Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2017., 12:34   #221
Robert Mugabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 19:32   #222
Možda i prvi novinski članak u povijesti a koji se radi o položaju i kretanju naših radnika i Britaniji
Quote:
SLOBODNO OD IDUĆEG LJETA? Vlada će lobirati za ukidanje radnih viza u Velikoj Britaniji

Autor: Irena Frlan Gašparović
Objavljeno: 14. svibanj 2017. u 7:52

Hrvatski građani za rad u Velikoj Britaniji još uvijek trebaju radnu dozvolu, no hrvatska Vlada nastojat će se izboriti da se to ograničenje u ljeto sljedeće godine ukine. Ako do toga ne dođe, a izgledno je da neće, Hrvatska će prava svojih državljana nastojati zaštititi kroz sporazum o odnosima Britanije i EU-a

Hrvatski građani za rad u Velikoj Britaniji još uvijek trebaju radnu dozvolu, no hrvatska Vlada, prema neslužbenim informacijama, nastojat će se izboriti da se to ograničenje u ljeto sljedeće godine ukine. Velika Britanija jedna je od država članica EU-a koje su, nakon ulaska Hrvatske u EU, uvele ograničenje za zapošljavanje hrvatskih radnika.

Ograničenje je najprije uvedeno na dvije godine, no 2015. London je izvijestio Europsku komisiju da će ga produljiti do kraja lipnja 2018. Po isteku tog razdoblja, Britanija može tražiti još jedno produljenje, na dodatne dvije godine. No, pritom mora dokazati da postoje ozbiljni poremećaji na tamošnjem tržištu rada ili rizik od takvih poremećaja, što bi opravdalo zahtjev da se radne dozvole primjenjuju do 2020. godine. Situaciju, međutim, potencijalno kompliciraju pregovori o izlasku Britanije iz EU-a.

U pregovorima o Brexitu, EU će inzistirati na jamstvima za stečena prava Europljana koji žive i rade u Britaniji. Za državljane 26 zemalja članica ta stečena prava podrazumijevaju i pravo na slobodno zapošljavanje. To nije slučaj i za hrvatske građane koji se zbog toga nalaze u nepovoljnijoj poziciji. Hrvatska diplomacija stoga upravo ovih dana traži od EK i država članica »pojašnjenje specifičnog položaja« u kojem se nalaze hrvatski državljani. Prije svega, od Komisije se traži da pojasni što će se dogoditi ako Britanija ukine radne dozvole za hrvatske radnike te hoće li se onda i njima to priznati kao »stečeno pravo« u ugovoru o povlačenju Britanije iz EU-a. No, tražit će se i pojašnjenje što ako Britanija i dalje bude inzistirala na ograničenjima za zapošljavanje hrvatskih državljana.

Paralelno s time, krenut će se i u lobiranje za ukidanje radnih dozvola u ljeto sljedeće godine. Britanija će tada, doduše, već biti jednom nogom izvan EU-a, no diplomatski izvori tvrde da će, unatoč tome, europska strana tražiti od Londona poštivanje EU pravila. U kontekstu radnih dozvola, to znači da će se od Britanije tražiti da zahtjev za produljenjem ograničenja dobro argumentira. Hrvatska, međutim, smatra da razloga za produljenje nema – broj hrvatskih radnika u Britaniji nije prevelik i ne postoje indicije da bi, nakon ukidanja radnih dozvola, došlo do velikog iseljavanja na »otok« koje bi poremetilo tamošnje tržište rada. Zato će od Komisije tražiti potporu u nastojanju da se krajem lipnja 2018. godine britansko tržište rada potpuno otvori za hrvatske državljane. No, otegotna je okolnost što se Brexit jedinim dijelom dogodio upravo zbog imigracije – Britanci žele preuzeti kontrolu nad useljavanjem i to, prvenstveno, iz članica EU-a.

Ako do ukidanja ne dođe, a sva je prilika da neće, Hrvatska će prava svojih državljana nastojati zaštititi kroz sporazum o budućim odnosima Britanije i EU-a.
Izvor:
http://novilist.hr/Vijesti/Svijet/SL...ikoj-Britaniji
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 10:18   #223
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Možda i prvi novinski članak u povijesti a koji se radi o položaju i kretanju naših radnika i Britaniji


Izvor:
http://novilist.hr/Vijesti/Svijet/SL...ikoj-Britaniji

SLOBODNO OD IDUĆEG LJETA? Vlada će lobirati za ukidanje radnih viza u Velikoj Britaniji

Autor: Irena Frlan Gašparović
Objavljeno: 14. svibanj 2017. u 7:52

Quote:
Hrvatski građani za rad u Velikoj Britaniji još uvijek trebaju radnu dozvolu, no hrvatska Vlada nastojat će se izboriti da se to ograničenje u ljeto sljedeće godine ukine. Ako do toga ne dođe, a izgledno je da neće, Hrvatska će prava svojih državljana nastojati zaštititi kroz sporazum o odnosima Britanije i EU-a

Hrvatski građani za rad u Velikoj Britaniji još uvijek trebaju radnu dozvolu, no hrvatska Vlada, prema neslužbenim informacijama, nastojat će se izboriti da se to ograničenje u ljeto sljedeće godine ukine. Velika Britanija jedna je od država članica EU-a koje su, nakon ulaska Hrvatske u EU, uvele ograničenje za zapošljavanje hrvatskih radnika.

Ograničenje je najprije uvedeno na dvije godine, no 2015. London je izvijestio Europsku komisiju da će ga produljiti do kraja lipnja 2018. Po isteku tog razdoblja, Britanija može tražiti još jedno produljenje, na dodatne dvije godine. No, pritom mora dokazati da postoje ozbiljni poremećaji na tamošnjem tržištu rada ili rizik od takvih poremećaja, što bi opravdalo zahtjev da se radne dozvole primjenjuju do 2020. godine. Situaciju, međutim, potencijalno kompliciraju pregovori o izlasku Britanije iz EU-a.

U pregovorima o Brexitu, EU će inzistirati na jamstvima za stečena prava Europljana koji žive i rade u Britaniji. Za državljane 26 zemalja članica ta stečena prava podrazumijevaju i pravo na slobodno zapošljavanje. To nije slučaj i za hrvatske građane koji se zbog toga nalaze u nepovoljnijoj poziciji. Hrvatska diplomacija stoga upravo ovih dana traži od EK i država članica »pojašnjenje specifičnog položaja« u kojem se nalaze hrvatski državljani. Prije svega, od Komisije se traži da pojasni što će se dogoditi ako Britanija ukine radne dozvole za hrvatske radnike te hoće li se onda i njima to priznati kao »stečeno pravo« u ugovoru o povlačenju Britanije iz EU-a. No, tražit će se i pojašnjenje što ako Britanija i dalje bude inzistirala na ograničenjima za zapošljavanje hrvatskih državljana.

Paralelno s time, krenut će se i u lobiranje za ukidanje radnih dozvola u ljeto sljedeće godine. Britanija će tada, doduše, već biti jednom nogom izvan EU-a, no diplomatski izvori tvrde da će, unatoč tome, europska strana tražiti od Londona poštivanje EU pravila. U kontekstu radnih dozvola, to znači da će se od Britanije tražiti da zahtjev za produljenjem ograničenja dobro argumentira. Hrvatska, međutim, smatra da razloga za produljenje nema – broj hrvatskih radnika u Britaniji nije prevelik i ne postoje indicije da bi, nakon ukidanja radnih dozvola, došlo do velikog iseljavanja na »otok« koje bi poremetilo tamošnje tržište rada. Zato će od Komisije tražiti potporu u nastojanju da se krajem lipnja 2018. godine britansko tržište rada potpuno otvori za hrvatske državljane. No, otegotna je okolnost što se Brexit jedinim dijelom dogodio upravo zbog imigracije – Britanci žele preuzeti kontrolu nad useljavanjem i to, prvenstveno, iz članica EU-a.

Ako do ukidanja ne dođe, a sva je prilika da neće, Hrvatska će prava svojih državljana nastojati zaštititi kroz sporazum o budućim odnosima Britanije i EU-a.
kažu da se to i sada lako zaobiđe, moraš dobti potvrdu o prebivalištu tamo, a to ti sredi odvjetnik za 200 funti
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 10:23   #224
Quote:
irdeto kaže: Pogledaj post
SLOBODNO OD IDUĆEG LJETA? Vlada će lobirati za ukidanje radnih viza u Velikoj Britaniji


kažu da se to i sada lako zaobiđe, moraš dobti potvrdu o prebivalištu tamo, a to ti sredi odvjetnik za 200 funti
Pričao sam o ovome na drugoj temi.

Ja mislim da je taj "zahtjev" samo formalnost i da ako Britanija, a posebice Austrija i Slovenija zatraže produljenje ograničenja, da će ga bez problema i dobiti.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 10:28   #225
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Pričao sam o ovome na drugoj temi.

Ja mislim da je taj "zahtjev" samo formalnost i da ako Britanija, a posebice Austrija i Slovenija zatraže produljenje ograničenja, da će ga bez problema i dobiti.
ja samo znam da sam mlađi otišao bi najrađe živjeti u London, uostalom već sam i bio tamo 1979g
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 10:36   #226
Quote:
irdeto kaže: Pogledaj post
ja samo znam da sam mlađi otišao bi najrađe živjeti u London, uostalom već sam i bio tamo 1979g
Mislim da bi bilo suludo otići u London ako već ideš tamo.

Čak je i Dublin preskup za život tipu ljudi koji odlaze iz Hrvatske (dakle ljudi koji će raditi u trgovinama, kafićima i sl.), a Dublin je selo naspram Londona.

Ako se doista otvori 1.7.2018. Britanija većina će potrčati u London, čisto jer je to jedini grad za kojeg su uopće čuli izvan nogometa, ali pametnije bi im bilo probati naći posao u jednom od mnogih gradova sa 100.000 do 200.000 stanovnika.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 10:47   #227
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Mislim da bi bilo suludo otići u London ako već ideš tamo.

Čak je i Dublin preskup za život tipu ljudi koji odlaze iz Hrvatske (dakle ljudi koji će raditi u trgovinama, kafićima i sl.), a Dublin je selo naspram Londona.

Ako se doista otvori 1.7.2018. Britanija većina će potrčati u London, čisto jer je to jedini grad za kojeg su uopće čuli izvan nogometa, ali pametnije bi im bilo probati naći posao u jednom od mnogih gradova sa 100.000 do 200.000 stanovnika.
ja sam reko da sam mlađi da bi otišao tamo, a to što s etiče Dablina , znam jednu obitelj koja živi tamo tri člana , jedan samo radi , pa mogu živjeti tamo, inače je tamo onaj koji pere čaše u kafiću ima plaću 10 eura na sat ,

ja imam 4 člana obitelji u Štokholmu , građeviski radnik 25000 plaća, stan sa režijam 10000 kuna, ostane mu 15000 za trošak , cijene su veće 10% nego kod nas

a i vama velikm domoljubima ne odgovora da bilo tko ide u inozmestvo, zato što neće imati tko da radi za vas
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 10:47   #228
Zbog te slobode kretanja ostat ćemo bez mladih i bez stručnih.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 10:50   #229
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Zbog te slobode kretanja ostat ćemo bez mladih i bez stručnih.
a vama velikm domoljubima ne odgovora da bilo tko ide u inozmestvo, zato što neće imati tko da radi za vas
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 10:55   #230
Quote:
irdeto kaže: Pogledaj post
ja sam reko da sam mlađi da bi otišao tamo, a to što s etiče Dablina , znam jednu obitelj koja živi tamo tri člana , jedan samo radi , pa mogu živjeti tamo, inače je tamo onaj koji pere čaše u kafiću ima plaću 10 eura na sat ,

ja imam 4 člana obitelji u Štokholmu , građeviski radnik 25000 plaća, stan sa režijam 10000 kuna, ostane mu 15000 za trošak , cijene su veće 10% nego kod nas

a i vama velikm domoljubima ne odgovora da bilo tko ide u inozmestvo, zato što neće imati tko da radi za vas
Jesam li ja ikada govorio protiv odlaska?

Dapače, odlazak je odlična stvar je više neće bahati poslodavci na Jadranu izrabljivati radnike, zato sada i kukaju.

PS
Nemojte pisati "Dablin", baš seljački zvuči kada se tako piše.
Govorimo o gradu koji se jednostavno izgovara na engleskom, ne o nekom kineskom ili baskijskom gradu da morate pisati tako...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 10:55   #231
Quote:
irdeto kaže: Pogledaj post
a vama velikm domoljubima ne odgovora da bilo tko ide u inozmestvo, zato što neće imati tko da radi za vas
Odgovara nam samo da ti odeš, ostali stoj.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 12:10   #232
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jesam li ja ikada govorio protiv odlaska?

Dapače, odlazak je odlična stvar je više neće bahati poslodavci na Jadranu izrabljivati radnike, zato sada i kukaju.

PS
Nemojte pisati "Dablin", baš seljački zvuči kada se tako piše.
Govorimo o gradu koji se jednostavno izgovara na engleskom, ne o nekom kineskom ili baskijskom gradu da morate pisati tako...
ajde odjebi ovo za Dablin
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 12:11   #233
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Odgovara nam samo da ti odeš, ostali stoj.
pa sada i bi da sam mlađi
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 19:19   #234
Članak je malo nejasan, ali čini se da Austrija neće produžiti još 2 godine ograničenje za Hrvate

Quote:
PANIKA U AUSTRIJI Ako Hrvatima posve otvorimo tržište rada, doći će ih 150 tisuća

FENOMEN masovnog iseljavanja iz Hrvatske u međuvremenu nije ostao neprimijećen ni u Austriji koja do 1. srpnja ove godine na snazi i dalje ima neka ograničenja kada je riječ o slobodi kretanja hrvatskih radnika unutar Europske unije.

U žestokom napadu na novu austrijsku vladu kancelara Sebastiana Kurza, koja je sastavljena od njegove reformirane Narodne stranke i desno-ekstremističke Slobodarske stranke (FPÖ), lider socijaldemokrata i donedavni kancelar Christian Kern je baš građane Hrvatske izdvojio kao potencijalnu opasnost za tržište rada u alpskoj republici.

Kako navodi bečki list Kurier, Kern je gospodarski program nove vlade napao kao “program osiromašivanja”, u kojem će se provesti “razgrađivanje socijalnih prava” i “tržište jeftinog rada”. Naročito se na meti njegovih kritika nalazi najavljeni potez austrijske vlade da će se preko liste deficitarnih zanimanja austrijsko tržište rada posve otvoriti za članice EU-a.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Trenutna stopa nezaposlenosti u Austriji je 5,4 posto

Tu se pak konkretno spominje Hrvatska, za čije građane do 1. srpnja ove godine i dalje važe neka ograničenja u slobodi kretanja radnika, pa Kern podsjeća da “potpuno otvaranje tržišta rada nikad nije bila lijeva pozicija”. To je i odgovor na kritike iz vlastite stranke koje su Kernu zamjerile ksenofobiju.

Još oštriji je bivši šef austrijskih sindikata Werner Muhn koji vladi zamjera što nije u Bruxellesu još za dvije godine pokušala produžiti postojeća, iako ne baš velika, ograničenja za uvoz radnika iz Hrvatske. “U zemlju će tako ući tisuće jeftinih radnika s istoka EU-a. Vlada je zapravo odlučila otvoriti novu balkansku rutu”, kaže Muhn za Kurier.

Lider socijaldemokrata Kern pak predviđa da će u sljedećih pet godina u Austriju doći oko 150 tisuća radnika, uključujući i njihove obitelji te da će većina njih biti iz Hrvatske. On pak smatra da cilj vlade treba biti smanjenje stope nezaposlenosti od 5,4 posto te izostanak pritiska na postojeću radnu snagu u Austriji kroz uvoz jeftinih radnika.

http://www.index.hr/black/clanak/pan...a/1020230.aspx
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 12:56   #235
jel itko zna situaciju sa država koji blokiraju ulaz radnicima ove godine da li će produžiti i kakvo je stanje sa UK?

Austrija i SLO će sigurno produžiti do 1.7.2020
__________________
Awakening
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 13:13   #236
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
jel itko zna situaciju sa država koji blokiraju ulaz radnicima ove godine da li će produžiti i kakvo je stanje sa UK?

Austrija i SLO će sigurno produžiti do 1.7.2020
Nema šanse da Britanija ne produži.

Što se tiče Austrije, pritisak je navodno na Vladu da produži Hrvatima, i za razliku od nekih zemalja, doista postoji šansa da se masa Hrvata zaposli tamo.

Čak je i moguće da neki iz sjeverne Hrvatske imaju dnevne migracije tamo.
Amerikancu ne znači ništa sat vremena putovati na posao i sat vremena natrag.
No mislim da mi za razliku od Amerikanaca nemamo standard, jeftino gorivo niti dovoljno dobru prometnu povezanost za to.
Veliki je problem za to i što Hrvatska nije u Schengenu, pa treba i stajati na granici.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 13:29   #237
znači UK, Austrija, SLO, Nizozemska i ko je ostao još?
__________________
Awakening
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 13:32   #238
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
znači UK, Austrija, SLO, Nizozemska i ko je ostao još?
Malta.

Oni bi mogli jedini ukinuti, čisto radi reda, jer nema ni teoretske šanse da Hrvati navale tamo.

Nema naših u Španjolskoj ili Francuskoj u većem broju, a di bi na Maltu.

Njemačka, Austrija, Švicarska (otvara 2024. navodno) i dvije zemlje gdje se govori engleski - Britanija i Irska, to je jedino što naše radnike zanima.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 13:33   #239
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Malta.

Oni bi mogli jedini ukinuti, čisto radi reda, jer nema ni teoretske šanse da Hrvati navale tamo.

Nema naših u Španjolskoj ili Francuskoj u većem broju, a di bi na Maltu.

Njemačka, Austrija, Švicarska (otvara 2024. navodno) i dvije zemlje gdje se govori engleski - Britanija i Irska, to je jedino što naše radnike zanima.
SWI tek 2024

da Malta bude otvorila sigurno
__________________
Awakening
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 13:34   #240
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
SWI tek 2024

da Malta bude otvorila sigurno
Zanimljiva je Italija, otvorili su još prije 2 godine, i masa Hrvata zna jezik, ali opet nema niti članak o iseljavanju tamo, a kamoli da je navala.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:31.