Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2002., 12:26   #21
Predrasudama čovjek uzalud pokušava zadržati lažan osjećaj sigurnosti poretka ovog svijeta. Najgore predrasude stižu iz najnižih (plemenskih) čakri. Onaj tko postoji na tim razinama taj se najviše boji i samim tim, ima najviše predrasuda jer nije u stanju osjetiti i doživjeti neke više dimenzije postojanja u koje su uključeni uzročno-posljedični odnosi koje naš prosječan materijalni um ne može dokučiti.

Predrasuda je uvijek izraz straha. Straha od širenja obzorja duha i evolucije, straha od napuštanja onog poznatog stanja a sve zbog ne znanja što nas čeka na "drugoj strani", uma, duše, života kao takvog .
Maat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 02:42   #22
Neznam kak bi neko za mene mogo rec da imam predrasude kad mi svi ljudi zgledaju isto
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2003., 16:01   #23
Arrow predrasude

Svi imamo neke predrasude, vise ili manje. A sto je najbolje, na sve te osobne predrasude, iste volimo spocitavati drugima.

sad, jeli ok drugima spocitavati nesto sto je i nas problem? i kako se tog problema rijesiti? T.C. je spomenula kako ona od svojih predrasuda na bjezi, vec svakoga poziva da ih obori. Vjerujem da je to pravi stav za razbijanje predrasuda. dapace, vjerujem da T.C sa takvim stavom moze svakome spocitavati predrasude i da nije licemjerna. Jer spremna je prihvatiti kritiku. no, oni koji nisu spremni na tako nesto ostaju licemjeri. a licemjerje je najstetniji stav, puno stetniji od predrasuda.


Anyway, sto mislite o ovom principu borbe protiv predrasuda? I smatrate li da je ovo dobra podjela ljudi na one sa predrasudama i one bez predrasuda, zapravo?
 
Odgovori s citatom
Old 23.02.2003., 17:47   #24
mislim da predrasude same padaju kao posljedica drugačijeg iskustva. Prema tome, može netko tko se nije maknuo iz Zagreba govoriti da su Dalmatinci lijeni i Škoti škrti, tako vjerovati i cijeli svoj život provest u neznanju, ak se ne makne iz svoje sredine neće ga ništa uvjerit u suprotno. Predrasude su zapravo posljedica mentalne i intelektualne lijenosti, te smanjenih mogućnosti za proširivanje vidika.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2003., 21:50   #25
Re: predrasude

[QUOTE]beeli kaže:
[B]Svi imamo neke predrasude, vise ili manje. A sto je najbolje, na sve te osobne predrasude, iste volimo spocitavati drugima.

sad, jeli ok drugima spocitavati nesto sto je i nas problem? i kako se tog problema rijesiti? T.C. je spomenula kako ona od svojih predrasuda na bjezi, vec svakoga poziva da ih obori. Vjerujem da je to pravi stav za razbijanje predrasuda. dapace, vjerujem da T.C sa takvim stavom moze svakome spocitavati predrasude i da nije licemjerna. Jer spremna je prihvatiti kritiku. no, oni koji nisu spremni na tako nesto ostaju licemjeri. a licemjerje je najstetniji stav, puno stetniji od predrasuda.


Anyway, sto mislite o ovom principu borbe protiv predrasuda? I smatrate li da je ovo dobra podjela ljudi na one sa predrasudama i one bez predrasuda, zapravo?
__________________________________________________ _

Ja mislim, da su tvoja oba pokusaja biti interesantan potpuno zakazala. Tvoje teme nisu jednostavno pravilno postavljene, jer ti ne "kuzis" filozofiju. Pokusaj malo citati, pa tek onda postavljati teme. Ovo je dobronamjeran savjet, jer stvarno teme su ti pravi "horor".
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2003., 00:47   #26
Predrasude su posljedica neznanja, to jest nedovoljne informiranosti.
Zato mislim da je taj pristup OK, znaci ako dopustis primanje novih informacija mozes razbiti predrasude.

TzU is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2003., 20:22   #27
Smatram da to nije ispravan stav, niti se moze nazvati borbom protiv predrasuda. Znaci, sam se stavis u okove, ogranicis, i onda pasivno cekas da te drugi oslobode? Sto ako nemas toliko srece da naidje netko tko ce te osloboditi? Ostati ces vjecno okovan? A tamo negdje, iza 16 brda, kriju se svi tvoji spasioci... Zivljenje zivota nije samo cekanje impulsa, vec potraga za njima!
dada79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2003., 00:56   #28
dada, bojim se da me nisi shvatila...ovo nema veze sa aktivnim principom.
 
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 13:13   #29
Re: Re: predrasude

Aganor veli beeliu:

Quote:
Tvoje teme nisu jednostavno pravilno postavljene, jer ti ne "kuzis" filozofiju. Pokusaj malo citati, pa tek onda postavljati teme. Ovo je dobronamjeran savjet, jer stvarno teme su ti pravi "horor".
Ne znam ni tebe ni beelia, ali mi za oko zapele ove tvoje rijeci.

Odakle tebi pravo da ubijas duh u nekom covjeku???!!!

Zar zaista mislis da postoje pravilno i nepravilno postavljene teme? Sto je to pravilno i nepravilno? Kojem sustavu pripada? Jel to nesto za sto se moze reci da je u DOMENI OBJEKTIVNOGA?

Onda kad se ljudi prestanu bojati pogresaka, od tad ce biti vise kreativnijeg djelovanja. A i razmisljanje je cisto djelovanje.

Impulsi se nalaze svuda oko nas, i nitko ih ne klasificira u pravilne i nepravilne, interesantne, il manje interesantne. Svi su tu, da bi izazvali, potakli nesto u svakome od nas na razlicit nacin.

A usput, naizgled "najprimitivnije" i najednostavnije stvari i jesu najvrjednije. Oglupili smo onog trena kad smo previse "opametili".

Bez ljutnje, naravno
dada79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 16:34   #30
digresija. dada, dativ od beeli je beelom
 
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 08:42   #31
Odmah se ispricavam dragom Aganoru sto opet promasujem temu, ipak je on jedini ovdje pozvan da pametno zbori.
Ali...
Predrasude su samo naslijeden nacin razmisljanja, nasljedena ucenja i spoznaje, prenose se s koljena na koljeno. Jedino vlastitom praxom mi se sami mozemo osloboditi istih.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 12:52   #32
Quote:
beeli kaže:
digresija. dada, dativ od beeli je beelom
Tocno, ukoliko je beeli, kao hrvatski beli, bijelo, ali ako je naziv,a ne ova rijec, pogotovo s dva slova(moglo bi biti i strano ime po tome), tada je beeliu a ja sam prvo pretpostavila na ovo drugo

Jel moze proci?
dada79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 17:08   #33
dada, sve ok.
 
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 22:18   #34
Re: Re: predrasude

Quote:
Aganor kaže:
Ovo je dobronamjeran savjet, jer stvarno teme su ti pravi "horor".
da, poslušaj savjet. dao ti ga je guru horor tema.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 22:23   #35
meni moje predrasude i generaliziranja čine život smješnijim.

evo, uzmimo za primjer francuze... likovi koji briju da su uber-kulturni ne mogu ni raketu lansirat kak spada. sad se preseravaju s vetom amerikancima, a u oba svjetska rata su dobili batina, u drugom bili pod čizmom, a spasili ih amerikanci... naravno da mislim da su đubrad pokvarena, umišljena gamad koja se samo preserava... žabožderi. a još kad se sjetim kak se preseravaju atomskim pokusima... ccccccc, koliko su sjebani dobro da im bomba nije grunula u transportu... ja se kidam od smijeha kad ih vidim kak su bedasti.

jedino dobro iz francuske je sophie marceau...
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:24.