Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2012., 12:25   #1
Zimski uvjeti na cestama, oprema...

Prije dva dana uzeo sam auto iz svoje firme da ga imam za jedan službeni put!Ali kreteni mi nisu stavili zimske gume,a ja KONJ nisam uopće primjetio dok nisam došao doma! Pa me sad zanima dali smijem se vozit sa ljetnim gumama iako imam lance u gepeku?Mislim ne želim ih stavljat pošto su sad relatvno čiste ceste....Dakle hoće li biti problema sa policijom ako me kojim slučajem zaustave sa ljetnim gumama?Hoću li se izvući od kazne zbog lanaca? Hvala!!!
zile123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 12:57   #2
Ljetne s profilom većim od 4 mm + lanci dovoljno.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 12:58   #3
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ljetne s profilom većim od 4 mm + lanci dovoljno.
dakle moram ih imat na gumama?ne smijem se vozit bez njih?
zile123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 13:01   #4
Moraš ih imat u prtljažnika kad ti nisu potrebni za sigurnu vožnju.Kad nastupe uvjeti da se ne možeš kretat ljetnim gumana moraš stavit lance.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 13:01   #5
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Moraš ih imat u prtljažnika kad ti nisu potrebni za sigurnu vožnju.Kad nastupe uvjeti da se ne možeš kretat ljetnim gumana moraš stavit lance.
hvala ti puno!!!
zile123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 14:29   #6
Ima tu sve konkretizirano, koga još bude zanimalo.

Zakonske odredbe: zimski uvjeti na cestama i zimska oprema


Zimski uvjeti na cestama

Zakon o sigurnosti prometa na cestama
Članak 193.
(1) Zimski uvjeti na cesti su takvi uvjeti kada je kolnik prekriven snijegom ili kad je na kolniku poledica.
(2) Za vrijeme zimskih uvjeta na cestama zabranjuje se promet motornim vozilima koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretnim automobilima s priključnim vozilom.
(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, ministar nadležan za poslove prometa može u određeno vrijeme i na određenoj cesti ili dijelu ceste propisati obvezno posjedovanje zimske opreme, za pojedine vrste i kategorije vozila, bez obzira postoje li na tim cestama zimski uvjeti.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se pravna ili fizička osoba obrtnik ako naredi ili dopusti da se u prometu na cestama koristi vozilo koje nema propisanu zimsku opremu ili teretni automobil s priključnim vozilom.
(5) Za prekršaj iz ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.500,00 do 5.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(6) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako upravlja vozilom suprotno odredbama ovoga članka.


Zimska oprema

Pravilnik o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama
Članak 93.
(1) Pod zimskom opremom motornih vozila, čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 tona, prema ovom Pravilniku podrazumijevaju se zimske gume (M+S) na svim kotačima ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim za postavljanje na pogonske kotače.
(2) Pod zimskom opremom autobusa podrazumijevaju se lanci na pogonskim kotačima ili zimske gume (M+S) postavljene na pogonske kotače, a autobusi i teretna vozila, koja zbog tehničkih razloga ne mogu postaviti lance na pogonske kotače, moraju imati zimske gume (M+S) na pogonskim kotačima.
(3) Na vozila se ne smiju postavljati gume s čavlima.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2013., 07:05   #7
Zimski uvjeti na cesti

Idem malo guglat o obaveznoj zimskoj opremi od 15. studenog do 15. travnja, i otvori mi se stranica MUP-a :
http://www.mup.hr/main.aspx?id=11680

Samo citat odredbi ZSPC. Definicija da je oprema obavezna 'ako su zimski uvjeti. Ni riječi o novom propisu.

Drot, daj ih malo probudi, da aktualiziraju tu stranicu.
Ljudi će s pravom reći - oni se na svojim stranicama nisu udostojili staviti obavijest, a od nas traže da to znamo!!!!

Nego, imam pitanje o definiciji 'zimske opreme'.
Imao sam raspravu s likom koji tvrdi (a radi u stanici za tehnički pregled) da guma M+S nije zimska guma ako nema onu snježnu pahuljicu ???
Mislim, WTF onda znači onaj S u M+S?
Da lik ne radi gdje radi, odjebo bi ga odmah, a ovako, evo pitam.

ps.
Nije pitanje o kvaliteti guma, nego o zakonskoj definiciji.
Imam prave zimače na kojima piše Winter, ali žena za svoj auto ima 'samo' M+S za zimu. Bez pahuljica.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2013., 09:22   #8
MS bez snježne pahuljice je all season guma.
MS sa pahuljicom u triglavu je prava zimska guma.

i prije ovog novog propisa postojale su u HR "snježne dionice" i tu su sva vozila morala imati zimsku opremu u zimskom periodu.
znači, čak ni prošle godine nisi smio iz zagreba u split (cesta preko plitvica je označena znakom o obaveznoj zimskoj opremi) na ljetnim gumama sa 3 mm mesa i lancima u gepeku jer to nije zimska oprema.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2013., 12:20   #9
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Mislim, WTF onda znači onaj S u M+S?
M+S (Mud + Snow - za blato i snijeg) Na zimskim i all season gumama. Na all season gumama označava da se guma može koristiti i kao zimska guma.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2013., 16:57   #10
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
M+S (Mud + Snow - za blato i snijeg) Na zimskim i all season gumama. Na all season gumama označava da se guma može koristiti i kao zimska guma.
Ma znam kaj znači.
Zato i pitam, jer mi onaj lik veli da nisu sve M+S zimske.
A lik radi na tehničkom pregledu. Da je neki jebivetar odma bi ga otpilio. Ma i ovoga sam napola otpilio, upravo to da mu i rekao - ak je za blato i snijeg, kako može ne biti zimska?
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 07:45   #11
Članak 94.

(1) Pod zimskom opremom motornih vozila čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,50 tona, prema ovom Pravilniku, podrazumijevaju se zimske gume (M+S) na svim kotačima ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim za postavljanje na pogonske kotače.

http://cadial.hidra.hr/searchdoc.php...0M8hifJg%3D%3D
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:56.