Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2017., 19:12   #4781
Quote:
Laki001 kaže: Pogledaj post
Imam par generalnih pitanja o mirovinskom (tek sam diplomirao i nikad radio pa ništa ne znam):

1. Kako se i gdje evidentira nečiji radni staž?

Jel mi se staž računa za one mjesece za koje sam platio doprinose?

2. Što sa ljudima koji rade preko autorskog ugovora, kako se njima bilježi staž?

Malo mi je čudno što, npr. neko ko ima paušalni ured mora svaki mjesec platit određenu cifru, a neko ko radi preko autorskog teoretski može odraditi jedan posao i shodno tome uplatiti puno manje u mirovinsko a (pretpostavljam) bilježi mu se staž kao i ovom s obrtom.
Ima neko odgovore na ovo?
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 20:15   #4782
Jedno opcenito pitanje... svi vise/radite s placama. Jel bi se isplatilo ici raditi u tvornicu sa 200 ljudi i voditi place, prijav/odjave... kontrole evidencija radnog vremena... sve skupa u biti. Kolika bi placa trebala biti za to otprilike? Nisi sama, imas pomocnicu ali ne svaki dan... kad zagusti, posudis je... obracuni si svakakvi, prekovrmeni, ovrhe... ima toga

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
weever is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 20:19   #4783
@laki001 Pitanje ti zadire u više zakona.
Znam odgovor na pitanje br 1. Sve se bilježi u HZMO i oni obračunavaju staž i znaju tko, kad, kako i koliko.
Oni koji obračunavaju plaće, rade upravo to... plaće... sve u vezi staža radi HZMO.

Kreni od proučavanja stranice HZMO-a i linkova koje ti oni nude.
Al dok to sve proučiš, zakoni će se promjenit... tak da..
Ili skrati priču i otiđi osobno u HZMO i pitaj . Al pitaj različite ljude, i velika je vjerovatnost, da ćeš dobiti različite odgovore. Tak to kod nas ide.

Osobno, nemam iskustva s paušalnim obrtima i autorskim ugovorima, pa tu tematiku nisam pratila.

top tema je peticija, virni tamo... daj potpis.. podrži promjene i pojednostavljenje
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 20:44   #4784
Quote:
weever kaže: Pogledaj post
Jedno opcenito pitanje... svi vise/radite s placama. Jel bi se isplatilo ici raditi u tvornicu sa 200 ljudi i voditi place, prijav/odjave... kontrole evidencija radnog vremena... sve skupa u biti. Kolika bi placa trebala biti za to otprilike? Nisi sama, imas pomocnicu ali ne svaki dan... kad zagusti, posudis je... obracuni si svakakvi, prekovrmeni, ovrhe... ima toga

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
Da li bi ti se isplatilo, teško je reći. To ovisi od osobe do osobe. Nekom se isplati raditi za minimalac, nekome ne.
Visina plaće ti prije svega ovisi o tvom radnom iskustvu u tom području i o firmi / djelatnosti u kojoj radiš.
Nije svugdje isto.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 10:02   #4785
Smile

Jedno pitanje u vezi ovrhe na plaći. Da li je i za nepuno radno vrijeme , odnosno radnica je prijavljena na 4 sata, cijeli iznos plaće zaštićen od ovrhe pošto je radnica na minimalnoj plaći ili je 2/3 zaštićena a 1/3 na redovan račun se isplaćuje?
Radnici je ugovorena minimalna plaća, odnosno razmjerno minimalnoj plaći pošto je prijavljena na 4 sata tj., bruto u iznosu od 1.638,00 kn.
Hvala !
MARY2001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 11:14   #4786
Quote:
Laki001 kaže: Pogledaj post
2. Što sa ljudima koji rade preko autorskog ugovora, kako se njima bilježi staž?

Malo mi je čudno što, npr. neko ko ima paušalni ured mora svaki mjesec platit određenu cifru, a neko ko radi preko autorskog teoretski može odraditi jedan posao i shodno tome uplatiti puno manje u mirovinsko a (pretpostavljam) bilježi mu se staž kao i ovom s obrtom.
Evo vezano za drugo pitanje, na autorce i umjetničke autorce se tek od ove godine uplaćuju doprinosi za mirovinsko, tako da bude sad to navodno ulazilo u staž, ali na način da se godišnja osnovica po kojoj su uplaćeni doprinosi podijeli s prosječnom mjesečnom plaćom i dobije broj mjeseci staža za tu godinu. Ali, svaki osiguranik može max 12 mjeseci staža dobiti za pojedinu godinu. Znači tko ima ugovor o radu i autorce sa strane, ne može dobiti npr 15 mjeseci u 1 godini. Naravno, bez beneficiranog staža i sličnih primjera.

To će raditi isto HZMO, koja bude točno procedura, ne znam. Jednom "mom" umjetniku su rekli da bude se morao neki zahtjev podnositi HZMO-u kad prođe godina, pa budu onda po tom računali i upisivali valjda u e-radnu knjižicu.

Paušalci obrtnici za svaki mjesec u obveznom osiguranju dobiju mjesec staža.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 16:59   #4787
Quote:
MARY2001 kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje u vezi ovrhe na plaći. Da li je i za nepuno radno vrijeme , odnosno radnica je prijavljena na 4 sata, cijeli iznos plaće zaštićen od ovrhe pošto je radnica na minimalnoj plaći ili je 2/3 zaštićena a 1/3 na redovan račun se isplaćuje?
Radnici je ugovorena minimalna plaća, odnosno razmjerno minimalnoj plaći pošto je prijavljena na 4 sata tj., bruto u iznosu od 1.638,00 kn.
Hvala !
Kod ovrhe se ne gleda vrsta radnog vremena. Prema tome ako je plaća manja od prosječne od ovrhe su izuzete 2/3 plaće radnika.
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 15:43   #4788
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
@laki001 Pitanje ti zadire u više zakona.
Znam odgovor na pitanje br 1. Sve se bilježi u HZMO i oni obračunavaju staž i znaju tko, kad, kako i koliko.
Oni koji obračunavaju plaće, rade upravo to... plaće... sve u vezi staža radi HZMO.

Kreni od proučavanja stranice HZMO-a i linkova koje ti oni nude.
Al dok to sve proučiš, zakoni će se promjenit... tak da..
Ili skrati priču i otiđi osobno u HZMO i pitaj . Al pitaj različite ljude, i velika je vjerovatnost, da ćeš dobiti različite odgovore. Tak to kod nas ide.

Osobno, nemam iskustva s paušalnim obrtima i autorskim ugovorima, pa tu tematiku nisam pratila.

top tema je peticija, virni tamo... daj potpis.. podrži promjene i pojednostavljenje
To oni znaju po tome što poslodavac uplačuje doprinose iz plaće?

Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Evo vezano za drugo pitanje, na autorce i umjetničke autorce se tek od ove godine uplaćuju doprinosi za mirovinsko, tako da bude sad to navodno ulazilo u staž, ali na način da se godišnja osnovica po kojoj su uplaćeni doprinosi podijeli s prosječnom mjesečnom plaćom i dobije broj mjeseci staža za tu godinu.

Ali, svaki osiguranik može max 12 mjeseci staža dobiti za pojedinu godinu. Znači tko ima ugovor o radu i autorce sa strane, ne može dobiti npr 15 mjeseci u 1 godini. Naravno, bez beneficiranog staža i sličnih primjera.

To će raditi isto HZMO, koja bude točno procedura, ne znam. Jednom "mom" umjetniku su rekli da bude se morao neki zahtjev podnositi HZMO-u kad prođe godina, pa budu onda po tom računali i upisivali valjda u e-radnu knjižicu.

Paušalci obrtnici za svaki mjesec u obveznom osiguranju dobiju mjesec staža.
Hvala!

A šta je beneficirani staž?
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 15:57   #4789
imam radnika koji ima blokiran račun u FINA-i. ok 1/3 na taj račun, 2/3 na zaštićeni. sad se danas javio EOS Matrix da umjesto na ovršni 32..... račun, moramo uplaćivati njima? Ima tko iskustva ili da kontaktiramo FINA-u?
weever is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 16:03   #4790
Quote:
Laki001 kaže: Pogledaj post
To oni znaju po tome što poslodavac uplačuje doprinose iz plaće?



Hvala!

A šta je beneficirani staž?
Da. I po tome što poslodavac prijavi radnika na HZMO.

Više o benificiranom stažu: http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=48#4

Quote:
weever kaže: Pogledaj post
imam radnika koji ima blokiran račun u FINA-i. ok 1/3 na taj račun, 2/3 na zaštićeni. sad se danas javio EOS Matrix da umjesto na ovršni 32..... račun, moramo uplaćivati njima? Ima tko iskustva ili da kontaktiramo FINA-u?
Nikog ne kontaktiraš, ne moraš ti FINU zvati jer to nije tvoj problem. Kontaktiraju te po sistemu ako prođe- prođe.

Neka i oni pošalju radniku ovrhu na sva novčana sredstva u FINU i neka čekaju da dođu na red za naplatu.

Prednost bi eventualno imala ovrha za uzdržavanje, svi ostali u red čekanja u FINU.
(vjerujem da su već i poslali, samo njima se očito žuri i ne žele čekati, pa tebe zivkaju.. ne nasjedaj).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 18:55   #4791
Stručno osposobljavanje i prijevoz

Jel zna tko da li ima kakvih novosti po pitanju prijevoza za osobe na strucnom osposobljavanju? Bilo je price da ce to biti obveza poslodavca. Ima tko kakve informacije? Da li se to odnosi samo na nove osobe primljene na strucno ili i na osobe koje su vec na osposobljavanju?
Pozdrav!!!
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 20:51   #4792
Quote:
weever kaže: Pogledaj post
imam radnika koji ima blokiran račun u FINA-i. ok 1/3 na taj račun, 2/3 na zaštićeni. sad se danas javio EOS Matrix da umjesto na ovršni 32..... račun, moramo uplaćivati njima? Ima tko iskustva ili da kontaktiramo FINA-u?
Imam ja, sve ti je crno na bijelo. Napraviš kako Matrix kaže i to je to.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 21:09   #4793
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Imam ja, sve ti je crno na bijelo. Napraviš kako Matrix kaže i to je to.
Ne.
Radnik već ima ovrhu. Ovrhu na svim novčanim sredstvima, ovrhu koja je prva došla.
Ako Matrix traži nešto, onda mu se šalje obavijest da nema prostora za plijenidbu i upućuje ga se da i on pokrene ovrhu na svim novčanim sredstvima i da stane u red čekanja.
Iako, gotovo sam sigurna da su to već napravili, al hoće preskočit red.. hoće lovu brže i traže još i ovrhu na plaću (što bi narod rekao, hoće kruha preko pogače) .

Bez izjave radnika , da takvu obustavu dopušta (izjava o zapljeni po pristanku dužnika ili nešto s potpisom radnika), nikakve plijenidbe nema ,pogotovo ako je već 1/3 plaće ovršena.

Jedine ovrhe koje imaju prednost su one prema OZ-u i (čini mi se.. tu sad nisam sigurna , jer nisam dugo imala , prema OPZ-u). Sve ostale ovrhe idu po redu... Tko kasnije ovrši, kasnije se i naplati.


Edit: o tome imam i službeno mišljenje ministarstva financija.
Već sam pisala tu na forumu, da sam za takve slučajeve tražila, službeno mišljenje i da sam ga dobila.
Ovrhe se naplaćuju prema redoslijedu kojim dolaze (osim iznimaka prema OZ-u), što ovdje nije slučaj.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 08:37   #4794
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne.
Radnik već ima ovrhu. Ovrhu na svim novčanim sredstvima, ovrhu koja je prva došla.
Ako Matrix traži nešto, onda mu se šalje obavijest da nema prostora za plijenidbu i upućuje ga se da i on pokrene ovrhu na svim novčanim sredstvima i da stane u red čekanja.
Mi smo baš jučer dobili ovrhu od iste te agencije za jednog radnika, otkupili su njegov kredit od banke. Pozivaju se na Ovršni zakon, praksu, RRIF, da uplaćujemo njima, a ne na redovan račun (koji je blokiran). Dobili smo i obrazac koji im moramo poslati i odgovoriti koji su po redu i zašto im ne možemo plaćati, ako ne možemo. Mi smo to popunili, napisali da su treći po redu, jer imam za njega i ovrhu za uzdražavanje (koja je malo poveća...) i račun mu je još od prije blokirala FINA. Pa neka čekaju.
Rosalita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 08:51   #4795
Quote:
Pero-zg kaže: Pogledaj post
Stručno osposobljavanje i prijevoz

Jel zna tko da li ima kakvih novosti po pitanju prijevoza za osobe na strucnom osposobljavanju? Bilo je price da ce to biti obveza poslodavca. Ima tko kakve informacije? Da li se to odnosi samo na nove osobe primljene na strucno ili i na osobe koje su vec na osposobljavanju?
Pozdrav!!!
Ovo i mene zanima.
Našla sam ovo vidi str 37.
http://mjere.hr/admin/wp-content/upl...017_final.docx

ali ne znam što je s postojećima. Pretpostavljam da bi trebalo kontaktirati HZZ i možda dobiti aneks ugovora ili nešto sl.
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 08:53   #4796
Quote:
weever kaže: Pogledaj post
imam radnika koji ima blokiran račun u FINA-i. ok 1/3 na taj račun, 2/3 na zaštićeni. sad se danas javio EOS Matrix da umjesto na ovršni 32..... račun, moramo uplaćivati njima? Ima tko iskustva ili da kontaktiramo FINA-u?
Ako su poslali samo dopis ništa ne postupati.
Ali ako su poslali originalnu ovršnu ispravu onda treba postupiti.
Mi smo dobili originalno rješenje o ovrsi ovjereno od javnog bilježnika s pečatom pravomoćnosti i ovršnosti.
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 13:40   #4797
Quote:
Vekenga kaže: Pogledaj post
Ako su poslali samo dopis ništa ne postupati.
Ali ako su poslali originalnu ovršnu ispravu onda treba postupiti.
Mi smo dobili originalno rješenje o ovrsi ovjereno od javnog bilježnika s pečatom pravomoćnosti i ovršnosti.
poslali su dopis i izjavu o zapljeni primanja radnika, a vezano uz kredit kojeg su oni otkupili od banke. zvao sam njih, oni svašta drobe, uglavnom da oni imaju prednost pred FINA-om jer FINA ima kao ovrhu na računu, a oni imaju ovrhu na plaću? lud zbunjenog...
weever is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 13:59   #4798
Quote:
weever kaže: Pogledaj post
poslali su dopis i izjavu o zapljeni primanja radnika, a vezano uz kredit kojeg su oni otkupili od banke. zvao sam njih, oni svašta drobe, uglavnom da oni imaju prednost pred FINA-om jer FINA ima kao ovrhu na računu, a oni imaju ovrhu na plaću? lud zbunjenog...
Nisam imala taj slučaj ali ako je izjava o zapljeni u originalu, ovjerena kod javnog bilježnika i u njoj stoji da je radnik suglasan da se pljenidba vrši u korist eos matrixa mislim da moraš po tome postupiti.

prvo odvoji zaštićeni dio na 35, a od ostatka se može plijeniti. Ako nešto još ostane uplaćuje se na blokirani račun.
Teoretski je moguće da ništa ne ode na blokirani.

Pazi što ti je došlo na obavijesti od fine po čemu je radnik blokiran, ako je u pitanju alimentacija onda bih eos matrixu poslala dopis da je ovršenik ovršen po pitanju uzdržavanja i da se ne može provesti njihova ovrha na plaći
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 14:55   #4799
Quote:
Vekenga kaže: Pogledaj post
Nisam imala taj slučaj ali ako je izjava o zapljeni u originalu, ovjerena kod javnog bilježnika i u njoj stoji da je radnik suglasan da se pljenidba vrši u korist eos matrixa mislim da moraš po tome postupiti.

prvo odvoji zaštićeni dio na 35, a od ostatka se može plijeniti. Ako nešto još ostane uplaćuje se na blokirani račun.
Teoretski je moguće da ništa ne ode na blokirani.

Pazi što ti je došlo na obavijesti od fine po čemu je radnik blokiran, ako je u pitanju alimentacija onda bih eos matrixu poslala dopis da je ovršenik ovršen po pitanju uzdržavanja i da se ne može provesti njihova ovrha na plaći
od FINA-e je B- ostale vrste tražbina.

A EOS matrix je izgleda kupio puno nenaplativih potraživanja jer samo stižu dopisi za radnike... jadni ljudi u što su se doveli...
weever is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 16:09   #4800
Navodno se spremaju izmjene ovršnog zakona. Vidjet ćemo što će to donijeti.
Nadam se da će poslodavcima olakšat i sve obaveze za provođenje ovrha preselit na FINU pa nek oni vode brigu o redoslijedu.
Jer, kao što veliš, neki su se u svašta doveli i svašta potpisali.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:40.