Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2018., 14:47   #41
Nitko ne zeli raditi za 4,000 HRK BOMBASTIČNE naslovnice po svim novinama i portalima diljem Lijepe Naše.
Od svih tih novinara , je li iti jedan bio u Rovinju i vidio tamošnje cijene - ne u kafićima ili diskotekama , nego u Plodinama,Konzumu i ostalim trgovinama ... i što se za tih 4,000 HRK može kupiti tamo.
Ja jesam, pa znam.
A u pitanju je tvornica ribe , uvijek si mokar , radiš u rashlađenom prostoru.
__________________
Bolje živjeti sto godina kao milijunaš, nego sedam dana u bijedi!
martip is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 15:26   #42
Ne baš velika plaća u tvornici koja je uvijek korak do stečaja u jednom od najskupljih gradova u Hrvatskoj s radnim uvjetima i ekipom iz ludih sedamdesetih? Hvala, ne hvala?

Osim toga, u jednom članku plaću zbog manjka radnika, u drugom kažu da im se javilo 200 ljudi.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 16:07   #43
Quote:
martip kaže: Pogledaj post
Nitko ne zeli raditi za 4,000 HRK BOMBASTIČNE naslovnice po svim novinama i portalima diljem Lijepe Naše.
Od svih tih novinara , je li iti jedan bio u Rovinju i vidio tamošnje cijene - ne u kafićima ili diskotekama , nego u Plodinama,Konzumu i ostalim trgovinama ... i što se za tih 4,000 HRK može kupiti tamo.
Ja jesam, pa znam.
A u pitanju je tvornica ribe , uvijek si mokar , radiš u rashlađenom prostoru.
Ako imaju stan i hranu, ne moraju gotovo ništa kupiti...

Slažem se da smo došli do gotovo pune zaposlenosti, ovi što sjede na birou i tako ne žele raditi, tako da nije neobično da ne mogu naći radnika.
A što si današnji nezaposleni dozvoljavaju, malo je pretjerano.
Primjer:
Svojevremeno sam tražio pomoćnog radnika. dakle, nkv.
Prijavio sam potrebe na burzi, pa su mi poslali par "pacijenata".
Dvojica nisu htjeli ni razgovarati o poslu, samo da im potpišem da su bili na razgovoru, da nisu zadovoljili da bi mogli zadržati prava na burzi.
Dvojica pak, tražili su satnicu 35 kn neto.
Za pomoćnog radnika.
E pa, lijepo, drugovi, odite vi za Nemačka pa tamo toliko zarađujte.

Vjerujem da svi oni ovdje itekako rade na crno.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 16:10   #44
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ako imaju stan i hranu, ne moraju gotovo ništa kupiti...

Slažem se da smo došli do gotovo pune zaposlenosti, ovi što sjede na birou i tako ne žele raditi, tako da nije neobično da ne mogu naći radnika.
A što si današnji nezaposleni dozvoljavaju, malo je pretjerano.
Primjer:
Svojevremeno sam tražio pomoćnog radnika. dakle, nkv.
Prijavio sam potrebe na burzi, pa su mi poslali par "pacijenata".
Dvojica nisu htjeli ni razgovarati o poslu, samo da im potpišem da su bili na razgovoru, da nisu zadovoljili da bi mogli zadržati prava na burzi.
Dvojica pak, tražili su satnicu 35 kn neto.
Za pomoćnog radnika.
E pa, lijepo, drugovi, odite vi za Nemačka pa tamo toliko zarađujte.

Vjerujem da svi oni ovdje itekako rade na crno.
E pa neće pacijenti više da rade đaba kod takvih privatnika ko što si ti...
bullseye13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 16:38   #45
Do pune nezaposlenosti smo došli jedno ako smatrate da svatko sad može nać nekakav posao. To je točno.
Ali mi smo još vrlo, vrlo daleko od dobre zaposlenosti. Na drugoj temi sam taman napisao, cura inženjerka kemije 6 mjeseci bila bez posla. To je ta puna zaposlenost ?
Ima i gorih slučajeva, tipa osobe koje završe za inženjera zaštite na radu, zanimanje koje kod nas praktički ni ne postoji.

I da sad ćete im reć što su lijeni i šta se srame poštenog rada, al jebote zemlja di bilo kakav inženjer mora pišat krv da dobije posao U STRUCI. Neće valjda inženjer kemije čistit ribe ? Ili smo i do toga došli ?
Ovaj posao u Mirni u razvijenim zemljama rade roboti. Dakle za maksimalno 20 godina osoba koja to sad radii nema drugog iskustva će bit potpuno nepotrebna bilo kome. I onda jovo nanovo tražiti posao za koje ne treba nikakve kompetencije i znanja, a koji nije dotad automatiziran.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 16:40   #46
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ako imaju stan i hranu, ne moraju gotovo ništa kupiti...

Slažem se da smo došli do gotovo pune zaposlenosti, ovi što sjede na birou i tako ne žele raditi, tako da nije neobično da ne mogu naći radnika.
A što si današnji nezaposleni dozvoljavaju, malo je pretjerano.
Primjer:
Svojevremeno sam tražio pomoćnog radnika. dakle, nkv.
Prijavio sam potrebe na burzi, pa su mi poslali par "pacijenata".
Dvojica nisu htjeli ni razgovarati o poslu, samo da im potpišem da su bili na razgovoru, da nisu zadovoljili da bi mogli zadržati prava na burzi.
Dvojica pak, tražili su satnicu 35 kn neto.
Za pomoćnog radnika.
E pa, lijepo, drugovi, odite vi za Nemačka pa tamo toliko zarađujte.

Vjerujem da svi oni ovdje itekako rade na crno.

Srbija, Bosna, Kosovo,Ukrajina, Afrika, Sirija, Irak kao i GOOGLE su tvoji prijatelji veliki obrtniče - ne vjerujem da je samo satnica od 35kn u pitanju , vremena gdje su obrtnici i firme iskorištavali radnike su završena.

Danas se loša vijest o poslodavcu širi brzinom svjetlosti kroz optički kabel , samo većina gazdi i poslodavaca u Hrvatskoj na to se nije
puno obazirala u prošlosti kao i sadašnjosti - a sada takve "gluparije" dolaze na naplatu.

Pošto nemamo gotovo nikakvu radnu inspekciju u državi , ili je imamo samo da bi pomoću kuverti zmirkali ...O sindikatima koji cuvaju guzice zaposlenih u drzavnim sluzbama necu niti govoriti...Radnici u Hrvatskoj su poceli citati iskustva prijasnjih radnika , i kako sada stvari stoje na trzistu radništva "Tržište regulira samoga sebe" - gospodo dobrodošli u kapitalizam , barem samo na polju radne snage.
__________________
Bolje živjeti sto godina kao milijunaš, nego sedam dana u bijedi!
martip is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 16:59   #47
Usput rečeno Mirna d.d. iz Rovinja je u 2016. godini ostvarila 62 940 000 kuna prihoda i 64 790 000 kuna rashoda. To je gubitak razdoblja od oko 1,8 milijuna kuna.
U godini prije ostvarena je mizerna dobit prije oporezivanja od oko 1,3 milijuna kuna.

Otprilike 40% rashoda firme ide na plaće radnika. Da se plaće dignu na 8000 kuna kao što neki jako mudri ljudi predlažu, firma bi ostvarila gubitak od oko 20 milijuna kuna i bila u predbankrotnom stanju. Tj. i sad posluje katastrofalno. Izvještaji za 2017. dolaze tek u lipnju, zbilja me zanimaju rezultati za to razdoblje.

Usput rečeno interesantan podatak da je firma u 2016. imala manji trošak na plaće radnika nego 2015. , ali da je svejedno ostvarila gubitak. To jasno ukazuje da se išlo na automatizaciju poslova koji bi realno i trebali biti automatizirani, a to košta. Ali to je naprosto tako, tko će i dalje imati radnike da trpaju sardine u konzerve (svaka čast istima, nije mi namjera potcijenjivati), moći će jedino zaključati bravu.

Uglavnom sve što iz ovog slučaja Mirne što možemo zaključiti je da su Hrvati financijski nepismeni idioti, a novinari još gori. Posebice se nemojte blamirati upisima da treba u štrajk da se povećaju plaće. Ne mogu se povećati plaće, ovo su tvornice niske dodane vrijednosti koje jako zaostaju za modernim vremenima. Takvih kod mene u Zagorju iz doba socijalizma koje posluju potpuno isto ima kolik god želiš.

Usporedbe sa Volkswagenom su sulude. I da, kad se već to spominje, Mađari su u jednoj njemačkoj tvronici automobila štrajkali (mislim da Audi). I plaća im je odmah povećana i to ne za malo, jer bi štrajk radnika stvorio velike gubitke. Zašto su to mogli učiniti ? Jer proizvođači automobila ostvaruju ogromne dobiti i posebice potplaćuju radnike istočno od Njemačke (bez obzira što svi inženjeri imaju plaće od 1500 eura naviše, a najčešće puno više). I oni mogu povećat plaće. Mirna to nemre.
Isti slučaj opet tu kod mene sa dvije strane tvornice koje dižu prosjek plaća cijele županije za punih 600 kuna. One ne ostvaruju dobiti od milijun , dva, tri kuna, one ostvaruju dobit od 100 milijuna kuna minimalno, a kad je grdo i teško onda 70. A tamo se nitko ne buni baš zato jer su pičke, jer sve i da dignu plaće za 1000 kuna, firme bi bile daleko od gubitka. Ali to ne rade jer plaćaju debelo iznad prosjeka i ljudi se ne bune.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 17:16   #48
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Svojevremeno sam tražio pomoćnog radnika. dakle, nkv.
Prijavio sam potrebe na burzi, pa su mi poslali par "pacijenata".
Dvojica nisu htjeli ni razgovarati o poslu, samo da im potpišem da su bili na razgovoru, da nisu zadovoljili da bi mogli zadržati prava na burzi.
Dvojica pak, tražili su satnicu 35 kn neto.
Za pomoćnog radnika.
E pa, lijepo, drugovi, odite vi za Nemačka pa tamo toliko zarađujte.
.
Zaposliš sebe, ženu, djecu, ljubavnicu na to radno mjesto i ne moraš ih ništa platiti i problem riješen. Ili ako ne možeš platiti radnu snagu zatvoriš firmu i baviš se nečim drugim u životu.
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 17:21   #49
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
A što si današnji nezaposleni dozvoljavaju, malo je pretjerano.
Primjer:
Svojevremeno sam tražio pomoćnog radnika. dakle, nkv.
Prijavio sam potrebe na burzi, pa su mi poslali par "pacijenata".
Dvojica nisu htjeli ni razgovarati o poslu, samo da im potpišem da su bili na razgovoru, da nisu zadovoljili da bi mogli zadržati prava na burzi.
Dvojica pak, tražili su satnicu 35 kn neto.
Za pomoćnog radnika.
E pa, lijepo, drugovi, odite vi za Nemačka pa tamo toliko zarađujte.

Vjerujem da svi oni ovdje itekako rade na crno.
A što si današnji poslodavci tek dozvoljavaju, to nije pretjerano?
Primjer:
Svojevremeno (2017) sam proveo nekoliko mjeseci na burzi, pa sam uz vlastite aktivnosti morao ići i na razgovore "pacijentima" kojima me slala savjetnica. Svima je bilo drago vidjeti koliko radnog iskustva imam i kakve preporuke sam donio iz inozemstva i svi do jednog su zinuli ko somovi na testiranju engleskog. I svaki me pitao kad mogu početi. Ponude su bile 2800, 3000, 3200 i 3500 netto.
E pa, lijepo, drugovi, odite vi za Bosnu ili Kosovo pa si tamo tražite nekog za tu lovu.

Btw. danas sam samozaposleni mali paušalac i zaradim nešto sitno preko 5k kn mjesečno radeći 30-ak sati tjedno (u prosjeku), a ako mi ikad u životu bude zatrebala neka veća lova znam da je sigurno neću tražiti kod hr poslodavaca.
Lowryder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 17:32   #50
Stvar je u tome što je to sve velika laž. Plaća za radnike na traci nije veća od 3000kn, 4000 imaju možda neki predradnici ili slično. Na wc možete otići jednom, hrana je ručak u tvorničkoj menzi....ostalo je snalazi se sam.
Tempo je ubitačan...smještaj još nisam shvatila gdje je, uglavnom van Rovinja.
Kada dođe riba radi se i vikendom i po 12 sati...to se preračunava u neke slobodne dane koje ćete dobiti...nekad, valjda.
Zato i nema radnika u Istri za Mirnu...više
__________________
Osebujna
hardy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 17:33   #51
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
Mozda je bolje sjediti doma i zivotariti.
Rintanje za 3500 netto osnovicu negdje na drugom kraju države u nekoj smrdljivoj tvornici i spavanje u barakama je isto tako životarenje.
Još gore nego sjediti doma bez posla.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 17:33   #52
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Do pune nezaposlenosti smo došli jedno ako smatrate da svatko sad može nać nekakav posao. To je točno.
Ali mi smo još vrlo, vrlo daleko od dobre zaposlenosti. Na drugoj temi sam taman napisao, cura inženjerka kemije 6 mjeseci bila bez posla. To je ta puna zaposlenost ?
Ima i gorih slučajeva, tipa osobe koje završe za inženjera zaštite na radu, zanimanje koje kod nas praktički ni ne postoji.

I da sad ćete im reć što su lijeni i šta se srame poštenog rada, al jebote zemlja di bilo kakav inženjer mora pišat krv da dobije posao U STRUCI. Neće valjda inženjer kemije čistit ribe ? Ili smo i do toga došli ?
Ovaj posao u Mirni u razvijenim zemljama rade roboti. Dakle za maksimalno 20 godina osoba koja to sad radii nema drugog iskustva će bit potpuno nepotrebna bilo kome. I onda jovo nanovo tražiti posao za koje ne treba nikakve kompetencije i znanja, a koji nije dotad automatiziran.

puna zaposlenost zato jer 250.000 ljudi otišlo van, a znamo da je statistika kurva
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 18:30   #53
Tko je lud preselit se zbog 4000 kuna? Ako već selim 500-1000-1500 km zbog posla, onda neću otić u prćiju Rovinj za 4000 kuna nego u Njemačku za 2000 €
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 18:34   #54
Znači, sad kad vidimo prihode i rashode, to je firma bez koje Hrvatska, Istra i Rovinj praktički trebaju, a ne mogu.

Totalna šteta.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 18:51   #55
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Možda to da u Njemačkoj ili Irskoj neće ni u ludilu toliko uštedjeti?


Ali si barem u Njemackoj/Irskoj, i imas mogucnosti naci nesto zanimljivo, a ne u Rovinju u tvornici robe, na minimalcu


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 18:51   #56
Ima dosta ljenčina fušera koji nisu sposobni za fizički rad a htjeli bi velike pare.
To je jedini razlog.
Da im ponudiš i 10 tisuća oni bi fušarili i pili kavice i mirogojčeke i išli na pauze svakih 5 minuta dok se riba ne bi usmrdila. Takvi jedino mogu nać posao u fušu i probat varat ljude za velike pare na način da im sfušare posao dok ih ne prokuže i najure metlom.
Ili tražit posao kod nekog gdje mogu otić svako malo doma pod izlikom da su bolesni dok ih ne najuri poslodavac, pa se vrate doma mamici na kazan.
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 18:58   #57
Rad u Tvornici za preradu ribe na traci je jednako suvremenom gulagu. Imali smo mi jednu takvu na otoku, jasno da je propala,žene su radile 12h dn,doslovno sa nogama u vodi do koljena, smrznutih ruku, u nesnosnom smradu užas jedan. Sve su bile NKV. To nikome ne bih preporučila ni za 10tis hrk neto. Katastrofa.To je jedino za robote od antikorozivnih materijala, za ljude svakako nije. Neka ti menađeri iz uprave tamo pošalju svoje žene, ljubavnice ili tajnice, ma svejedno, dođe ti na isto.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 19:03   #58
Klasicna prevara na hrvatski nacin gdje se uz pomoc medija zeli ko fol promovirati "odlican" posao i nabija narodu na nos kako "lijeni" Hrvati ne zele za te "vrhunske" uvjete raditi, a u drugu ruku otvaraju se vrata za ljude sa trzista Bih, Srbije, Rumunjske i Bugarske kojima je i 4000 kn neljudski uvjeti smjestaja, tamo nekakva hrana i slicni uvjeti sasvim pristojno jer u svojim drzavama ne mogu ni za 2000kn raditi.....hrvatski turizam je dozivio totalni slom jer njihove glave ovce "Slavonci" su se opametili i oni koji su imalo dobri radnici vise svoje zdravlje i vrijeme ne ostavljaju na Jadranu, vec uz pomoc svojih prijatelja i rodbine su se otisnuli u bespuca Europske zajednice
papastrumf55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 19:26   #59
Quote:
papastrumf55 kaže: Pogledaj post
Klasicna prevara na hrvatski nacin gdje se uz pomoc medija zeli ko fol promovirati "odlican" posao i nabija narodu na nos kako "lijeni" Hrvati ne zele za te "vrhunske" uvjete raditi, a u drugu ruku otvaraju se vrata za ljude sa trzista Bih, Srbije, Rumunjske i Bugarske kojima je i 4000 kn neljudski uvjeti smjestaja, tamo nekakva hrana i slicni uvjeti sasvim pristojno jer u svojim drzavama ne mogu ni za 2000kn raditi.....hrvatski turizam je dozivio totalni slom jer njihove glave ovce "Slavonci" su se opametili i oni koji su imalo dobri radnici vise svoje zdravlje i vrijeme ne ostavljaju na Jadranu, vec uz pomoc svojih prijatelja i rodbine su se otisnuli u bespuca Europske zajednice
Svašta se piše na ovoj temi, ali normalno u konačnici i ovakve gluposti iziđu na vidjelo.

Ta ekipa iz Rumunjske i Bugarske za razliku od tebe i mene može radit apsolutno bilo gdje u EU. Naglašavam doslovno bilo gdje. Ti i ja smo drek od ovce za njih.

Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Tko je lud preselit se zbog 4000 kuna? Ako već selim 500-1000-1500 km zbog posla, onda neću otić u prćiju Rovinj za 4000 kuna nego u Njemačku za 2000 €
Većina Hrvata i u Njemačku odlazi u vukojebine, mislim da se definitivno ne radi o tome. Doslovce bi se kladio da bar 75%

Ima tu puno faktora. Nije do love nek perspektive. S tim poslom nemaš budućnosti, uvjeren sam da sama Mirna želi sve te poslove za najkasnije 10 godina automatizirati, što praktički znači da si 10 godina iskustva bacio u vjetar. A bogami nit svako ima 2k eura u Njemačkoj.
Ja recimo za sebe mogu reć da sam otišao za i manje od 4000 kuna jer sam samo htio radit, ali sam znao da mi to iskustvo će dat mnogo više u budućnosti i već sad daje. Trpanje ribe u konzerve nema perspektive za bolje.

Ja sam na drugoj temi već napisao, lakše je bit stranac u tuđoj nek vlastitoj zemlji. Netko je to i dodao na ovoj temi da se ovakvi poslovi svode na to da osoba nema više života.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 20:48   #60
Zakaj u rovinj ak moš u irsku/njemačku? U oba slučaja si udaljen od svojih kom je već to problem, s tim da vani bar dobiš 2-3x veću plaću.
Onda ponuda poslova, frendovi vani šaltaju poslove sam tak ak nisu zadovoljni na trenutnom, poslovi u rangu ovog. Pa perspektiva, buduća eventualna automatizacija ovakvih poslova i 'radno iskustvo'.

Pa najbitnije čega većina nije svjesna, u njemačkoj si osiguraš penziju od 300-400e za petogodišnji rad na minimalcu. Kolka bi tu penzija bila za petogodišnji rad u mirni?
Ne potičem iseljavanje al ne vidim nijedan pros zaš bi neko išo radit tam a ne u irsku/njemačku, ionak je već sve puno hrvata di god dođeš.
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:37.