Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2010., 10:41   #1
domaći kruh

helou helou, imam pitanje


ja bi mijesila svoj kruh; voda, kvasac i brašno. e sad, problema ne bi bilo da ja mogu jesti bilo koje brašno ali od ponuđenih su:

-rižino
-zobeno
-raženo

nikako pšenica. eventualno bi kao probala s durum pšenicom al nakon listanja neta vidjela sam da u hrv nema kupiti durum brašno. ili se varam


imate li kakav savjet koje brašno spojiti da to liči na nekakav kruh? moze bit i pogača

hvala
__________________
uzbrdo
subota is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 19:38   #2
Cisti razeni (nisam probala):
http://seitanismymotor.com/2010/02/19/100-rye/

Starter za kiselo tijesto mozes kupiti u DM-u: Alnatura Sauerteig.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 21:37   #3
ok, vidim koje si tri napisala ali svejedno ću pitati - smiješ brašno od pira (krupnik, dinkel)? (pitam zato je bih i ja trebala (prema rezultatima testa intolerancije na hranu) izbjegavati pšenicu, ali pir smijem. a od pira ima dosta stvarčica u dm-u
enivej, ako je odgovor da, ovaj je recept stvarno brz i dobar - http://www.coolinarika.com/recept/trominutni-kruh

i, evo, ako je ovo gore promašaj - tu je rižino, upravo našla - http://www.coolinarika.com/recept/kruh-od-rizina-brasna

Zadnje uređivanje dumbo : 11.05.2010. at 21:43.
dumbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 22:08   #4
raženi
Sastojci:
400 g raženo brašno
100 g crno brašno
1 alnatura suhi kvasac iz DM-a
1 ekstrakt za pečenje kruha iz DM-a
1 ravna žlica soli
1 žlica šećera
3-4 žlice maslinovog ulja
topla voda
kukuruzna krupica za posipanje

U veću zdjelu staviti raženo brašno i prosijano crno brašno, dodati kvasac i ekstrakt za pečenje kruha i dobro promiješati. Zatim dodati šećer i sol i opet promiješati. U toplu vodu staviti maslinovo ulje i dodati kruhu. izmiješati dobro rukama. Tijesto će biti gnjecavo zbog raženog brašna. Staviti u palstičnu posudu s poklopcem i pustiti ga da se diže preko noći. Sutradan kalup za kruh samo malo nauljiti sa strane a dno obilato posipati kukuruznom krupicom. U kalup izliti tijesto poravnati ga vlažnom žlicom i pustiti ga da se diže dok se pećnica ne zagrije. Kruh prije pečenja zarezati škarama na tri mjesta i malkice posipati kukuruznom krupicom. Pećnicu zagrijati ne 230 stupnjeva C i peći kruh na toj temperaturi 15-20 minuta, zatim smanjiti na 180 stupnjeva C i peći oko 1 sat. Zadnjih 15-tak minuta uključiti samo donji grijač. Kruh izvaditi iz pećnice poškropiti mlakom vodom. Kad se malkice prohladi izvaditi ga iz kalupa i zamotati u suhu krpu.

__________________________________________________ _______
isprobano i bio je fin
__________________
"jednom vlasnik staforda, zauvijek vlasnik staforda"
katari is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 01:41   #5
Iz izloga br. 1 biram zobeno i raženo. Inače, možeš i zobenih pahuljica staviti kad mijesiš kruh...
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 09:19   #6
pa mislila sam da pir mogu sve dok nisam probala iz DMa neke kolačiće od jabuke s pirom i toliko sam se napuhala da nisam mogla sjediti. pogledala sam sastav i sve mogu jesti, baš me pir napuhao :/

od katari mi se recept jako sviđa i popodne ću ga pokušati složiti.

radim kolače od rizinog brašna i iako su nezamjenjivo ukusni, ne dižu se. al to mi pretjerano ne smeta..isto tako, ne smeta mi ako kruh koji umijesim bude pogača...i dumbo je dala dobar recept, kruh od rizinog brašna.

hvala na odgovorima. inače jedem razeni kruh (50-50 raz pšenica). to je najbolje što sam mogla naći ( mavrovićev razeni ima nekih 30-70).

probam pa javim


edit: crno brašno je pšenično brašno. jel ga mogu zamijeniti s rizinim ili će to biti katastrofa?
__________________
uzbrdo

Zadnje uređivanje subota : 12.05.2010. at 09:30.
subota is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 00:44   #7
Koliko košta to rižino brašno?
Čujem da ga ima u Merkatora. Ima li još negdje?
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 00:50   #8
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Koliko košta to rižino brašno?
Čujem da ga ima u Merkatora. Ima li još negdje?
Cijena varira, kako gdje. Otprilike 30-40kn 1 kg.

Gea

Mislim da sam to brašno viđala i u dm-u, ali nisam 100% sigurna.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 02:14   #9
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Cijena varira, kako gdje. Otprilike 30-40kn 1 kg.

Gea

Mislim da sam to brašno viđala i u dm-u, ali nisam 100% sigurna.
30 - 40 kn ?!?!?

Pa ćemo mi tako u Europu , pa jebote kad uđemo u Europu možemo samo pojeftiniti....

Baš pogledam danas koliko je ovde kod mene, ima dva kontejnera da dovučem u hrvacku pa napravim biznis.
Koliko vas ima zainteresiranih? U kontejner stane oko 30 tona.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 15:06   #10
kila razenog brašna u eko šopu je oko 20ak kn

kila razenog brašna u DM-u je 10.90, isto eko.

kruh sam umijesila/zamjesila (treba stajati preko noći da se digne) i danas ću ga speć (recept od Katari). u svakom slučaju javim






ps. pola kile rižinog brašna u eko shopu je 22 kn. al je nevjerojatno fino..pogotovo u kolačima
__________________
uzbrdo
subota is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 09:23   #11
kruh je ispao odlično Katari hvala
__________________
uzbrdo
subota is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:46.