Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2017., 13:56   #141
Koliko sam ima shvatit: motivacija i promjena perspektive.
uostalom, to sam vidio kod mnogih - približili su se crkvi i time udaljili od šanka, uraslih obrazaca i ekipe koja je ostala u '92-goj.
Znam da će mnogi sad primijetit vezu sa liječenim narkomanima i pjevanjem "Isus je radost, Isus je sreća", i moram ih upozorit da se ne radi o tome, nije taj nivo. Mada ima i takvih. I ima ih još više što su se vratili starim obrascima, no to je drugi par "postola".
muzički tobogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 19:53   #142
Nisam čitala temu od početka ali evo nedavno sam pročitala knjigu Scotta Pecka - Ljudi laži u kojoj se dotiče teme egzorcizma. On je sudjelovao dva puta u samom činu egzorcizma i njegov stav je da se radi i o psihičkom oboljenju ali i o prisustvu negativnog entiteta koji se "zalijepi" za osobnost opsjednutost, tj. oboljelog.
Za sam egzorcizam zaslužan je onaj koji mu se podvrgava jer je svjestan da ima problem i naravno team onih koji ga obavljaju i koji to trebaju raditi pod imperativom ljubavi i velikog strpljenja.
Bilo mi je zanimljivo kad je egzorcizam usporedio s ubrzanom i koncentriranom psihoterapijom. U 50 sati riješava se problem za koji su potrebne godine rada s pacijentom. Zato on kaže da je egzorcizam na neki način psihičko silovanje, ali donosi olakšanje.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2020., 19:12   #143
O egzorcizmu znam ono što naučava Rimokatolička Crkva. Primjetio sam da je spomenut i oblik islamskog egzorcizma, ali nisam upućen u njegove načine i prakse. Najteži dio egozrcizma je nepristrano te religijski i medicinski neupitno razlučiti psihički poremećaj od demonskog posjednuća. Premda katolički izvori tvrde da jako mnogo truda unose upravo u taj segement (štoviše, mnogi katolički svećenici-egzorcisti su ujedno i diplomirani psiholozi, psihijatri i slično), stekao sam dojam da je jako teško prepoznati te dvije razlike. Neovisno o deklariranom oprezu, ponekad se svećenici nađu u situaciji da odluče provesti egzorcizam kada za to nema realne osnove.

Iz katoličkog iskustva, o opsjednutosti se može govoriti tek onda kada ispunjava tri kategorije: 1) promjenu osobnosti, 2) demonski karakter i 3) neobjašnjive vještine i sposobnosti. Često se uvjet iz prve kategorije poput promjene izraza lice i tona i boje glasa uzima kao dokaz opsjednutosti, što je veoma varljivo i često pogrešno. Promjena glasa i izraza lica može nastati i uslijed teških mentalnih i psihičkih oboljenja koja se manifestiraju u promjeni osobnosti pacijenta. Druga kategorija, sama za sebe ili zajedno s prvom je također nedovoljna, jer sama činjenica da pacijent u deliriju izgovara prostote usmjerene prema Bogu, vjeri i Crkvi ne znače nužno da se tu radi o bilo kakvom demonskom opsjednuću. To također može biti manifestacija psihičkih poremećaja. U te sumnjive argumente spada i zaziranje prema križu, molitvi i slično. Tek bi treća kategorija, koja uključuje fenomene poput levitacije, razumjevanja i govorenja starih i izumrlih jezika, pojava predmeta koji izlaze iz kože, poznavanje intimnih stvari sudionika egzorcizma koje pacijent ne poznaje i nije ih nikada dotad vidio, može sugerirati da se radi o nečem neobjašnjivom, što nadilazi medicinske kapacitete.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2020., 00:20   #144
Na ovu temu sigurno jedan od boljih filmova, ako ne i najbolji The Exorcist 1973...savršena gluma...maksimalno uvjerljivo...

Svi drugi poslije ovoga filma, nisu mu bili ni do koljena...
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:52.