Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2008., 15:49   #1
AMARC

Hipotetska situacija:

SAD se uplete u mejdžor rat, koji iz nekog razloga ne eskalira u "njukularni". Protiv Kine, Kine i Rusije, «celog sveta», vanzemaljaca…nebitno. Zanemarimo koliko je to nerealno, pretpostavimo ŠBBKBB, i razmatrajmo čisto vojni aspekt, a u njemu posebno jedno specifično pitanje:

Pretpostavimo da USAF, US Navy, USMC i ANG pretrpe osjetne gubitke. Oboreni i oštećeni avioni, attrition i unavailability svih vrsta itd., pretpostavimo 20%, može i 40 (ako su Marsovci, onda, je li, i više ). Pretpostavimo da pilota ima (umirovljeni, civilni itd.) Pitanje dakle glasi:

Koliko i kojih aviona bi moglo u relativno kratkom roku (nekoliko tjedana) biti osposobljeno s boneyarda AMARC-a?
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 16:55   #2
hm....na čemu si ti

ne znam kak je u AMARCU, ali se sjećam kad su naši konzervirali jastrebove koje su našli na Udbini, tj. vrlo lijepo su ih složili spakirali i konzervirali dijelove tako da ak danas sutra zatreba ne daj bože

samo ne znam tko je toliko lud da leti u jastrebu protiv "marsovaca"

za AMARC neznam točno.... ovisi o načinu i stupnju konzervacije

sjećam se priče da su naši tijekom 91 skupljali avio otpad po hrvatskoj ne bi li ih osposobili za let

iz tehničkog muzeja u zg-u su izvukli neki stari bell, pričo nam profa da su dekonzervirali motor ugradili i upalio od prve

neko vrijeme letili na njemu ali je lik poginuo u prometnoj a nitko drugi nije htio u tome letjeti
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 19:18   #3
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
ali se sjećam kad su naši konzervirali jastrebove koje su našli na Udbini, tj.
hm
kolko komada
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 20:03   #4
ne odnosi se na one krame koje su bile vani pored zmaja

hm. .. pogledaj pm

migovi imaju noćne manevre (letili nekih 15 min pored siska), i to vrlo nisko, jel se čuju šta kod tebe?
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 20:57   #5
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
ne odnosi se na one krame koje su bile vani pored zmaja
Nego na što?
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 20:57   #6
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Koliko i kojih aviona bi moglo u relativno kratkom roku (nekoliko tjedana) biti osposobljeno s boneyarda AMARC-a?
Što je noviji avion, to ga je lakše osposobiti. Koliko znam, oko 40-ak B-52 je u letnom stanju, ali variraju od primjerka do primjerka. Neki B-52 su potpuno neupotrebljivi (oni koji su uništeni po START sporazumu - odrezana su im krila i rep, a ne postoji više preša za izradu korijena krila B-52), neki se mogu dovesti u letno stanje. B-1 su u nešto boljem stanju, kao i F-16 i F-15 te donekle F-4 (ne znam jesu li svi pretvoreni u QF-4). Velika prednost je u tome što se i dalje proizvode rezervni dijelovi za gorenavedene. Također, cijela proizvodna linija za F-84 Thunderjet je konzervirana i teoretski moguće je ponovi pokrenuti proizvodnju.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 22:16   #7
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
n
migovi imaju noćne manevre (letili nekih 15 min pored siska), i to vrlo nisko, jel se čuju šta kod tebe?
da bas se pitam koj im je K da sad letaju
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 01:22   #8
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
hm....na čemu si ti

samo ne znam tko je toliko lud da leti u jastrebu protiv "marsovaca"
Hehe, ko da se malo filmova i knjiga igralo s takvom temom

Ubacio sam i tu opciju jer trenutno baš i nema protivnika kojeg SAD ne mogu poraziti. Al da bi im ponestalo koječega, bi.

A mislim da na "otpadu" imaju aviona za za još 1-2 svoje flote, ili više nego u cijelom svijetu zajedno.

Quote:
Tyndall kaže: Pogledaj post
Što je noviji avion, to ga je lakše osposobiti. Koliko znam, oko 40-ak B-52 je u letnom stanju, ali variraju od primjerka do primjerka. Neki B-52 su potpuno neupotrebljivi (oni koji su uništeni po START sporazumu - odrezana su im krila i rep, a ne postoji više preša za izradu korijena krila B-52), neki se mogu dovesti u letno stanje. B-1 su u nešto boljem stanju, kao i F-16 i F-15 te donekle F-4 (ne znam jesu li svi pretvoreni u QF-4). Velika prednost je u tome što se i dalje proizvode rezervni dijelovi za gorenavedene. Također, cijela proizvodna linija za F-84 Thunderjet je konzervirana i teoretski moguće je ponovi pokrenuti proizvodnju.
Imaš kakve podatke ili indikacije koliko bi starijih F-16 (od Block 1 do 30/32) moglo poletjeti, isto pitanje za F-15, F-18, A-10 i S-3, te koliko je ostalo A-4, F-5, F-111, F-14, A-6, A-7, A-37 i OV-10, eventualno i neka zaboravljena hrpa veterana poput F-105, F-100, F-101, A-5, A-3/B-66?
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 09:14   #9
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Imaš kakve podatke ili indikacije koliko bi starijih F-16 (od Block 1 do 30/32) moglo poletjeti, isto pitanje za F-15, F-18, A-10 i S-3, te koliko je ostalo A-4, F-5, F-111, F-14, A-6, A-7, A-37 i OV-10, eventualno i neka zaboravljena hrpa veterana poput F-105, F-100, F-101, A-5, A-3/B-66?
Nažalost ne znam kakvo je stanje, samo postoji baza podataka o avionima tamo

http://www.amarcexperience.com/AMARC...pesSummary.asp

Probaj im poslati mail sa upitom, možda ti odgovore.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 15:25   #10












znam da kršim pravilo al evo manaslu javi kad skineš slike pa ću ih izbrisati

bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 16:25   #11
Bana, imaš pivu od mene
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 21:44   #12
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
znam da kršim pravilo al evo manaslu javi kad skineš slike pa ću ih izbrisati
Nek stoji...
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 20:46   #13
Avio otpad u Arizoni na Google Earth Maps



The Davis-Monthan Air Force Base outside of Tuscon, Ariz., is where old planes go to die. More than 4,000 military aircraft are parked on the base, from B-52s to stealth bombers, where they are salvaged for parts and broken down for scrap. It's one of the most popular satellite pictures online, making guided tours of the area are a hot ticket.

Mapa se može povećati pa ako netko uživa prepoznavati tipove zrakoplova ...

http://maps.google.com/maps?f=q&sour...=16&iwloc=addr
pantigana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 20:53   #14
koliko znam (barem za Stratofortresse) tu su izloženi kako bi ih Rusi mogli vidjeti satelitima te se tako uvjerit da SAD poštuje dogovor o razoružanju.

Valjda bi inače već odavno bili razrezani
Eddington is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 21:34   #15
Quote:
Eddington kaže: Pogledaj post
koliko znam (barem za Stratofortresse) tu su izloženi kako bi ih Rusi mogli vidjeti satelitima te se tako uvjerit da SAD poštuje dogovor o razoružanju.

Valjda bi inače već odavno bili razrezani
Oni razrezani su i izloženi tako da bih ih Rusi mogli vidjeti. Oni koji nisu razrezani su povučeni iz službe neovisno o sporazumima.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:54.