Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2015., 21:30   #1
sezonski obrt prodaja ledo sladoleda

Pozdrav moze mi netko reci tko ima iskustva sa prodajom ledo sladoleda i pica sokovi i pivo, kako ide procedura sa papirologijom i sta sve treba voditi?
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 10:58   #2
ovisi. šta piše u obrtnici? kakva je kategorizacija? je li registrirano kao trgovina ili ugostiteljstvo?

trgovina:

-pdv 25 posto na sve (ako je u pdv-u)
-ulaz i izlaz robe (kartice artikala, ili nešto što bi bilo slično knjizi popisa u cilju praćenja te robe. pretpostavlja se da onda ne toči i ne poslužuje, već daje limenke ili plastične boce, pa onda zaračunava i povratnu naknadu)

ugostiteljstvo:

-pdv 13 posto ako je usluživanje i točenje piva, odnosno ima staklene boce (opet, ukoliko je obrt u sustavu pdv)
-povratne naknade nema
-obračun mjesečni pp-mi-po
-robno materijalno, vođenje zaliha, utvrđivanje normativa ( za npr., točeno pivo)
-sladoled spada pod konfekciju ( ako su korneti i štapići, pogledaj na stranicama PU mišljenje o sladoledu), pdv ide 25 posto na to

ALI:

-ako kroz ugostiteljstvo prodaješ sladoled, provjeri moraš li tada doregistrirati trgovinu u manjem obimu za to (unazad 7 godina se moralo, ja sam živi dokaz, isto je vrijedilo za cigare, čips ili bilokakvu trgovačku robu).





http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=18722
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 12:51   #3
Quote:
bubamara1205 kaže: Pogledaj post
ovisi. šta piše u obrtnici? kakva je kategorizacija? je li registrirano kao trgovina ili ugostiteljstvo?

trgovina:

-pdv 25 posto na sve (ako je u pdv-u)
-ulaz i izlaz robe (kartice artikala, ili nešto što bi bilo slično knjizi popisa u cilju praćenja te robe. pretpostavlja se da onda ne toči i ne poslužuje, već daje limenke ili plastične boce, pa onda zaračunava i povratnu naknadu)

ugostiteljstvo:

-pdv 13 posto ako je usluživanje i točenje piva, odnosno ima staklene boce (opet, ukoliko je obrt u sustavu pdv)
-povratne naknade nema
-obračun mjesečni pp-mi-po
-robno materijalno, vođenje zaliha, utvrđivanje normativa ( za npr., točeno pivo)
-sladoled spada pod konfekciju ( ako su korneti i štapići, pogledaj na stranicama PU mišljenje o sladoledu), pdv ide 25 posto na to

ALI:

-ako kroz ugostiteljstvo prodaješ sladoled, provjeri moraš li tada doregistrirati trgovinu u manjem obimu za to (unazad 7 godina se moralo, ja sam živi dokaz, isto je vrijedilo za cigare, čips ili bilokakvu trgovačku robu).





http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=18722
hvala puno, ali ja nisam u sustavu PDV-A, i kako onda, a moramo se još odlučiti da li će biti samo prodaja ili i stolovi, pa je onda to ugostiteljstvo i koji program imaš za vođenje, da li synesis?
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 14:09   #4
Opet kazem, sve ovisi sta pise u obrtnici, tj. Sto ste registrirali.
Nemam synessis
Ako ste npr., dobili rjesenje kojim ispunjavate minimalno tehnicke uvjete za obavljanje djelatnosti ugostiteljstva-objekti jednostavnih usluga i u sklopu toga imate usluzivanje pica, toplih napitaka i sladoleda, imate :

-izdavanje racuna . dakle, programsko rjesenje, kasa i fiskalizacija
-knjiga prometa (program sa opcijom zaklkjucivanja dnevnog prometa i upisivanja iznosa po danima)
-vodenje zaliha i utvrdivanje normativa za artikle (meni se to lista kao neke kartice materijala, tako da nakon sto zakljucim dan, skine mi zalihu iznam koliko cega imam)
-dnevnik primki
-mjesecni obracun poreza na potrosnju

A na kraju mjeseca upises u kpi iznos iz knjige prometa u kpi. Ja to radim na dnevnoj bazi, ali ti nemas pdv pa mozes i jednom mjesecno
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 18:48   #5
Quote:
bubamara1205 kaže: Pogledaj post
Opet kazem, sve ovisi sta pise u obrtnici, tj. Sto ste registrirali.
Nemam synessis
Ako ste npr., dobili rjesenje kojim ispunjavate minimalno tehnicke uvjete za obavljanje djelatnosti ugostiteljstva-objekti jednostavnih usluga i u sklopu toga imate usluzivanje pica, toplih napitaka i sladoleda, imate :

-izdavanje racuna . dakle, programsko rjesenje, kasa i fiskalizacija
-knjiga prometa (program sa opcijom zaklkjucivanja dnevnog prometa i upisivanja iznosa po danima)
-vodenje zaliha i utvrdivanje normativa za artikle (meni se to lista kao neke kartice materijala, tako da nakon sto zakljucim dan, skine mi zalihu iznam koliko cega imam)
-dnevnik primki
-mjesecni obracun poreza na potrosnju

A na kraju mjeseca upises u kpi iznos iz knjige prometa u kpi. Ja to radim na dnevnoj bazi, ali ti nemas pdv pa mozes i jednom mjesecno
draga hvala ti puno, registrirat ćemo objekt jednostavnih usluga (na plaži, sezonski) i imat ćemo pivo, sokove, vodu ,sladoled i tost, znači vodim ovo šta si mi navela, imam baš program pa ću i kasu uzet njihovu, tako da mi sve bude povezano. znači i ti imaš ugostiteljski objekt i to sve vodiš, a zanima me ona povratna ambalaza, znači ne moram ju voditi ako poslužujem na terasi ili?
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 19:12   #6
i kavu ćemo imat iz aparata, pa me zanima da li treba plaćati onaj posebni porez na kavu i bezalkoh pića i trošarine na alkoholna pića?
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 11:03   #7
Ne moras voditi povratnu naknadu,pogotovo ako narucujes one male sokice i pivo u staklenim bocama za koje se zaduzujes kod dobavljaca za gajbe.

Iako je interesantno pitanje, postupanje sa npr.,janom u plastici od pola litre. Masu puta sam imala prilike to dobiti u restoranu, povratne ambalaze nije bilo na racunu. Ne znam je li to ispravno, ja nemam plastike, samo staklo. Valjda je to tako ok, ako iskusniji imaju drugaciju info, molim da komentiraju.

Posebni porez na kavu i bezalkoholnih pica se,koliko znam, odnosi na proizvodace, ne na ugostitelje. Ne znam je li se sta tu mijenjalo.

Tvoja je obveza na kraju mjeseca obracunati i dostaviti obrazac pp-mi-po, obracun poreza na potrosnju. Raspitaj se tocno kome, jer ovisno o mjestu gdje ce ti biti kafana, obracun dostavljas ili poreznoj upravi, ili zupanijskom odjelu za poreze.

Uglavnom, ide ti odlukom opcine, tri posto na osnovicu od prodanih:
_bezalkoholnih pica i vode
-piva
-vina
-zestokog pica

Hrana,kava i trgovacka roba (sladoled) ne ulaze u obracun.

Provjeri sa synesisom je li im to programski rijeseno. Iako vjerujem da je. Ja na kraju mjeseca samo izbacim ispis obracuna iz kase, te ga do 20..og u mjesecu predam i uplatim na racun opcine.
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 11:18   #8
Quote:
bubamara1205 kaže: Pogledaj post
Ne moras voditi povratnu naknadu,pogotovo ako narucujes one male sokice i pivo u staklenim bocama za koje se zaduzujes kod dobavljaca za gajbe.

Iako je interesantno pitanje, postupanje sa npr.,janom u plastici od pola litre. Masu puta sam imala prilike to dobiti u restoranu, povratne ambalaze nije bilo na racunu. Ne znam je li to ispravno, ja nemam plastike, samo staklo. Valjda je to tako ok, ako iskusniji imaju drugaciju info, molim da komentiraju.

Posebni porez na kavu i bezalkoholnih pica se,koliko znam, odnosi na proizvodace, ne na ugostitelje. Ne znam je li se sta tu mijenjalo.

Tvoja je obveza na kraju mjeseca obracunati i dostaviti obrazac pp-mi-po, obracun poreza na potrosnju. Raspitaj se tocno kome, jer ovisno o mjestu gdje ce ti biti kafana, obracun dostavljas ili poreznoj upravi, ili zupanijskom odjelu za poreze.

Uglavnom, ide ti odlukom opcine, tri posto na osnovicu od prodanih:
_bezalkoholnih pica i vode
-piva
-vina
-zestokog pica

Hrana,kava i trgovacka roba (sladoled) ne ulaze u obracun.

Provjeri sa synesisom je li im to programski rijeseno. Iako vjerujem da je. Ja na kraju mjeseca samo izbacim ispis obracuna iz kase, te ga do 20..og u mjesecu predam i uplatim na racun opcine.
super hvala, ali ja sam mislila imat samo plastične boce,mislim da mi je to bolje i jednostavnije) jer tko će onda po plaži skupljat te staklene boce (jer se moraju vratit dobavljaču, šta ne???)
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:15.