Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2015., 12:42   #41
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Nikad nisam doživjela nekakvu neutemeljenu kaznu. Takve kazne ne dobijaju oni koji prate zakone ili imaju osobe koje to rade za njih. To se odnosi na sve vrste nadzora, porezne, radnog prava, fiskalizacije...
Potpis. Imam radnog staža ohooo i nikad, baš nikad nisam vidjela da je ispisana neutemeljena kazna.
Ako je toga i bilo, riješeno je pravom žalbe.

Samo je činjenica da su prema nekim zakonima i neke manje bitne stvari razlog za kaznu: tipa firma ima radio u službenom autu, a inspektor utvrdi da firma ne plaća HRT harač. Evo kazne, u roku keks.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 18:39   #42
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Svi se, manje više, bore za opstanak u ova šugava vremena.
Ali ostaje činjenica da hrpa njih otvori firme, zaposli ljude i prave se ludi.
Jer kao ne znaju.....

Onaj tko otvara firmu, mora neke stvari znati, mora pratiti zakone, pravilnike, propise..... Ako to ne zna, ne može se snaći, onda neka prvo plati dobrog i iskusnog knjigovođu ili pravnika koji će ga upozoravati.
Ali odgovorna osoba mora znati da je upravo to, odgovorna osoba, i da mora biti u toku, a ne se non stop izgovarati da nešto ne zna. Učenje se ne završava onog trena kad se dobije diploma, uči se čitav život. Oni koji hoće bit biznismeni, moraju biti spremni učiti i dalje....

Onaj tko ne pozna osnove poreznog sistema, osnove zakona o zaštiti na radu, zakona o obveznim odnosima i neke osnove iz djelatnosti kojom se bavi, nema kaj otvarat firmu.
Nek prvo nauči neke stvari pa nek onda otvara firmu.
Onaj tko misli ozbiljno, svjestan je činjenice da, osim u opremu, mora investirati i u ljude, u kontinuirano obrazovanje svojih ljudi (seminari, radionice, tečajevi).

Najlakše se pravit lud, očekivat da će sve pasti s neba i, još k tome ,da će biti badava.
I da će mu to sve napraviti knjigovođa za maksimalno 300 kuna mjesečno!
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 09:11   #43
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Svi se, manje više, bore za opstanak u ova šugava vremena.
Ali ostaje činjenica da hrpa njih otvori firme, zaposli ljude i prave se ludi.
Jer kao ne znaju.....

Onaj tko otvara firmu, mora neke stvari znati, mora pratiti zakone, pravilnike, propise..... Ako to ne zna, ne može se snaći, onda neka prvo plati dobrog i iskusnog knjigovođu ili pravnika koji će ga upozoravati.
Ali odgovorna osoba mora znati da je upravo to, odgovorna osoba, i da mora biti u toku, a ne se non stop izgovarati da nešto ne zna. Učenje se ne završava onog trena kad se dobije diploma, uči se čitav život. Oni koji hoće bit biznismeni, moraju biti spremni učiti i dalje....

Onaj tko ne pozna osnove poreznog sistema, osnove zakona o zaštiti na radu, zakona o obveznim odnosima i neke osnove iz djelatnosti kojom se bavi, nema kaj otvarat firmu.
Nek prvo nauči neke stvari pa nek onda otvara firmu.
Onaj tko misli ozbiljno, svjestan je činjenice da, osim u opremu, mora investirati i u ljude, u kontinuirano obrazovanje svojih ljudi (seminari, radionice, tečajevi).

Najlakše se pravit lud, očekivat da će sve pasti s neba i, još k tome ,da će biti badava.
Svi se, manje više, bore za opstanak u ova šugava vremena.
Ali ostaje činjenica da hrpa njih otvori firme, zaposli ljude i prave se ludi.
Jer kao ne znaju.....


Ne bih se složila s ovim da se prave ludi ! Riječ je upravo o tome - otvori firmu, zaposle ljude i imaju namjeru baviti se svojom djelatnošću. Ne sustavom, ne pravnom tvorevinom, ne kaznenim pravom. Problem je upravo u tome, što smo mi kao država, kao sustav toliko nesređeni i apsurdni, da svaki poduzetnik mora prije svega uložiti masu vremena i energije za proučavanje tih apsurda i snalaženje u njima. To nije dobra postavka, pa i ne čudi da ljudi ostaju ogorčeni i zbunjeni, a pogotovo nemotivirani i za onaj minimalni dio znanja koji obuhvaća njihovu djelatnost, a da nije izravno povezano s istom.

Onaj tko otvara firmu, mora neke stvari znati, mora pratiti zakone, pravilnike, propise..... Ako to ne zna, ne može se snaći, onda neka prvo plati dobrog i iskusnog knjigovođu ili pravnika koji će ga upozoravati.
Ali odgovorna osoba mora znati da je upravo to, odgovorna osoba, i da mora biti u toku, a ne se non stop izgovarati da nešto ne zna. Učenje se ne završava onog trena kad se dobije diploma, uči se čitav život. Oni koji hoće bit biznismeni, moraju biti spremni učiti i dalje....


S ovim bih se složila - biti u toku. Istina. Jer si odgovorna osoba. Samo, kažem, ljudi običnu jako dobro poznaju svoju struku ! a, veći problem im predstavlja snalaženje u kaosu našeg sustava. Za dobrog pravnika, treba novaca. A, sve da i imaš novac, sami pravnici se teško snalaze u svemu.

"Onaj tko ne pozna osnove poreznog sistema, osnove zakona o zaštiti na radu, zakona o obveznim odnosima i neke osnove iz djelatnosti kojom se bavi, nema kaj otvarat firmu.
Nek prvo nauči neke stvari pa nek onda otvara firmu.
Onaj tko misli ozbiljno, svjestan je činjenice da, osim u opremu, mora investirati i u ljude, u kontinuirano obrazovanje svojih ljudi (seminari, radionice, tečajevi).

Najlakše se pravit lud, očekivat da će sve pasti s neba i, još k tome ,da će biti badava."

Da, treba poznavati, a ne time se intenzivno baviti. Međutim, kod nas moraš upravo to - intezivno se baviti. Zašto? Prvo radi nenormalne brzine promjena, drugo radi nejasnoća zakonodavca i treće uglavnom radi nesvrsishodnosti donešenog.
Za firmu je najvažnije da čovjek barata STRUKOM. A, ostalo bi trebalo biti sekundarno, ali naravno, važno.

Ulaganja u sve što si navela, opet podrazumijevaju novac. A, znamo kako poduzetnici istim kod nas stoje.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 09:25   #44
Quote:
Ulaganja u sve što si navela, opet podrazumijevaju novac. A, znamo kako poduzetnici istim kod nas stoje.
Moraju naći knjigovodilicu koja to sve prati i bude plaćena za isto, a oni se onda totalno mogu posvetiti svojoj djelatnosti.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 10:18   #45
Stela,

nemaš pojma koji je filing bio čitati ovaj tvoj post.

Imaš moj duboki naklon i poštovanje. Ne znam što bih još dodala. Svaka ti čast, potpisujem svaku riječ.
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 10:48   #46
Uh mene je ispekcije strah užasno.... u koliko godina su obvezni doć, netko kaže jednom u 5 god a netko jednom u 10 god? ili nema pravila...
palonk is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 11:54   #47
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post

Za firmu je najvažnije da čovjek barata STRUKOM. A, ostalo bi trebalo biti sekundarno, ali naravno, važno.

Ulaganja u sve što si navela, opet podrazumijevaju novac. A, znamo kako poduzetnici istim kod nas stoje.
Važno je da barata strukom, to svakako.
Ali je važno da ne bude samo stroj za potpisivanje dokumenata i osoba na koju će dolaziti rješenja o kazni za ovo ili ono , da kuži što potpisuje i za što je sve odgovoran.

Čak i da plati knjigovođu, odvjetnika, savjetnika, opet mora znati osnovne stvari: koje su mu obaveze prema radnicima, koje su mu obaveze prema državi, i razumijeti barem ugrubo na koje i na kakve dokumente stavlja potpis.

Hoće li se netko tim stvarima baviti više ili manje, to je na njemu samom da procjeni.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 01:54   #48
Ja sam radio u jednoj firmi u kojoj smo imali službene automobile, koristili smo ih 0-24 a nisu nam skidali s plaće onaj dodatak za primanje u naravi. Da li se za to može prijaviti poslodavca za kršenje zakona? Nismo niti pisali one locco obrasce.
__________________
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience.
bimmer525 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 11:11   #49
Quote:
bimmer525 kaže: Pogledaj post
Ja sam radio u jednoj firmi u kojoj smo imali službene automobile, koristili smo ih 0-24 a nisu nam skidali s plaće onaj dodatak za primanje u naravi. Da li se za to može prijaviti poslodavca za kršenje zakona? Nismo niti pisali one locco obrasce.
pa nije valjda da bi to napravio...
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 13:47   #50
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
pa nije valjda da bi to napravio...
A nebi, ali mislim da ću morat. Znaš kad se poslodavac ponaša kao kreten, onda se moraš spustiti na taj nivo.
__________________
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience.
bimmer525 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 14:26   #51
Pozdrav,
Nadam se da ću ovdje dobiti nekakvu informaciju o stvari koja me jako zanima. Naime, moj poslodavac već dulje vrijeme ne dostavlja platnu listu prilikom isplate plaće. Zanima me koji je potencijalni razlog za to.
Hvala
__________________
In this house we obey the laws of thermodynamics!
spoiled_brat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 15:45   #52
Quote:
spoiled_brat kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Nadam se da ću ovdje dobiti nekakvu informaciju o stvari koja me jako zanima. Naime, moj poslodavac već dulje vrijeme ne dostavlja platnu listu prilikom isplate plaće. Zanima me koji je potencijalni razlog za to.
Hvala
Zaborav ili smatra da nije potrebno,ali po Zakonu o radu morao bi vam davati obračunske liste svaki mjesec. Imaš ga pravo tražiti to i po Zakonu dužan ti je dati.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 15:48   #53
Quote:
bimmer525 kaže: Pogledaj post
A nebi, ali mislim da ću morat. Znaš kad se poslodavac ponaša kao kreten, onda se moraš spustiti na taj nivo.
Možda griješim jer ne znam pozadinu,ali malo mi je ovo licemjerno. A kad vam nije skidao sa plaće onda nije bio kreten. Zašto mu niste onda rekli da krši zakon kad ste dobivali ono što nije vaše...
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 16:30   #54
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Možda griješim jer ne znam pozadinu,ali malo mi je ovo licemjerno. A kad vam nije skidao sa plaće onda nije bio kreten. Zašto mu niste onda rekli da krši zakon kad ste dobivali ono što nije vaše...


Quote:
spoiled_brat kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Nadam se da ću ovdje dobiti nekakvu informaciju o stvari koja me jako zanima. Naime, moj poslodavac već dulje vrijeme ne dostavlja platnu listu prilikom isplate plaće. Zanima me koji je potencijalni razlog za to.
Hvala
Što to znači dulje vrijeme? Koliko dugo? Da li se poslodavac nalazi na listi porezne uprave?
Provjeri si na e građani kako uopće stoji stvar s doprinosima. Možda ne plaća ništa, pa misli da ne mora niti platnu listu davati.
Traži ga listu, a ako ne da, prijavi ga inspekciji (imaš link negdje na stranicama Ministarstva rada).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 13:01   #55
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Možda griješim jer ne znam pozadinu,ali malo mi je ovo licemjerno. A kad vam nije skidao sa plaće onda nije bio kreten. Zašto mu niste onda rekli da krši zakon kad ste dobivali ono što nije vaše...
Jesmo, rekli smo...odmahnuo rukom
__________________
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience.
bimmer525 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 11:38   #56
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Zaborav ili smatra da nije potrebno,ali po Zakonu o radu morao bi vam davati obračunske liste svaki mjesec.
A možda je stvar i neke druge prirode, u smislu da nešt mulja sa isplatama itd.

Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Imaš ga pravo tražiti to i po Zakonu dužan ti je dati.
S obzirom da živimo u HR preformulirao bi rečenicu u "Imaš ga pravo tražiti to i po Zakonu dužan ti je dati. Ali ako ti ne da, ne može ga nitko natjerati da ti da i nitko mu ništ ne može."
stipec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 13:17   #57
pozz

pitanje vezano za proeznu inspekciju

stomatologa tražim da izda račun, i tako svako put, on se pravi blesav a ja tražim, pa mi nakon par dana pošalje na mail.
kako ga mogu prijaviti ? odn. da to bude sigurno. neki dokaz da priložim i slično.
da li stomatolozi moraju imati fiskalnu kasu ?
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 15:42   #58
Na stranicama porezne uprave imaš mogućnost prijave poreznih prekršaja
http://www.porezna-uprava.hr/kontakt...A1ite-nam.aspx
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 12:58   #59
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Na stranicama porezne uprave imaš mogućnost prijave poreznih prekršaja
http://www.porezna-uprava.hr/kontakt...A1ite-nam.aspx
i ti imaš mogućnost pročitati pitanje. s razumijevanjem.
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 14:33   #60
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
pozz

kako ga mogu prijaviti ?
Pa možeš preko onog linka. A dokaze priloži koje imaš. I tu opciju imaš tamo.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:46.