Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2014., 09:51   #21
Quote:
kaj kaj kaj kaže: Pogledaj post
Hvala na linku za kalendar. I sa mrkvama sam htjela pokusati na par kvadrata samo, pa vidjet cemo.

A toliko bi se toga moglo reci na post ispred, da ne znam odakle bi pocela. Tako da ni necu.

Namjera mi je takodjer malo istraziti kako najbolje dohraniti zemlju prije nego ista pocnem, bar nekoliko dana prije.
Mi smo uzeli vrt na Borovju prosle godine u kasno ljeta, do zime sam imala salate, blitve i spinata i bilo je super fino nismo se bas puno naradili jer sam ja inzistirala da bar malo nekaj posijem dok je mm inzistirao da prvo obradimo zemlju...
Zemlja je jako losa, puna kamenja pa smo imali i puno posla dok nismo prestihali i usitnili, kupili smo samp kompost i zrelo stajsko gnojivo te ove godine ocekujemo bum u povrtnjaku
Sto se tice zastite, ograda je visoka cca 1,8 m i mi zakljucavamo vrtove, prosle godine nismo primjetili da je netko nesto ukrao, ali to moze biti i zato kaj mozda ljudi nisu ni znali da su tamo vrtovi. Samo korisnici parcela imaju kljuceve od vrta. Naravno moze se desiti da ti u susjed mazne nekaj iz vrta, ali da tog vidim kak krade bi ga na stup srama stavila.

Quote:
123Marijan kaže: Pogledaj post
Zakaj se ne dogovorite sa susjedom/susjedima da ponekad oni, a ponedad Vi obiđete vrt? Ili imate vrt na osami ?
Mi znamo svoje susjede i oni znaju nas pa se tak i pazimo na plodove.

Ja danas idem posijat mrkvu i blitvu, luk i cesnjak vec jesmo i niknulo je :-D

joj koja je to sreca kad je vikend, lijepo vrijeme i ti jedva cekas odjedrit na mali vrtek od 50 m2 i tamo ceprkat po zemlji
gefunken is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 11:07   #22
Quote:
gefunken kaže: Pogledaj post
Mi smo uzeli vrt na Borovju prosle godine u kasno ljeta, do zime sam imala salate, blitve i spinata i bilo je super fino nismo se bas puno naradili jer sam ja inzistirala da bar malo nekaj posijem dok je mm inzistirao da prvo obradimo zemlju...
Zemlja je jako losa, puna kamenja pa smo imali i puno posla dok nismo prestihali i usitnili, kupili smo samp kompost i zrelo stajsko gnojivo te ove godine ocekujemo bum u povrtnjaku
Sto se tice zastite, ograda je visoka cca 1,8 m i mi zakljucavamo vrtove, prosle godine nismo primjetili da je netko nesto ukrao, ali to moze biti i zato kaj mozda ljudi nisu ni znali da su tamo vrtovi. Samo korisnici parcela imaju kljuceve od vrta. Naravno moze se desiti da ti u susjed mazne nekaj iz vrta, ali da tog vidim kak krade bi ga na stup srama stavila.



Mi znamo svoje susjede i oni znaju nas pa se tak i pazimo na plodove.

Ja danas idem posijat mrkvu i blitvu, luk i cesnjak vec jesmo i niknulo je :-D

joj koja je to sreca kad je vikend, lijepo vrijeme i ti jedva cekas odjedrit na mali vrtek od 50 m2 i tamo ceprkat po zemlji
Priznajem, zavidan sam ko cucak svima koji danas uživaju čeprkajući po vrtovima. Ja na žalost ne mogu jer sam bolestan. Ako Bog da i ja ću na godinu vratiti se tom lijepom poslu.
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 11:48   #23
Quote:
gefunken kaže: Pogledaj post
10 km od grada Zagreba nema bas kuca od 200 m2 i 2000 m2 zemlje za te novce.... Eventualno mozes naci neke poluraspadnute nekretnine u koje moras dosta novca uloziti, gdje dolazimo do toga da 27000 eur nije bas realna cifra.
Vecina nas ''jadnika'' radimo u zg i putovanje na posao i sa posla obavljamo javnim gradskim prijevozom, autom, biciklom ili pjeske
A tu opet moramo uzeti u obzir da cijena pokaza za zet je za radnike cca 400-500 kn mjesecno, koliko kosta pokaz za samoborcek ili cazmatrans da bi se doslo do posla/skole?
Naravno zna se da je vrijeme = novac, ja do posla imam pol sata ( pjeske, tram, pjeske) suprug i manje jer iide autom pa mu do posla treba max 15 min ( sa uljkucenim vremenom za parkiranje u hodanje do ulaza u zgradu) koliko treba vremena nekom iz recimo D. sela da se doslepa do posla? ( kad sam zivjela u S. Kraljevcu u jednom smjeru mi je trebalo min 1,5 sat i morala sam promijeniti 3 prijevozna sredstva)

Kad zbrojis svo vrijeme koje si dnevno proveo na putovanje ispada da si min 2-3 sata dnevno na putu na/s posla sto znaci da, ako si se digao ujutro u 6, spremio se za posao u 8, radio do 16 ( naravno bez prekovremenih) doma si stigao najranije u 17-17:30, skuhao za jesti, pojeo, i vec je 19 sati navecer. Mos se j... sa 2000 m2 kvadratnih zemlje jer nemas je kad obradjivat osim eventualno vikendom ( pod uvjetom da vikend ti je neradni dan)
50 m2 vrta nije puno, ali ce sluzit svrsi za jednu malu obitelj, po uvjetom da ne sadis povrce koje u sezoni je jako jeftino a zauzima puno prostora ( npr krumpir, zelje i sl). Isto tako taj mali gradski vrt je dobar i za nas ''jadnike'' koji nemamo kud osim dubit u stanu ili se setuckat po shoping centrima.
http://www.njuskalo.hr/nekretnine/ku...-oglas-8120512

A nisam puno ni tražio, doslovno mi je trebala minuta....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 14:09   #24
[QUOTE=koka36;49085690]http://www.njuskalo.hr/nekretnine/ku...-oglas-8120512

A nisam puno ni tražio, doslovno mi je trebala minuta....[/QUOTE

ti se pravis lud jel tak?

PA taj tvoj buzadovac je cca 60 km od Zagreba!
Da svaki dan idem na posao i sa posla to mi je cca 1,5 h sa autom + bar 70 kn na gorivo. to ti je min 17000 kn godisnje samo za gorivo + gume+servis i sl. Bez troska parkiranja i karte za zet.

Kuca je bez fasade, znaci izracunaj si koliko kosta fasada, grijanje na drva ( u stanu imas komociju grijanja na centralno plinsko ili toplana) koliko ti treba truda i vremena da si pripremis drva i onda jos lozit svaki dan, da ne govorim o tome koliko si preko zime u banani jer se smrzavas po kuci, koliko se kuca zamaze od tih drva. ž

Pricas bedastoce
gefunken is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 15:01   #25
[QUOTE=gefunken;49087030]
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
http://www.njuskalo.hr/nekretnine/ku...-oglas-8120512

A nisam puno ni tražio, doslovno mi je trebala minuta....[/QUOTE

ti se pravis lud jel tak?

PA taj tvoj buzadovac je cca 60 km od Zagreba!
Da svaki dan idem na posao i sa posla to mi je cca 1,5 h sa autom + bar 70 kn na gorivo. to ti je min 17000 kn godisnje samo za gorivo + gume+servis i sl. Bez troska parkiranja i karte za zet.

Kuca je bez fasade, znaci izracunaj si koliko kosta fasada, grijanje na drva ( u stanu imas komociju grijanja na centralno plinsko ili toplana) koliko ti treba truda i vremena da si pripremis drva i onda jos lozit svaki dan, da ne govorim o tome koliko si preko zime u banani jer se smrzavas po kuci, koliko se kuca zamaze od tih drva. ž

Pricas bedastoce
Ova kuća je za vikendicu. Za stanovati i raditi u Zagrebu nikako. Više-manje svi su pobjegli iz tog sela u grad. Ne bez razloga.
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 15:49   #26
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
http://www.njuskalo.hr/nekretnine/ku...-oglas-8120512

A nisam puno ni tražio, doslovno mi je trebala minuta....
Ta kuća je zakur... od mojeg mijesta stanovanja je udaljena oko 70km preko obilaznice jer sam na zapadnom dijelu Zagreba, preko Slavnonske se neisplati ići zbog gužve, kolone i hrpu semafora. Ok, meni netreba kuća jer ju već imam i imam nekakvu okućnicu.

Kuća inače u ovom oglasniku uopće nije dovršena, neznam jel uopće iznutra uređena, krov je u kur... treba skinuti sav krov i onda skroz zazidati do vrha krova kako treba, ide novi crijep i vjerojatno treba zamjeniti i poneku gredu jer uopće nije na gredama podaskano niti stavljen onaj crni zaštitni "papir". Staviti izolaciju na fasadu i neš urediti iznutra, da sve to skupa urediš sam s prijateljima bez plaćanja majstora te košta oko 100 000kn !
Prije 5 godina sam radio na obnovi postojećeg krovišta malo veće površine od ove u oglasniku pa znam da me koštalo od 35-40 000kn bez majstora jer smo išli po principu uradi sam. Znači na ovoj treba dokraja zazidati do vrha krovišta, plus uvaliti stolariju na krovištu i još uvaliti i fasadu jer ju uopće nema.

Da plaćaš majstoru i sav materijal još neznaš jel uopće složena iznutra neće te stajati ispod 150 000kn ! Plus kuća je bogu iza nogu od veće civilizacije gdje ideš na posao, stoga ništa čudno što stoji samo 23 000€ jer ju nema kome prodati.


Daj idemo se mi radije vratiti na ovu temu, a o raspravi nekretninama imamo podforum na drugom mijestu.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 15:59   #27
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Ta kuća je zakur... od mojeg mijesta stanovanja je udaljena oko 70km preko obilaznice jer sam na zapadnom dijelu Zagreba, preko Slavnonske se neisplati ići zbog gužve, kolone i hrpu semafora. Ok, meni netreba kuća jer ju već imam i imam nekakvu okućnicu.

Kuća inače u ovom oglasniku uopće nije dovršena, neznam jel uopće iznutra uređena, krov je u kur... treba skinuti sav krov i onda skroz zazidati do vrha krova kako treba, ide novi crijep i vjerojatno treba zamjeniti i poneku gredu jer uopće nije na gredama podaskano niti stavljen onaj crni zaštitni "papir". Staviti izolaciju na fasadu i neš urediti iznutra, da sve to skupa urediš sam s prijateljima bez plaćanja majstora te košta oko 100 000kn !
Prije 5 godina sam radio na obnovi postojećeg krovišta malo veće površine od ove u oglasniku pa znam da me koštalo od 35-40 000kn bez majstora jer smo išli po principu uradi sam. Znači na ovoj treba dokraja zazidati do vrha krovišta, plus uvaliti stolariju na krovištu i još uvaliti i fasadu jer ju uopće nema.

Da plaćaš majstoru i sav materijal još neznaš jel uopće složena iznutra neće te stajati ispod 150 000kn ! Plus kuća je bogu iza nogu od veće civilizacije gdje ideš na posao, stoga ništa čudno što stoji samo 23 000€ jer ju nema kome prodati.


Daj idemo se mi radije vratiti na ovu temu, a o raspravi nekretninama imamo podforum na drugom mijestu.
U pravu si, idemo se vratiti na temu.
Gradski vrtovi su OK za nekoga tko ima volje i vremena za to. U svakom slučaju, bolje gradski vrt nego birtija ili cjelodnevno buljenje u TV.
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 18:16   #28
http://www-949.haw.ibm.com/people4sm...forest-seattle

http://urbanfoodguy.blogspot.com/201...in-public.html

http://h-alter.org/vijesti/europa-re...a-fotogalerija

http://www.dw.de/vrtne-oaze-me%C4%91...ima/a-16189087


znam da mnogi znate za ove projekte, ali eto.....puno se zaključaka može izvući... a po meni, svi su pozitivni ....kad gledam ove slike, oma mi se kopa ....

negdje sam pročitala da će površina krovova u njemačkoj pod staklenicima uskoro premašiti kvadraturu staklenika u nizozemskoj !!!

eto, tolko o "seljačiji" ...
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 07:56   #29
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
U ova krizna vremena mislim da gradski vrtovi i nisu nešto...osim ako se ne čuvaju 24 sata dnevno. Taman kad se veseliš prvoj berbi netko te preduhitri.
To bi bio jedini problem koji bi mogao sprijeciti u uspijesnom poslu. Tako znaju romi i ostali uletavati u plantazu pa poberu koliko mogu da preprodaju ili uzmu samo za sebe. Takvi koji iznajmiju zemlju mogu probati pa nek vide sto ce biti mozda budu imali srece da im nitko nebude dirao. Ili nek se prije raspitaju sa postojecim vrtlarima na tom dijelu zemljista kakva je situacija.
U svakom slucaju badava je saditi i da ti drugi pritom kradu.


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 01:21   #30
Quote:
gefunken kaže: Pogledaj post
Sto se tice zastite, ograda je visoka cca 1,8 m i mi zakljucavamo vrtove, prosle godine nismo primjetili da je netko nesto ukrao, ali to moze biti i zato kaj mozda ljudi nisu ni znali da su tamo vrtovi. Samo korisnici parcela imaju kljuceve od vrta.
meni muž veli: to se sigurno ključa!
a ja, pametna: ma da, mo'š si mislit

sad još samo čekam da objave poziv. vrijeme je da se počne kopati
baš me zanima hoće li biti puno zainteresiranih.

@gefunken: kako funkconira zalijevanje?
negdje sam našla info da voda dolazi dva puta tjedno?
bude li to dovoljno za sve?
kaj kaj kaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 09:09   #31
Ako bude suse nece biti dosta zaljevanja svega dva puta tijedno, mozda budes morala bar jednom sama donjeti par kanti vode tada bi moglo biti tri puta tijedno dosta. To je otprilike zaljevanje svaki drugi dan i to se nebi smijelo posusiti.


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2014., 00:31   #32
Može se uzgojiti fina količina povrća na 50 m2.

Osobno imam vrt oko 40 m2 veličine i moja šestočlana obitelj nema potrebe kupovati "plastični" grapolo paradajz, te salatu, mrkvu, celer, peršin, luk i još pokoje povrće iz dućana.
Naravno da se na toj površini ne može uzgojiti baš svako povrće potrebno za jednu prosječnu obitelj, ali se pametnim izborom što ćete posaditi može uštedjeti lijepa svota.

Prošle godine sam uštedio oko 3000 kn, samo na paradajzu oko 1000 kn, ali mrkva i luk mi nisu najbolje uspjeli.
Ove godine ću pokušati izbjeći prošlogodišnje greške i povećati prinos.

No kao i u svemu što radite, treba imati znanje i iskustva.


Quote:
kaj kaj kaj kaže: Pogledaj post
kako funkconira zalijevanje?
Zalijevanje je bitno, pogotovo u ljetnim mjesecima i ovisi o količini napadale kiše.

No može se bitno smanjiti potreba za vodom, ako se primjeni malčiranje.

Prošle godine sam potrošio oko 10 m3 vode kroz 6, 7 i 8. mjesec, što je smješna količina kad se uzme u obzir da je bilo nekoliko dvotjednih razdoblja bez kapi kiše.

Prije nego sam malčirao trošio sam 5 do 7 puta više vode.

No kad kiše nema 2 tjedna, a temperature porastu iznad 30°C, ponekad treba zaljevati i svaki drugi dan, ovisno u kojem je stadiju povrće.
Tauren is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2014., 09:07   #33
Kad je vrt male povrsine onda je jako bitan raspored i kolicina i vremenski odmak sadnje.

Npr. moja majka i baka su znale redovito posaditi persin na 7 kvadrata, i to je trajalo dok ja nisam pitao sta ce nam ta kolicina persina ? Kad nam je dosta samo jedan kvadrat jer od persina uzimamo samo vrhove lisce i to rezidbom, a persin tada svaki puta obnavlja lisce !
I bome par puta su posadili na samo 2 kvadrata persina kao jedan lisni, i drugi korijenasti i to nam je bilo previse za peteroclanu obitelj i ostatak smo imali za zimnicu !

Opet kada su upitanju rotkvice ista prica, neisplati se posaditi ih na 7 kvadrata kada je 1-2 kvadrata dosta, jer one dozrijevanjem vrlo brzo postanu sve zilavije, dok vise nisu za jesti. Pa je bolje opet posaditi slijedecu rundu s vremenskim odmakom na mjesto zelene salate cim se nade 1-2 kvadrata slobodnog mijesta koje smo ubrali za rucak ! Ima tabela sijanja/predsadnje rotkvica koju sam okacio i pise da se moze saditi skoro kroz cijelu vegetacijsku sezonu.

Ima tu jako puno caka kako neki na maloj povrsini imaju cuda od povrca !


Znam da ovo nije tema, al ovo je slicna shema uz vezi rasporeda i vrijeme dozrijevanja.
Poznam jednu forumasicu koja je pred penzijom i kao kupila je veliki grunt izvan grada i posadila je puno vockica !
Ja ju pitam onako zainteresirano koje sorte i kada dolaze u dozrijevanje. I ona meni prica kako ima puno jabuke, kruske, vinogradske breskve, sljive i grozde, i sve joj to dolazi u 9-10mj. A ja pitam sta prije toga nista osim jedne tresnje u 6mj., zatim u 8mj. kupine i kruska Vilijamovka ?
Veli da ne, ja pitam zasto, bar danas je moguce kupiti sadnice u svakom boljem rasadniku gdje imas vrste i sorte koje dolaze od 5-10mj. jedna za drugom !
Uostalom tako sam ja na jedan list papira popunio raspored i posadio kada koja vockica dolazi u rod i da u svakom mjesecu imam barem tri vrste vockica, a ljetni mjeseci imaju i po 5-6 razlicitih vrsta vockica !
Veli da uopce nije razmisljala da tako posadi i da joj je sada zao.
Rekoh motorka bude sada imala posla, i sadi ponovno koje ti fale !
Veli ona...NEEEE !!!


Ima povrsinski duplo veci vocnjak od mene, a raspored sadnje vrsta vockica koje joj dolaze u dozrijevanje je nikakav. Ona taj grunt cesto posjecuje jer ima pored vocnjaka i vrt. Tako da nedolazi bezveze samo jedanput mjesecno pokositi travu i da na jesen dode pobrati voce, vec posjecuje grunt minimum svaka tri dana radi vrta i tako bi mogla pobrati i voce !

Npr. ja cak u 6mj. kada vecina ljudi nemaju u vocnjaku nis osim tresnje posadeno 4 vrste vockica dvije marelice, dvije tresnje (i to unutar 6mj. s razlicitim terminom dozrijevanja.) zatim pojedinacno breskvu i krusku plus naravno tu su i jagode ! To je 5 vrsta vockica stim da sam slucajno nasao jednu jabuku koja je fina i dolazi u dozrijevanje kraj 6mj. i tu cu precijepiti na spavajuci pup vec ove godine jer sam kupio srednje bujnu podlogu mm106 ! To je znaci sveskupa 6 vrsta voca u lipnju !


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.

Zadnje uređivanje SAS : 13.03.2014. at 09:14.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2014., 09:09   #34
Quote:
kaj kaj kaj kaže: Pogledaj post
meni muž veli: to se sigurno ključa!
a ja, pametna: ma da, mo'š si mislit

sad još samo čekam da objave poziv. vrijeme je da se počne kopati
baš me zanima hoće li biti puno zainteresiranih.

@gefunken: kako funkconira zalijevanje?
negdje sam našla info da voda dolazi dva puta tjedno?
bude li to dovoljno za sve?

moram priznati da ne znam kako je na drugim vrtovima ali kod nas imamo pumpe za vodu i kad trebas dodjes i pumpas u kantu i zalijevas.
To je besplatno i za sad imamo dvije pumpe, nesto su pricali da cemo dobit jos dvije, sto znaci da na 90 parcela bi imali 4 pumpe. Prosle godine je to cist ok funkcioniralo, ali kasno smo dobili vrtove ( u 7 mj) pa dosta ljudi nije niti zapocelo sa sadnjom. Ove godine ocekujemo malo vecu guzvu.
Isto ima i onih kontejnera od 1000 lit u koje se moze napuniti voda, ali to sami morate naruciti i platiti.


Quote:
Tauren kaže: Pogledaj post
Može se uzgojiti fina količina povrća na 50 m2.

Osobno imam vrt oko 40 m2 veličine i moja šestočlana obitelj nema potrebe kupovati "plastični" grapolo paradajz, te salatu, mrkvu, celer, peršin, luk i još pokoje povrće iz dućana.
Naravno da se na toj površini ne može uzgojiti baš svako povrće potrebno za jednu prosječnu obitelj, ali se pametnim izborom što ćete posaditi može uštedjeti lijepa svota.

Prošle godine sam uštedio oko 3000 kn, samo na paradajzu oko 1000 kn, ali mrkva i luk mi nisu najbolje uspjeli.
Ove godine ću pokušati izbjeći prošlogodišnje greške i povećati prinos.

No kao i u svemu što radite, treba imati znanje i iskustva.



Zalijevanje je bitno, pogotovo u ljetnim mjesecima i ovisi o količini napadale kiše.

No može se bitno smanjiti potreba za vodom, ako se primjeni malčiranje.

Prošle godine sam potrošio oko 10 m3 vode kroz 6, 7 i 8. mjesec, što je smješna količina kad se uzme u obzir da je bilo nekoliko dvotjednih razdoblja bez kapi kiše.

Prije nego sam malčirao trošio sam 5 do 7 puta više vode.

No kad kiše nema 2 tjedna, a temperature porastu iznad 30°C, ponekad treba zaljevati i svaki drugi dan, ovisno u kojem je stadiju povrće.
ni mi nismo bas puni znanja kad je rijec o povrcu, ali kako kazes ako nesto ne uspije probat ces drugi put bolje.
Mi smo isto odlucili malcirati sa slamom pa bumo vidli kako ce to ove godine uspjeti.
gefunken is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2014., 09:19   #35
Quote:
gefunken kaže: Pogledaj post
moram priznati da ne znam kako je na drugim vrtovima ali kod nas imamo pumpe za vodu i kad trebas dodjes i pumpas u kantu i zalijevas.

...

ni mi nismo bas puni znanja kad je rijec o povrcu, ali kako kazes ako nesto ne uspije probat ces drugi put bolje.
Mi smo isto odlucili malcirati sa slamom pa bumo vidli kako ce to ove godine uspjeti.
To je super da imate sredeno uz vezi vode, inace koliko imate kvadrata vrta ?
Dali to svatko dobi istu povrsinu ili netko vise netko manje ?



Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2014., 10:06   #36
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
To je super da imate sredeno uz vezi vode, inace koliko imate kvadrata vrta ?
Dali to svatko dobi istu povrsinu ili netko vise netko manje ?



Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
parcele su po 50 m2, nama se cinilo malo u pocetku dok nismo poceli stihat ( tad nam je valjda i 10 m2 se ucinilo ko hektar) Ima kod nas jedna parcela koja je malo veca ali tu je dobio lik koji radi u gradu zagrebu, kao slucajno
Netko je vec ranije spomenuo u tako malom vrtu je jako bitno koliko cega, kad i sta sijes. Mi sijemo salatu svaki vikend po malo, ma ono za 3-4 glavice, blitve dosta posijemo jer je volimo jesti. Jedino cemo se ''raspistoljit'' sa pomidorom, paprikom, grahom i cesnjakom jer tog je uvijek dobro imati vise. Krumpir, zelje, kelj necemo uoce sijat jer je u sezoni to prejeftino i vise se isplati kupit na placu.
gefunken is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2014., 14:05   #37
pa nisam ni mislila da cu proci bez zalijevanja, ali vidis nisam znala da imate pumpe, to je ok rjesenje, ovih dana cu se prosetati do vjerojatne lokacije (nisam sigurna da je to-to, jednom sam po mraku i kisi bila u izviđanju ), samo je ograda bila djelomicno postavljena.
bilo je suncanih dana, pa su mozda uspijeli i pripremiti teren...

sto kaze SAS, treba napraviti dobru kombinaciju vrsta povrca, povrsine i vremena sadnje...
super je citati ovo za persin, i ostale cake

sjecam se da je djed krastavce sadio kao penjace, ispleo bi mrezu izmedju dva kolca i mogli su se penjati, tako isto mogu ustediti na prostoru
kaj kaj kaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 12:41   #38
380 parcela

http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=62098
kaj kaj kaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 19:48   #39
Quote:
kaj kaj kaj kaže: Pogledaj post
3 clana smo obitelj i svi volimo i jedemo puno povrca, ali dijete je tek 3 godine staro, tako da njegove potrebe i nisu tolike.

Nemam ambiciju uzgajati bas sve za nase potrebe na tako maloj povrsini, ali neke osnovne kulture, da. Ono sto sam uspjela naci do sad je, da voda dolazi dva puta tjedno na ostalim lokacijama, pa cu se morati i ponasati u skladu s tim.
nista od paprika

Krastavci pretpostavljam takodjer traze vise vode? U nekakvoj viziji su mi, pored paradajiza, i mrkva, persin, celer, tikvice, zelena salata, matovilac. A mozda cemo kasnije u sezoni razmisljati i o jesensko/zimskom povrcu.

Sto jos preporucujete za kontinentalnu klimu a da nije zahtjevna biljka (da je ne ubijem )
Luk?
Obavezmo RAŠTIKU i LJUTIKU - preporuka našeg gradonačelnika Bandića. "Bem Ti metropolu !
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 15:18   #40
Quote:
kaj kaj kaj kaže: Pogledaj post
@tanita ti imas svoj vrt? jesi li zadovoljna? jesu li krali s tvog ili tudjeg?

pa te kradje su jedini razlog zbog kojeg bi mogli odustati, ali ako dobijemo svoj vrt, najvece su sanse da cemo pokusati, pa sta bude.
ja ne radim pa cu imati malo vise vremena baviti se tim, a i blizu mi je.
Evo...mi smo posadili skoro pa cijelih tih 50m2 ( i još mi je ostalo malo mjesta za kojeg moram razmilsiti što staviti ) , i da, neće biti za dijelit, i možda i neće biti financijski isplativo ( iako ne vjerujem,jer dok se sjetim da dok odem na tržnicu po malo grincajga ode 100 kn i bude za dva-tri dana), ali bit će zanimljivo gledati mog klinca kako ubire prve plodove, bilo mu je interesantno sijati grašak i tražiti gliste, a i okus osunčane rajčice ne može ništa zamijeniti ( ovo znam jer moji imaju rajčice i vani i u home made plasteniku i onaj u plasteniku naprosto nije tako punog i divnog okusa)....uglavnom želim vam sreće i možda se i upoznamo na vrtu. pozdrav
LUSUJU is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:29.