Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2003., 19:43   #21
Ajde lijenčino, napiši nešto, molim te, ne mora biti gromovito i uzvišeno, može i nešto kratko, jezgrovito
genNorec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 21:50   #22
Kao i glazba ili slikarstvo, mitovi su stvarani da ljudi uzivaju u njima. Sto djeca vole, ni odraslome nece bit mrsko iako odrasli zaglibe u ropstvo sexa i onda zaborave one najljepse trenutke, kad su ko djeca mogli mislit da su neko drugi, bolji, interesantniji, al samo za igru jer ih poslje nekog vremena mama pozove doma
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 22:19   #23
Thumbs up

Ja bih malčice proširila temu i povukla paralelu između mita i univerzalnosti i mita i metafizike i mita i religije.

Po mom mišljenju, mit je nastao poslije metafizike.
Zašto? Za metafiziku potrebna je mistična intuicija i ona nema pojmova, nema slika već misli u idejama.
Ideje se ne mogu izraziti riječima.
Jedino ih možemo uloviti preko simbola. A za odgonetavanje simbola potrebna je opet mistična intuicija(tu ituiciju možemo nazvati i epopteia, chisti, vidya, budnost, nadnaravna osjetljivost, ekstaza).

Mit se prema metafizici odnosi kao slika prema biti, simbol prema smislu simbola, ili, matematički, kao red brojeva prema Jednom.

Univerzalnost se drugačije očituje u metafizici, drugačije u religiji i drugačije u mitu.

Čisto očitovanje univerzalnosti postoji samo u metafizici- to je očitovanje univerzalnog duha koji stoji iznad razlika među narodima i rasama, iznad religijskih, jezičnih i vremenskih ograda, iznad obrazovanja i klasnih ograničenja.

Religija i mit su također univerzalni, ali u njih se već umješao kolektiv. pa su mit i religija uvijek vezani za narod, rasu i vrijeme svog nastanka.

Nastanak religije i mita(s time da je prvo nastao mit, a onda religija) rastvara univerzalno znanje u religije i mitologije s jedne strane, a paralelno s time javlja se i individualiziranje u vidu filozofija i svjetonazora.

Nema religije koja nema bogatu riznicu mitova. Npr. Buddha je htio potpuno raskrstiti s mitom i religijom, no njegovo učenje pretvorilo se u snažnu mitsku religiju.

Bitna crta iskonskih mitova je njihova
univerzalnost. To se ne smije brkati sa zajeničkim. Univerzalno nije isto što i zajedničko. Naglasak nije na autoru, nego na smislu i sadržaju simbola.

Mit pripada univerzalnom iskonskom dobu; nakon toga slijedi povijesno doba. Središte povijesnog doba više nije univerzalni božanski bitak, nego osobno ljudsko Ja. I kada je narod izgubio svoju univerzalnost, nestao je i mit(čak se danas više u mitove niti ne vjeruje), a narod je postao masa.

Quote:
[b]Ogromno polje gotovo beskonačne energije, mit je tu i prevoditelj na jezik svakodnevice, za razne narode, jezike i običaje... a polje te energije ostaje isto!
Tu je bit problema među religijama.
Tako je. Međutim tu treba uzeti u obzir da se sve religije ne mogu svesti na jednu prareligiju, kao što nikada nije postojao pranarod ili prarasa.
Jedino što postoji je predaja. I to jedna univerzalna predaja. Kao što postoji samo jedno čovječanstvo, jedan duh i jedan Bog.
Jedna jedina predaja se pojavljuje u mnogovrsnosti predaja kao i što jedno čovječanstvo čine različiti ljudi, rase i narodi.

Kada predaja na sebe preuzima elemente kolektiva, postaje religija i mit.
Predaja je univerzalna i nije ograničena vremenom i prostorom.
Religija je povjesna tvorevina, jer je rastvorila univerzalnu predaju i njenu metafiziku u duhu naroda, mase, vremena, rase, filozofije i svjetonazora. A u sebe je upila mit.

Korijen religije je ipak u univerzalnoj predaji, a prema njoj se odnosi kao simbol prema smislu simbola.

Religija je bilo, a i sada ih ima mnogo.

No bila je, jest i bit će samo jedna jedina predaja. Nemoguće je da ih bude više.

Tijekom povijesti javlja se jako puno nesporazuma zbog nerazumijevanja naravi religije i predaje. Zbog nadvremenskog jedinstva koju predaja nosi u sebi mnogi su pali u zabludu da je moguće stvoriti jednu religiju koja će povezati cijelo čovječanstvo.
Ali, zadatak ljudskog života nije stvaranje jednoće, nego ostvarenje sklada raznolikosti.

Kada bi se to razumjelo, bilo bi puno manje sukoba i težnje da se dokazuje čija je religija ona prava.
__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 13:49   #24
Smile Divovsko stablo u nama...

Quote:
eowyn kaže:


Mit se prema metafizici odnosi kao slika prema biti, simbol prema smislu simbola, ili, matematički, kao red brojeva prema Jednom.

Univerzalnost se drugačije očituje u metafizici, drugačije u religiji i drugačije u mitu.

Čisto očitovanje univerzalnosti postoji samo u metafizici- to je očitovanje univerzalnog duha koji stoji iznad razlika među narodima i rasama, iznad religijskih, jezičnih i vremenskih ograda, iznad obrazovanja i klasnih ograničenja.

Religija i mit su također univerzalni, ali u njih se već umješao kolektiv. pa su mit i religija uvijek vezani za narod, rasu i vrijeme svog nastanka.


Nije li kolektiv pokušao 'usisati' snagu mita... prigrabiti - pravo tumačenja- samo za sebe. Nametnuti ga - pojedincu! Pogledajmo velike političke spektakle 20. stoljeća - komunizam i fašizam... a danas tzv. "globalizam"?


Odnos brojeva prema jednom, je uvijek odnos NULA PREMA JEDINICI!

Odnos mnoštva prema - jendoti!

Bezvrijednosti - prema - vrijednosti!

Mit je- univerzalna vrijednost... divovsko stablo, čije grane žive kroz sve nas... listaju i proljeća sveta donose... snagu nam za život daju. Jer ostati bez konačnog poticaja... znači - umrijeti!


Inače... eowyn... kraljice... kraljvski post si napisala!

I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 13:54   #25
Unhappy Tamo daleko... iza svih mora...tuga sveta... sviće nova zora...

Quote:
eowyn kaže:


Mit pripada univerzalnom iskonskom dobu; nakon toga slijedi povijesno doba. Središte povijesnog doba više nije univerzalni božanski bitak, nego osobno ljudsko Ja. I kada je narod izgubio svoju univerzalnost, nestao je i mit(čak se danas više u mitove niti ne vjeruje), a narod je postao masa.

Potpisujem !


Bješe to davno...

u jeseni naših sjećanja...

u postojanje prije svakog vremena...

kad su koraci naši...

oblaci bijeli bili...

kad smo... s vjetrovima lutali...

kad smo božansku iskru,

u grudima još krili...

kad je orao suri... slobodan...


nebom žudnje daleke... jedrio...


Kad nismo znali za početak i kraj...


i ne znasmo...

da to bješe - raj!


sad ga u sjećanju nosimo...
ispod neba olovna...
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 15:52   #26
Unhappy

Jeap I.L. davno....jako davno...u Zlatno doba...doba ljepote, mira i plodnosti kada su duhovne i božanske snage nesmetano i obilno ulazile u ljudske sudbine, život zajednice, prirodu i materiju i prosvijetlile i posvetile sve živo na zemlji... doba koje i mi danas smatramo nepostojećim i mitom iako u dubini sebe nosimo još skriveno sjećanje naj njega(a kako i ne bi kada smo oko sebe u stanju vidjeti samo rat, nered, mržnju)...I nismo izgubili pojedinosti; one se uvijek gube- izgubili smo osjećaj kojim možemo razlikovati bitak i život; nagon kojim bitak možemo ostvariti u životu. Svoju sličnost sa Stvoriteljem.



Quote:
Nije li kolektiv pokušao 'usisati' snagu mita... prigrabiti - pravo tumačenja- samo za sebe. Nametnuti ga - pojedincu! Pogledajmo velike političke spektakle 20. stoljeća - komunizam i fašizam... a danas tzv. "globalizam"?
Ovak; mislim da moramo prvo definirati mit: veli svemoćni Klajić da je to priča. Predajno vjerovanje starih naroda o podrijetlu svijeta, prirodnim pojavama, bogovima, legendarnim herojima.

Mit barata slikama.(npr. um barata pojmovima, jezik riječima i sl.)
Kaže se da je prvo uvijek metafizika. Ona se ne može pojmiti nikako osim putem mistične intuicije.
Onda dolazi mit. Njegov jezik je slika.
Nakon njega um. Čiji jezik su pojmovi.

E sad usporedo s time mitovi su proizvodi naroda; jedinstvene životne zajednice. Drevnih naroda koji još nisu bili izgubili kontakt sa bitkom i slikama interpretiraju univerzalnu istinu.

Danas ne postoji narod nit životna zajednica; danas postoji masa- to je narod koji je ograničen povijesno i vremenski i djeluje na principu kolektiv-pojedinac.

Pravilna integracija mita ne može usljediti ako ne postoji perspektiva, razina i budnost. To su posjedovali svi veliki osnivači religija.

Povjesno, religija nije samo kolektivizacija univerzalnih elemenata, nego i individualizacija, jer preuzima mnoge pojedinačne filozofske i svjetonazorne elemente. Religija je povjesna tvorevina jer rastvara univerzalnu ljudsku metafiziku u duhu naroda, mase, vremena, rase, svjetonazora i filozofije. I baš zbog toga u sebe može upiti mit, a to i čini. Ali ne može ga stvoriti. Jer u religiji već imamo odnos kolektiv-pojedinac.

Bit metafizike je ideja; ona se eventualno može izraziti simbolom, a za odgonetavanje simbola treba mistična intuicija. Zato se ništa od toga ne može sekularizirati; kaže Guenon da se bit predaje ne može popularizirati, širiti i rastvoriti i općenito poučavati jer uvijek ostaje u granicama metafizike.

E sad, ovo o čemu pametno i mudro zboriš nastalo je iz jednog sasvim drugog problema;
bitno obilježje mitova drevnih naroda nije da su kolektivni, dakle, nisu zajednički, nego univerzalni. Težište nije na autoru(što je slučaj kolektiva) nego na smislu i sadržaju simbola.
Zato kolektiv, narod, masa može samo upiti mit, a ne može ga stvoriti.

Evo male usporedbe; Ilijada, Odiseja, Gilgameš, Ramajana, sve su to univerzalna pjesnička djela. Ne kolektivna. Kolektiv ne zna stvoriti poeziju. On živi bez poezije, bez metafizike. Živi zatvorenim životom. Poezija i metafizika u kolektivu dolaze u ruke pojedinca. Nisu proizvod naroda, nego pojedinca. Postaju zatvorene. Individualne. Zašto?
Jer središte im više nije božanski univerzalni bitak, nego individualno ljudsko Ja.
Zato kolektiv ne može stvoriti mit; jer mit je produkt naroda; naroda koji nije izgubio vezu s bitkom. Naroda koji ne stavlja u svoje središte Ja, nego božanski univerzalni bitak.
Kolektiv mit može samo upiti. I to i čini.

Mit je predaja u slikama.

Zato je ispravno ono što ovdje govoriš; to je bio pokušaj "usisavanja" mita, njegova sekularizacija i popularizacija. Koja je nemoguća. Zašto? Jer mit nije stvorio kolektiv, nego narod.
Nasuprot naroda stoji univerzalni bitak.
Nasuprot kolektiva- pojedinac.

Međutim, ono čemu smjeraš, fašizam i komunizam, nije upio, po mom mišljenju mit. On ga je pokušao stvoriti. Što je nemoguće. Ovdje je jedna sasvim druga problematika. I to treba odijeliti. Možeš li malo pojasniti na što ciljaš?

Uf, ovo je postalo strašno zanimljivo i pomoglo mi da povežem neke stvari. I.L.-e, kao što Nori reče; svaka čast za topic!
__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 19:31   #27
A stari politicki spektakli? Humanizam, recimo
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 19:59   #28
Ohoho, Wat, načeo si jako zanimljivu relaciju- to doista jesu bili spektakli...ima jedna krasna analogija s tim razdobljem, ali nije baš tema za ovaj topic..zanimljivo, nadasve zanimljivo.....
__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 20:07   #29
Pa nisam ja skrenuo s teme, ja sam samo produzio skretaliste
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2003., 22:59   #30
Zanimljiva filozofska hrana, ispričavam se ali jako sam malo čitao što ste pisali, brzo mi ispadoše predgovor rođenja tragedije.

__________________
'Ima li nešto smješnije od onoga što je istinski plemenito, i da li ima ičega tužnije od onoga što je uistinu smiješno'.
Akinetoh blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2003., 23:10   #31
Jupiii! Ponovo aktivirana tema!
I.L. gdje si? Daj se vrati, a nemoj tamo spaljivat vještice, pedere i lezbe na religiji. Ovdje imamo puno zanimljivijeg posla za odradit..
__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 14:21   #32
Thumbs up Molitva ti je uslišana... o lijepa i moćna vještice...

Quote:
eowyn kaže:
Jupiii! Ponovo aktivirana tema!
I.L. gdje si? Daj se vrati, a nemoj tamo spaljivat vještice, pedere i lezbe na religiji. Ovdje imamo puno zanimljivijeg posla za odradit..

OK. na tvoj 'zaziv' o moćna vještice... Ehol se vraća s neba Velikog...

iznad odsjaja sunaca zlatnoga na vodama jezera mirnoga...

Tvoja "žrtva" i miris svete vatre... dopriješe do mene... sa planina vjetrenih... brda pradrevnih...

O podanice... išti... šta želiš?
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 14:29   #33
Smile Nevidljivi pokretač zbivanja... džin... duh iz posude... nevidljive nutrine

Quote:
eowyn kaže:





Mit barata slikama.(npr. um barata pojmovima, jezik riječima i sl.)
Kaže se da je prvo uvijek metafizika. Ona se ne može pojmiti nikako osim putem mistične intuicije.
Onda dolazi mit. Njegov jezik je slika.
Nakon njega um. Čiji jezik su pojmovi.


"Mit barata slikama" - točno o eowyn...

Slika je najmoćnija... razmisli, zašto su upravo određene ideologije 20 stoljeća do savršenstva (i u sitnicu razrađeno) koristile snagu mitskih slika... kroz simbole pretvorene u narodu razumljivu političku poruku?

To neki čine i upravo ... sada, danas... kroz TV magle i privide!

Mit živi u nama!

Bili mi toga svijesni ili ne!

Izvanjska slika može se podudariti s onom unutra... tada postajemo - receptivni... za dobro, ili, na žalost... za zlo!


Dobro znam o čemu govorim. Jer svakodnevno gledam oko sebe... kako mithos još uvijek suvereno vlada... čovjekom koji kaže da se ponosi - tehnikom, i da je prevazišao "primitivnost" arhetipova! A ne zna... da i to što govori... mithos iz njega govori. Jer se mit samo prilagođava novim uvjetima.

On nas prati kao naša sjenka! Nevidljiv je, izgleda slab... a snaga mu je - zastrašujuća!

On pokreće velika mora i oceane zbivanja...

A ipak, bez mita... ne bismo mogli živjeti...

ma kako si umišljali da smo "slobodni" od 'strahova i utvara' prošlosti!
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 14:49   #34
Question

Dobro, ILuminirani, to smo davno ustanovili...

...ali, želimo li stvarno oživjeti mitove u nama da ne bismo bili robovi TV smeća i političkih pajceka...što da radimo ???

Misliš li da propovjedanjem po netu možemo srušiti tu mašineriju koja nas odvaja od istinske slobode...ili nam naprotiv cijeli sustav ljudske slobodne i božanske prirode ipak nama zbog nečega ne dozvoljava da popušimo nečije spike, koje naizgled idu prema svijetlu...a zapravo nam poput vampira žderu živce i energiju ?

Molim te da mi odgovoriš kratko i rječnikom iz običnog života, jer ovako spiritualnog te malo teško razumjeti...ja sam mali, a i želim što manje plačati Babilonu za struju i telefon...pa te molim da budeš konkretan, jasan i kratak.
Roga Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 02:46   #35
Mitovi nek ostanu mitovi.

Mislim, ko jos vjeruje u dedu mraza? Niko, bar dok ne dobije djecu, onda odjednom mora nazad u taj svjet di pijani debeli bradonja koj se razbacuje poklonima ipak postoji
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 16:50   #36
Smile

Quote:
Roga Baba kaže:
Dobro, ILuminirani, to smo davno ustanovili...

...ali, želimo li stvarno oživjeti mitove u nama da ne bismo bili robovi TV smeća i političkih pajceka...što da radimo ???

Misliš li da propovjedanjem po netu možemo srušiti tu mašineriju koja nas odvaja od istinske slobode...


Što da radimo... da kopamo i sadimo...

Da se borimo, ali... snagom mita samog, ne našom. U nama postoje i djeluju - prasile. Po netu...?

To je samo jedan dio mozaika... otpora, sveopćem nametanju političkog mita... opasnog mithosa. Ta se mašinerija može pobjediti, slčno kao u filmu Matrix... snagom vjere... znaš... vjerom (kad bi imao dovoljno vjere) svjetove se može pokrenuti!

jer vjera je NEŠTO... punina, a ne praznina...


Jer samo jedan mithos... u samo jednom čovjeku može biti jači, od svih izvanjskih mitova svih ljudi... ako bi taj jedan toliko čvrsto vjerovao u svoju ideju i poslanje svoga mithosa.

Istinska sloboda je tu... u nama!
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 17:41   #37
Thumbs up

Takvog te volim ILe


Samo, još malo konstruktivnije, malo kreativnije ako može...te fraze ionako zna SVATKO tko se imalo ozbiljnije zanima za Mitove

Nismo valjda Ninočke kojima je neki tamo totalitarni sustav opro mozak, pa da na sve odgovaramo parolama !


Jel istina da si ti bio shaman_o ???
__________________
Eritis sicut deus, scientes bonum et malum.
Roga Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 18:12   #38
Quote:
-Watashi!i!i!i- kaže:
Mitovi nek ostanu mitovi.

Mislim, ko jos vjeruje u dedu mraza? Niko, bar dok ne dobije djecu, onda odjednom mora nazad u taj svjet di pijani debeli bradonja koj se razbacuje poklonima ipak postoji

Watashi, honey, ne moraš ovdje kontrirati ILu, ovdje se ne radi o vjerovanju u djeda mraza, nego o arhetipovima, koje svatko nosi u sebi, i većinom ne prepoznaje - jer je ovaj svijet "izgubio dušu".....


IL, stvarno si bio shaman_o?
 
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 19:16   #39
Thumbs up Pjesma dalekoga mora... miris bora... nad nama raširila krila ta crvena zora....

Quote:
Roga Baba kaže:
Takvog te volim ILe


Samo, još malo konstruktivnije, malo kreativnije ako može...te fraze ionako zna SVATKO tko se imalo ozbiljnije zanima za Mitove

Nismo valjda Ninočke kojima je neki tamo totalitarni sustav opro mozak, pa da na sve odgovaramo parolama !


Jel istina da si ti bio shaman_o ???

Nisu to fraze, to su... staze! i ... bogaze...

A shaman_o??

A tko je to?


Ma ne, nisam ja bio shaman_o... možda moj astral odlutao na forum, to pak ne znam...

Uostalom "optužen" sam za 151. nick, a sad i za 152. nicka? malo previše, jel'da?

I meni je shaman_o bio divan, pisao je tako lijepe i nadahnute tekstove... neponovljive... crvene zore i svanuća... daleka mora i velika ušća... rijeka života što iz snijegova vječnih teku...

Gdje li je sad shaman_o?

rastužim se evo...
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 19:25   #40
Cool

Quote:
Solaris kaže:
Watashi, honey, ne moraš ovdje kontrirati ILu, ovdje se ne radi o vjerovanju u djeda mraza, nego o arhetipovima, koje svatko nosi u sebi, i većinom ne prepoznaje - jer je ovaj svijet "izgubio dušu".....


IL, stvarno si bio shaman_o?
Uh, inkvizitori jedni....

Šta vas sve to zanima?

Pošto vele da sam 'munjen' 'lud' 'fanatik' onda, možda je moja duša, u mojim snovima... odlutala predjelima novima... pa tipkala... riječi od orlova leta satkane... u mirisu šuma rosom oprane... tajnom magijom ljubavi namirisane, sa svetoga tamjana... iz života žubora....

Rastuže me daljine... rastuže me rastanci... i orla let... učine me sjetnim njena kosa crna... i pogled... žudnje prirode... svet...


Oblaka crvenih krila...

u večeri kasne...

kad i ona tu je bila...

pretvorena u poljupce strasne...
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:04.