Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2009., 14:56   #1
Monoklonalna gamapatija neodređenog značenja

Da li se itko susreo s ovom bolešću, popularno zvanom MGUS?

Čitala sam malo po internetu, ali slabo razumijem medicinske termine, voljela bih laički

Da li se liječi kemoterapijom samo u slučaju raka, tumora, ili se kao samostalna bolest isto tako liječi?

Koje su druge metode liječenja, npr presađivanje srži i slično?

Jako mi je bitno znati odgovore na ova pitanja, hvala unaprijed
Maja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 17:36   #2
Quote:
Maja_ kaže: Pogledaj post
Da li se itko susreo s ovom bolešću, popularno zvanom MGUS?

Čitala sam malo po internetu, ali slabo razumijem medicinske termine, voljela bih laički

Da li se liječi kemoterapijom samo u slučaju raka, tumora, ili se kao samostalna bolest isto tako liječi?

Koje su druge metode liječenja, npr presađivanje srži i slično?

Jako mi je bitno znati odgovore na ova pitanja, hvala unaprijed
Benigna monoklonalna gamopatija- dijagnoza se postavlja nalazom monoklonalnog imunoglobulina prilikom elektroforeze seruma.Mali procenat na izgled normalnih osoba sa monoklonalnim imunoglobulinom razvije kasnije Multipli mijelomu -- rasipanje plazma čelija u koštanoj srži. Osim multipli mijelome u gamapatije spada još Waldenstromova makroglobulinemija i Amiloidoza.
Sama po sebi benigna monoklonalna gamopatija ima bolju prognozu,ako je koncentracija monoklonalnih imunoglobulina manja od 1g, nema povečanja monoklonalnih imunoglobulina i u urinu nema Bence Jones proteina.
Ako su simptomi bolesti mali mislim da nema posebnog tretmana ali zato postoji rizik za ova gore oboljenja koje sam navela a oni sami po sebi imaju i određene tretmane.
Ako su simptomi bolesti jako izraženi sigurno se ide dalje u određivanje konkretne dijagnoze - koja je od navedenih gamopatija pa i konkretno liječenje zračenjem, kemoterapijom itd.
Neznam da li je već dijagnosticirana neka od navedenih gamopatija ili ..... i koje su godine starosti u pitanju?Pošto se najčešće razvije u Multiplu mora se redovito pratiti stanje imunoglobulina i urina.

Zadnje uređivanje budabudimir : 01.09.2009. at 18:04.
budabudimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 15:25   #3
Da li ima tko iskustva sa ovim?
Nije još definirano, ali sumnja se na to jer KKS je ustvari ok. Jedino kaj nije ok je da je nađen monokl. IGG lambda tipa.
Uskoro ću hematologu na daljnje pretrage pa ću znat više.
bluefire is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 18:07   #4
okeejj..ako nekome ikad dijagnosticiraju ovo onda nek mi se javi..
nadam se da neće nikom..
bluefire is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 19:37   #5
da li zna netko kada se u principu radi pretraga biopsije kostane srzi?
Koliki mora biti m protein da netko od doktora pristupi toj pretrazi?
I u kojoj od nasih bolnica se radi kvantitativna pretraga, a ne samo kvalitativna?
Imam osjećaj da je to kod nas nepoznanica i nije mi to baš fora.
bluefire is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 14:02   #6
Pozdrav sima,
Željela bi zamoliti ako netko može pomoći,naime mama je jučer dobila nalaze imunofiksacije u serumu-nađen monoklonski IgG lambda tipa, IgG u serumu 17,9 g/L i elektroforezom koncentracija M- proteina 8,39 g/L i još u mokraći nađeni povišeni ertitrociti, leukociti i stanice pločastog epitela.
te nalaze ju je poslao vaditi reumatolog-imunolog zbog alergija na rukama,tj,ragada i ponavljajućih bubrežnih kamenaca jer je posumnjao da bi kod nje sve moglo biti povezano imunološki,pošto od svojih 20-ih godina boluje od Chronove bolesti...
Molila bi Vas ako netko slučajno zna nešto više o tim nalazima, jer jedino što nalazim na internetu je multipli mijelom,pa ako bi mogli pomoći barem dok ne dobijemo nekakve konkretnije nalaze od doktora, jer mislim da ćemo do tada svi izludjeti

Hvala svima



Read more: http://rak-nije-mrak.proboards.com/t...#ixzz32Lo2TCwk
tara85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:56.