Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2017., 02:19   #5081
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
evo i meni dostavili na ročištu dokument koji su navodno poslali pitam se samo čime, jer postoji dokaz da isti nisam primio.
Moguće intergalaktičkom poštom.
Izostala njihova pisana reakcija na moju pisanu reakciju ...
Dobili su predah na vlastito traženje
Meni je bilo receno da se za ovrhe, koje se zovu (ili su iz toga) "upravni postupak" ne treba dokaz urucenja.
Pisao sam svojedobno o tome, kad su mi poslali tudju ovrhu (neplacene komunalije), covjeka koji je vec 8 godina mrtav, njegovo ime i prezime, moja adresa i OIB. Nema mjesta zabuni, imena su nam toliko razlicita, da je zabuna iskljucena.
Covjeka niti poznam, niti sam ga kad vidio.
RobinUd is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 23:12   #5082
Mene su ovršili za dug 150 kuna i nisam dobio nikakvu obavijest niti sam što potpisao, meni se čini da taj zakon nije u redu, jel se netko žalio na europski sud za ljudska prava?
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 09:26   #5083
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post
Meni je bilo receno da se za ovrhe, koje se zovu (ili su iz toga) "upravni postupak" ne treba dokaz urucenja.
Pisao sam svojedobno o tome, kad su mi poslali tudju ovrhu (neplacene komunalije), covjeka koji je vec 8 godina mrtav, njegovo ime i prezime, moja adresa i OIB. Nema mjesta zabuni, imena su nam toliko razlicita, da je zabuna iskljucena.
Covjeka niti poznam, niti sam ga kad vidio.
Ovo je nešto drugačije, naime postoji prepiska koja je i točno vremenski datirana, a "oni" su priložili fantomski dokument koji nisam primio jer je vidljivo iz sadržaja nastavka prepiske nakon tog dokumenta da nije primljen a nisu me niti obavijestili kako si ga poslali.
Ne mogu napisati detalje, no potpuno je razvidno kako lažu.
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 09:35   #5084
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Mene su ovršili za dug 150 kuna i nisam dobio nikakvu obavijest niti sam što potpisao, meni se čini da taj zakon nije u redu, jel se netko žalio na europski sud za ljudska prava?
Nažalost, donijet je takav Zakon, no nakon saznanja i šoka može se reagirati na nekoliko načina.

Bitno je provjeriti je li poštovana pocedura i je li i dug doista bio stvaran.
Ako je stvaran i pocedura poštivana (dva puta slanje ovršnog prijedloga na tvoju adresu i potom oglasna ploča suda) nema razloga da se žališ na ovrhovoditelja.
To što nisi primio nije njihova briga. Vidjeti sa poštom ... mada poštari ostave u sandučiću poruku o pošiljci i pet dana za preuzimanje na pošti.
Ipak smatram kako bi trebala biti neka državna služba zadužena za "dugovanja" da se dužnik ipak izvjesti uz što manje ili bez troškova postupka o navodnom dugu te izjasni o modalitetu plaćanja ili osporavanja prije nego slučaj ode na sud.
Često se radi o povredi prava potrošača, a postupak "obrane" treba platiti
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 06:50   #5085
Članak 3 tčka 6 ovršnog zakona - prijevara

Pozdrav

Prije par sati na službeni mail dobio sam poruku slijedećeg sadržaja:

"Poštovani,

temeljem članka 3. Ovršnog zakona (NN 112/12, 25/13, 93/14, 55/16,
73/17), točka 6., obavještavamo Vas o pokrenutnom ovršnom postupku.

Prijedlog ovrhovoditelja možete preuzeti putem sljedeće poveznice:

https://www.fina.online/ovr/Prijedlo...r_220-2017.pdf

Napominjemo da možete, sukladno članku 162. Ovršnog zakona, točna 2.,
nakon što primite rješenje o ovrsi, predložiti odgodu ovrhe iz razloga
navedenih u članku 65. Zakona. O prijedlogu za odgodu ovrhe podnesenom u
roku za žalbu protiv rješenja o ovrsi sud će odlučiti u roku od 8 dana
i, ako prihvati taj prijedlog, rješenje o odgodi odmah dostaviti Agenciji
u pisanom otpravku, a u slučaju potrebe priopćiti i telefaksom,
elektroničkom poštom ili na drugi pogodan način.

Srdačan pozdrav
Tomislav Horvat

FINA - Financijska agencija
Sektor financijskih i elektroničkih usluga
Ovršni odjel
Ulica grada Vukovara 70, 10 000 Zagreb
tel 01 6127 016
fax 01 6127 021
[email protected]
www.fina.hr"

Zbunilo me što znam da mi firma nije dužna nikome i da tako nešto nije moguće

Sreća da mi antivirus nije dao otvoriti prilog, jer kratkim surfanjem otkrio sam ovo:

https://medium.com/@igorrinkovec/važ...ha-c22f8d931e3

"Danas je počeo kružiti e-mail s fina.online domene koji tvrdi da je na vašem računu pokrenuta ovrha i daje link na “.PDF” datoteku. Ta PDF/EXE datoteka je maliciozna te sadrži tzv. ransomware koji vam oduzima pristup od podataka dok ne uplatite neku svotu — u ovom slučaju 2000 EUR te se svakim danom udvostručava.
Ukoliko primite ovakav mail odmah ga obrišite, te podjelite ovaj članak s svima koji imaju pristup važnim podatcima u vašem poduzeću kako bez njih ne bi ostali."

Znači, prevara.
Ovo postavljam na Gospodarstvo i Pravo da bi što više ljudi pročitalo

Zadnje uređivanje Smotani2 : 17.12.2017. at 07:07.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 20:00   #5086
Pozz, molila bih pomoć.
Blokiran mi je račun jer mi je ista ovrha naplaćena i preko Fine i direkt preko plaće - dakle, imala sam obustavu na plaći što mi je iz platne liste bilo jasno zbog čega, ali mi je istovremeno blokiran i račun. Otišla sam u Finu da bi mi tamo rekli da mi je ista ovrha dva puta naplaćena, da ne duljim, dogovorila sam se sa ljudima kojima sam dužna da mi vrate višak novca. Oni su to i učinili, ali na račun Addiko banke dok ja plaću primam na PBZ. Budući ovaj Addiko ne koristim, slučajno sam gledala putem mobilnog bankarstva šta se dešava jer mi je bilo čudno da na PBZ-u nema tih novaca. Uglavnom, novci tamo stoje, ne mogu do njih, a nije mi jasno zašto Fina to ne povuče i pokrije više ovaj dug koji imam? Kome se prvome obratiti - banki ili Fini?
tamtam00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 21:19   #5087
Nakon koliko godina nastupa zastara za porezni dug i kako se podnosi zahtjev za zastaru ili oprost duga?
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 22:01   #5088
6 godina (čl. 108. st. 1 OPZ-a).
Od ove godine porezna uprava mora po službenoj dužnosti paziti na zastaru tako da bi oni sami trebali otpisivati sve za što je nastupila zastara (čl. 109. OPZ-a).
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 22:13   #5089
Quote:
mokry kaže: Pogledaj post
6 godina (čl. 108. st. 1 OPZ-a).
Od ove godine porezna uprava mora po službenoj dužnosti paziti na zastaru tako da bi oni sami trebali otpisivati sve za što je nastupila zastara (čl. 109. OPZ-a).
A što ako su aktivirali ovrhu, a prošlo 6 godina tj trebala je biti zastara što napraviti?
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 02:13   #5090
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
A što ako su aktivirali ovrhu, a prošlo 6 godina tj trebala je biti zastara što napraviti?
Zastara naplata pravomoćne ovrhe je 10 godina (od datuma zaprimanja), a svakom promjenom sredstva ovrhe taj rok počinje iznova.

a za poreznu kao što je napisao mokry - 6 godina

http://www.narodni-list.hr/posts/14235003

No za razliku od relativnog roka zastare od tri godine koji je moguće prekidati, apsolutni rok zastare se ne prekida. Apsolutni rok zastare prava poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe te prava poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe nastupa za šest godina računajući od dana kada je zastara počela prvi put teći.

Isti je rok apsolutne zastare prava poreznog tijela na pokretanje prekršajnog postupka nastupa. Stoga šest godina nakon što je zastara počela teći porezna vam više ne može naplatiti dugovanje, niti može pokrenuti prekršajni postupak. Ako dužnik plati potraživanje koje mu je u zastari, povrat tih sredstava neće dobiti.

Isto tako ako porezna pokrene ovršni postupak za dugovanje za koje mislite da je u zastari, prigovor o zastari morate podnijeti u roku od osam dana, i morate ga podnijeti sami, nitko vas neće upozoriti da je dugovanje u zastari. Iako je vaš dug poreznoj otišao u zastaru, on će u Poreznoj i dalje ostati zabilježen, stoga četiri godine nakon što je istekla apsolutna zastara, imate pravo od čelnika nadležnog poreznog tijela zatražiti otpis poreznog duga.
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 02:17   #5091
Quote:
tamtam00 kaže: Pogledaj post
Pozz, molila bih pomoć.
Blokiran mi je račun jer mi je ista ovrha naplaćena i preko Fine i direkt preko plaće - dakle, imala sam obustavu na plaći što mi je iz platne liste bilo jasno zbog čega, ali mi je istovremeno blokiran i račun. Otišla sam u Finu da bi mi tamo rekli da mi je ista ovrha dva puta naplaćena, da ne duljim, dogovorila sam se sa ljudima kojima sam dužna da mi vrate višak novca. Oni su to i učinili, ali na račun Addiko banke dok ja plaću primam na PBZ. Budući ovaj Addiko ne koristim, slučajno sam gledala putem mobilnog bankarstva šta se dešava jer mi je bilo čudno da na PBZ-u nema tih novaca. Uglavnom, novci tamo stoje, ne mogu do njih, a nije mi jasno zašto Fina to ne povuče i pokrije više ovaj dug koji imam? Kome se prvome obratiti - banki ili Fini?
Fina ne povlači ništa nego samo naplaćuje koliko je sud odredio. Ako je otplaćeno automatski skidaju blokadu. Dakle pravac Addiko. Niste napisali kako to da ne koristite taj račun, a dali ste ga drugoj strani da uplati ... nije Vaš? ili još ovršeni dug nije isplaćen u cijelosti?
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 14:12   #5092
Koristila sam addiko, no prije cca 6 mj sam na trazenje poslodavca prebacila placu u pbz. Dj doplatak sam tek nedavno prebacila u pbz i addiko sam namjeravala zatvoriti. Ovrhovoditelj je imao moje stare podatke i automatski prebacio visak novca tamo, na addiko. Inace, imam jos nesto duga i jos sam blokirana, zato mi je i cudno sto taj novac stoji
tamtam00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 14:37   #5093
Quote:
tamtam00 kaže: Pogledaj post
Koristila sam addiko, no prije cca 6 mj sam na trazenje poslodavca prebacila placu u pbz. Dj doplatak sam tek nedavno prebacila u pbz i addiko sam namjeravala zatvoriti. Ovrhovoditelj je imao moje stare podatke i automatski prebacio visak novca tamo, na addiko. Inace, imam jos nesto duga i jos sam blokirana, zato mi je i cudno sto taj novac stoji
Ne vidim razlog zašto ne možeš otići do addiko i podignuti taj novac. Ako je račun zatvoren, ne bi mogli uplatiti, odnosno ako je na prijelaznom računu, vratit će novac onom tko je uplatio.

Porezna tj. ovrhovoditelj često znaju zeznut, meni su npr. povrat poreza uplatili na devizni račun iako se kune ne mogu uplatiti na devizni, pa je lova stala na prijelaznom s kojeg su vratili natrag poreznoj te ga je zatim uplatila na kunski račun. Tj. mislim da je iznos s drugog računa dječje štednje još negdje u bespućima bankarskog sektora, morat ću provjerit. Bio sam u poreznoj tražiti da mi ažuriraju račune tj. uplate povrat poreza na kunski račun koji koristim, ali to nije moguće. Isto tako su jednu ovrhu za koju nisam ni znao jer sam je nasljedio a nije bila navedena u ostavini skinuli s par računa, većinom deviznih, iako je na kunskim računima bilo sasvim dovoljno novca.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 16:09   #5094
Novac ne mogu podignuti jer sam blokirana. Ono sto mi nikako nije jasno je zasto tim novcem ne pokriju dug i deblokiraju me, nego to stoji na racunu i svi me setaju od jednih do drugih, nitko ne uzima pare, a inace su vise nego azurni kada treba pokupiti lovu.

Usput, hvala vam svima na odgovorima, nisam baš na ti sa financijama.
tamtam00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 17:13   #5095
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
http://www.narodni-list.hr/posts/14235003

No za razliku od relativnog roka zastare od tri godine...
Ovo ti više ne vrijedi, to se odnosi na stari OPZ. U novom, koji je u primjeni od 01.01.2017. nema više relativne i apsolutne zastare, nego samo jedinstvena od 6 godina.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 17:20   #5096
Quote:
mokry kaže: Pogledaj post
Ovo ti više ne vrijedi, to se odnosi na stari OPZ. U novom, koji je u primjeni od 01.01.2017. nema više relativne i apsolutne zastare, nego samo jedinstvena od 6 godina.
hvala, zaboravio sam mada je uvijek dobro pričekati još neko vrijeme.
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 17:27   #5097
Quote:
tamtam00 kaže: Pogledaj post
Novac ne mogu podignuti jer sam blokirana. Ono sto mi nikako nije jasno je zasto tim novcem ne pokriju dug i deblokiraju me, nego to stoji na racunu i svi me setaju od jednih do drugih, nitko ne uzima pare, a inace su vise nego azurni kada treba pokupiti lovu.

Usput, hvala vam svima na odgovorima, nisam baš na ti sa financijama.
ma ne brini to ti je birokracija. Zato sam i pitao ima li još duga jer dok se dug ne pokrije u cijelosti plus naknada za FINU blokirana si.
Provjeri u Adiko banci mogu li oni sa tog računa poslati Fini iznos. Možeš banci usput napisati i odobrenje ili molbu da sa tog računa pošalju novac Fini, pa čak i nadoplatiti ako znaš koliko ukupno još duguješ pa će ti odblokirati sve račune.
Potom odeš u Finu bilo koju ali i na šalteru pojasni što se dogodilo i kako na tom računu ima novca i oni to mogu u 20 minuta riješiti. Fina će poslati banci zahtjev za uplatom i to je to.
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 22:57   #5098
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Zastara naplata pravomoćne ovrhe je 10 godina (od datuma zaprimanja), a svakom promjenom sredstva ovrhe taj rok počinje iznova.

a za poreznu kao što je napisao mokry - 6 godina

http://www.narodni-list.hr/posts/14235003

No za razliku od relativnog roka zastare od tri godine koji je moguće prekidati, apsolutni rok zastare se ne prekida. Apsolutni rok zastare prava poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe te prava poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe nastupa za šest godina računajući od dana kada je zastara počela prvi put teći.

Isti je rok apsolutne zastare prava poreznog tijela na pokretanje prekršajnog postupka nastupa. Stoga šest godina nakon što je zastara počela teći porezna vam više ne može naplatiti dugovanje, niti može pokrenuti prekršajni postupak. Ako dužnik plati potraživanje koje mu je u zastari, povrat tih sredstava neće dobiti.

Isto tako ako porezna pokrene ovršni postupak za dugovanje za koje mislite da je u zastari, prigovor o zastari morate podnijeti u roku od osam dana, i morate ga podnijeti sami, nitko vas neće upozoriti da je dugovanje u zastari. Iako je vaš dug poreznoj otišao u zastaru, on će u Poreznoj i dalje ostati zabilježen, stoga četiri godine nakon što je istekla apsolutna zastara, imate pravo od čelnika nadležnog poreznog tijela zatražiti otpis poreznog duga.
Što je zapravo zastara poreznog duga, da li nemogućnost naplate, nepokretanje ovrhe, što u biti prekida zastaru, jel oduzimanje povrata poreza prekid zastare. Ne radi se o meni nego pomažem, rok za žalbu je prošao pa sad se može valjda podnijeti samo zahtjev za otpis duga?
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 07:50   #5099
Imam pitanje... kolega dobio prijedlog za ovrhu za neplaćeni parking, čitam sve u redu osim jedne stvari koja mi upala u oko trošak od 250 kn (pribava od mup-a podaci o vlasništvu vozila), odvjetnički ured sastavio, ali vidim u vjerodostojnoj ispravi da je naveden vlasnik vozila koje mu je dostavilo društvo koje zastupa. I sad jel se može prigovarat tome trošku ovo ostalo je sve u redu, ja to gledam, ajde odma ću tražit i uvjerenje o prebivalištu pa si pišem još jedan trošak sa pribavu uvjerenja o prebivalištu a realno mi ne treba još. Dakle pribavljani su podaci koji nisu bili potrebni jer nitko nije ni osporavo da je vlasnik vozila. Jel bi imalo smisla tome prigovarati? Al opet se bojim da ga posjeduje pa da žalbom ne nabijem dodatne troškove?
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 10:04   #5100
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
Imam pitanje... kolega dobio prijedlog za ovrhu za neplaćeni parking, čitam sve u redu osim jedne stvari koja mi upala u oko trošak od 250 kn (pribava od mup-a podaci o vlasništvu vozila), odvjetnički ured sastavio, ali vidim u vjerodostojnoj ispravi da je naveden vlasnik vozila koje mu je dostavilo društvo koje zastupa. I sad jel se može prigovarat tome trošku ovo ostalo je sve u redu, ja to gledam, ajde odma ću tražit i uvjerenje o prebivalištu pa si pišem još jedan trošak sa pribavu uvjerenja o prebivalištu a realno mi ne treba još. Dakle pribavljani su podaci koji nisu bili potrebni jer nitko nije ni osporavo da je vlasnik vozila. Jel bi imalo smisla tome prigovarati? Al opet se bojim da ga posjeduje pa da žalbom ne nabijem dodatne troškove?
Ja bih predao prigovor za ili na iznos.
Ako imaš pravni interes potvrda o prebivalištu je 40 kuna biljega, a o vlasniku vozila nisam upućen no pretpostavljam kako se za 20 kuna biljega može dobiti i vlasnik vozila i adresa stanovanja u svakoj PP tako da je trošak pretjeran.
A ako je bio poznat onda je i definitivno nepotreban kao što si i napisao.
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:10.