Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2012., 18:50   #81
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Joj Panther. A kakvu mi to budemo imali prednost u slučaju nuklearnog udara.
Pa to sam spomenuo onako usput kako bi naglasio vrijednost i moć tog objekta, jer bio nuklearni udar tamo ili ne, rijetko se koja zemlja osim možda Švedske može pohvaliti takvim projektima podzemnih tunela i aerodroma.

Quote:
Daleko od toga da ne bi bilo lijepo da se takva infrastruktura unovči, ali u ovom slučaju se mora raditi o zajedničkom projektu RH i RBiH. Samo tako i nikako drugačije.

To što je većina naše ništa ne vrijedi i zalud ikakve maštarije. Dio potkopa je u RH dio u BiH isto je tako i sa stazama ... Daklem jedino zajednički projekt dvije države. Obziro na stanje zrakoplovstava i jedne i druge takav objekt im je nepotreban, pa jedina realna opcija postaje interes nekoga trećeg (SAD) da si tu stvori neku bazu. Opet ako se uzmu u obzir potrebna ulaganja i za to gotovo nema nikakve šanse.

Pa generalno , ja čak mislim da ni RH I BiH zajedno ne bi mogle nešto ozbiljnije napravit , na nekim forumima sam čitao izjave nekih bivših "JNA minera" na "otadžbinskom" forumu mycity-military koji su pričali da bi se više isplatilo napraviti novi aerodrom tamo nego restaurirati postojeći , a podzemne tunele da se ni ne spominju..

Prema tome trebale bi sigurno velike sume koje u ovom trenu nema ni RH ni BiH , a i teško da će ih u skorije vrijeme imat. No ovu opciju vezanu za "treći interes" prvenstveno SAD i NATO to je ono što smatram kao jedinu mogućnost za nekakvu budućnost tog aerodroma ako bi on više ikad i imao vojnu ulogu. To bi mogao biti jedan od centara NATO-ovog zrakoplovostva u Europi sa odličnom geografskom pozicijom pogotovo kad se uzme u obzir i današnja nestabilna BIH koja itekako brine Amere - pa i Dodikove prijetnje "dolazak Rusa u BiH" itd...također Europi i Amerima je cilj stabilna Bosna i Bosna u NATO-u što naravno znam ko trenutno to spriječava unutar tkz RS. Samim tim činom BiH bi se automatski više približila NATO-u i njegovoj apsolutnoj kontroli. Tu bi se mogle vršiti i veće NATO vojne vježbe zrakoplovostva i koješta drugo. Smatram da bi Ameri i NATO itekako imali interes da se taj aerodrom barem dijelomično obnovi ukljucuci i djelomicno obnavljanje podzemnih baza za skrivanje aviona, opreme itd.

No čim sa pročitao da se spominju neke ideje u vidu da će MUp tamo izgraditi centar za azilante odmah mi se smuči. Ako već nema teorije da to postane jedan od centara NATO zračnih baza u nekoj buducnosti, zasto onda barem ne bi napravili neki civilni aerodrom tamo za turisticke svrhe. Pa ne moze tek tako nekad jedan od najvecih ako i ne najveci objekat tog tipa u Europi ostat zapušten ko Černobil cijelu vječnost ili biti nekakav centar za azilante pobogu zaboga . To je projekat u koji je nekad bilo ulozeno 6 miljardi dolara, neće sad tamo skupljat afrikance, afghanistance i ne znam kojekakve azilante. To bi fakat bilo žalosno.

Jesu se uopće ikad vodili kakvi razgovori sa Amerima ili NATO-om u vezi toga da se tu nešto napravi u budućnosti ,a da je to poznato javnosti ?

Inače - na otadžbinskom forumu su takoder pricali nesto na foru kao "da je Amerima zeljava bila interes i da postoji mogucnost da se ona ponovo uredi i dovede u operativno stanje , ne bi oni 1999 napali Srbiju i koristili Prištinski aerodrom". Pa sad jel tu ima istine ili ne , ne znam. Ali danas je opća činjenica da se AMeri potpuno povlače sa Kosova i tamo čak ni Bond Steel više neće ostat, barem ne u njihovim rukama, tako da ta priča pada u vodu.

NATO baš i nema mnogo ovakvih objekata u ovom dijelu Europe, šta imaju tu u blizini osim Aviana ? koji se opet ne moze usporedivat sa onim sta je nekad bila Željava ni po kom mjerilu - i šta bi ta Željava ponovo mogla bit kad bi bilo volje.
Sd.Kfz.Panther is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 19:34   #82
Quote:
Sd.Kfz.Panther kaže: Pogledaj post
NATO baš i nema mnogo ovakvih objekata u ovom dijelu Europe, šta imaju tu u blizini osim Aviana ? koji se opet ne moze usporedivat sa onim sta je nekad bila Željava ni po kom mjerilu - i šta bi ta Željava ponovo mogla bit kad bi bilo volje.
NATO je ratovao protiv JNA i bombardirao srbiju.

Stovise, bacao je bombe i po hrvatskoj i to po nacionalnom parku kornati i za posljedicu toga imamo pogibiju vatrogasaca tamo.

Frane Lučić: Vatrogasce na Kornatu je ubila odbačena NATO-ova bomba

I sad bi ti da se aerodrom koji je napravljen zajednickim sredstvima svih republika za obranu da NATO-u i amerikancima ?

A oni bacaju bombe po nasim nacionalnim parkovima ?



Mozda sam ja glup pa mi objasni....
__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 19:40   #83
Inače da se pohvalim, veči dio Baljevca (selo koje je srušeno radi izgradnje) pripadalo je mojoj obitelji i danas posjedujemo šume iznad aerodroma. I zatražen je čak povrat ali od toga nebu ništa jer je vojska sve to pošteno platila prilikom oduzimanja zemlje...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 19:45   #84
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Inače da se pohvalim, veči dio Baljevca (selo koje je srušeno radi izgradnje) pripadalo je mojoj obitelji i danas posjedujemo šume iznad aerodroma. I zatražen je čak povrat ali od toga nebu ništa jer je vojska sve to pošteno platila prilikom oduzimanja zemlje...
neodustaj
jedan je dobil zemlju nazad zajedno sa bunkerom iako kad mu je "oduzeto" bilo plačeno pa je to odma prodo

a da ja tražim da mi vrate zemlju koje sad nema jer je tam jezero
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 19:49   #85
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
neodustaj
jedan je dobil zemlju nazad zajedno sa bunkerom iako kad mu je "oduzeto" bilo plačeno pa je to odma prodo

a da ja tražim da mi vrate zemlju koje sad nema jer je tam jezero
Zamisli da mi vrate zemlju i usput dobijem največu podzemnu vojnu bazu...
Inače da je pameti tamo bi se mogao skladištiti nuklearni otpad s kojim ionako nemamo kuda.
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 19:52   #86
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Zamisli da mi vrate zemlju i usput dobijem največu podzemnu vojnu bazu...
Inače da je pameti tamo bi se mogao skladištiti nuklearni otpad s kojim ionako nemamo kuda.


nemre otpad unutra
tam sve prokišnjava
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 19:55   #87
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post


nemre otpad unutra
tam sve prokišnjava
jer se ne održava, a i sumljam da su svi tuneli dostupni ljudima pa da znaju kakvo je stanje...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 20:02   #88
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
jer se ne održava, a i sumljam da su svi tuneli dostupni ljudima pa da znaju kakvo je stanje...
ekipa sa http://zeljava-lybi.com/forum/ je sve prošla pa i malo više
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 20:06   #89
Quote:
wizardofOZ kaže: Pogledaj post
NATO je ratovao protiv JNA i bombardirao srbiju.

Stovise, bacao je bombe i po hrvatskoj i to po nacionalnom parku kornati i za posljedicu toga imamo pogibiju vatrogasaca tamo.

Frane Lučić: Vatrogasce na Kornatu je ubila odbačena NATO-ova bomba

I sad bi ti da se aerodrom koji je napravljen zajednickim sredstvima svih republika za obranu da NATO-u i amerikancima ?

A oni bacaju bombe po nasim nacionalnim parkovima ?



Mozda sam ja glup pa mi objasni....
Što se tiče Kornata, to još nije dokazano niti postoji službena potvrda toga, već su to bile ideje i teorije određenih privatnih lica.

Da, naravno da bi ga rađe volio ponovo obnovljenog i operativnog u sluzbi HRZ-a i koalicijskih partnera iz NATO-a nego ovakvog kakav je sad trul i beskoristan ?? šta ti to znaci "koji je napravljen zajedncikim sredstvima svih republika" , da ne bi mozda trebali obnovit zeljavu pa ju dijelit sa Srbijom i onima koji su taj aerodrom uništili iako to nije bilo potrebno , jer ako su već pokrali svu tehniku iz njega u odnijeli je u Srbiju , nisu ga morali uništit jer prazan nikome ne bi predstavljao prijetnju. Tako da tu spiku "napravljen zajednickim sredstvima" danas mozes reć JNA i Srbima koji su tada vladali njome i unistili taj aerodrom , a ne pljuvat po NATO-u jer ga nije on uništio.

Uz moju teoriju i viziju on bi uz pomoć NATO-a ponovo bio operativan i RH bi imala koristi od njega kao i naši koalicijski saveznici što je bolje nego da i dalje trune i propada ili da ga sudeći po tvojoj viziji i u buducnosti koristi Srbija i lokalne državice bivše SFRJ. Mi sa njima više nemamo ništa niti tkz SFRJ više postoji , naš saveznik danas je NATO i sve njene članice u kojima osim Slovenije i Hrvatske nema ni jedne druge zemlje te nesretne bivše SFRJ.

Ti bi rađe da on propada i dalje , samo da se NATO njim više ne bi mogao koristit jer toboze to su financirale nama "bratske republike" - a njihovu smo bratskost i solidarnost vidjeli pocetkom 90-tih? baš si vizionar svaka čast...
Sd.Kfz.Panther is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 20:38   #90
Quote:
wizardofOZ kaže: Pogledaj post
NATO je ratovao protiv JNA i bombardirao srbiju.

Stovise, bacao je bombe i po hrvatskoj i to po nacionalnom parku kornati i za posljedicu toga imamo pogibiju vatrogasaca tamo.

Frane Lučić: Vatrogasce na Kornatu je ubila odbačena NATO-ova bomba

I sad bi ti da se aerodrom koji je napravljen zajednickim sredstvima svih republika za obranu da NATO-u i amerikancima ?

A oni bacaju bombe po nasim nacionalnim parkovima ?



Mozda sam ja glup pa mi objasni....
Zajedničkim sredstvima svih republika?
Isto kao što je i sva slina naoružanja i streljiva koje je vraćanu u RH i Bosnu kroz cijevi plaćena od svih republika.

A koliki je doprinos pojedine republike u zajedničku ili ti saveznu blagajnu bio?

A i da ne lupamo, od tog aerodroma je ostao samo kostur, sve je počupano i potrgano i nevrijedi ništa. 99% počupanih i uništenih stvari riješili su braća Srbi. I sada bi ih valjda Bosna i Hrvatska trebale zamoliti za dozvolu u slučaju da se netko zainteresira za takav projekt?

To o NATO bombama na kornatima su opovrgli svi relevantni stručnjaci i zato molim te da ne lupaš gluposti. Jedino što je istina da u Jadranu postoji zona za odbacivanje neiskorištenih podvjesnih ubojitih sredstava koju je koristila i ex JNA, a koristi je i NATO (odnosno koristio ju je).
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 20:47   #91
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Zamisli da mi vrate zemlju i usput dobijem največu podzemnu vojnu bazu...
Inače da je pameti tamo bi se mogao skladištiti nuklearni otpad s kojim ionako nemamo kuda.
Ma da to bi nam bilo baš ono super. Nuklearno smeće uz Plitvice, kao najstariji nacionalni park i jedini pod zaštitom UNESCO, kao dio svjetske prirodne baštine
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 23:45   #92
Ovo nije tema o pogibiji vatrogasaca na Kornatu i nuklearnom otpadu.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 12:32   #93
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
neodustaj
jedan je dobil zemlju nazad zajedno sa bunkerom iako kad mu je "oduzeto" bilo plačeno pa je to odma prodo

a da ja tražim da mi vrate zemlju koje sad nema jer je tam jezero
sorry na OT ali

Da ne govoriš možda o onom jezeru između Lovinca i Gračaca, kaj služi kao akumulaciono za hidroelektranu kod Obrovca ili tako nešto?

Mojima su 50-ih, između ostalog, i tamo veliki dio zemlje baš nacionalizirali kao i to onda koristili lokalni srbi nako što su protjerali večinu hrvata iz tog dijela, a deda, naravno, nesto na križnom putu....

Pokušavali povratiti pravnim putem zadnjih 15ak g. ali živa muka i ne ide. Na kraju je odvjetnik rekao da najbolje da jednostavno uđemo u posjed jer to sada više nitko ni ne koristi...

I napravio bi to da bar živim bliže ali ovako iz ZG-a je nemoguće.
nixolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 12:41   #94
ne radi se o jednom jezeru u okolici V.Gorice
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 14:02   #95
Quote:
Sd.Kfz.Panther kaže: Pogledaj post
Kad čuješ podatak da je mogao izdrzat udar N-bombe od 20 kilotona stvarno se začudiš.
IIRC, dizajniran je da izdrzi 400 kT groundburst.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 21:07   #96
Uzalud bacena lova. Da je doslo do napada NATO-a ili Varskavskog pakta taj aerodrom bi bio onesposobljen. Sami jugo generali su smatrali da u slucaju napada Varsavskog pakta ratna avijacija bi postojala najduze mjesec dana. Nakon toga pretpostavljali su da je Jugoslavija vise nebi imala. Za Beograd su imali procjene da bi pao za par dana kada bi se tenkovi sjurili niz Vojvodinu. Tito je toliko volio spilje od one sa Visa i Drvara da je dao nakon rata sagraditi tko zna koliko podzemnih sklonista. Koliko je love u to ulupano nitko nezna.
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2012., 14:49   #97
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Zamisli da mi vrate zemlju i usput dobijem največu podzemnu vojnu bazu...
Inače da je pameti tamo bi se mogao skladištiti nuklearni otpad s kojim ionako nemamo kuda.
Fučkaš ti otpad...ovaj projekt je svakako vrijedan pažnje i pohvale: http://arhitekti-ratkajec.hr/komerci...tvicka-jezera/

Ovakve stvari i ideje treba svakako podržati! Projekt bi svakako oživio uspavanu Ličku plješevicu i taj dio Hrvatske
dhm is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 15:42   #98
Quote:
ciroxyz kaže: Pogledaj post
Evo posto sam iz Bihaca moram da se ukljucim u ovo....

Neko je vec spomenuo da zele doticnu lokaciju pretvoriti u turisticki kompleks i to je ISTINA!
Nas gradonacelnik, cuveni gosp. Hamdija Lipovaca, je vec pregovarao sa hrvatskom stranom i navodno su postigli neki sporazum (tako je izjavio na televiziji Unsko-sanskog kantona).
Obzirom da Zeljavu tokom godine posjeti prilican broj interesanata, vojnih analiticara, obicnih ljudi, bla bla... nas gradonacelnik je odlucio da ocisti tunele, toranj, osposobi piste za sportsku i rekreativnu avijaciju, mozda cak premjeste sjediste sportskog aviokluba "Bihac" na tu lokaciju, jer ima bolju (i duzu pistu) i poduzme jos neke korake koji bi omogucili turistima i ljubiteljima sportske avijacije da uzivaju u svemu onom sto ovaj kompleks pruza...
Navodno bi u tunelima trebali biti restorani, trgovine opreme za pilote i ljubitelje avijacije itd..
Uglavnom, na tom projektu se radi ali sumnjam da ce biti realiziran naredne godine, obzirom da nasa opcina vec ima planiran veliki broj projekata i ne moze to sve pokriti... Provjericu nacrt budzeta, da slucajno nisu sta stavili za 2008...
Sto se tice vlasnistva, navodno bi trebalo biti zajednicko za dvije opstine (Bihac i ne znam kojoj to opstini pripada na Hrvatskoj strani, a najblize mjesto je Licko Petrovo Selo)... jer kao sto je neko vec rekao piste su na strani BiH dok je dobar dio tunela i na strani Hrvatske...mislim cak i dio jedne piste je na Hrvatskoj strani...

Da zakljucimo, Zeljava ce biti turisticka atrakcija!

EDIT:
btw, bio sam na vrhu Pljesevice gdje su se nalazili radari, ostali su samo tanjiri i vozio sam se po prilaznom putu za Zeljavu, no nasa granicna policija me vratila jer je tada navodno bilo puno mina, a mislili su i da zelim ilegalno preci granicu... Moracu pokusati ponovo ovih dana kad se to sve malo rascistilo...
Na Zeljavi nikad vise nista nece biti!
LupusREBEL is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 15:50   #99
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Inače da se pohvalim, veči dio Baljevca (selo koje je srušeno radi izgradnje) pripadalo je mojoj obitelji i danas posjedujemo šume iznad aerodroma. I zatražen je čak povrat ali od toga nebu ništa jer je vojska sve to pošteno platila prilikom oduzimanja zemlje...
Selo Baljevac je daleko od rupa...
LupusREBEL is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 17:54   #100
Informacija-neposredno nakon ztavršetka Oluje, jedna inozemna delegacija je obišla Željavu. Ponuđeno je Glavnom stožeru OS RH da predlože modalitet obnove pista i unutrašnjosti objekta, NATO bi spreman financirati obnovu pista i dijela unutrašnjih prostorija objekta, ali nikada odgovor od naših dobili nisu.
alengizdic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.