Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2010., 00:48   #1
Thumbs down Preko grane bez vozačke?

Ovako,danas sam potpisao u policiji da mi se zabranjuje vožnja auta na 3 miseca radi jednog prekršaja od prije pola godine.
Naravno.neću biti ni prvi ni zadnji koji će ipak voziti auto i sa tom zabranom.
Jer mi je stvarno u krivi trenutak to došlo.
Da sam znao da je to ta zabrana,nebih 3 puta sam dolazio i inzistirao u policiji da potpišem više šta god imam,samo da me više ne zezaju na granici kako me čeka neka presuda. Mislio sam da je jedna sudska presuda koju nisam dočekao kući (novčana kazna)...ali zeznio se...potpisao sam oduzimanje vozačke,a trebao sam čekati policajca da me sam nađe,za misec ili 2.
Ovako,sad mene zanima ima li neko da mi iskreno kaže,da li oni na Hr-BiH granici imaju odma u kompu,u svom sustavu taj podatak?
Moram sutra iči na pir u Mostar svojim autom...
Znam dobro kad god im je nešto sumnjivo,a često je,onda iziđu iz kučice na granici i sjednu za neki bolji komp u drugoj kući (tj.kontejneru) u Vinjani Donjem.
Naravno,mogu samo pogledat putovnicu,vozačku površno i to je to...
Nekako ću se morat snač,al putujem sam...
Pluriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 13:39   #2
Quote:
Pluriel kaže: Pogledaj post
... da li oni na Hr-BiH granici imaju odma u kompu,u svom sustavu taj podatak?...
Imaju. Na svakom terminalu se može pogledati bilo koji tvoj podatak. Ne bih ti preporučio vožnju pod zabranom, jer se onda radi o kaznenom djelu, a ne više o prekršaju. A to ti vjerojatno ne treba.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 13:50   #3
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Imaju. Na svakom terminalu se može pogledati bilo koji tvoj podatak. Ne bih ti preporučio vožnju pod zabranom, jer se onda radi o kaznenom djelu, a ne više o prekršaju. A to ti vjerojatno ne treba.
Da,slažem se.
Hvala
Pluriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 05:44   #4
Čisto informativno, ukoliko dotičnoga uhvate da vozi dok mu traje zabrana voznje B kategorije, kakve su sankcije?
elitist is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 09:29   #5
Po članku 289. stavak 4. Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 60 dana kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja vozilom za vrijeme dok su mu izrečene mjere iz stavka 1. ovoga članka.

Quote:
stavak 1. Vozač kojem je vozačka dozvola oduzeta (članak 284.) ili je isključen iz prometa (članak 285.) ili mu je izrečena mjera opreza privremenog oduzimanja vozačke dozvole ili mjera zabrane upravljanja motornim vozilom ne smije za to vrijeme upravljati vozilom u prometu na cesti.
__________________
Nema pravde ni nasuprot

Zadnje uređivanje spyker22 : 29.11.2010. at 09:38.
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 17:35   #6
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Po članku 289. stavak 4....
Ovo se više ne primjenjuje. Sada se ide samo u kazneni postupak po čl. 308. st. 2. Kaznenog zakona - kazna zatvora od 3 mjeseca do 3 godine.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 18:32   #7
Eto šta ti je praksa ..pojma nisam ima. Znači ako ti je policija lapila vozačku, a ti si uporan, voziš, i opet te zaustave - odma u buksu? Baš tako funkcionira?

Ne znam da baš to ide tek tako u praksi ..požalim se: pa kako? vidite šta piše u ZOSPC-u, maksimalna mi je kazna 15tkn ili misec dana zatvora.. baš me zanima.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 20:58   #8
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Eto šta ti je praksa ..pojma nisam ima. Znači ako ti je policija lapila vozačku, a ti si uporan, voziš, i opet te zaustave - odma u buksu? Baš tako funkcionira?...
Nakon slučaja Maresti više ne pokrećemo paralelne postupke (iako je idalje tako propisano), nego pokrećemo onaj jači. U ovom slučaju pokrećemo kazneni, samo što on nije tako brz. Čovjeka u pravilu puštamo (nejde u buksu odmah), a na red za sud dođe i nakon par mjeseci. Po nama na cesti, puno gore rješenje od prekršajne obrade (i preprate), ali trenutno je tako.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 22:19   #9
Kontam stvar, drot, al to na sudu ruši i kakav blesaviji odvjetnik..čak bi i ja, s godinom dana provedenom na pravu, uspio sastavit obranu
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 02:56   #10
Pa na koju bi caku odvjetnik to poklopio? Kakvih argumentima itd? to mi nije jasno?
elitist is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 04:56   #11
Quote:
elitist kaže: Pogledaj post
Pa na koju bi caku odvjetnik to poklopio? Kakvih argumentima itd? to mi nije jasno?

Ja kao laik kazem da bi poklopio tim propisom, covjek se oslanja na zakon.
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 11:46   #12
Quote:
elitist kaže: Pogledaj post
Pa na koju bi caku odvjetnik to poklopio? Kakvih argumentima itd? to mi nije jasno?
Pa pogledaj post #5..jednostavno po zakonu
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 12:51   #13
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Kontam stvar, drot, al to na sudu ruši i kakav blesaviji odvjetnik..čak bi i ja, s godinom dana provedenom na pravu, uspio sastavit obranu
Ne razumijem kako bi ti tu pomogla prekršajna odredba. Imao sam nekoliko takvih situacija i svi su osuđeni. Od činjenica je bilo bitno da sam ga vidio da vozi i da je znao da mu je na snazi zabrana. Ništa više.

P.S.: Možda stvarno imaš ideju, ali bi molio da mi ju malo pojasniš. Moja crna strana mi malo zamagljuje rasuđivanje.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 13:24   #14
Đavle te ne odnesi

Ne znam,meni je laiku (!) to poprilično jednostavno.

Sudac mi odredi 2 godine zatvora, al ja se usprotivim i kažem da u ZOSPC-u piše da me se zbog vožnje za vrime izrečene mjere zabrane upravljanja motornim vozilom po članku 289. kažnjava novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 60 dana i ne vidim kako me se može kaznit većom kaznom budući da je ta odredba iz ZOSPC-a službeno na snazi. Sasvim utemeljeno
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 15:13   #15
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Đavle te ne odnesi

Ne znam,meni je laiku (!) to poprilično jednostavno.

Sudac mi odredi 2 godine zatvora, al ja se usprotivim i kažem da u ZOSPC-u piše da me se zbog vožnje za vrime izrečene mjere zabrane upravljanja motornim vozilom po članku 289. kažnjava novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 60 dana i ne vidim kako me se može kaznit većom kaznom budući da je ta odredba iz ZOSPC-a službeno na snazi. Sasvim utemeljeno
Neće ići tako. U tom slučaju prema tebi je pokrenut kazneni postupak prema kaznenom zakonu. To što se za to djelo može pokrenuti i prekršajni postupak prema ZOSPC-u neće ti pomoći u kaznenom postupku.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 20:52   #16
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
U tom slučaju prema tebi je pokrenut kazneni postupak prema kaznenom zakonu.
Po kojem članku? Ajmo reć da je tako, onda ne vridi ono "obvezno će se primijeniti zakon koji je blaži za počinitelja" jer je drugi vid zakona, prekršajni vs. kazneni ili...?
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 21:04   #17
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
ne vridi ono "obvezno će se primijeniti zakon koji je blaži za počinitelja" jer je drugi vid zakona, prekršajni vs. kazneni ili...?
Tocno tako. Rzaliciti su postupci i razliciti zakoni.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 21:38   #18
Ok..to mi je nekako i logično. Samo me još zanima po kojem se članku kaznenog zakona kažnjava počinitelj. Recite mi još to i pada mi obrana
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 21:45   #19
Napisao je vec drot, cl. 308.

Izigravanje zabrana iz sigurnosnih mjera i pravnih posljedica osude

Članak 308.

(1) Tko obavlja određeno zvanje, djelatnost ili dužnost ili određene poslove iako je prema njemu primijenjena sigurnosna mjera ili zaštitna mjera ili su nastupile pravne posljedice osude zbog čega je takvo obavljanje zabranjeno ili nije dopušteno, kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko upravlja motornim vozilom iako je prema njemu primijenjena sigurnosna mjera ili zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom.

(3) Tko omogući nekoj osobi obavljanje određenog zvanja, djelatnosti ili dužnosti ili određenih poslova iako zna da je prema njoj primijenjena sigurnosna mjera ili zaštitna mjera ili su nastupile pravne posljedice osude, zbog čega je takvo obavljanje zabranjeno, ili nije dozvoljeno, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

(4) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko omogući upravljanje motornim vozilom osobi iako zna da je prema njoj primijenjena sigurnosna mjera ili zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 21:49   #20
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Napisao je vec drot, cl. 308.
E da, oprosti..previd. Fala. Ipak ništa od obrane. Sve pada u vodu.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:04.