Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2018., 23:36   #3981
Quote:
Wispy kaže: Pogledaj post
To sto sam primetio je da Republika Srpska generalno ima lepo uredjene gradove i manje sredine. Mislio sam da je to neka post ratna vukojebina, ali prijatno sam se iznenadio koliko su gradovi urbanisticki i infrastrukturno sredjene za neke nase balkanske uslove. Voze se i dosta skupe automobile, a dosta mladica nosi neke brendirane garderobe. Nije GDP visok, ali daleko od toga da nemaju sta da jedu.
Ma šta da ti pričam, još malo pa sve pod konac.....
plotice10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 01:31   #3982
Quote:
Wispy kaže: Pogledaj post
To sto sam primetio je da Republika Srpska generalno ima lepo uredjene gradove i manje sredine. Mislio sam da je to neka post ratna vukojebina, ali prijatno sam se iznenadio koliko su gradovi urbanisticki i infrastrukturno sredjene za neke nase balkanske uslove. Voze se i dosta skupe automobile, a dosta mladica nosi neke brendirane garderobe. Nije GDP visok, ali daleko od toga da nemaju sta da jedu.
mislio si zbog medjija u regionu.a realnost je da je u republici srpskoj i fbih plata u potpunosti jednaka.
ako gledamo nezaposlenost u republici srpskoj je cak i manja nego u fbih.
mada u republici srpskoj nezaposlenost ce uvek biti velika jer u ukupnoj populaciji stanovnistva mnogo veliki deo cine ljudi koji zive na selima i bave se poljoprivredom,
a posebno me iznenadilo sto im je mehanizacija daleko bolja nego u srbiji.novij traktori i td.

gledaj same medije u regionu,stalno se prica o nekakvoj ugrozenosti ekonomije.pa kreditima,pa zaduzenost.
ali ljudi republika srpska je zaduzena 57 posto bdp,hrvatska na primer je 85 posto.
posto pratim rast bdp.,republika srpska je 2017 god imala rast bdp 3,5 posto najveci u regionu.fbih je imala 2,8 posto.
jeli se to moglo gde videti u medijima...nije nigde.

izgradili su bolnice,grade auto puteve,imaju jaku elektro privredu,tri termo elektrane, izvoze struju,jaku drvnu industriju,imaju rafineriju.
i ono u cemu su u posebnoj prednosti u odnosu na bosnjake i fbih,imaju veoma plodnu zemlju,semberiju,posavinu krajinu lijevce polje.

sto se tice ekonomije rs bi mogla samostalno fukcionisati u potpunosti.

posto je tema,demografija eto uveli su zakon da svim nezaposlenim porodiljama se daje po 208 eura 12 meseci za prvo dete.a ta drugo 18 meseci po 208 eura.
tako da videcemo.

republika srpska
kacin4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 04:10   #3983
Bas me zanima odakle ce sve to finansirati, ovo za porodiljske naknade. A ovo za termoelektrane nisam siguran. Mislim samo da im je vijek produzen. Do 29 ako se ne varam.

Za ostalo ne znam. Jest mozda manje zaduzena ali nema odakle vracati kredite. Pokriva novim kreditima stare kredite i mislim da se sve vise zaduzuje tako da je budzet sa kreditom oko pola opterecen mozda i vise.

Slicno je i u Federaciji.
__________________
bunda od nerca
Vizon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 08:01   #3984
Quote:
kacin4 kaže: Pogledaj post
mislio si zbog medjija u regionu.a realnost je da je u republici srpskoj i fbih plata u potpunosti jednaka.
ako gledamo nezaposlenost u republici srpskoj je cak i manja nego u fbih.
mada u republici srpskoj nezaposlenost ce uvek biti velika jer u ukupnoj populaciji stanovnistva mnogo veliki deo cine ljudi koji zive na selima i bave se poljoprivredom,
a posebno me iznenadilo sto im je mehanizacija daleko bolja nego u srbiji.novij traktori i td.

gledaj same medije u regionu,stalno se prica o nekakvoj ugrozenosti ekonomije.pa kreditima,pa zaduzenost.
ali ljudi republika srpska je zaduzena 57 posto bdp,hrvatska na primer je 85 posto.
posto pratim rast bdp.,republika srpska je 2017 god imala rast bdp 3,5 posto najveci u regionu.fbih je imala 2,8 posto.
jeli se to moglo gde videti u medijima...nije nigde.

izgradili su bolnice,grade auto puteve,imaju jaku elektro privredu,tri termo elektrane, izvoze struju,jaku drvnu industriju,imaju rafineriju.
i ono u cemu su u posebnoj prednosti u odnosu na bosnjake i fbih,imaju veoma plodnu zemlju,semberiju,posavinu krajinu lijevce polje.

sto se tice ekonomije rs bi mogla samostalno fukcionisati u potpunosti.

posto je tema,demografija eto uveli su zakon da svim nezaposlenim porodiljama se daje po 208 eura 12 meseci za prvo dete.a ta drugo 18 meseci po 208 eura.
tako da videcemo.

republika srpska
Imaju u RSu vecu platu cak 10KM.

Al vidi sad ovo, u RSu se sve beneficije kao sto je topli obrok i prrvoz uracunaju u platu. U federaciji to nije slucaj. Dodatak za prevoz je 50km a topli obrok 170km. Sve u svemu 200km veca plata u federaciji kada se racuna po istim parametrima. Ili ako ces bez d9hodaka, RS ima platu od oko 600km dok federacija 820

Kolika je zaduzenost naspram Hrvatske je nebitno. Bitna je zaduzenost spram federacije koja 58% u RSu a 35%u Federaciji. Ovo je maraton i ocigledno je da ce 9ni prvi kolabrirati.

Za BDP cisto lazes. Gledao sam zadnje pokazatelje rasta i RS je imala pad izvoza za cak 20% investicije su bile mizerne sa 90% njih u federaciji, ekonomski rast od 3.9 u federaciji i 2.7 u RSu za prosjek oko 3%. A da se ne spominje zaduzenost po glavi koja je 4700 u RSu a 2000 u federaciji.
Podvelezac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 11:36   #3985
RS je slabije razvijena od Federacije.To je rezultat istorijskog nasleđa najviše iz perioda Titove Jugoslavije kad su krajevi sa srpskom većinom zapostavljani u razvoju sa ciljem pospješivanja iseljavanja srpskog stanovništva u Srbiju.Moguće da će se ta razlika u budućnosti i povećavati jer će islamske zemlje nastaviti da ulažu u Federaciju i onda kad za to ne postoji ekonomsko opravdanje.
Pućko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 11:42   #3986
Quote:
Pućko kaže: Pogledaj post
RS je slabije razvijena od Federacije.To je rezultat istorijskog nasleđa najviše iz perioda Titove Jugoslavije kad su krajevi sa srpskom većinom zapostavljani u razvoju sa ciljem pospješivanja iseljavanja srpskog stanovništva u Srbiju.Moguće da će se ta razlika u budućnosti i povećavati jer će islamske zemlje nastaviti da ulažu u Federaciju i onda kad za to ne postoji ekonomsko opravdanje.
Sve je to Islamska zavjera. Lakse je vjerovati to nego da su Bosnjaci sposobni deverati sami o sebi.
Podvelezac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 13:16   #3987
Quote:
Pućko kaže: Pogledaj post
RS je slabije razvijena od Federacije.To je rezultat istorijskog nasleđa najviše iz perioda Titove Jugoslavije kad su krajevi sa srpskom većinom zapostavljani u razvoju sa ciljem pospješivanja iseljavanja srpskog stanovništva u Srbiju.Moguće da će se ta razlika u budućnosti i povećavati jer će islamske zemlje nastaviti da ulažu u Federaciju i onda kad za to ne postoji ekonomsko opravdanje.
moze li neki primjer, kao dokaz ove tvrdnje?
__________________
Vitalna statistika Bosne Hercegovine: https://www.forum.hr/showpost.php?p=86962989&postcount=6311
Vitalna statistika FBiH, RS i BD: https://www.forum.hr/showpost.php?p=86962991&postcount=6313
Franjo-Jusuf is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 13:29   #3988
Quote:
kacin4 kaže: Pogledaj post
mislio si zbog medjija u regionu.a realnost je da je u republici srpskoj i fbih plata u potpunosti jednaka.
ako gledamo nezaposlenost u republici srpskoj je cak i manja nego u fbih.
mada u republici srpskoj nezaposlenost ce uvek biti velika jer u ukupnoj populaciji stanovnistva mnogo veliki deo cine ljudi koji zive na selima i bave se poljoprivredom,
a posebno me iznenadilo sto im je mehanizacija daleko bolja nego u srbiji.novij traktori i td.

gledaj same medije u regionu,stalno se prica o nekakvoj ugrozenosti ekonomije.pa kreditima,pa zaduzenost.
ali ljudi republika srpska je zaduzena 57 posto bdp,hrvatska na primer je 85 posto.
posto pratim rast bdp.,republika srpska je 2017 god imala rast bdp 3,5 posto najveci u regionu.fbih je imala 2,8 posto.
jeli se to moglo gde videti u medijima...nije nigde.

izgradili su bolnice,grade auto puteve,imaju jaku elektro privredu,tri termo elektrane, izvoze struju,jaku drvnu industriju,imaju rafineriju.
i ono u cemu su u posebnoj prednosti u odnosu na bosnjake i fbih,imaju veoma plodnu zemlju,semberiju,posavinu krajinu lijevce polje.

sto se tice ekonomije rs bi mogla samostalno fukcionisati u potpunosti.

posto je tema,demografija eto uveli su zakon da svim nezaposlenim porodiljama se daje po 208 eura 12 meseci za prvo dete.a ta drugo 18 meseci po 208 eura.
tako da videcemo.

republika srpska

RS ima najveći gospodarski rast?

FBiH

III kvartal - (+3,4%)
II kvartal - (+1,8%)
I kvartal - (+3%)

RS

III kvartal - (+2,6%)
II kvartal - (+1,7%)
I kvartal - (+2,2%)

realnost je da RS nakon Srbije ima najniži rast u 2017. godini. najveći imaju najrazvijeniji, prvo Slovenija, pa Hrvatska, pa onda svi ostali, a na dnu RS, pa Srbija. možda je RS iznad Makedonije, tu su negdje.

vanjski dug Hrvatske je 78% u udjelu prema ukupnom BDP-u, u padu zadnje dvije godine sa spomenutih 85.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 16:39   #3989
Quote:
Visionary S kaže: Pogledaj post
Bas me zanima odakle ce sve to finansirati, ovo za porodiljske naknade. A ovo za termoelektrane nisam siguran. Mislim samo da im je vijek produzen. Do 29 ako se ne varam.

Za ostalo ne znam. Jest mozda manje zaduzena ali nema odakle vracati kredite. Pokriva novim kreditima stare kredite i mislim da se sve vise zaduzuje tako da je budzet sa kreditom oko pola opterecen mozda i vise.

Slicno je i u Federaciji.
jel ti znas sta znaci bdp.ukupan iznos zaduzenosti bdp je 57 posto,e sad kako je moguce da ne mogu vracati kredite,ako je zaduzenost 57 posto bdp.
ok dignu jedan kredit pa vrate drugi,ali zaduzenost je i dalje 57 posto bdp,uz rast od 3,5 posto,
nije dobro ali uopste nije ni lose koliko se prica.

a pratio sam,njihovu zaduzenost,mogu reci da su im ekonomisti veliki amateri,
jer u 2018 god moraju vratiti cak 900 miliona eura.
pravi amaterizam da u jednoj godini im dodje tolika otplata kredita.
i naravno da ce morati dici kredite da vreta sto im je prispelo u samo jednoj god.
kacin4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 16:42   #3990
mozda sam pogresio godinu.
2016 god rast bdp u regionu.

Slovenija 3,1%

BiH 3,0%

REPUBLIKA SRPSKA 3,5 %

FBiH 2,9%

Hrvatska 2,9%

Crna Gora 2,9%

Srbija 2,8%

Makedonija 2,0%

*TABELA: Godišnji rast BDP-a u 2016. godini
kacin4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 16:51   #3991
Quote:
Franjo-Jusuf kaže: Pogledaj post
moze li neki primjer, kao dokaz ove tvrdnje?
http://deretic.rs/

__________________
bunda od nerca
Vizon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 16:55   #3992
Quote:
kacin4 kaže: Pogledaj post
jel ti znas sta znaci bdp.ukupan iznos zaduzenosti bdp je 57 posto,e sad kako je moguce da ne mogu vracati kredite,ako je zaduzenost 57 posto bdp.
ok dignu jedan kredit pa vrate drugi,ali zaduzenost je i dalje 57 posto bdp,uz rast od 3,5 posto,
nije dobro ali uopste nije ni lose koliko se prica.

a pratio sam,njihovu zaduzenost,mogu reci da su im ekonomisti veliki amateri,
jer u 2018 god moraju vratiti cak 900 miliona eura.
pravi amaterizam da u jednoj godini im dodje tolika otplata kredita.
i naravno da ce morati dici kredite da vreta sto im je prispelo u samo jednoj god.
Znam ali kazem pola i vise im je budzeta optereceno sa kreditom tako da nema para za bilo sta i budzet moraju da novim kreditima finansiraju. Drugo ima veliki deficit. Zaboravljas deficit. Ode im pola prihoda na deficit, a pola ne kredit. Tako da nema para bez zaduzivanja.
__________________
bunda od nerca
Vizon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 17:00   #3993
[QUOTE=kacin4;67473959]jel ti znas sta znaci bdp.ukupan iznos zaduzenosti bdp je 57 posto,e sad kako je moguce da ne mogu vracati kredite,ako je zaduzenost 57 posto bdp.
ok dignu jedan kredit pa vrate drugi,ali zaduzenost je i dalje 57 posto bdp,uz rast od 3,5 posto,
nije dobro ali uopste nije ni lose koliko se prica.

a pratio sam,njihovu zaduzenost,mogu reci da su im ekonomisti veliki amateri,
jer u 2018 god moraju vratiti cak 900 miliona eura.
pravi amaterizam da u jednoj godini im dodje tolika otplata kredita.
i naravno da ce morati dici kredite da vreta sto im je prispelo u samo jednoj god.

a sto se tice fbih,i njihove razvijenosti,pa oni treba da se stide,koliko puta su vecu platu pre 15 god od gradjana rs,a sad jednaKA.
I ONO STO JE NAJVAZNIJE U FBIH SU SE POSLE RATA SLILE MILIJARDE MARAKA POMOCI,,,DOK RS JE ZAOBIDJENA.

a plus niko ne govori da republika srpska ima duplo manje stanovnika od fbih,a da zauzimaju pola bosne i hercegovine.
sad pogledajte koliku sumu rs mora rs izdvojiti za izgradnju i odrzavnje puteva a koliki fbih,
jednaku sumu a rs ima duplo manje stanovnika.
isti slucaj je i sa lektro privredom.i odrzavnjem elektro privrede.
kacin4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 17:50   #3994
Ne znači manja zaduženost= bolje gospodarstvo, tako da to pri usporedbama ne treba dolaziti u obzir, jer npr. imamo jedan SAD sa 105%, Japan sa 238%, Italiju, Irsku, Portugal, Grčku sa preko 100% državnog duga u BDP-u(podaci iz 2012.)


Btw off topic...
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 22:52   #3995
Quote:
kacin4 kaže: Pogledaj post
mislio si zbog medjija u regionu.a realnost je da je u republici srpskoj i fbih plata u potpunosti jednaka.
ako gledamo nezaposlenost u republici srpskoj je cak i manja nego u fbih.
mada u republici srpskoj nezaposlenost ce uvek biti velika jer u ukupnoj populaciji stanovnistva mnogo veliki deo cine ljudi koji zive na selima i bave se poljoprivredom,
a posebno me iznenadilo sto im je mehanizacija daleko bolja nego u srbiji.novij traktori i td.

gledaj same medije u regionu,stalno se prica o nekakvoj ugrozenosti ekonomije.pa kreditima,pa zaduzenost.
ali ljudi republika srpska je zaduzena 57 posto bdp,hrvatska na primer je 85 posto.
posto pratim rast bdp.,republika srpska je 2017 god imala rast bdp 3,5 posto najveci u regionu.fbih je imala 2,8 posto.
jeli se to moglo gde videti u medijima...nije nigde.

izgradili su bolnice,grade auto puteve,imaju jaku elektro privredu,tri termo elektrane, izvoze struju,jaku drvnu industriju,imaju rafineriju.
i ono u cemu su u posebnoj prednosti u odnosu na bosnjake i fbih,imaju veoma plodnu zemlju,semberiju,posavinu krajinu lijevce polje.

sto se tice ekonomije rs bi mogla samostalno fukcionisati u potpunosti.

posto je tema,demografija eto uveli su zakon da svim nezaposlenim porodiljama se daje po 208 eura 12 meseci za prvo dete.a ta drugo 18 meseci po 208 eura.
tako da videcemo.

republika srpska
Sad daleko od toga da je Republika Srpska Slovenija, ali nije ni toliko loso.

Druga stvarnost je da posle rata svaka zemlja potrosi bar 12-15 godina da povrati svoje ekonomsko stanje pre rata. Republika Srpska je izdrzala svoje nejteze trenutke i bice sve lakse u buducnosti. Demografija je generalno losa i na to mora da se radi mnogo vise da bi imalo kontinuirane rezultate i efekte. Bez dobre demografije nema silne nacije i ekonomije.
Wispy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 00:07   #3996
Quote:
Wispy kaže: Pogledaj post
Sad daleko od toga da je Republika Srpska Slovenija, ali nije ni toliko loso.

Druga stvarnost je da posle rata svaka zemlja potrosi bar 12-15 godina da povrati svoje ekonomsko stanje pre rata. Republika Srpska je izdrzala svoje nejteze trenutke i bice sve lakse u buducnosti. Demografija je generalno losa i na to mora da se radi mnogo vise da bi imalo kontinuirane rezultate i efekte. Bez dobre demografije nema silne nacije i ekonomije.
A jesi i ti sad uzeo Sloveniju kao usporedbu...
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 01:12   #3997
Quote:
Wispy kaže: Pogledaj post
Sad daleko od toga da je Republika Srpska Slovenija, ali nije ni toliko loso.

Druga stvarnost je da posle rata svaka zemlja potrosi bar 12-15 godina da povrati svoje ekonomsko stanje pre rata. Republika Srpska je izdrzala svoje nejteze trenutke i bice sve lakse u buducnosti. Demografija je generalno losa i na to mora da se radi mnogo vise da bi imalo kontinuirane rezultate i efekte. Bez dobre demografije nema silne nacije i ekonomije.
Pa slazem se da nije tako lose kako je bilo u ratu. Ali to ima veze sa napretkom tehnologije. A po primanjima u citavoj Bosni ti je katastrofa skoro. U Srbiji isto tako. Samo CG, HR, I SLO odskacu neko vise, neko manje. Za Kosovo ne znam, ali kako sam cuo i tamo je katastrofa.

Ubitacno su mala primanja. Ova primanja sto si postavio su budzetlije sa radnicima iz privatnog sektora. Znaci plate se krecu vecinom po 4, 5, 6 stoja. Penzije su vecinom oko 3 stoje, a potrosacka korpa bez rezija i ostaloga za 4 osobe je 16 stoja.
__________________
bunda od nerca
Vizon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 02:23   #3998
KAKO?

Sad pitate se, nesto ovdje ne stima. Jer kako mogu opstajati sa platama 4, 5, 6 stoja a potrosacka korpa 16 stoja. Jer u ovu statistiku ne ulaze roditelji, pretci rodzene djece i bracnih drugova i jos neke stvari.

E pa vidite u Bosni i dalje ima kako se prije zvalo Deda i Nana servis ili zajednice pa cak bi mogao reci poluzajednice. Deda i Nana preuzimaju neke troskove primjerice svoga sina i snahe i njihovo dvoje djece tako da trosak za dedu, sina i jedno dijete preuzimaju deda i sin na sebe da primjerice tako docaram, a trosak drugi za nanu, snahu i drugo dijete preuzimaju na sebe nana i snaha da isto tako primjerice docaram. Znaci troskovi se dijele izmedzuse.

Jos ako se u ovu jednacinu ubace Amidza ili Tetka bez djece dobije se visak ili cak komsije, prijatelji, kumovi. A oni kojima fali neko primanje od Deda i Nana servisa i ostaloga nabrojanoga a ako imaju zemlje, ublazi im dodatno od zemlje poljuprivredni prinosi ovu mjesecnu potrosacku korpu.

Sta su sad Poluzajednice? Poluzajednice su kada ne zive sa pretcima svojima, znaci dedom i nanom u istom stambenom objektu, nego samostalno u svom objektu ali deda i nana potpomazu koliko mogu sa cuvanjem djece, sa kuhanjem ruckova, sa kreditima i slicno. Znaci novcano ili nekako drugacije potpomazu svoju djecu i unucad.

Tako da clanovi porodica koje imaju vise djece od dvoje se moraju vecinom iseljavati jer deda i nana nemogu da potpomazu sa svojim primanjima vise od dvoje djece, cak u cestim slucajevima mogu da potpomazu samo jedno dijete.
__________________
bunda od nerca
Vizon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 09:53   #3999
Nije poenta u tome sto bosanski (bl)entiteti nisu procentualno puno zaduzeni u odnosu na Hrvatsku npr. Stvar je sto 'em sto sve pozajmljeno ode na licnu potrosnju 'em sto nema nikakve privrede koja moze garantovati da se krediti mogu vratiti. Za razliku od Hrvatske koja ponesto i investira pa odatle moze i vratiti kredit. A i da ne ulozi, ima milijarde eura od turizma kao garanciju za razliku od nasih
(bl)entiteta.

Zadnje uređivanje plotice10 : 15.01.2018. at 10:04.
plotice10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 00:09   #4000
Quote:
plotice10 kaže: Pogledaj post
Nije poenta u tome sto bosanski (bl)entiteti nisu procentualno puno zaduzeni u odnosu na Hrvatsku npr. Stvar je sto 'em sto sve pozajmljeno ode na licnu potrosnju 'em sto nema nikakve privrede koja moze garantovati da se krediti mogu vratiti. Za razliku od Hrvatske koja ponesto i investira pa odatle moze i vratiti kredit. A i da ne ulozi, ima milijarde eura od turizma kao garanciju za razliku od nasih
(bl)entiteta.
Imaju odakle pare vracati. Rude, energetika itd. Tome se i tezi sa ovim kreditima i zaduzivanjima. Da se sve privatizira pa cak i voda, zdrastvo itd., i da se uzmu jos veci porezi. Porezi samo rastu iz godine u godinu. Mislim tu najprije na rast prikupljenih poreza ali i na nove poreze koji se uvode.

Ipak nije Bosna Africa poor. A ima resursa raznih koji se zele poklopiti. Samo eto sto Bosna nema toliki turizam kao Hrvatska iako i njega ima, ali vecinom je na crno. Nije porezno zaveden toliko.

Cini vam se da je Bosna toliko siromasna. Ono sto vazi za citav svijet, ne vazi za Bosnu i obrnuto, i ono sto je u svijetu normalno u Bosni je nenormalno i obrnuto.
__________________
bunda od nerca
Vizon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:00.