Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2012., 15:27   #201
Quote:
unknown99 kaže: Pogledaj post
Ima, ali u Americi, i cijena je cak bagatelna 20$ za sheranje filmova.
Imas neki link? Ono, platis 20$ i legalno skidas sve te najnovije filmove? Cisto sumnjam.

Quote:
Nedavno sam naisao na jedan clanak HDS ZAMP-a u kojem tvrde kako smo mi premalo trziste, i da iTunes nikad nije imao namjere doci kod nas zbog toga.
Sto je zapravo notorna laz i manipulacija od istih, jer je pod br.1 iTunes dosao u Sloveniju koja je upola manja od nas, pa do Rumunjske koja je upola i da ne kazem kriminalnija od nas sa velikim postotkom piratstva i niskog standarda.
Pogledaj onaj link koji sam gore stavio i vidjet ces da su (preostale) EU drzave implementirane u zajednickom bloku (29.9.2011). Slovenija je dio EU-a koji je jako veliko trziste, ne znam zasto to uposredjujes sa Hrvatskom. Hrvatska je u odnosu na EU trziste zaista malena.
Jel ti zaista vjerujes da je slucajnost sto je tih 10-20tak drzava dobilo iTunes na identican dan, ili ipak mislis da je to nesto sto nije samo u njihovoj nadleznosti. iTunes ce doc u RH kada Apple procjeni da ce moc dobro zaradit, odnosno da im trosak nece biti vise nego prihodi. U trenutnoj situaciji vjerujem da nemaju jak motiv doc na nase trziste ako ce prodavat svega par pjesmica mjesecno. Ako uspiju zastrasit narod i manjit udio piratstva onda cemo im postat i "interesantnije" trziste.

Quote:
Takoder se od iTunes filijale u Luxemburgu moze dobiti podatak da je iTunes pregovarao u Hrvatskoj, cak da bude i smjesnije i ZAMP to potvrduje prije cca 2 godine (sto danas amnezijom negira) no nisu se uspjeli dogovoriti oko uvjeta.
Apple je prilicno pohlepan sto se cijena tice. A i ZAMP je prilicno pohlepan.

Quote:
S obzirom da je iTunes sa prakticki svim zemljama oko nas iste uspio dogovoriti, jasno je onda sto ZAMP radi, blokira, mulja i pokusava sprijeciti dolazak digitalnih ponudioca glazbe, i kakvi su to uvjeti, jer ovdje nije samo iTunes u pitanju, vec kod nas nema nikakvih usluga, kako bi zadrzao svoj monopol i nastavio pljacku.
Mozes li molim te nabrojat koje su to "sve zemlje oko nas" napravile dogovor sa iTunesom (zemlje koje nisu u EU naravno, nemoj usporedjivat kruske i jabuke)? Ovo je slicno kao sa PayPalom ili Amazonom, ne treba u svemu trazit urotu.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 15:33   #202
@FileExplorer

Nemoj sve trpat u isti kos. Ako netko samo koristi sadrzaj bez dopustenja vlasnika, onda je to stvar koja se rjesava gradjanskom parnicom (vlasnik prava moze trazit odstetu), nema dakle govora o kriminalu. Ako netko pak sudjeluje u distribuciji takvog sadrzaja, onda je to kategorizirano kao kazneno djelo. Oni koji samo skidaju mp3jeve nisu kriminalci - ni po zakonu ni po logici.

Ovu zadnju rečenicu bi ti u ZAMPU pobijali do sudnjeg dana.





Ja znam, a mnogi drugi izgleda ne znaju. Ja recimo samo u iznimnim slucajevima koristim torrente (public) jer se trudim ne biti kriminalac. To sto netko ide linijom manjeg otpora te sve skida i distribuira, to je ipak malo drugacije. U tom slucaju se prije postavlja pitanje jel netko upoce znao da je to sto radi kazneno djelo, ali pravosudje neznanje ne uzima kao jako olakotnu okolnosti, iako je upitna namjera da se sadrzaj distribuira.

Ti se "trudiš ne biti kriminalac osim u iznimnim slučajevima". Vjerojatno tako razmišlja i većina onih kojima su puna usta borbe protiv skidanja.



Ma o cemu ti pricas? Jel uopce itko optuzen radi posjeda (a ne radi distribucije)? Jel itko uopce govori da bi ljude trebalo kriminalizirat smao radi posjeda?

Jesu li mediji puni ove dvojice iz Kaštela zato što su im našli filmove, igre i programe ili zato što su ih distribuirali? I zar se stalno ne laprda o skidanju kao o krađi? Distribucija se vrlo rijetko spominje , a ustvari problem je upravo u tome.


Pausal smatram blesavim jer i postene tjera da placaju kaznu ili i postene tjera da igraju neposteno (buduci vec placaju taj pausal). Pausal je izgleda nekakvo nuzno zlo nastalo kao posljedica pomanjkanja efikasnijih mehanizama zastite pa se sad jednom nepravdom ispravlja druga. Po meni je to lose ali nemam neki pametniji prijedlog.

I nužno zlo je bolje od ovog današnjeg kaosa.



Pa ne znam bas, vlasnici prava jesu pod pritiskom ali oni isto tako dobro znaju da postoji jako puno ljudi koji su spremni placat 20 Eura po filmu (godinama su si to mogli priustit, mogu i sada). Ako dakle jako "stisnu" i na pocnu trenirat strogocu, moguce je da i budu uspjesni u tome. Naravno da ce piratstva uvijek postojat ali je pitanje koliko je ono mainstream a koliko je marginalizirano.

Tih koji su spremni plaćati 20 eura po filmu ima svakim danom sve manje i to je upravo ono što plaši one pohlepne. Nije stvar mogu li si priuštiti platiti film 20eura, nego hoću li to napraviti. Zašto se dvd i cd distribucija tako dramatično urušila u posljednje vrijeme ako tako jako puno ljudi to želi kupovati? Ili bi možda trebao film distribuiran preko neta također koštati 20 eura? Bez kutije, medija, knjižice, skladištenja, provizije dućanu, remitende... Ti koji danas plaču su godinama pretrpavali džepove, a samo zbog svoje okoštalosti, nespremnosti na promjene i jebene pohlepe došli su do ove situacije.
chemical brother is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 15:35   #203
File Explorer, pogledaj moj zadnji post da se ovdje ne ponavljam. Pregovarano je.
Da znam na koje zemlje aludiras, no oni imaju malo drugacijih problema, dodatnih od nas. Oni cak nemaju niti dostupne telefone.
No mi imamo, i imamo dostupne usluge, koje su onda mahom limitirane, pa ne mozes kupiti niti glazbu, niti knjigu, niti nista iz storea. Oni su zeljeli kompletirati usluge.

Vidi, cinjenica je da (iz linka sto si spomenuo) itunes je dostupan i u Peruu, Ekvadoru, Paragvaju, Guatemali, Hondurasu, Costa Rica, Columbia, Bolivia itd, namjerno sam izdvojio te zemlje, pa sad, ne znam zbilja tko je tu lud, da bas s Hrvatskom se nisu mogli dogovoriti.

Sto se tice onih 20$ nazalost nemam, rado bi ti dao. Iskreno ne znam o kojim se naslovima radi, moguce da nisu top najnoviji filmovi, ali isto tako usluga barem postoji. Imaju oni cijeli drugi niz usluga koje su mahom povoljne. Oke, i standard im je znacajno visi.
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 16:02   #204
Quote:
chemical brother kaže: Pogledaj post
@FileExplorer

Nemoj sve trpat u isti kos. Ako netko samo koristi sadrzaj bez dopustenja vlasnika, onda je to stvar koja se rjesava gradjanskom parnicom (vlasnik prava moze trazit odstetu), nema dakle govora o kriminalu. Ako netko pak sudjeluje u distribuciji takvog sadrzaja, onda je to kategorizirano kao kazneno djelo. Oni koji samo skidaju mp3jeve nisu kriminalci - ni po zakonu ni po logici.

Ovu zadnju rečenicu bi ti u ZAMPU pobijali do sudnjeg dana.
Nije bitan Zamp nego su bitni nasi zakoni. U EU samo skidanje nije kazneno djelo ali vlasnik prava skidaca moze gonit u civilnoj tuzbi.

Quote:
Ja znam, a mnogi drugi izgleda ne znaju. Ja recimo samo u iznimnim slucajevima koristim torrente (public) jer se trudim ne biti kriminalac. To sto netko ide linijom manjeg otpora te sve skida i distribuira, to je ipak malo drugacije. U tom slucaju se prije postavlja pitanje jel netko upoce znao da je to sto radi kazneno djelo, ali pravosudje neznanje ne uzima kao jako olakotnu okolnosti, iako je upitna namjera da se sadrzaj distribuira.

Ti se "trudiš ne biti kriminalac osim u iznimnim slučajevima". Vjerojatno tako razmišlja i većina onih kojima su puna usta borbe protiv skidanja.
Koristenje torrenta nije kaznjivo. Kazneno djelo je distribuiranje sadrzaja za koje ne postoji dozvola. Ja sam rekao da nisam nevinsce, da skidam stvari za koje nemam dozvolu ali ih skidam tako da ih ne distribuiram (sto me kosta i manje je prakticno). Preko torrenta skidat MS ili Adobe stvari mi nije ni na kraj pameti. Ja nigdje nisam napisao da sam protiv skidanja, dapace - i sam skidam, ali ne na nacin da cinim kriminalno djelo.

Quote:
Ma o cemu ti pricas? Jel uopce itko optuzen radi posjeda (a ne radi distribucije)? Jel itko uopce govori da bi ljude trebalo kriminalizirat smao radi posjeda?

Jesu li mediji puni ove dvojice iz Kaštela zato što su im našli filmove, igre i programe ili zato što su ih distribuirali? I zar se stalno ne laprda o skidanju kao o krađi? Distribucija se vrlo rijetko spominje , a ustvari problem je upravo u tome.
Ti dakle tvrdis da su ta dvojica iz kastela uhapseni (?) samo zato sto su posjedovali filmove? Po kojoj tocki kaznenog zakona? Meni je ipak vjerojatniji scenarij onaj po kojem advokatski uredi imaju svoje tehnicare koi vise na torrentu i traze seedere koji distribuiraju sadrzaj te onda upucuju to na interpol i slicne policije. Ja bih prije rekao da se u slucaju ove dvojice kastelana radi i novinarskom neznanju koji su "zaboravili" napomenut par detalja. Isto tako vjerujem i da BSA ima prste u ovome i da je novinare "stimulirala" (ipak BSA puno placa za reklame u medijima) da prikazu kao da su nadrapali zbog posjedovanja a ne distribucije.



Quote:
unknown99 kaže: Pogledaj post
File Explorer, pogledaj moj zadnji post da se ovdje ne ponavljam. Pregovarano je.
Pa pregovarano je vjerojatno i sa BiH i s Srbijom i sa Kosovom i sa Albanijom i sa ostalim drzavama koje jos nisu u EU-u. Drzave koje su u EU djele manje vise istu jurisdikciju i standarde, EUR da niti ne spominjem. U ovoj igru su svi pohlepni, nemoj to zaboravit. Pohlepne su i banke koje konverziju u dolare naplacuju masno a Apple ce u jednoj EU puno lakse nac nekus voju banku koja ce im radit konverziju u dolare. Shvati da je SVE kompliciranije ako nisi veliko trziste poput EU-a. To sto je pregovarano samo znaci da se Apple raspitivao koliko mogu obranit svoje interese (svoju pohlepu). Ne govorim da Zamp nije pokusao blokirat, ali mi je smijesno kako nitko ne vidi pohlepu i u bankama ili u samom Appleu. Isto tako bi mogli i rec bi da Apple radi trzisnih troskova morao pristat na puno manju marzu a to mu onda vise nije bilo interesantno. Vjerojatno ce cekat da udjemo u EU pa ce se mnoge stvari same od sebe rijesit.

Quote:
Da znam na koje zemlje aludiras, no oni imaju malo drugacijih problema, dodatnih od nas. Oni cak nemaju niti dostupne telefone.
No mi imamo, i imamo dostupne usluge, koje su onda mahom limitirane, pa ne mozes kupiti niti glazbu, niti knjigu, niti nista iz storea. Oni su zeljeli kompletirati usluge.
Sta to mi imamo a recimo Srbija nema? Puno su vece trziste, gospodarstvo im je u boljem polozaju (mislim da raste), imaju i proizvodnju automobila, imaju internet... i opet nemaju iTunes? Umjesto da pogledas koje zemlje nemaju iTunes i vidis sta im je zajednicko, ti krivca nalazis u nekakvom lokalnom serifu naziva Zamp. Stvarno mislis da je slucajnost u tom blokovskom pristupu?

Quote:
Vidi, cinjenica je da (iz linka sto si spomenuo) itunes je dostupan i u Peruu, Ekvadoru, Paragvaju, Guatemali, Hondurasu, Costa Rica, Columbia, Bolivia itd, namjerno sam izdvojio te zemlje, pa sad, ne znam zbilja tko je tu lud, da bas s Hrvatskom se nisu mogli dogovoriti.
Kolko mi se cini sve te drzave su vece od nase, pogoto kad se zbroje. Shvati da su te drzave usle u bloku - zajedno!!! I mi cemo uc u bloku. Ili pristupom EU ili u bloku sa Srbijom i BiH. Sta ti mislis da Apple u svakoj drzavici otvara svoju podrsku i svoje "banke"? 29.9.2011 mi nismo bili u EU-u, da jesmo onda bi vjerojatno vec imali iTunes. A ti ne vidis dalje od Zampa.

Quote:
Sto se tice onih 20$ nazalost nemam, rado bi ti dao. Iskreno ne znam o kojim se naslovima radi, moguce da nisu top najnoviji filmovi, ali isto tako usluga barem postoji. Imaju oni cijeli drugi niz usluga koje su mahom povoljne. Oke, i standard im je znacajno visi.
Pa i ja placam za ono svoje sto skidam, ali to ne znaci da je to legalno. Tako da sam uvjeren da si nesto pobrkao. Moguce da postoji nekakav bulk-buy sa starijim filmovima ali to nema veze sa ovime o cemu govormo.

Zadnje uređivanje drot13 : 12.03.2012. at 16:50. Reason: spajanje komentara
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 16:29   #205
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Pa pregovarano je vjerojatno i sa BiH i s Srbijom i sa Kosovom i sa Albanijom i sa ostalim drzavama koje jos nisu u EU-u. Drzave koje su u EU djele manje vise istu jurisdikciju i standarde, EUR da niti ne spominjem.
A Chile i Paragvaj su isto tako u EU, a vidi cuda imaju iTunes music ? Nemoj niti zaboraviti da smo mi mjenjali zakone za tu istu EU jer MORAJU biti usaglaseni sa datumom kada pristupamo slijedece godine kao sto su morali se promijeniti do datuma potpisivanja predugovora. Nece se zakon samim cudom preformulirati, od onoga sto ima danas. Dakle, svi pravni temelji su tu da se usluge mogu dopeljati.

Quote:
Sta to mi imamo a recimo Srbija nema? Puno su vece trziste, gospodarstvo im je u boljem polozaju (mislim da raste), imaju i proizvodnju automobila, imaju internet... i opet nemaju iTunes?
Banaliziras nekim opcim stereotipom i mjesas upravo sad ti kruske i jabuke. U Srbiji konkretno nemas iPhone za kupiti, niti imaju svoj App store, pa se oni mahom svercaju na nas, ili na US store. Dakle samim tim niti Appleu nije pretjerano u interesu im dopeljati iTunes Music, kad niti sluzbeno nemaju niti App store. Mi imamo usluge za razliku od njih, koje su zbog ZAMP-a limitirane za digitalnu prodaju. Mjesas takoder i banke, makar te iste bake uspjesno naplate i posalju Appleu novac kad kupis aplikaciju sa App storea. Dakle i to je regulirano i uspjesno se naplate. Ali vidi cudom kupnju muziku i ostalog ne mogu. Takoder i BiH ista stvar, Kosovo je nova drzava. Dakle tu njihova velicina, niti rast gospodarstva, niti ostale stvari sto navodis nemaju veze.
Zato sam rekao da je njihov problem veci.


Quote:
Kolko mi se cini sve te drzave su vece od nase, pogoto kad se zbroje. Shvati da su te drzave usle u bloku - zajedno!!! I mi cemo uc u bloku. Ili pristupom EU ili u bloku sa Srbijom i BiH. Sta ti mislis da Apple u svakoj drzavici otvara svoju podrsku i svoje "banke"? 29.9.2011 mi nismo bili u EU-u, da jesmo onda bi vjerojatno vec imali iTunes. A ti ne vidis dalje od Zampa.
Dali se ti pravis corav, ili ne zelis procitati ono sto sam napisao. Pregovarano je s nama, i da je ugovoreno dobili bi i mi u ovom bloku.
I ne, iz zampa je jasno receno da NECEMO dobiti. Niti sad, niti kad udemo u EU. Preskoceni smo.
Necemo dobiti niti iTunes, niti Google play, niti Spotify, niti nista.
Jasno sada. A ti razmisljas zasto, a ja cu i dalje u Zampu vidjeti babarogu.
Tjesi se onim sto ti ocito uspjesno plasiraju da smo premali i nezanimljivi, sto je obicna laz. U svijetu gdje je danas sve digitalizirano i do svakog kupca mozes doci, velicina neke drzave vise nije najbitnija stvar.
Mi smo zaostali zbog nasih zakona, zbog nasih "zampa" i ostalog, s cim tjeramo sve, zato niti dobivamo usluge, zato sve kod nas kasni ili ne dolazi, kako po ovom pitanju, tako po nizu drugih. Vrijeme je da ovaj narod shvati onaj vic kad Mujo vozi krivom strane ceste, pa na radiju cuje upozorenje "oprez vozaci, jedna budala vozi krivom strane ceste", a na to ce Mujo, da jedna, svi.
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 12.03.2012., 16:47   #206
Quote:
unknown99 kaže: Pogledaj post
A Chile i Paragvaj su isto tako u EU, a vidi cuda imaju iTunes music ?
Hrvatska je u odnosu na juznu ameriku em malo em "neefikasno" trziste. Apple je uz vrlo lako truda uspio trzisno objedinit citavo to trziste. Pogledaj malo koliko milijuna ljudi tamo zivi.

Quote:
Nemoj niti zaboraviti da smo mi mjenjali zakone za tu istu EU jer MORAJU biti usaglaseni sa datumom kada pristupamo slijedece godine kao sto su morali se promijeniti do datuma potpisivanja predugovora. Nece se zakon samim cudom preformulirati, od onoga sto ima danas. Dakle, svi pravni temelji su tu da se usluge mogu dopeljati.
Ako otvoris nase zakone onda ces vidjet da postoji mnogo clanaka koji kazu da vaze od datuma pristupanja Hrvatske EU-u. Mi trenutno NISMO u EU!!! Govorim to da nije slucajnost da su (valjda) sve EU clanice usle u iTunes, a drzave poput Hrvatske, Srbije, BiH, Crne Gore, Kosova, Albanije... nisu. Ti stvarno smatras da to nije stvar trzista nego (samo) Zampa? Lako moguce da ce ulaskom u EU gomila prepreka biti uklonjene, Apple ce bit u puno "mocnijem" polozaju i imat ce interes doc i u Hrvatsku. Njima jednostavno nije isplativo otvarat ducan posebno u Hrvatskoj, tim prije sto cemo u brzo uc u EU i moci ce nas pokrivat iz nekog drugog sredista.

Quote:
Banaliziras nekim opcim stereotipom i mjesas upravo sad ti kruske i jabuke. U Srbiji konkretno nemas iPhone za kupiti, niti imaju svoj App store, pa se oni mahom svercaju na nas, ili na US store. Dakle samim tim niti Appleu nije pretjerano u interesu im dopeljati iTunes Music, kad niti sluzbeno nemaju niti App store. Mi imamo usluge za razliku od njih, koje su zbog ZAMP-a limitirane za digitalnu prodaju. Mjesas takoder i banke, makar te iste bake uspjesno naplate i posalju Appleu novac kad kupis aplikaciju sa App storea. Dakle i to je regulirano i uspjesno se naplate. Ali vidi cudom kupnju muziku i ostalog ne mogu. Takoder i BiH ista stvar, Kosovo je nova drzava. Dakle tu njihova velicina, niti rast gospodarstva, niti ostale stvari sto navodis nemaju veze.
Zato sam rekao da je njihov problem veci.
Pa ni u Srbiji nemaju iTunes iako su jos vece trziste od naseg. Vjeruj mi da Apple nije bas neka blesava kompanija koja odluci tek tako ne ulazit na neko trziste. Oni imaju izracun isplativosti, Srbija i Hrvatska su im ocito jos uvijek neisplativi, svidjalo se to nama ili ne. Ako te zanima koji im je konkretan izracun neisplativosti onda najbolje da njih upitas zasto jos nisu dosli. Ako pak smatras da postoji neka zakonska (Zamp) prepreka njihovom dolasku, onda slobodno i navedi o kojim se zakonima radi. Kako to Zamp moze blokirat dolazak neke tvrtke? I nisi shvatio sto sam napisao... nisamnapisao da banke ne prosjedjuju novac Appleu nego govorim da je u RH sluzbena valuta placanja Kuna! Dakle sve transakcije moraju bit u Kunama. A Apple naravno te Kune zeli pretvorit u Dolare (smiju oni napisat cijenu u dolarima ali do konverzije svejedno mora doci). Pa cijena transakcije prema americi... postoji gomila prepreka, neke ce se uklonit ulaskom u EU a neke ulaksom u Euro zonu. Uloga Zampa u njihovoj racunici isplativosti je zanemariva. Tvoj bijes bi vise trebao biti usmjeren prema Appleu i bankama.

Quote:
Dali se ti pravis corav, ili ne zelis procitati ono sto sam napisao.
Halo, daj smiri hormone i potrudi se pristojno diskutirat.

Quote:
Pregovarano je s nama, i da je ugovoreno dobili bi i mi u ovom bloku.
I ne, iz zampa je jasno receno da NECEMO dobiti. Niti sad, niti kad udemo u EU. Preskoceni smo.
Lako moguce da nisam dobro informiran, ali daj mi taj zakon koji onemogucava Appleu da uvede itunes na nase trziste? O kakvom pregovaranju govoris, jel Zamp treba dat dozvolu da se prodaje muzika (ne znam puno o tome pa pitam)?
Ono sto ti ja govorim je da ce ulaskom u EU vjerojatno i ta prepreka pasti. Te prepreke su vjerojatno imali i Slovenija i Madjarska i svi ostali. GOvorim o tome da je razlika izmedju Slovenije i nas da sto su oni u EU-u a mi nismo!

Quote:
Necemo dobiti niti iTunes, niti Google play, niti Spotify, niti nista.
Jasno sada. A ti razmisljas zasto, a ja cu i dalje u Zampu vidjeti babarogu.
Zamp jeste babaroga, isto kao i Apple i banke.

Quote:
Tjesi se onim sto ti ocito uspjesno plasiraju da smo premali i nezanimljivi, sto je obicna laz. U svijetu gdje je danas sve digitalizirano i do svakog kupca mozes doci, velicina neke drzave vise nije najbitnija stvar.
Nije toliko bitna velicina drzave nego snaga trzista, broj kupaca, kupovna moc, mentalitet... u sredini u kojoj svi skidaju torrentima i policija to tolerira, naravno da Apple nece imat interesa doc ovdje stvarat gubitke. Tako da se ljuti (i) na njih.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 17:06   #207
File Explorer, prije svega sorry ako si me krivo sto se tice hormona, no sve je oke, normalno diskutiramo mada je istina da mi nasa zaostalost usluga digne emocije

Mada smo se sad uhvatili oko Applea, to mi niti nije toliki cilj, jer ja ne branim iTunes Music niti Apple, vec branim sve usluge tog tipa, i zelim da dodu kod nas.
Spomenuo si ranije paypal, pa vidis i sam da je on dosao kod nas i prije nego sto smo usli u EU, a svi smo manje vise govorili, ahh tek kad udemo u uniju. Sve je moguce kad se hoce. Nije tu EU preduvjet, EU je samo plus da smo primamljiviji raznim ponudiocima uslugama.

Dakle, ajmo sada opisati stanje. U Hrvatskoj postoji Apple reseller, postoji ponuda njihovih telefona, kompjutera, imaju svoj Hrvatski App store, i Mac store na kojima uredno mozes kupiti programe i aplikacije. Dakle, sve je to uredeno i zakonima, i transkacijom banka, a cijene su btw izrazene u dolarima, a ne kunama. Dakle ti uredno sa svoje visa kartice platis i novci sjednu njima. Vuces opet te banke, ali oni vec uredno naplacuju kod nas svoje usluge i konvergiraju valutu u dolare. Nije naplata jedne pjesma nista drugacija.
No, kad je rijec o glazbi i knjigama tu nastaje muk, makar se iste naplacuju istim putem svugdje u svijetu. Dakle, oni su itekako usli na nase trziste, i tu su, za razliku od Srbije i BiH s kojima vuces paralele. I oni jesu zbog toga, sto su imali vec usluge, daljnjim razvojem svojih usluga, posto vec imaju pripremljen teren, htjeli iste prosiriti.
Dakle, ponavjam, oni su vec tu, samo sto se tice digitalne ponude glazbe za koju je nadlezan ZAMP (i zato krivim zamp) niti oni, a niti drugi ne mogu ponuditi usluge.
Jeli ti sada jasnije ?
Ja bi shvatio jos da mi nismo u EU pa nemamo apsolutno nista, ali to nije tako.
p.s. Inace iTunes je program, mi konkretno pricamo o iTunes Music usluzi. Pa kad na iTunes-u odes na Music store izbaci ti "not available in this country".
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 17:28   #208
Quote:
unknown99 kaže: Pogledaj post
Dakle, ajmo sada opisati stanje. U Hrvatskoj postoji Apple reseller, postoji ponuda njihovih telefona, kompjutera, imaju svoj Hrvatski App store, i Mac store na kojima uredno mozes kupiti programe i aplikacije. Dakle, sve je to uredeno i zakonima, i transkacijom banka, a cijene su btw izrazene u dolarima, a ne kunama.
Da, ali kolike su te cijene? Apple na tim proizvodima ima tolike marze da bi im se isplatilo pokrivat i sve ove troskove koji nastaju. To sto su nasli interes da prodaju jednu vrstu proizvoda ne znaci automatski da im je jednamo isplativo sve ostalo prodavat. Pa usporedi samo cijene u SADu i u EU, kamo li tek kod nas. I EU je puno "zajebanije" trziste, bez obzira sto gledas, automobili ili laptope. EU ima dovoljno visok standard da podnese tu skuplju cijenu, za Hrvatsku ja nisam siguran, vjerojatno niti Apple. Pogotovo ako uzmu u obzir kako pravosudje funkcionira. Mi jednostavno nisamo prime-trziste.

Quote:
No, kad je rijec o glazbi i knjigama tu nastaje muk, makar se iste naplacuju istim putem svugdje u svijetu. Dakle, oni su itekako usli na nase trziste, i tu su, za razliku od Srbije i BiH s kojima vuces paralele. I oni jesu zbog toga, sto su imali vec usluge, daljnjim razvojem svojih usluga, posto vec imaju pripremljen teren, htjeli iste prosiriti.
Ne mozes tek tako usporedjivat jedno trziste sa drugim. Prodaja pjesama i knjiga tehnicki gledamo mozda i jeste manje vise identicno, ali pravila igre su prilicno razlicita. A prodaja muzike vjerujem da jos ima dodatne specificnosti. Specificnosti koje su (siguran sam) bile prisutne i u Sloveniji i Madjarskoj dok nisu usli u EU. ne znam tocno kakvi su pregovori koje spominjes bili, ali to ti obicno izgelda tako da svaka strana zeli izvuc maksimum (de facto na stetu druge strane). Tko je u toj igri bio koliko pohlepan meni je tesko nagadjat, ali sma ideja da se pregovaralo znaci da su si sve upletene strane mogle zamisliti da se to uvede, ocito se nisu mogli dogovorit oko "podjele", a tu znaci govorimo o potencijalnoj pohlepi svih upletenih.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 17:41   #209
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Da, ali kolike su te cijene? Apple na tim proizvodima ima tolike marze da bi im se isplatilo pokrivat i sve ove troskove koji nastaju.
E vidis, tu je najveca zabluda

Naime, od kad je Apple odlucio da vise npr svoje programe nece prodavati klasicnim putem preko CD-a vec ce sve prebaciti na svoj store, cijene za nas konkretno Hrvate su uzasno pale.
Dat cu ti i primjer, iWork (Appleov paket officea slican Microsoftu) na storu dode 3x 20$, sto je 60 dolara. Dok npr isti kod nas u ducanu na cd-u kosta tj kostao je preko 600kn. Dakle vidis i sam razlike, koliko je njihova naplata opala. A takvih primjera ima jos da ne duzim sada post. Konkretno cijena pjesme kosta od 0,99$ do 1,49$ zavisno o formatu tj kvaliteti.
U Europi je takoder ista cijena samo u eurima, ako usporedujemo nas gdje spadamo.

E, ali di je ocito caka, ZAMP-u ta zarada ocito nije bila po volji, odnosno premala ili nigdje nisu mogli pobrati zaradu za sebe koju su htjeli. Jer znamo da oni ubiru harace na cd-ovima, flashevima i sl. Apple tu kao sto sam dao primjer nema nikakve marze, oni imaju svoju cijenu koja je ista svugdje, marze deru nasi koji hoce da ne kazem lopovski dici cijene i okoristiti se tudim uslugama i tudom popularnoscu. Ne dere ti Apple nikakvu marzu u t-comu, vec nas gospodn znamo koji u tom t-comu.
Imas nase izvodace, uredno se prodaju na US storu, sad da ih ne reklamiram. Sve se moze kad se hoce
Samo ne ocito kod nas.
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 19:42   #210
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
U tom slucaju se prije postavlja pitanje jel netko upoce znao da je to sto radi kazneno djelo, ali pravosudje neznanje ne uzima kao jako olakotnu okolnosti, iako je upitna namjera da se sadrzaj distribuira.
.
Slutim da je ovo vrlo bitno. Bilo bi dobro kada bi mi(nam) netko pravno malo više potkovan mogao objasniti pojam "namjera" i "svjestan".
Prije nekiliko godina sutkinja Ivana Domić optužena je da je oštetila mnoge Bračane za više od 75 milijuna kuna malverzacijama sa knjiženjem zemljišta.. Obrana to nije ni pokušala osporiti već se fokusirala na sasvim druge momente. Iako je neosporno da su ljudi oštećeni nije se uspjelo dokazati da je to bilo svjesno i da je postojala namjera. Optužena je po struci pravnica ali u sudskom procesu prema njoj se ponašalo kao prema potpunom laiku. Nikakve presumcije tipa "pravnik bi to trebao znati" očito nisu prolazile na sudu. Na kraju je oslobođena jer nije dokazana namjera i svjesnost djela.

Iz ovog se da zaključiti da su ovo bitni elementi. Većina ljudi koja koristi torrent nije svjesna da se radi o raspačavanju niti ima namjeru to dalje distribuirati. Pa ako su i svjesni te postoji namjera daljnje distribucije onda se takva stvar očito treba i dokazati. Mislim da bi "nisam znao" za sada trebalo biti dovoljno za oslobađajuću presudu. Pravnici?

Zadnje uređivanje kamenjar1 : 12.03.2012. at 19:50.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 19:53   #211
Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Pa ako su i svjesni te postoji namjera daljnje distribucije onda se takva stvar očito treba i dokazati. Mislim da bi "nisam znao" za sada trebalo biti dovoljno za oslobađajuću presudu. Pravnici?
Tehnicki kao sto je receno za sve ilegalno te mogu teretiti. No, posto je kod nas razno ilegalno skidanje na neki nacin zamjenjeno nekim od malih nameta, tako za iste te nece kazneno goniti samo tako. To je ono, za osobnu upotrebu. Cak je neki dan i glasnogovornica zg policije to rekla u vijestima. E sad, da si policiji na nekoj tapeti npr pedofil (ajde nije bas nice usporedba no) dakle postoji osnovana sumlja da ti se komp pregleda, te pri tom pregledu ustanovi da imas i npr ilegalni Office, oni te mogu optuziti medu ostalim i za to.
Znaci, ako skines film, muziku ili sl. nit te policija za to prati, niti ce ti za to kucat na vrata. E ako isto distribuiras s namjenom posebno zarade, onda je druga stvar.

Osobno mislim da onaj slucaj iz Kastela sigurno nije bilo samo skidanje. Naime, oni su uhvaceni na nekom od site-a koji je bio pracen. Nisu oni svijesno njih pratili. Kao sto ni sad ne prate npr nas dvoje. Tko zna sto je tu sve bilo. A i novine dodaju senzacionalizma malo.
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 20:16   #212
Quote:
unknown99 kaže: Pogledaj post
Tehnicki kao sto je receno za sve ilegalno te mogu teretiti. No, posto je kod nas razno ilegalno skidanje na neki nacin zamjenjeno nekim od malih nameta, tako za iste te nece kazneno goniti samo tako. Cak je neki dan i glasnogovornica zg policije to rekla u vijestima..
Koliko sam ja do sada skužio daleko veći problem je distribucija nego ilegalno posjedovanje. Poprilici ista situacija kao i sa drogama. Problem je u torrentima kada najčešće automatski sudjeluješ u nelegalnoj distribuciji. Većina ljudi toga nije svjesna i može se naći u teškoj situaciji iako je program htjela skinuti za osobno korištenje što je, pretpostavljam, manji grijeh od distribucije.

Priča vezana za slučaj u Kaštelu nije toliko bezazlena. Ja se slažem da policija ima pametnijeg posla nego hvatati okolo pirate. Međutim što ako nečiji zločesti susjed odluči prijaviti policiji neku osobu zbog posjedovanja i raspačavanja nelegalnih kopija programa?
Ako sam dobro shvatio kako stvari funkcioniraju policija je dužna napraviti istragu jer se radi o kaznenom djelu. I eto ti frke. Možda se neće utvrditi raspačavanje ali nešto ilegalni kopija bi se uvijek moglo naći. Idealna prilika za obračun sa protivnicima raznog kalibra. Ko ti se zamjeri ti njega optužiš za pirateriju. Znajući kako stvari stoje teško da će ijedna optužba biti lažna.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 20:22   #213
Ima smisla to što tvrdiš, prije je bilo dovoljno reći da je netko vještica i da je imao odnos s vragom, ipak, rijetko će to tko napraviti, ali više se zato koristi pedofilija i dječja pornografija. Vjerujem da i policija lovi pirate pod tim optužbama, i kad uhvati nekoga s time ide mu prišiti bar pirateriju, a dodatna stvar je što tako izgube i podršku javnosti, što je vidljivo i iz ove teme. Da su napisali da su ih uhvatili s dječjom pornografijom, ova tema bi bila dvostruko dulja, ali bi glavna misao vodilja bila: "spalit žive pedofile" ili nešto slično.

Zadnje uređivanje JohnDoe-25 : 12.03.2012. at 20:28.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 20:33   #214
Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja do sada skužio daleko veći problem je distribucija nego ilegalno posjedovanje. Poprilici ista situacija kao i sa drogama. Problem je u torrentima kada najčešće automatski sudjeluješ u nelegalnoj distribuciji. Većina ljudi toga nije svjesna i može se naći u teškoj situaciji iako je program htjela skinuti za osobno korištenje što je, pretpostavljam, manji grijeh od distribucije.
To je u biti jedina stvar koja mene interesira. Kako se to zakonom tretira, no poznavajuci nase zakone, koji su ili zaostali, ili manjkavi, ili ne prate trendove mislim da nikad necemo niti saznati konkretno tocan odgovor. Jedan zakon kaze jedno, jedan drugi, a treci trece.

Quote:
Priča vezana za slučaj u Kaštelu nije toliko bezazlena. Ja se slažem da policija ima pametnijeg posla nego hvatati okolo pirate. Međutim što ako nečiji zločesti susjed odluči prijaviti policiji neku osobu zbog posjedovanja i raspačavanja nelegalnih kopija programa?
Ako sam dobro shvatio kako stvari funkcioniraju policija je dužna napraviti istragu jer se radi o kaznenom djelu. I eto ti frke. Možda se neće utvrditi raspačavanje ali nešto ilegalni kopija bi se uvijek moglo naći. Idealna prilika za obračun sa protivnicima raznog kalibra. Ko ti se zamjeri ti njega optužiš za pirateriju. Znajući kako stvari stoje teško da će ijedna optužba biti lažna.
Ne bih htio slati dezinformacije, no procitao sam da su oni zapravo (svjesno/nesvjesno ne znam) kupili accaunt od neke stranice, preko pirata, koji je bio ukraden. I tako se interpol ukljucio, trazio, cackao i nasao ih. Uzeti sa rezervom kao sto rekoh, no u tom slucaju onda je jasno zasto su uhiceni, pa nije bas tako bezazleno kao sto se rasprava u novinama svela kao, "samo su skinuli" pa nastala opca panika.
Posebno i kad znamo da cyber policija, posebno kod nas, a i vani nema takve snage da se bavi nekim minornim slucajevima. Vecinom su to velike organizirane akcije protiv nekih skupina ili tezih djela.
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 20:36   #215
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ima smisla to što tvrdiš, prije je bilo dovoljno reći da je netko vještica i da je imao odnos s vragom, ipak, rijetko će to tko napraviti, ali više se zato koristi pedofilija i dječja pornografija. Vjerujem da i policija lovi pirate pod tim optužbama, i kad uhvati nekoga s time ide mu prišiti bar pirateriju, a dodatna stvar je što tako izgube i podršku javnosti, što je vidljivo i iz ove teme. Da su napisali da su ih uhvatili s dječjom pornografijom, ova tema bi bila dvostruko dulja, ali bi glavna misao vodilja bila: "spalit žive pedofile" ili nešto slično.
Malo je opasno nekog samo tako optužiti za pedofiliju ili dječju pornografiju. Ako se ništa ne nađe može ti se to odbiti o glavu. Optužiti nekog sa piratstvo je prilično "safe bet". Em je kazneno djelo, em dobro stoji na kladionicama.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 12:20   #216
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post




Ti dakle tvrdis da su ta dvojica iz kastela uhapseni (?) samo zato sto su posjedovali filmove? Po kojoj tocki kaznenog zakona? Meni je ipak vjerojatniji scenarij onaj po kojem advokatski uredi imaju svoje tehnicare koi vise na torrentu i traze seedere koji distribuiraju sadrzaj te onda upucuju to na interpol i slicne policije. Ja bih prije rekao da se u slucaju ove dvojice kastelana radi i novinarskom neznanju koji su "zaboravili" napomenut par detalja. Isto tako vjerujem i da BSA ima prste u ovome i da je novinare "stimulirala" (ipak BSA puno placa za reklame u medijima) da prikazu kao da su nadrapali zbog posjedovanja a ne distribucije.
Ajde da se ne igramo gluhog telefona... Nisam rekao da su ih ćopili zato što su skinuli filmove. Rekao sam da su mediji digli dreku oko tog slučaja kao nekakvog udara na one koji skidaju filmove iako je bilo očito da su momci zaglavili zbog nečega sigurno mnogo većeg. To da advokatski uredi imaju tehničare koji traže seedere i onda to prijavljuju mi je malo teža besmislica. A u doba kad nam se dileri, ratni zločinci, kriminalci svih vrsta, privatizacijski tajkuni, maloljetničke bande, korumpirani političari... doslovno smiju u lice , policija sigurno ima pametnijeg posla nego loviti nekoga što je skinuo "King Konga protiv divovske lignje".
Evo , danas su puni portali priča kako policija krši zakon ako pokrene postupak protiv nekog zbog skidanja jer je na snazi onaj idiotski zakon o plaćanju naknade na prazne medije.


btw, unknown99 - svaka čast, potpisujem svaku tvoju riječ.
chemical brother is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 12:53   #217
Umjesto zaključka

Dobro društvo, sad zaključno, sa da ili ne!
Jel mogu nadrljati od murije ili kojeg drugog tijela državne ili međunarodne vlasti ako skidam sa Piratbay-a ili negdje dalje filmove koje nakon što pogledam - izbrišem!!
Kolacic78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 13:00   #218
Ne.
http://danas.net.hr/crna-kronika/pag...3/0014006.html
( valjda )
CharLie101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 13:01   #219
Quote:
chemical brother kaže: Pogledaj post
To da advokatski uredi imaju tehničare koji traže seedere i onda to prijavljuju mi je malo teža besmislica. A u doba kad nam se dileri, ratni zločinci, kriminalci svih vrsta, privatizacijski tajkuni, maloljetničke bande, korumpirani političari... doslovno smiju u lice , policija sigurno ima pametnijeg posla nego loviti nekoga što je skinuo "King Konga protiv divovske lignje".
Brkas policiju i advokate. Advokati su oni kojima dodje recimo Sony i kaze da proganjaju seedere i za to im dobro plate, policija nema veze s time. Tebi je to mozda besmislica, ali da zivis u EU onda bi ti to vec bila normalna svakodnevica.

Ovakvih, ovakvih, ovakvih... postova imas kolko god zelis.

Quote:
Evo , danas su puni portali priča kako policija krši zakon ako pokrene postupak protiv nekog zbog skidanja jer je na snazi onaj idiotski zakon o plaćanju naknade na prazne medije.
Pusti medije, oni su na ovu temu vec napisali gomilu besmislica. Koje je uopce MUPovo objasnjenje hapsenja, novinari cini mi se sami izmisljaju razloge zbog kojih su mladici uhapseni? Ako mediji tvrde da se nije radilo o torrentima onda valjda imaju neki dokaz/izvor za tu tvrdnju, ali to nigdje ne navode. Meni je to sumnjivo.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 13:05   #220
Upravo zato mi placamo naknadu zamp-u, te je stoga skidanje za osobnu uporabu dozvoljeno.
Ne mjesati Njemacku.

Kao sto kaze Ustavni sud:

Takvo stanje je odlukom iz prosinca 2006. godine potvrdio i Ustavni sud Republike Hrvatske koji je naveo da je smisao naknade na kupnju magnetskih medija baš taj da se autorima plati naknada za te slučajeve kad se njihovo djelo skida za osobne upotrebe.

Zadnje uređivanje drot13 : 13.03.2012. at 15:25. Reason: brisanje citata
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:06.