Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2008., 12:51   #1041
Quote:
n3cr0 kaže: Pogledaj post
KHSO4 je kalijev hidrogensulfat
a kalijev hidrogensulfid je KHS

to sam provjerio u jednoj knjizi, pa sam gotovo siguran da je tako,
ako nije ispravite me.
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 15:32   #1042
Quote:
ChemLab kaže: Pogledaj post
Predlažem da od danas pa na dalje svi ignoriramo upite i komentare osobe pod nick-om Srpski cigan, jer mu očito nije cilj razmjena iskustava, znanja i mišljenja sa nama, nego samo zajebavanje i trošenje našeg vremena.
Ma joj ča imaš protiv mene? Da stvarno tak smetan banovali bi me več jarane.
Srpski cigan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 21:20   #1043
Luminol: u prisustvu vodik peroksida i Me(II) iona svjetli, kemiluminira plavom svjetlošću. Koristi se npr za identifikaciju krvi u forenzici.
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 21:38   #1044
Quote:
Sofiapolis kaže: Pogledaj post
Luminol: u prisustvu vodik peroksida i Me(II) iona svjetli, kemiluminira plavom svjetlošću. Koristi se npr za identifikaciju krvi u forenzici.
Vidio sam to, radio sam s tim i imam oko 150-200 mg doma. Usput, na mom avataru je prikaz strukture
Jako lijepa nijansa plave boje svjetlosti, emitira ju 3-aminoftalat u pobuđenom stanju. Valna duljina je oko 425 nm.
Ako netko zna gdje ga se može nabaviti malo više neka javi.
ChemLab is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 13:09   #1045
Quote:
ChemLab kaže: Pogledaj post
Vidio sam to, radio sam s tim i imam oko 150-200 mg doma. Usput, na mom avataru je prikaz strukture
Jako lijepa nijansa plave boje svjetlosti, emitira ju 3-aminoftalat u pobuđenom stanju. Valna duljina je oko 425 nm.
Ako netko zna gdje ga se može nabaviti malo više neka javi.

Pa 200 mg ti je ogromna količina. Namjeravaš impresionirati prijatelje kemilusvjetiljkama? Znam da ga prodaje Sigma-Aldrich i relativno je jeftin. Relativno.

Osim što kemiluminira, on i elektrokemiluminira, pa možeš napraviti diode.

Drugi spojevi sposobni (elektro)kemiluminiranju su spojevi rutenij bipiridina ili fenantrolina, emitiraju oko 600 nm. Skuplji su, ali se mogu sintetizirati.
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 21:05   #1046
E drugovi zna netko gdje bi se mogao kupiti izopropil alkohol?
Šiptar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 22:14   #1047
Izopropilni alkohol p.a. kvalitete 1l oko 60kn u juričeku

www.juricek.hr
croatianfighter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 22:33   #1048
Quote:
croatianfighter kaže: Pogledaj post
Izopropilni alkohol p.a. kvalitete 1l oko 60kn u juričeku

www.juricek.hr
Baš ću ići pogledati kad stignem. Na cjeniku sam još našao jako puno kemikalija, npr. 2 puta sublimirani jod, komplekson III, hidrokinon, etil-acetat, fenol, 65% HNO3 p.a., KI, indikatori, K2CrO4...
Samo je pitanje da li to daju bilo kome.
ChemLab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 00:31   #1049
Problem je što ti oni to nemaju na lageru, nego moraš čekat da dođe, nekad ne žele naručit ako samo jedan nešto hoće, već mora biti više ljudi...
Uglavnom odi na forum pa pitaj statica, on vodi trgovinu..
croatianfighter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 16:00   #1050
Vidim ja imaju oni puno korisnij kemikalija. Dušična, izopropanol, metil etil keton, 30% vodikov peroksid

Ae i čuo sam da se MEK prodaje u nekim trgovinama za boje kao ljepilo za PVC cijevi. Jeli ga je itko ikada video u trgovinama?
Šiptar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 00:41   #1051
Quote:
croatianfighter kaže: Pogledaj post
Problem je što ti oni to nemaju na lageru, nego moraš čekat da dođe, nekad ne žele naručit ako samo jedan nešto hoće, već mora biti više ljudi...
Uglavnom odi na forum pa pitaj statica, on vodi trgovinu..
Poslao sam mail u kojem sam pitao da li kemikalije prodaju bilo kome ili treba neka dozvola, ovo su mi odgovorili:

"Poštovani,
Navedene kemikalije se mogu naručiti u našim trgovinama bez posebnih
dozvola.
Ispruka je, u pravilu, moguća unutar 15 dana.
Srdačan pozdrav,
Jakov"

Dakle, svi mi (bar mi koji smo u Zg) riješili smo nabavku gotovo svih kemikalija. Samo cijena je granica.
ChemLab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 20:42   #1052
Quote:
Demodrus kaže: Pogledaj post
Ok, ali da li isporucuju kroz cijelu hrvatsku, npr. do Rijeke?
To ih nisam pitao, ali po mom mišljenju mislim da ne isporučuju za cijelu Hrvatsku. Pa ne mogu ti bocu sa litrom HNO3 poslati poštom!
Možeš ih pitati mail-om: [email protected]
Odgovore ti u roku 24h.
ChemLab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 01:21   #1053
Koliko ja znam šalju sve poštom, pošalju HP Expressom ili City Expressom, kao glomazni paket i malo nadoplate da se pazi na paket i bude ok, meni je slao izopropanol i white spirit, stisno je te dvije male kutije u jednu malo veću, sve je bilo naknap tako da nije moglo nikud..
croatianfighter is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 15:32   #1054
Quote:
croatianfighter kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam šalju sve poštom, pošalju HP Expressom ili City Expressom, kao glomazni paket i malo nadoplate da se pazi na paket i bude ok, meni je slao izopropanol i white spirit, stisno je te dvije male kutije u jednu malo veću, sve je bilo naknap tako da nije moglo nikud..
eto vidiš, samo koliko te koštala dostava i sve ostalo osim navedenih kemikalija?
Imaju kakve popuste na količinu robe?
malo sam pogledao cjenik i vidim da su nabili cjene, npr.:
1122207 Kalij-nitrat p.a. 500g kom 183,00 kn !! pa to je ludost
1425307 Boraks p.a. 500g kristali kom 130,00 kn-->ja nabavio 1kg boraksa u prahu za 43kn upitne čistoće ali svejedno su cijene pretjerane, tako da cu naruciti samo ono što nigdje drugdje ne mogu nabaviti npr. metanol, HNO3 i sl.

Zadnje uređivanje Demodrus : 12.01.2008. at 16:18.
Demodrus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 17:10   #1055
Quote:
Braindamage kaže: Pogledaj post
Usput demodrus sta će ti Na2B4O7?
eto tako za kolekciju kemikalija, tražio sam ako se može s boraksom neke druge spojeve bora raditi ali niš nisam pronašao

pronašao sam u cijeniku boraks u prahu 1kg za 52kn, pa sad čudim se što 0,5kg boraksa u obliku kristala košta 130kn, hm znači cijena boraksa i nije pretjerano skupa
Demodrus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 17:37   #1056
Kemikalije sa tog cjenika skupe su upravo zbog toga što se radi o p.a. čistoći, a neke kemikalije (zapravo puno njih) je dosta teško pročistiti.
ChemLab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 01:44   #1057
Kako prepoznati željezov(III) oksid(Fe2O3)? Osim što je crven, u prahu i ne gori?
croatianfighter is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 13:42   #1058
Quote:
croatianfighter kaže: Pogledaj post
Kako prepoznati željezov(III) oksid(Fe2O3)? Osim što je crven, u prahu i ne gori?
Otopiš ga u npr. solnoj kiselini (ne previše koncentriranoj, taman da se otopi) i dodaš octa. Trebalo bi pocrveniti, a za neko vrijeme trebao bi nastati opet crveni talog bazičnog željezovog(III) acetata.
Fe(III) u otopini možeš dokazati i dodatkom tiocijanata. Opet pocrveni.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 14:31   #1059
Quote:
Braindamage kaže: Pogledaj post
Sta nastaje kad dodas Fe2O3 ili hrđavi predmet u HCl(20%)?Nastane neka zelena otopina i sva hrđa nestane i sotane sano željezo ostane i kad toželjezo stavis na zrak ono u roku 2 min zahrđa opet?
Sad neznam jeli to FeCl2 ili FeCl3?
I koja je formula željezovog (III) acetata?
U HCl bi se hrđa trebala otopiti dajući željezov(III) klorid. Razrijeđena otopina je žuta, a koncentriranije budu crvene (osim ako nemam nešto savim treće).
Zelena otopina znači da prevladavaju željezovi(II) ioni. Ako u kiselinu staviš komad hrđavog željeza, otopit će se prvo hrđa, a za njom i željezo. Otud zelena boja.
Željezo na zraku brzo zahrđa jer je vlažno i puno elektrolita. Produkt toga je svakako opet hrđa (samo lagano onečišćena kloridima željeza).
O bazičnom željezovom(II) acetatu nešto piše ovdje (zaboravih formulu. ). Za običan acetat ne znam kako se spravlja.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 15:50   #1060
Fe2O3-gdje ga nabavit (naravno da ne stružem sa zarđali cijevi) i je li to možda ona prehrana za biljke ?
mibo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:07.