Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2015., 14:24   #21
Nemam link. Možda se može vidjeti povijest njihovih objava. Uglavnom, pisao je i datum i djelatnosti kojima idu u nadzor. Pogledaj na njihovoj stranici, a ako ja pronađem, stavim ovdje. Bili su za fiskalnu blagajnu...uglavnom, izdavanje računa i da li sve to štima. U neke detaljnije preglede nisu išli.
la nutella is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 14:24   #22
Da li su bili ok kad su bili u nadzoru ili?? mislim kad su vama u firmi bili?
palonk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 14:35   #23
Jesu, sve ok. Odmah u kasu da vide stanje. Mene nije bilo, djelatnice nisu nešto znale u programu pa su me zvali...i sve ok,riješili.
la nutella is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 14:39   #24
Quote:
la nutella kaže: Pogledaj post
Jesu, sve ok. Odmah u kasu da vide stanje. Mene nije bilo, djelatnice nisu nešto znale u programu pa su me zvali...i sve ok,riješili.


Moje u knjigovod. su prije 5 god maltretirali mjeseca dana, pa se vraćali, samo da nešto nađu i na kraju zbog neke gluposti opalili kaznu, morali nešto staviti u zapisnik. JADNA DRŽAVO! Dokle god se reketare male poduzetnici nećemo nikad naprijed. I što da sad dođu i opale globetinu, prisljeni smo zatvoriti onda jer jedva krpamo kraj s krajem i 20 ljudi dođe njima na sisu. Neću ih nikad razumit!!
palonk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 16:02   #25
Porezna uprava na svoje web stranice stavlja samo one obavjesti kad idu u jaču kontrolu provođenja fiskalizacije ili nečega iz svog djelokruga rada.

Za kontrole po prijavama radnika obavjesti nema.
Odnosno, ako je radnik prijavio firmu Ministarstvu rada, onda porezna uprava s tim nema ništa, već je nadležno Ministarstvo rada i inspekcija rada.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 19:03   #26
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Porezna uprava na svoje web stranice stavlja samo one obavjesti kad idu u jaču kontrolu provođenja fiskalizacije ili nečega iz svog djelokruga rada.

Za kontrole po prijavama radnika obavjesti nema.
Odnosno, ako je radnik prijavio firmu Ministarstvu rada, onda porezna uprava s tim nema ništa, već je nadležno Ministarstvo rada i inspekcija rada.
Moju kolegicu zanima po kojem principu oni idu u nadzor. Zasto nekog zaobilaze godinama a nekima redovno sve gledaju iako rade po propisu?
palonk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 00:37   #27
Quote:
la nutella kaže: Pogledaj post
Vidjela sam da PU na svojoj stranici objavljuje period i djelatnosti kojima će vršiti nadzor.Treba ih pratiti. Nama su bili kako su najavili.))
Nije isto. To je nadzor za fiskalizaciju, ne inspekciju rada ili poreznu inspekciju...nema tu obavijesti tog tipa jer je individualno.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 00:41   #28
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako su vas radnici prijavili pod punim imenom i prezimenom, samo je pitanje vremena kad će vam inspekcija pokucati na vrata.
Jednako tako, o rezultatima tog inspekcijskog nadzora obavijestit će stranku u postupku, tj. radnika koji vas je prijavio jer ih na to obvezuje neki od zakona ( ne znam sad više koji, al znam da jedan da )
A što će poduzeti, to ovisi o tome što nađu.
Iz iskustva znam da i nije baš tako. Postoji nekoliko prijava gdje se nadzor nije pomaknuo s mrtve točke. Ne znam zašto...Isto tako znam jedan slučaj prijave od strane radnika i to je na kraju završilo na sudu, radnik je izgubio jer nije bilo valjda argumenata.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 07:52   #29
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Iz iskustva znam da i nije baš tako. Postoji nekoliko prijava gdje se nadzor nije pomaknuo s mrtve točke. Ne znam zašto...Isto tako znam jedan slučaj prijave od strane radnika i to je na kraju završilo na sudu, radnik je izgubio jer nije bilo valjda argumenata.
Očito u praksi ima svega.
Ja znam za dvije osobe koje su prijavile poslodavca (s punim podacima) i dobili su odgovor.
Jednom je radniku prijava odbačena (prijavio poslodavca zato što su ga kolege zezale, a to je ipak smiješna optužba jer nije poslodavac kriv za nešto što se dešava na parkingu poslije radnog vremena , a i takvih prijava ima, vjerovala ili ne) , a drugi spor je dospio na sud (inspektorat prijavio prema nalazu) , i to još traje.

Ako se prijave napišu smisleno, razmljivo i ako inspeckcija u tome prepozna elemente kršenja zakona, trebali bi izić u kontrolu.
Ako je prijava nesmislena, nerazumljiva i ako se ne zasniva na činjenicama, nego na traču i sumnjama na ovo ili ono , onda vjerovatno ni inspekcija neće reagirati.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 08:11   #30
Prema informacijama koje ja imam oni moraju izaći na svaku prijavu, bila ona pod imenom i prezimenom ili anonimna, samo kod ovih drugih baš i ne žure ali dođu. Nakon toga je razvoj situacije različit i tu ima onog gore navedenog nepomicanja s mrtve točke i prema mojim iskustvima.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 08:54   #31
Evo jedan primjer.
Prijateljica ima obrt (detalji nisu bitni), ugovorom o radu obavezna je isplaćivati plaću prema ZOR-u do 15 u mjesecu za prethodni mjesec.

S obzirom da joj klijenti kasne s plaćanjem, i ona kasni s isplatom plaće. Plaće isplati između 20 - 25. u mjesecu. Dakle, prema ZORU, ona kasni s plaćom.
Radnik podnosi prijavu Ministarstvu rada i u prijavi ju doslovno prijavljuje za prijevaru.
Inspekcija izlazi na teren, gleda stanje njenog žiro računa unatrag par mjeseci na dan 15 u mjesecu.
Inspekcija utvrđuje da, zaista, toga dana nema novaca na računu, nego da novci sjednu kasnije i da se tada isplaćuje plaća.
I inspekcija, odbacuje prijavu radnika jer prijevare nema. Na žiro računu obrta na taj dan novaca nema, i poslodavac, zaista, nije prevario radnika.

Da je radnik svoju prijavu formulirao drugačije, da je naveo kršenje čl. 92 st. 3 ZOR-a vjerovatno bi bila kazna (jer ZOR obavezuje poslodavca na isplatu plaće do 15. u mjesecu za prethodni mjesec) , ovako... nije bilo ništa jer je prijava bila za prijevaru, a inspektorat tu prijevaru nije utvrdio. Inspektorat zaključio da poslodavac nije radnika prevario.

Tako da... prilikom podnošenja prijave, treba biti konkretan, točno se pozvati na konkretan čanak, konkretnog Zakona.. i onda nešto bude. Podnositi prijavu bez pozivanja na konkretne Zakone - nema puno smisla.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 09:04   #32
Prijave zbog kašnjenja plaće su najčešće prijave koje oni dobijaju. Prilikom prijave je dovoljno reći da se plaća isplaćuje nakon datuma navedenog u ugovoru i poslodavcu automatski ide kazna zbog neisplate minimalne plaće do 15-tog u mjesecu prema zakonu o minimalnoj plaći. Prijevare nema jer nema novca na računu taj dan ali ovaj drugi prekršaj je napravljen i ima osnove za kaznu.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 09:16   #33
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Evo jedan primjer.
Prijateljica ima obrt (detalji nisu bitni), ugovorom o radu obavezna je isplaćivati plaću prema ZOR-u do 15 u mjesecu za prethodni mjesec.

S obzirom da joj klijenti kasne s plaćanjem, i ona kasni s isplatom plaće. Plaće isplati između 20 - 25. u mjesecu. Dakle, prema ZORU, ona kasni s plaćom.
Radnik podnosi prijavu Ministarstvu rada i u prijavi ju doslovno prijavljuje za prijevaru.
Inspekcija izlazi na teren, gleda stanje njenog žiro računa unatrag par mjeseci na dan 15 u mjesecu.
Inspekcija utvrđuje da, zaista, toga dana nema novaca na računu, nego da novci sjednu kasnije i da se tada isplaćuje plaća.
I inspekcija, odbacuje prijavu radnika jer prijevare nema. Na žiro računu obrta na taj dan novaca nema, i poslodavac, zaista, nije prevario radnika.

Da je radnik svoju prijavu formulirao drugačije, da je naveo kršenje čl. 92 st. 3 ZOR-a vjerovatno bi bila kazna (jer ZOR obavezuje poslodavca na isplatu plaće do 15. u mjesecu za prethodni mjesec) , ovako... nije bilo ništa jer je prijava bila za prijevaru, a inspektorat tu prijevaru nije utvrdio. Inspektorat zaključio da poslodavac nije radnika prevario.

Tako da... prilikom podnošenja prijave, treba biti konkretan, točno se pozvati na konkretan čanak, konkretnog Zakona.. i onda nešto bude. Podnositi prijavu bez pozivanja na konkretne Zakone - nema puno smisla.
pa valjda ima neki inspektor za inspektore ?
ne moram ja kao radnik znati je li neisplata prekovremenih članak 128 ili 129,
barem u normalnim državama....
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 09:24   #34
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
pa valjda ima neki inspektor za inspektore ?
ne moram ja kao radnik znati je li neisplata prekovremenih članak 128 ili 129,
barem u normalnim državama....
u tome i jest stvar. Mi nismo u normalnoj državi.
Ako je inspektor dobio prijavu za prijevaru, on traži prijevaru. Hebe mu se živo za sva druga kršenja zakona, jer mu se žuri negdje.. nekamo.. ima još taj dan par kontrola za obavit i hoće to sve zgurat u 8 sati svog radnog vremena jer neće da radi prekovremeno, jer mu to nitko ne plati ... blabla......
Postupa po prijavi i gotovo. Za njega je to riješen slučaj.
Žalosno al istinito.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 09:32   #35
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
u tome i jest stvar. Mi nismo u normalnoj državi.
Ako je inspektor dobio prijavu za prijevaru, on traži prijevaru. Hebe mu se živo za sva druga kršenja zakona, jer mu se žuri negdje.. nekamo.. ima još taj dan par kontrola za obavit i hoće to sve zgurat u 8 sati svog radnog vremena jer neće da radi prekovremeno, jer mu to nitko ne plati ... blabla......
Postupa po prijavi i gotovo. Za njega je to riješen slučaj.
Žalosno al istinito.
dobro, ali ništa ne košta obavijestiti njegovog šefa, index, uskok..... o takvom ponašanju.
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 10:33   #36
[QUOTE=dk1;53407383]dobro, ali ništa ne košta obavijestiti njegovog šefa, index, uskok..... o takvom ponašanju.[/

Evo u čemu ja vidim problem

Evo konktretno, mi smo mala firma 10-tak zaposlenih, borimo se na sve načine da opstanemo, evo upadne mi neka vrste inspekcije i nađe neku glupost ako hoće i uvijek ti može naći nešto, oprdi ti globetinu, firma ne može platiti, 10 ljudi dobie otkaz, firma se gasi... POANTA je da država sam sebi stvara nezaposlene, umjesto da za manji prekršaj upozori ili tokom nadzora da se odstrani, a ne odmah puste globetine. Ja prva pogriješim, sad bi trebala strahovat od njih kad će doć i to mi naći... čemu stalno mjenjanje zakon i svega, kompliciraju sa svime... MA UŽAS!!!
palonk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 10:46   #37
Svi se, manje više, bore za opstanak u ova šugava vremena.
Ali ostaje činjenica da hrpa njih otvori firme, zaposli ljude i prave se ludi.
Jer kao ne znaju.....

Onaj tko otvara firmu, mora neke stvari znati, mora pratiti zakone, pravilnike, propise..... Ako to ne zna, ne može se snaći, onda neka prvo plati dobrog i iskusnog knjigovođu ili pravnika koji će ga upozoravati.
Ali odgovorna osoba mora znati da je upravo to, odgovorna osoba, i da mora biti u toku, a ne se non stop izgovarati da nešto ne zna. Učenje se ne završava onog trena kad se dobije diploma, uči se čitav život. Oni koji hoće bit biznismeni, moraju biti spremni učiti i dalje....

Onaj tko ne pozna osnove poreznog sistema, osnove zakona o zaštiti na radu, zakona o obveznim odnosima i neke osnove iz djelatnosti kojom se bavi, nema kaj otvarat firmu.
Nek prvo nauči neke stvari pa nek onda otvara firmu.
Onaj tko misli ozbiljno, svjestan je činjenice da, osim u opremu, mora investirati i u ljude, u kontinuirano obrazovanje svojih ljudi (seminari, radionice, tečajevi).

Najlakše se pravit lud, očekivat da će sve pasti s neba i, još k tome ,da će biti badava.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 11:27   #38
Quote:
palonk kaže: Pogledaj post

Evo u čemu ja vidim problem

Evo konktretno, mi smo mala firma 10-tak zaposlenih, borimo se na sve načine da opstanemo, evo upadne mi neka vrste inspekcije i nađe neku glupost ako hoće i uvijek ti može naći nešto, oprdi ti globetinu, firma ne može platiti, 10 ljudi dobie otkaz, firma se gasi... POANTA je da država sam sebi stvara nezaposlene, umjesto da za manji prekršaj upozori ili tokom nadzora da se odstrani, a ne odmah puste globetine. Ja prva pogriješim, sad bi trebala strahovat od njih kad će doć i to mi naći... čemu stalno mjenjanje zakon i svega, kompliciraju sa svime... MA UŽAS!!!
ako ti daš radniku ugovor na 5 mj i 20 dana, pa ga pošalješ kući 10 dana, pa opet novi ugovor.... i po tvome mišljenju time si riješila neugodnost zvanu godišnji odmor- onda to nije greška, to je nešto drugo
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 12:32   #39
Quote:
palonk kaže: Pogledaj post
Evo u čemu ja vidim problem

Evo konktretno, mi smo mala firma 10-tak zaposlenih, borimo se na sve načine da opstanemo, evo upadne mi neka vrste inspekcije i nađe neku glupost ako hoće i uvijek ti može naći nešto, oprdi ti globetinu, firma ne može platiti, 10 ljudi dobie otkaz, firma se gasi... POANTA je da država sam sebi stvara nezaposlene, umjesto da za manji prekršaj upozori ili tokom nadzora da se odstrani, a ne odmah puste globetine. Ja prva pogriješim, sad bi trebala strahovat od njih kad će doć i to mi naći... čemu stalno mjenjanje zakon i svega, kompliciraju sa svime... MA UŽAS!!!
Kakve globetine? Nikad nisam doživjela nekakvu neutemeljenu kaznu. Takve kazne ne dobijaju oni koji prate zakone ili imaju osobe koje to rade za njih. To se odnosi na sve vrste nadzora, porezne, radnog prava, fiskalizacije...

Imala sam prošlu godinu inspekciju rada zbog kašnjenja doslovno jedne plaće. I radnik je bio potpuno upravu, plaća nije isplaćena u roku iz ugovora. Inspekciji sam morala dati na uvid platne liste, ugovore i sve ostalo što ide i obavili su razgovore sa zatečenim radnicima.

Neisplata plaće u roku je jedino što su mogli pronaći. Za neisplatu u roku nisam ja kriva. Ali ja bi bila kriva da radnicima nisam davala platne liste, da nisam ispravno obračunala god.odmor, bolovanja i sl., da nisam pravilno izvršila neku ovrhu na njihovim plaćama i još svašta. Zašto? Zato što mi je poslodavac rekao da radim sve po zakonu i može me kazniti jer nisam dobro obavila svoj posao te mu time podebljala kaznu. Kad zbrojiš kazne koje su mogle biti zaboli te glava.

Završilo je s minimalnom štetom po poslodavca jer se on trudi oko stvari o kojima je Darsey gore pisala. Jednu grešku je napravio i to će platiti.

A oni drugačiji poslodavci zaslužuju svaku globu koju dobiju.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 12:34   #40
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
ako ti daš radniku ugovor na 5 mj i 20 dana, pa ga pošalješ kući 10 dana, pa opet novi ugovor.... i po tvome mišljenju time si riješila neugodnost zvanu godišnji odmor- onda to nije greška, to je nešto drugo
Ovo definitivno nije greška, nego otvoreno kršenje prava radnika na godišnji odmor i zakidanje države na doprinosima i porezima koji se obračunavaju na naknadu plaće za godišnji odmor. Krše se dakle 2 zakona i kazna može biti poveća. Plus, ako radnik sam tuži, naknada štete radniku sa svim pripadajućim kamatama i ostalim.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:56.