Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2008., 15:33   #21
Quote:
perich kaže: Pogledaj post
nema uvrede, dapace

ustvari meni te fotke kao takve ne predstavljaju nesto previse, htio sam samo na "necemu" isprobati fokuse, osvjetljenje itd.... tjesim sam sebe, ima vremena, treba lupit nekoliko tisuca slika da dobijem feeling za te stvari...
mislim da je i 100 dovoljno
__________________
Boris-Photo Web
It's hard enough to remember my opinions, without also remembering my reasons for them! Friedrich Nietzche
Silent Eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 00:29   #22
ma pusti ti to, vjezbom do savrsenstva :-D

Sad cu koliko mogu s opremom s kojom raspolazem. Obzirom da se ne namjeravam profesionalno bavit fotografijom, mislim da mi trenutno investicija u kakav SLR, a samim time i makro objektive, nije nesto isplativa.

Mozda cu nakon nekog vremena ulozit u kakvu makro-lecu ili tako nesto... i kad sam vec kod tih leca, kaj bi se dalo, relativno povoljno, za pocetnika uzet? kakav link, ime, cijena?
perich is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 11:43   #23
Quote:
perich kaže: Pogledaj post
ma pusti ti to, vjezbom do savrsenstva :-D

Sad cu koliko mogu s opremom s kojom raspolazem. Obzirom da se ne namjeravam profesionalno bavit fotografijom, mislim da mi trenutno investicija u kakav SLR, a samim time i makro objektive, nije nesto isplativa.

Mozda cu nakon nekog vremena ulozit u kakvu makro-lecu ili tako nesto... i kad sam vec kod tih leca, kaj bi se dalo, relativno povoljno, za pocetnika uzet? kakav link, ime, cijena?
ako misliš na predleće, navojne, kao filteri, imaš one klasične makro setove, po dioptrijama obično +1/+2/+3 ili negdje i +4, s tim da možeš i pojedinačno kupiti iste, www.praxis.hr
eventualno nekoga zagnjavi da isprobaš na svom fotiću prije kupnje, jer su razlike po pitanju samog povećanja ogromne ovisno o konstrukciji objektiva. na nekim objektivima stvarno dobiješ povećanje od +4 (dioptrije, naravno), a na nekima te predleće praktično funkcioniraju tako da samo skraćuju minimalnu udaljenost fokusa.
__________________
Boris-Photo Web
It's hard enough to remember my opinions, without also remembering my reasons for them! Friedrich Nietzche
Silent Eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 20:25   #24
Bumpam ovu temu s nadom da će mi netko udijeliti koju pametnu riječ o makru za sirotinju. Dakle, po vašem iskustvu, što je bolje ili prikladnije za određenu vrstu makra, predleće, extension tube ili nešto deseto?
__________________
The only problem/with haiku is that you just/get started and then
rh4ps0dy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 20:33   #25
macro sigma 150mm 2.8
djuro ce ti rec isto
__________________
Točno to. Livadu nije briga za ništa, livada je cool.
(c) elkarrde
Pharmacist's Daughter is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 21:26   #26
Ok, dalje?
__________________
The only problem/with haiku is that you just/get started and then
rh4ps0dy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 22:27   #27
Quote:
rh4ps0dy kaže: Pogledaj post
Bumpam ovu temu s nadom da će mi netko udijeliti koju pametnu riječ o makru za sirotinju. Dakle, po vašem iskustvu, što je bolje ili prikladnije za određenu vrstu makra, predleće, extension tube ili nešto deseto?
Nema dileme-macro objektivi definitivno Ostalo je inprovizacija ... Pozdrav!
ivin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 23:38   #28
Quote:
rh4ps0dy kaže: Pogledaj post
Bumpam ovu temu s nadom da će mi netko udijeliti koju pametnu riječ o makru za sirotinju. Dakle, po vašem iskustvu, što je bolje ili prikladnije za određenu vrstu makra, predleće, extension tube ili nešto deseto?
isprobao sam macro tube, reversane objektive - drito na mount, i na drugi objektiv, i mogu reć da sam jako zadovoljan s tubama.

dedicirani macro objektiv je najbolje i najkomotnije rješenje, al i najdosadnije.
macro tube su jeftine (možeš ih i sama improvizirati), reversanje objektiva je najjeftinije, a obje solucije mogu dati vrhunske rezultate.

predleće nisam isprobao, no budem, moram si nabaviti nekakav set 77mm dioptara za 19-35icu, MFD mu je punih pol metra - vej tu mač, ja bi to na kakvih ~10cm najviše.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 23:47   #29
Quote:
Pharmacist's Daughter kaže: Pogledaj post
macro sigma 150mm 2.8
djuro ce ti rec isto
yeah bejb, čitaš mi primisli

Quote:
rh4ps0dy kaže: Pogledaj post
Ok, dalje?
jeftinjava manualni makro objektiv - ima ih okolo za sitnije nofce. Netreba ti neki divovski otvor blende na njima, tak i tak buš ih koristila zatvorene na f8 il više. Probaj onog ruskog jeftinog (20ak $) kak se već zove, joj, na vrhu mi je jezika...industar 61
imaš i nekakve akromate, predleće ("filtere") koje znaju dat lijepe rezultate, al kod onih dobrih cijena je ista ko i da kupuješ neki manualni macro, tak da...

e da, zaboravil sam napomenut, uz makro prstenje/tube imaš i tzv makro-mjehove (macro bellows) na koje narihtaš s jedne strane neki objektiv za taj mount a sa druge strane adapter na tvog olija, i onda radiš sa uvećanjima tipa 3x-10x
..recimo, canon fd macro mjeh se nađe za 30ak $, na to pikneš neki fd objektiv i adapter za olija odozada i imaš vrlo vrlo moćnu makro mašinu. Jes da zgleda ko frankenkamera al hej...
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"

Zadnje uređivanje CrniDjuro : 20.10.2009. at 23:56.
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 00:28   #30
s mijehom si osiguran jako puno dodatnog svijetla - kad pređeš 2:1, mrak je posvuda.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 02:13   #31
jesi vidjela za koliko sam ja prošao sa macro manualcem? cijena... sitnica
__________________
CrniDjuro kaže: bez matematike bi i dalje bili u srednjem vjeku, državom bi nam gospodarila neuka i bezobrazna feudalna elita uz pomoć crkve, a škola bi bila samo za bogate....heeeeeeej....čekaj malo... :zubo:
OPTi Mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 09:09   #32
opti, sve se bojim pitati.

A čim opakije izgleda aparat s mijehom, tubeom i predlećama, tim bolje. Bum još prošnjofala po ebayju, nema žurbe. Fala vam puno svima.
__________________
The only problem/with haiku is that you just/get started and then
rh4ps0dy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 09:26   #33
Quote:
rh4ps0dy kaže: Pogledaj post
A čim opakije izgleda aparat s mijehom, tubeom i predlećama, tim bolje. Bum još prošnjofala po ebayju, nema žurbe. Fala vam puno svima.
ima ti onaj kinez i macro tube i mijehove i predleće.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 09:36   #34
Vec i kod tuba je izrazeno pomanjkanje svjetla dok je kod mijeha to i izrazenije.
Nemoj zaboraviti da je DOF strasno plitak.
Ovo je primjer plitkog DOF-a (manji je od 1 mm) , a vecega je tesko dobiti u toj kombinaciji (ext. tube, 135mm i na njemu 50mm naopacke )

rib@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 09:41   #35
na aps-c difrakcija počne jesti pixele već na f/16, na four-thirds je taj problem još izraženiji.

za macroiziranje, ili ić slikati s kompaktom i sićušnim senzorom, ili rastegnuti bellows na 6×17 filmu.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 09:49   #36
hej hej, difrakcija ovisi prvenstveno o objektivu, ima ih koji i na f16 vrlo malo pate od iste -a prednost manjeg senzora na 4/3 je upravo ta da dobiješ veći dof za isti F. Neću reć da je idealan za macro, al je u svakom slučaju bolji neg aps-c. anyway, ja još slaem svoj mjeh kombo from hell, pa kad bu gotov, bute vidli kak zgledaju krljušti na krilima leptiroida
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 09:57   #37
err, difrakcija je prvenstveno funkcija veličine senzora, a ne objektiva. ono, isti objektiv će zadifraktirati pol blende-blendu prije na four-thirds nego na aps-c.

al da, manji senzor = bolji za macro.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 10:17   #38
Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post
err, difrakcija je prvenstveno funkcija veličine senzora, a ne objektiva. ono, isti objektiv će zadifraktirati pol blende-blendu prije na four-thirds nego na aps-c.

al da, manji senzor = bolji za macro.
err, ne. difrakcija primarno ovisi o valnoj duljini em vala (svjetlosti) i otvora blende - veličina senzora ne igra nikakvu ulogu. Ono kaj je bitno je veličina sensela - jer na većem senselu možeš stavit veći f a bez da airy disk bude veći od samog sensela. Određenu ulogu igra i konstrukcija samog objektiva, jer osim aperture difrakcije imaš i gro normalne difrakcije kroz staklo, tak da neki objektivi gube mikrokontrast prije neg drugi, ovisno o konstrukciji i materijalima.

edit: uf, baš ispadam svađalački :/ al nije mi to namjera, neg ono, iz mene svako malo pobjegne neki nerd/geek detalj kako bi prosvjetlio druge, hahahaha
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"

Zadnje uređivanje CrniDjuro : 21.10.2009. at 10:46.
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 13:57   #39
Cemu uopce makro kad sve rijesava CSI software?
rib@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 15:02   #40

Da, to je ono dok iz dva piksela dobe tablicu
__________________
Tambourines and elephants are playing in the band.
Won't you take a ride on the flyin' spoon?
Doo, doo doo.
dr. Killpatient is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:39.