Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2017., 16:06   #21
Jebate led, ispravki netočnih navoda ko u Saboru. Moje je išlo kolegi Dilbertu koji se iščuđavao jer je otkrio da u BiH postoje hrvatske škole.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 09:31   #22
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Ja sam sve shvatio, ali toi očito moraš još puno vježbati čitanje da bi razumio pročitano.

Kolega je napisao sljedeće:

Kao što u Švicarskoj Nijemci, Talijani i Francuzi imaju svoja prava na sve svoje.

On je dakle shvatio da ljudi kojima je francuski maternji u Švicarskoj da su Francuzi, onima kojima je maternji njemački da su po narodnosti Nijemci, a oni kojima je maternji talijanski da su Talijani.

Ja sam ga ispravio jer su to ljudi koji su švicarske narodnosti.
Nisu oni nacionalna manjina u Švicarskoj, oni su većina.

Da li ti je sad jasno ili da pokušam još jednostavinije ti objansiti?
Ja ne mogu vjerovati, ali jednom u 100 godina se slažem s tobom, barem s dijelom koji se tiče Švicarske.
Zapravo u Švicarskoj govorimo o jezicima kantona, a ne o nacionalnim zajednicama.

No BiH s takvim primjerom nema veze, jer oni eksplicitno biraju člana predsjedništva po etničkom ključu, kao i biranje po 5 Srba, Bošnjaka i Hrvata u Dom naroda Bosne i Hercegovine.

Dakle Švicarska i BiH su neusporedive.

BiH je sličnija Belgiji, koja isto tako ima etničke parlamente.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 11:04   #23
U Švicarskoj postoje Švicarci (odnosno švicarski kantoni, kao što kažeš), čega u BiH nema.
Što i ima smisla. Ljudi iz švicarskih kantona su svojevoljno ušli u Švicarsku. Granice BiH su (manje-više) ostavština neokolonijalne otomanske provincije...

BiH je sličnija Belgiji, da. Iako su i Belgijanci više vezani, imaju zajedničku vjeru i povijest. Pobuna kojom su se Belgijanci otcijepili od Nizozemske je bila (manje-više) prvenstveno katolička (onda i frankofona, no uz sudjelovanje i Flamanaca).

Realno, BiH je poput neke afričke državice, gdje su neokolonijalnim principima zajedno spojene različite cjeline (turska Hrvatska/bos.Krajina, turska Dalmacija/Hercegovina i sama Bosna, koja se isto da podijeliti na Usoru, Vrhbosnu...).
Do SFRJ u BiH su postojala i jasno odijeljiva područja.
Posavina, Hercegovina (bez krajnjeg istoka) i središnja Bosna sa hrvatskom većinom.
Krajnji zapad koji je sličio hr. strani granice (dakle s prisutnim pravoslavljem), no uz muslimanske enklave koje su u hr. očišćene rekonkvistom u 17. i 18. stoljeću.
I krajnji istok koji je bio mješavina Srba i muslimana.
U središnjoj Bosni je postojala hr. većina, iako su postojali i džepovi s muslimanskom većinom.

Općenito, muslimani su bili u 3 džepa, oko Cazina, Tuzle (iako su tu postojale i hr. enklave) i Goražda/Foče u Podrinju.
A onda je došla SFRJ, srpska potreba za Srbima u Vojvodini (dakle kolonizacija) i rješavanje Hrvata slanjem na arbeit u Njemačku.
Postotak muslimana skače s 30 na 45%, dakle događaju se stvari koje su usporedive sa stanjem u Libanonu.
Pa kreće srpsko razbijanje juge i BiH, događa se stvaranje teritorijalni etnodržavica.
Da je njihov raspored malo drugačiji, npr. da se u Daytonu dogovorila zamjena Tuzle za BL, Srba danas ne bi bilo u BiH, a vjerojatno bi se i ostatak teritorija nekako podjelio na mini muslimansku državicu i uvećanu RH.
Problem je u rasporedu, u kojem su Sarajevo i Tuzla upućeni prema istoku (jedan od razloga iseljavanja Slavonije i je što je postala slijepo crijevo, ne funkcionira prometni pravac VC prema moru, ali i kroz područja ekonomske gravitacije ovih gradova), a BL prema zapadu.
Mostar i Bihać (a tu bi realno i Brod trebao biti) bi u svakom slučaju trebali biti dio hr. zone.
Opet, problem je što smo mi preslabi, a za neko ekonomski održivo rješenje bi se trebalo moći asimilirati BiH zapadno od rijeke Bosne (+još koje selo istočnije).

Nešto slično belgijskom problemu s frankofonskim Bruxellesom koji se nalazi okružen Flamancima
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 12:06   #24
Quote:
NN101 kaže: Pogledaj post
Prvi put čujem da u Francuskoj postoje nacionalne manjine. Svašta se na forumu da pročitati.
i meni je prvi put.
al kako je lik poznat po pisanijama svega i svačega, ne čudi nepoznavanje materije o kojoj je otvorio temu.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 00:53   #25
Mislim da nam zemlja "libertee egalitee fraternitee", kao i u mnogo čemu drugom, i ovdje može biti uzor. Evo kako oni tretiraju stanovništvo Alzasa koje govori francuski sa golemata govornata manata.
Quote:
In more recent years, the Alsatian language is again being promoted by local, national, and European authorities as an element of the region's identity. Alsatian is taught in schools (but not mandatory) as one of the regional languages of France. German is also taught as a foreign language in local kindergartens and schools. However, the Constitution of France still requires that French be the only official language of the Republic.
Neki bi pomislili da se tamo govori njemački, ali to očito nije točno. Tamo se govori "alzaškim" jezikom, kojeg učenici mogu kao neobavezni predmet uzeti po 2-3 sata tjedno.

I sve je tu jasno, voila! Neki Istrijanci ako to žele mogu uzati satove istrijanskog jezika. Za taj predmet država treba da im da na rasploganje učitelje rođene i odrasle u Lici ili Slavoniji koji će im dati pun osjećaj reginalnog identiteta.

Djeca općine Daruvar mogu uzeti par sati tjedno daruvarskog jezika, a pravoslavni Hrvati, najmanje dva sata graničarskog jezika.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 23:08   #26
Quote:
trekker kaže: Pogledaj post

(koliko je uopće Vlaha ili khm Ukrajinaca u Hrvatskoj?)
tih "vlaha" (nepostojeći narod) ima u hrvatskoj čini mi se 15 ili 20. ne postoji vlaški jezik ili bilo kakvi posebni identitet , a oni su priznati kao manjina. a dalmatinaca ima prema popisu 705 što je više od barem 4-5 priznatih manjina , imaju svoj jezik , a nisu priznati i nemaju zastupnika niti ikakva prava

samoodbrana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 13:24   #27
Treba ukinuti i jedne i druge, slažem se
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:27.