Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2024., 00:50   #1
Suvlasništvo nad "višestambenom" obiteljskom kućom

Radi se o obiteljskoj kući s ravnim krovom, u vlasništvu dva brata, izgradio je njihov otac. Ima prizemlje i 3 kata, podijelili su se tako da je jednom bratu pripalo prizemlje gdje su dva stana i prvi kat gdje je jedan veliki stan, drugom drugi kat s velikim stanom i treći s dva manja (to je on uredio nakon očeve smrti). Jedan brat je prodao stan u prizemlju. Prije par dana dolazi kupac tj. novi vlasnik tog stana u prizemlju i traži ključ od izlaza na krov, ali ovaj brat mu ga nije htio dati pa su se posvađali.

Da li kupac tj. vlasnik jednog stana u prizemlju ima pravo izlaziti na krov? Kuća nije etažirana.
Wary is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2024., 14:49   #2
Da li je kuća etažirana?
__________________
Dobro je !
blues4lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2024., 15:14   #3
Nije. Kuća se vodi na trenutne vlasnike, kupac tog jednog stana ima ugovor gdje se navodi sve što mu pripada, a tu nije naveden krov, okućnica, itd.. već isključivo stan tj. površina stana i prostorije u stanu.

Očito će biti problem s etažiranjem.
Wary is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2024., 15:24   #4
Dakle čovjek prolazi preko tudjeg (dvorišta)da udje u “svoj” stan? Sam pao sam se ubio.
Kod neetaziranih objekata, kupuje se udio, ne pojedini stan i da, ima pravo pristupa krovu. Dok se ne odradi etažiranje kuće i dvorišta, ima pravo pristupa svemu.

Ja nisam pravnik, javit će se ljudi koji će dati pravno objašnjenje.
A kako je upisan u gruntovnicu ako kuća nije etažirana? Upisuje se udjel, ne opis prostorija koje su mu prodane.
__________________
Dobro je !
blues4lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2024., 18:01   #5
Upisani su preko položenih ugovora s neodređenim suvlasničkim dijelom
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2024., 23:04   #6
Quote:
blues4lady kaže: Pogledaj post
Dakle čovjek prolazi preko tudjeg (dvorišta)da udje u “svoj” stan? Sam pao sam se ubio.
Kod neetaziranih objekata, kupuje se udio, ne pojedini stan i da, ima pravo pristupa krovu. Dok se ne odradi etažiranje kuće i dvorišta, ima pravo pristupa svemu.

Ja nisam pravnik, javit će se ljudi koji će dati pravno objašnjenje.
A kako je upisan u gruntovnicu ako kuća nije etažirana? Upisuje se udjel, ne opis prostorija koje su mu prodane.
Nije upisan u gruntovnici tj. katastru i zemljišniku, tamo su navedena dva brata. Kupac ima ugovor u kojem je navedeno što mu pripada. Što u slučaju da se kupac ne složi s etažiranjem?
Wary is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2024., 06:09   #7
Quote:
Wary kaže: Pogledaj post
Nije. Kuća se vodi na trenutne vlasnike, kupac tog jednog stana ima ugovor gdje se navodi sve što mu pripada, a tu nije naveden krov, okućnica, itd.. već isključivo stan tj. površina stana i prostorije u stanu.

Očito će biti problem s etažiranjem.
Bez obzira je li građevina etažirana ili ne, svi suvlasnici ili 'vlasnici' stanova su suvlasnici cijele građevine i zemljišta u svom udjelu vlasništva.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:28.