Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2011., 21:23   #1001
uglavnom posto mi je ovo prvi prekrsaj,nikad nisam imao problema sa policijom,trebao bi dobiti prekrsajnu prijavu,novcanu kaznu ili uvjet....
psihologu,pisanja i dobrotvorni rad ne bi trebao dobit jer sam punoljetan ako se ne varam....
Kufu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 23:58   #1002
Pozdrav,
Evo ovako.. Frend i ja smo pali s cca 1,5 grama trave.. Murijaci su vidjeli kako sam ja zamotao i predao joint frendu, nakon cega su narsnuli na njega no on ga je bacio.. nazalost nasli su ga, isto kao sto su i nasli recimo oko 0,7 grama u frendovom dzepu (znaci ukupno joint i paketic = oko 1,5 grama).. bili smo u stanici na ispitivanju i tim glupostima.. sad me zanima sta ce se desiti samnom i sa frendom? Meni nije nista nadjeno, mene su priveli radi toga sto sam predao joint i zato sto sam pusio, njemu je pripisano oko tih 1,5.. Kakve su sada procedure? Kada dolazi poziv za sud? Kazne, dosjei,..? Molio bi nekog da mi detaljno sve napise, bit cu mu jako zahvalan.. Hvala!!

i jos jedno pitanje, da li se trenutno u ovom stanju kad nije jos ni sud ni nista pocelo moze ici u inozemstvo i u drzave tipa amerika koje traze vizu..?

Zadnje uređivanje Katrin : 08.11.2011. at 00:15.
FANNK is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 08:33   #1003
Quote:
racija kaže: Pogledaj post
ja sam pao(opet) prosle godine na ljeto i dobio sam dvije presude, tj. jednu presudu i jednu obustavu za kaznenog suda. sto ce reci da su me prijavili na oba suda. policija, dorh, svejedno.

pa to i kazem. zakon o nadzoru drzavne granice je zakon koji ogranicava ustavne slobode.
Ti si neporavljivi recidivist i sam si sebi kriv što te "uhvate" i svaki put ćeš bit podvrdgnut kontroli.

Za zakonon o nadzoru državne granice si u krivu.Jednako kao i drugi.Samo je sistem rada drugačiji.

Quote:
r1chard kaže: Pogledaj post
Čisto informacije radi, o brisanju iz Policijske evidencije.
Postoje i druge evidencije koje se ne mogu obrisat jer su trajne a ipak će biti vidljivo što si i kad radio.

Quote:
Kufu kaže: Pogledaj post
uglavnom posto mi je ovo prvi prekrsaj,nikad nisam imao problema sa policijom,trebao bi dobiti prekrsajnu prijavu,novcanu kaznu ili uvjet....
psihologu,pisanja i dobrotvorni rad ne bi trebao dobit jer sam punoljetan ako se ne varam....
Možeš dobit i dobrotvorni rad.Valjda je za tebe bolje da ne plaćaš kaznu od par tisuća kuna.

Quote:
FANNK kaže: Pogledaj post
Kakve su sada procedure? Kada dolazi poziv za sud? Kazne, dosjei,..? Molio bi nekog da mi detaljno sve napise, bit cu mu jako zahvalan.. Hvala!!

i jos jedno pitanje, da li se trenutno u ovom stanju kad nije jos ni sud ni nista pocelo moze ici u inozemstvo i u drzave tipa amerika koje traze vizu..?
Vjerovatno sud.Ti možeš bit i svjedok ili optužen.
I sada možeš ići van kako i poslije kaznenog postupka.Neće ameri provjeravat jesi li kažnjavan ili nisi.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 16:07   #1004
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Postoje i druge evidencije koje se ne mogu obrisat jer su trajne a ipak će biti vidljivo što si i kad radio.
Da, ali onda je tu pitanje koju evidenciju oni "potežu"?, kada se raspituju preko motorole recimo u
slučajevima kontrole prometa ("rutinska" kontrola) ili zaustavljanja od strane presretača.

Dobivaju li svi informacije iz iste evidencije ili ovisi tko traži ? (temeljna, krim policija ili carinici)
__________________
Comprehension would blow your mind!
r1chard is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 16:16   #1005
Svi provjeravamo u istom sustavu i vidimo/dobijemo iste informacije.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 16:55   #1006
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Svi provjeravamo u istom sustavu i vidimo/dobijemo iste informacije.
daj mi molim te pojasni ako nije bed....
pao sam sa napola izgorenim jointom sa 0,7 grama i vrecicom 0,6 grama,ovo mi je prvi puta ovako nesto,nikad nisam imao problema sa zakonom.....
sto mogu ocekivati,pao sam otprilike prije par dana...
Kufu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 17:43   #1007
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Svi provjeravamo u istom sustavu i vidimo/dobijemo iste informacije.
Pitanje. Dali to znaći ako npr osoba ima evidentirano da je zbog nečega bila optužena, a nikad osuđena, policija spram nje se ponaša kao da je i osuđena?
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 18:39   #1008
Quote:
r1chard kaže: Pogledaj post
Da, ali onda je tu pitanje koju evidenciju oni "potežu"?,

Dobivaju li svi informacije iz iste evidencije ili ovisi tko traži ? (temeljna, krim policija ili carinici)
Redovne ali ako "majstor" kod evidencija ima volje i vremena može dublje prettraživat.
Mislio si na graničnu?Imaju kompjutere pa sami gledaju.

Quote:
unknown99 kaže: Pogledaj post
Pitanje. Dali to znaći ako npr osoba ima evidentirano da je zbog nečega bila optužena, a nikad osuđena, policija spram nje se ponaša kao da je i osuđena?
Da, jer pored ostalih podataka ne piše kazna ili da nije završilo suđenje ili je nevin već samo da je prijava odbačena ako je.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 19:06   #1009
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Da, jer pored ostalih podataka ne piše kazna ili da nije završilo suđenje ili je nevin već samo da je prijava odbačena ako je.
Da, ali to nije u redu. Jer je valjda pretpostavka nevinosti dok se ista ne dokaze.
I ja zbog toga imam vrlo neugodnih stvari. Od mene su optuzbe odbacene, sud je odbio postupak, no svaki put kad me policajac zaustavi, motorola zatuli ja sam tretiran kao zadnji kriminalac.
Cak dok sam i sa majkom isao van granice i vracao se granicni policajac je bio izrazito bezobrazan.
A ocito da niti sud ne radi svoj posao kad nije dostavilo policiji obavijest o obustavi postupka i odbacenju krivice.
Od toga je proslo preko 10 godina, u vrijeme kad sam bio i maloljetan.


Samo da spomenem, kad sam kao posten nalaznik dosao vratiti novcanik u policijsku stanicu sa nekoliko tisuca kuna, to zasigurno nije stavljno u moju bazu...

Na kraju, da sam i zadnji kriminalac, policija nema pravo biti bezobrazna i bahata nez ikakvog povoda.
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 20:19   #1010
Onda ti to sam zatraži da budeš čist.
Bez obzira što si napravio i kome ne može se bit bezobrazan.Ali...
Novčanik-je.
Bezobrazni i bahati ni u kojem slučaju ni s bilo kojim povodom.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 20:36   #1011
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Onda ti to sam zatraži da budeš čist.
Bez obzira što si napravio i kome ne može se bit bezobrazan.Ali...
Novčanik-je.
Bezobrazni i bahati ni u kojem slučaju ni s bilo kojim povodom.
Tražio sam preko odvjetnika, i rečeno mi je da je to, a da se interna policijska evidencija ne može micati.
Isto da pitam pitanje, na upit policijskog dužnosnika jesam li kažnjavan rekao sam nisam, što nisam, na to je naprasno krenuo na mene i umalo me fizički pretukao. Drugi ga je uspio obuzdati. Ne moram ni govoriti sramote da su se svi auti zaustavljali, a ljudi okretali.
Kako je to moguće, dakle ako je sve završeno, ja nisam osuđivan, da me policijac može tako napast.
Bio sam izrazito kulturan i ljubazan, i nijednim potezom nisam pokazao nijedan oblik agresije.
Nažalost nije to jedino iskustvo.
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 08:20   #1012
Prvo nema te on što pitat da li si kažnjavan jer će on za minut dva sve saznat tj. da li je protiv tebe podnešena kakva kaznena prijava što je sasvim različito od da li si kažnjavan.Blizu ali ipak različito.treba upotrijebit malo logike što "coca-cola" generacija nema niti zna da postoji.Jedino u prometu da te pita jesli li kažnjavan da zna da li da ti napiše upozorenje ili kaznu ali i to se provjerava.Nema te pravo pitat ni gdje ideš a kamoli da te zbog krivog bilo kojeg odgovora pokuša napasti,bude bezobrazan i naprasit.Ne može bit drugačiji od onoga koji ga je učio radit.Ako je jedan neradnik i bezobrazan i ne zna zakone takav će bit i drugi s tim da može bit i još lošiji.
Već dugo vremena nema prisnijeg preventivnog kontakta sa građanima pa su se neke "regule" okrenule na neke druge stvari koje nemaju veze sa logikom a takve stvari se događaju sa velikim smjenama generacija.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 01:07   #1013
Mogu reci za Njemacku da su propisi i ovlasti policije skoro pa isti kao u RH. Isto ako policajac procjeni da su neke osobe sumnjive: legimitiranje, praznjenje dzepova, provjera da li je nesto u cipelama, hlacama itd. ostalo.

Jedino ovaj kazneni i prekrsajni. To jos nisam nigdje vidio. Ali to ce se isto poboljsati. Inace je policija u HR sasvim ok po mom misljenju.

Dobar sam momak i nista mi se nece desiti. I nemam nista protiv ako me policija prekontrolira, jednostavno da vide da li je sve u redu.
CapoeraZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 09:21   #1014
Pa takvi (dobri) se i ne bune i nemaju primjedbi na postupanja niti na napisane zakone.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 09:44   #1015
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Pa takvi (dobri) se i ne bune i nemaju primjedbi na postupanja niti na napisane zakone.
molio bi ipak da se zakon ne mijesa s moralom. posjedovanje obicne biljke nema nikakve veze s moralom niti ce ikad imati.

bilo bi lijepo da se malo vise ugledamo na zemlje tipa spanjolska s filozofijom: no victim - no crime. to vrlo jednostavan i jedini ispravan postulat. sve ostalo je podilazenje krkanskoj komponenti birackog tijela.

upravo zato sto je ilegalni status marihuane vrlo dvojben, dolazi u pitanje postupanje prema gradjanstvu u nastojanju drzave da kontrolira promet te biljke. zbog toga i imamo ove silne rasprave i borbe za prava.

ukoliko su argumenti za ilegalnost marihuane vrlo klimavi, a jesu, a drzava jos pri tom, da bi kontrolirala promet te biljke sustavno gazi ustavna prava - onda imamo problem.
najbolji primjer ovog je aljaska ciji je vrhovni sud zakljucio da izmisljena i slabo argumentirana potreba SADa da kontrolira promet obicne biljke koja nije nimalo toksicna ne moze biti vaznija od temeljnih gradjanskih prava garantiranih ustavom pa tako u aljasci je zapravo dopusteno posjedovanje manjih kolicina trave jer te policajci nemaju pravo pretrazivati u svrhu pronalaska iste, pa cak i da to krenu raditi, dokaz bi bio ilegalan jer nisu imali pravo to raditi. aljaska je presudila da SAD moraju nedvojbeno i znanstveno dokazati na koji nacin je konkretno ta biljka prijetnja za javno zdravlje a do tada je privatnost i sloboda gradjana vaznija. pri tom treba napomenuti da argument 'gateway drug' ne moze u toj prici biti koristen da bi se argumentirala ilegalnost trave jer bi takav presedan omogucio i zabranu majcine sise posto je vecina teskih narkomana prvo probala majcinu sisu pa onda sve dalje...

to je za mene posteno. trava je obicna netoksicna biljka s kojom se ni na koji nacin ne moze ostetiti ljudski organizam bez obzira na dozu. stoga se korisnici iste ne osjecaju 'losima' i zele svoja prava da odrzavaju zivotni stil koji im odgovara jer su slobodni savjesni gradjani koji svojim zivotnim stilom nikome ne stete - pa ni sebi.
racija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 10:24   #1016
Ti još uvijek nisi a i nećeš bit na čistu što se tiče Ustava.Iz njega izvlačiš samo to da ti netko krši ustavna prava i neke slobode.U Ustavu piše da se svi moraju pridržavat zakona a u zakonu stoji da je trava zabranjena.I tu je end of story.Po Ustavu također imaš pravo odselit iz ove države u bilo koju drugu iz tvojih razloga i opet se vratit kada zaželiš.Uspoređivanje zakona RH i zakona drugih država je bezpredmetno.Koliko vas ima mogli ste osnovat svoju stranku izać na izbore i možda dobit kojeg zastupnika i legalizirat travu.To je vaše pravo i nitko se ne bi bunio (barem ja ne bi).Ali trenutno je situacija drugačija.
"Loši", ne na način da ste kriminalci nego da se bunite jer radite prekršaje ili u nekim slučajevima kazneno djelo a da pri tome ne želite prihvatit kaznu.
Jednako kao i u prometu.Vozim brzo,uhvate me i platim kaznu.Želim vozit brzo i plaćat ću kazne za brzinu dok ne skinu ograničenja.I tu postoji no victim-no crime.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 11:20   #1017
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ti još uvijek nisi a i nećeš bit na čistu što se tiče Ustava.Iz njega izvlačiš samo to da ti netko krši ustavna prava i neke slobode.U Ustavu piše da se svi moraju pridržavat zakona a u zakonu stoji da je trava zabranjena.I tu je end of story.Po Ustavu također imaš pravo odselit iz ove države u bilo koju drugu iz tvojih razloga i opet se vratit kada zaželiš.Uspoređivanje zakona RH i zakona drugih država je bezpredmetno.Koliko vas ima mogli ste osnovat svoju stranku izać na izbore i možda dobit kojeg zastupnika i legalizirat travu.To je vaše pravo i nitko se ne bi bunio (barem ja ne bi).Ali trenutno je situacija drugačija.
"Loši", ne na način da ste kriminalci nego da se bunite jer radite prekršaje ili u nekim slučajevima kazneno djelo a da pri tome ne želite prihvatit kaznu.
Jednako kao i u prometu.Vozim brzo,uhvate me i platim kaznu.Želim vozit brzo i plaćat ću kazne za brzinu dok ne skinu ograničenja.I tu postoji no victim-no crime.
no victim - no crime - as in criminal offense. dakle, bez zrtve ne mogu biti kaznjen po kaznenom zakonu. to ima jebeno smisla, moras priznat.

druga stvar sivkicu, ako ti vidis mogucnost da se pojavi neka stranka pusaca trave i legalizira istu - znaci da i ti zapravo priznajes dvojben status ilegalnosti trave. jer sigurno ne vjerujes da bi se mogla pojaviti neka stranka koja bi uspjela legalizirati silovanje ili djecju pedofiliju. prema tome ocito postoji jasna distinkcija izmedju tih djela i percepcije legalnosti istih.

ta distinkcija je vrlo bitna - USTAVNO. zasto? zato sto se moze pojaviti stranka koja iz nekog razloga, recimo krscanskih ideja, zabrani sex prije braka - cisto teoretski. za mene to spada u istu kategoriju kao i zabrana trave. to je propisivanje morala, nametanje svjetonazora - sto se samim tekstom i osnovnim smislom ustava pokusava sprijeciti.

ustav kaze da smo slobodni raditi sta zelimo dok god time ne ugrozavamo ista prava ostalih. ne vidim po kojoj osnovi bi bilo ustavno napisati zakon koji nije u skladu s tim clankom ustava?
ja nisam slobodan raditi sto zelim iako ono sto zelim ne ugrozava nikoga. nisam slobodan zato jer je netko napisao zakon koji me ogranicava u mojoj slobodi a ni na koji nacin ne sluzi da bi zastitio necija druga prava.

moram ti ponoviti, nebitno je sto postoji zakon i sto je napisan i sto ustav kaze da se zakon mora postovati, ako je nesto neustavno po nekom clanku ustava, svejedno da li je ozakonjeno - i dalje je neustavno. zakoni takodjer moraju postovati ustav. nije dovoljno da se zakon donese i nakon toga vise ne mora odgovarati ustavu vec jedina stavka ustava koja se gleda je ona koja kaze 'moraju se postovati zakoni'... zapravo ne da zakoni moraju postovati ustav, vec posljedice primjene zakona nikako ne smiju dovoditi do krsenja clanaka ustava.

na kraju krajeva, da li ti zapravo zelis reci da jedna manjina - kao sto su pusaci trave - nije zasticena ustavom vec se za svoja prava mora izboriti osnivajuci politicku stranku i dobijajuci izbore?

ja se smatram obespravljenom manjinom kojoj je nametnut svjetonazor druge glasnije MANJINE(glasaci HDZa ne predstavljaju niti apsolutnu vecinu u hrvatskoj, zapravo daleko od toga). i mislim da je tu pogazen sam smisao ustava. eto, zamisli kako bi se ti osjecao da ti je nekakvih 300 000 krscana od 4 500 000 gradjana uspjelo kroz izbore dotjerat stranku na vlast koja zabrani sex prije braka? ili opcenito, da 500 000 krscana velik dio glasackog tijela jednostavno postignu to da nijedna stranka ne zeli legalizirati sex prije braka jer nece dobit izbore bez tih 500 000? ne bi li tada htio da te stiti ustav od rulje koja te zeli lincovat jer si slobodnijeg svjetonazora?

usput, moze se reci da 99% oboljelih od HIVa i svih ostalih spolnih bolesti su prakticirali sex prije braka - isto kao i ovisnici o heroinu sto su konzumirali marihuanu... jel vidis u cem je problem?

ne vidim poantu u tome da ti ustav tako lako odbacujes kao mehanizam koji bi trebao stititi pojedince od takvih nametanja vecine. ako ga odbacis u mom slucaju onda ne stiti ni u jednom slucaju od niti jednog zakona ... po tebi je jedini legalan mehanizam da dobijem svoja prava je da ustanovim stranku i pobijedim na izborima..
a ta cijela ideja pociva na jebenoj zabludi, da vlast nece zlouporabiti polozaj i donositi zakone i provoditi zakone na nacin koji odgovara vlasti da bi se odrzala na vlasti - a to je podilazenje vecini - cime se automatski obespravljuje manjina...

Zadnje uređivanje racija : 22.12.2011. at 11:35.
racija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 11:38   #1018
Quote:
racija kaže: Pogledaj post
moram ti ponoviti, nebitno je sto postoji zakon i sto je napisan i sto ustav kaze da se zakon mora postovati, ako je nesto neustavno po nekom clanku ustava, svejedno da li je ozakonjeno - i dalje je neustavno. zakoni takodjer moraju postovati ustav. nije dovoljno da se zakon donese i nakon toga vise ne mora odgovarati ustavu vec jedina stavka ustava koja se gleda je ona koja kaze 'moraju se postovati zakoni'...

na kraju krajeva, da li ti zapravo zelis reci da jedna manjina - kao sto su pusaci trave - nije zasticena ustavom vec se za svoja prava mora izboriti osnivajuci politicku stranku i dobijajuci izbore?

ja se smatram obespravljenom manjinom kojoj je nametnut svjetonazor druge glasnije MANJINE(glasaci HDZa ne predstavljaju niti apsolutnu vecinu u hrvatskoj, zapravo daleko od toga). i mislim da je tu pogazen sam smisao ustava. eto, zamisli kako bi se ti osjecao da ti je nekakvih 300 000 krscana od 4 500 000 gradjana uspjelo kroz izbore dotjerat stranku na vlast koja zabrani sex prije braka? ili opcenito, da 500 000 krscana velik dio glasackog tijela jednostavno postignu to da nijedna stranka ne zeli legalizirati sex prije braka jer nece dobit izbore bez tih 500 000? ne bi li tada htio da te stiti ustav od rulje koja te zeli lincovat jer si slobodnijeg svjetonazora?
Bitno je što postoji zakon i ustav koji su takvi kakvi jesu.Ako je tebi nebitno što u ustavu stoji da se zakoni moraju poštovat onda drugima nije bitno što ti misliš o svojim pravima, da li su ugrožena ili nisu,da li je zakon sukladan ustavu ili nije.
Demokracija je vladavina većine.Većina je izabrala zastupnike a većina zastupnika je izglasala zakon.I tu možeš ojavat borbene skupa samnom.Zakon je donesen i gotovo.Tvoje je da ako činiš nešto protivno zakonu ne dozvoliš da te uhvate.Jednako je i sa sexom prije braka.Neka zabrane ali ako ne uhvate na djelu kao i da ga nema.
Ako se pojavi stranka pušaća i uđe u Sabor i uspije promjenit zakon ja se ni najmanje neću bunit jer je to po ustavu a i savršeno me zabole tko će i zašto pušit travu.Čak i da donesu da će se onaj kojeg uhvate u pušenju nagradit sa 500 kn ja sam za ako mi zbog toga neće povećat poreze i pdv.
Ovdje se govori o pravu a ne o pravdi što je različito.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 11:51   #1019
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Bitno je što postoji zakon i ustav koji su takvi kakvi jesu.Ako je tebi nebitno što u ustavu stoji da se zakoni moraju poštovat onda drugima nije bitno što ti misliš o svojim pravima, da li su ugrožena ili nisu,da li je zakon sukladan ustavu ili nije.
Demokracija je vladavina većine.Većina je izabrala zastupnike a većina zastupnika je izglasala zakon.I tu možeš ojavat borbene skupa samnom.Zakon je donesen i gotovo.Tvoje je da ako činiš nešto protivno zakonu ne dozvoliš da te uhvate.Jednako je i sa sexom prije braka.Neka zabrane ali ako ne uhvate na djelu kao i da ga nema.
Ako se pojavi stranka pušaća i uđe u Sabor i uspije promjenit zakon ja se ni najmanje neću bunit jer je to po ustavu a i savršeno me zabole tko će i zašto pušit travu.Čak i da donesu da će se onaj kojeg uhvate u pušenju nagradit sa 500 kn ja sam za ako mi zbog toga neće povećat poreze i pdv.
Ovdje se govori o pravu a ne o pravdi što je različito.
sivkicu, ocigledno poznajes pravo koliko toliko.

ali tvoje neshvacanje uloge ustava u demokraciji mi je nevjerojatno..

demokracija je vladavine vecine. OSNOVNA uloga ustava je da osigura ljudska prava i slobode SVIMA - i manjini - UNATOC vladavini vecine.

sasvim je razvidno da neogranicena demokracija dovodi kad tad do potlacivanja manjine od strane vecine. ustav je tu da osigurna temeljne i osnovne ljudske slobode svima, bez obzira da li se nadju u manjinskoj i vecinskoj skupini...

demokratskoj vecini je dopusteno odredjivati zakone, ali ti zakoni ne smiju biti diskriminirajuci. ti zakoni ne smiju ogranicavati ljudske slobode i prava bez opravdanja u smislu zastite slobode i prava ostalih gradjana.

zasto je ustavna zabrana ubojstva? zasto sto ubojstvom oduzimas ustavno pravo na zivot nekom drugom - vidis, tu u igru ulazi no victim - no crime. jer je to na neki nacin zapravo i ustanovljeno u ustavu. sve polazi od ustavi i svi zakoni trebaju imati svoj temelj u ustavu. ustav se treba tumaciti u najsirem mogucem smislu.

nesto sto ni na koji nacin ne steti drzavi i njenim gradjanima ne moze i ne smije biti ilegalno jer ako ne steti drzavi i njenim gradjanima - onda je to stvar svjetonazora i filozofije - a to su ustavom zasticene kategorije i kolika god bila vecina - nema pravo nametati svoje svjetonazore i filozofiju. pri tom je sasvim nebitno da li su ti svjetonazori nametnuti zakonom ili nezakonito.

ako je postupanje prema meni neustavno prema clancima ustava, ne postoji taj zakon koji to moze promijeniti. neustavno je neustavno. bez obzira sto u ustavu pise da ja moram postovati zakon. posljedice primjene zakona ne smiju rezultirati neustavnim tretiranjem pojedinca. i tocka. u suprotnom je citav ustav mrtvo slovo na papiru jer se po tebi sve svodi na 'moras postovati zakon'.

btw. zabrana pusenja na javnim prostorima se sasvim lako moze ustavno opravdat. ugrozava se pravo na zivot i zdravlje i to je to. zapravo prema ustavu bi se MORAO napisati takav zakon. cak i da se ne napise, da je pusenje zakonski skroz legalno, netko bi smio i trebao dobiti ustavnu tuzbu protiv pusaca koji pusi pored njega u javnom prostoru.

Zadnje uređivanje racija : 22.12.2011. at 12:00.
racija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 09:32   #1020
Quote:
racija kaže: Pogledaj post
sivkicu, ocigledno poznajes pravo koliko toliko.

ako je postupanje prema meni neustavno prema clancima ustava, ne postoji taj zakon koji to moze promijeniti. neustavno je neustavno. bez obzira sto u ustavu pise da ja moram postovati zakon. posljedice primjene zakona ne smiju rezultirati neustavnim tretiranjem pojedinca. i tocka. u suprotnom je citav ustav mrtvo slovo na papiru jer se po tebi sve svodi na 'moras postovati zakon'.

btw. zabrana pusenja na javnim prostorima se sasvim lako moze ustavno opravdat. ugrozava se pravo na zivot i zdravlje ....., netko bi smio i trebao dobiti ustavnu tuzbu protiv pusaca koji pusi pored njega u javnom prostoru.
U svakom slučaju više od tebe.Nešto poznajem a nešto znam.To su razlike.

Postupanje prema tebi je neustavno kad dobiješ presudu Ustavnog suda da je taj članak protuustavan i da se mora brisat ili mjenjat.Do onda su to samo tvoja tumačenje Ustava i to kriva.

Pušenje cigareta je riješeno i ne treba nitko dobit Ustavnu tužbu protiv pušača.Nije li i taj zakon protuustavan ako gledamo pušače pa se nitko ne buni.Puše gdje žele i ako ih uhvati kontrola ministarsva zdravstva plate kaznu i nastave dalje.Pošteno i sukladno zakonu.

Malo se držiš Ustava a malo ne.Proceduru znaš za nepušaće a ista vrijedi za tebe u obrnutom smjeru.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:20.