka rupa u zakonu i kakva su vaša iskustva...
__________________
Prihvati svaku stresnu situaciju kao pas... Ako to ne možeš pojesti ili se s time poigrati, popišaj se na to i kreni dalje...
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 15:50   #14
ja se samo nadam da nećeš na najgori mogući način saznati zašto se djecu ne smije voziti u sjedalicu na prednjem sjedalu. kazna koju bi mogla dobiti je pizdin dim prema pravoj opasnosti u koju svjesno stavljaš dijete.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 15:54   #15
Quote:
piva007 kaže: Pogledaj post
jbg, ako naletiš na nekoga tko se striktno drži zakona i tko nije upoznat sa terminom "fleksibilnost", može te kazniti ..

Nisam našla nigdje osim citata zakona. Zapravo me zanimalo dali je netko od forumovaca vozio djecu na prednjem sjedalu u sjedalici u coupe-u, smartu, polu--teretnom vozilu ili nećemu te dali su bili zbog toga kažnjeni...

i da se razumijemo, ukoliko pas nije u autu, ona je OBAVEZNO na stražnjoj klupi...

ali ovo je specifična situacija, dakle, MORAM negdje ići sa psom (npr. pretrage prije operacije psa), nemam nikoga drugoga da to obavi, a nemam gdje ostaviti dijete...

čisto me zanimalo, dali postoji neka rupa u zakonu i kakva su vaša iskustva...
Nećeš nigdje ništa ni naći osim onog što piše u zakonu.Sve je stvar "policajca" i njegove odluke a rupa nema.

Ni ja se s unukom ne pridržavam svaki put zakona ali ja sam "druga" priča.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 16:51   #16
Quote:
piva007 kaže: Pogledaj post
gle, hvala ti na brizi, ali za njezinu sigurnost sam ja zadužena, i bolje obavljam tu zadaću nego 75% RODITELJA! ja sam tražila informaciju, a ne pametovanje. Ali opet, hvala... A prepisati članak iz NN znam i sama...
Đizs, koji dio ti nije jasan Dijete od 2 godine ne smije u AS grupe 8-18kg naprijed i amen. Otkud samo izvlačiš te postotke
Pcelica Maja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 17:55   #17
E, đizs; samo si koja ono, 5 osoba koja je to do sada rekla? a ja i dalje ne tražim pametovanje????
__________________
Prihvati svaku stresnu situaciju kao pas... Ako to ne možeš pojesti ili se s time poigrati, popišaj se na to i kreni dalje...
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:06.