Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2018., 21:07   #4241
Pozdrav ekipa

Treba mi pomoć. Naime kupio sam auto koji je uvezen navodno iz CH-Švicarske pa mi bi mi trebao netko tko bi mi mogao znati prevesti servisnu knjižicu, tj. što je rađeno dosad pa bih zamolio nekoga tko poznaje te tehničke izraze da mi pomogne.
Ne znam kolika je razlika između njemačkog i švicarskog jer ih ne znam ni beknit.
Slike su na sljedećem linku, a zamolio bih odgovor u PM kako ne bi bio off-topic :
https://ibb.co/mgxhJ7
https://ibb.co/fU8NJ7
wtb is offline  
Old 18.02.2018., 23:12   #4242
http://translate.google.com
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 19.02.2018., 01:43   #4243
deepl.com/translate je još bolji alat za prijevod
__________________
You see life as an opportunity. So, it doesn't matter too much how difficult the road ahead may look, it's still a road, and roads go places!
Night Creature is offline  
Old 19.02.2018., 06:56   #4244
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
... bolje ti je preko internet bankinga poslat devize u HR pa podici cash i mjenjati u mjenjacnici ili banci..
E, upravo to,palo mi na pamet pa sam se sjetio da sam vec jednom slao lovu za HR sa DE racuna i da je transakcija besplatna.
__________________
Something ends,something begins...
VingTsun is offline  
Old 19.02.2018., 07:57   #4245
Quote:
wtb kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa

Treba mi pomoć. Naime kupio sam auto koji je uvezen navodno iz CH-Švicarske pa mi bi mi trebao netko tko bi mi mogao znati prevesti servisnu knjižicu, tj. što je rađeno dosad pa bih zamolio nekoga tko poznaje te tehničke izraze da mi pomogne.
Ne znam kolika je razlika između njemačkog i švicarskog jer ih ne znam ni beknit.
Slike su na sljedećem linku, a zamolio bih odgovor u PM kako ne bi bio off-topic :
https://ibb.co/mgxhJ7
https://ibb.co/fU8NJ7
13.06.2017
-Ulje sa filterom
-Filter za zrak unutrašnjeg prostora, to mislim da kod nas nazivaju mikrofilter
-Tekućinu za kočnice
-Svjećice
mio8 is offline  
Old 20.02.2018., 14:57   #4246
Quote:
VingTsun kaže: Pogledaj post
E, upravo to,palo mi na pamet pa sam se sjetio da sam vec jednom slao lovu za HR sa DE racuna i da je transakcija besplatna.
To treba vidjeti s bankom da li postoji naplata za slanje. Meni je nešto prije koji mjesec commerzbank slala info da će se za koji mjesec naplaćivati transkacije i u sepa sustavu neovisno o valutama ili tako nešto, iskreno nisam obraćala pažnju jer ono, nije mi više trebalo.

Ono što mi je bilo naplaćeno je usluga konverzije od 1 euro od strane hr pbza, neovisno o iznosu koji stiže koliko sam vidjela (parsto eura do par tisuća, sve je isto koštalo). Ne znam da li to znači da ako ti netko šalje 0.01 cent u 100 transakcija i efektivno ti pošalje 1 euro, tebi će raditi trošak od 1 euro po svakoj 'transkaciji' i izbiti ti 100 eura iz džepa.

No za zadnju transkaciju nam se pbz javila mejlom i pitala u kojoj valuti želimo da sjedne (jer valjda mijenjaju sustav pa da na računu možeš imati više valuta iako račun nije devizni, lii nešto takvo sam načula), pa ono, moguće da ne bi dozvolili takvo glupiranje.
__________________
You see life as an opportunity. So, it doesn't matter too much how difficult the road ahead may look, it's still a road, and roads go places!
Night Creature is offline  
Old 24.02.2018., 05:33   #4247
Da li je potrebno djevojci ili mužu napraviti punomoć da može voziti automobil. Netko mi je rekao da je potrebno i da sam napišem tekst i potpišem se, da ne treba nigdje to ovjeravati. Uglavnom, i moja djevojka i muž moje sestre su zavedeni u osiguranju kao dodatni vozači. Ako netko ima primjer kako punomoć izgleda ili neki naziv po kojem mogu googlati, bit ću zahvalan da stavi link/napiše.
Civilizator is offline  
Old 24.02.2018., 06:36   #4248
Quote:
Civilizator kaže: Pogledaj post
Da li je potrebno djevojci ili mužu napraviti punomoć da može voziti automobil. Netko mi je rekao da je potrebno i da sam napišem tekst i potpišem se, da ne treba nigdje to ovjeravati. Uglavnom, i moja djevojka i muž moje sestre su zavedeni u osiguranju kao dodatni vozači. Ako netko ima primjer kako punomoć izgleda ili neki naziv po kojem mogu googlati, bit ću zahvalan da stavi link/napiše.
Za njemacku ne
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 24.02.2018., 09:51   #4249
Quote:
Night Creature kaže: Pogledaj post
Da, ako je kartica kreditna kartica neke kartične kuće (mastercard, visa), možda i maestro prolazi, ne znam za njega kakvo mu je stanje u njemačkoj točno, u hr je to bila uvijek samo obična debitna.

Ne ako je kartica obična EC kartica za žiro račune. Ta nema 'broj kartice' pa ju se ne može ni vezati. Ta je u stvari samo komad plastike na kojem piše tvoj iban.


Ljudi svaki komad plastike zovu kartica, a nije svaki komad plastike prihvaćen za online plaćanja.
Možeš vezati i girokonto i kreditnu karticu, provjereno. Onda kod plaćanja odabereš želiš li da ti skida s girokonto ili s kreditne.
beryozinka is offline  
Old 24.02.2018., 13:47   #4250
Quote:
Civilizator kaže: Pogledaj post
Da li je potrebno djevojci ili mužu napraviti punomoć da može voziti automobil. Netko mi je rekao da je potrebno i da sam napišem tekst i potpišem se, da ne treba nigdje to ovjeravati. Uglavnom, i moja djevojka i muž moje sestre su zavedeni u osiguranju kao dodatni vozači. Ako netko ima primjer kako punomoć izgleda ili neki naziv po kojem mogu googlati, bit ću zahvalan da stavi link/napiše.
Tko ima prometnu i ključeve auta kod sebe, taj smije tim autom i upravljati....naravno, ako ima i odgovarajuću vozačku dozvolu.
Ovo sa punomoći samo postoji u HR i slićnim zaostalim državama.
mio8 is offline  
Old 24.02.2018., 20:03   #4251
Dobra vecer,

Ima li kolegica/kolega strojara u DE?
Ja sam ing strojarstva,radim u struci 2god i par mj.

Ima li netko neku firmu/agenciju/stranicu za posao u strojarstvu?
Znam njem ~B1 razinu, saljem zivotopise ovih dana no vecinom su to odbijenice. (poslovi teh.crtaca,ing,konstruktora itd)
Vjerovatno zbog jezika,ili sto saljem iz Hrv?
Svaki savjet i info o poslu/placi je dobrodosao.

Pozdrav
__________________
"Lanac je jak onoliko koliko je jaka njegova najslabija karika.."
Mech-Engineer is offline  
Old 25.02.2018., 00:35   #4252
www.stepstone.de
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 05.03.2018., 17:23   #4253
Pozdrav svima, ima li tko iz Munchena? Narednih nekoliko mjeseci boravim tamo i pogledao bi utakmicu Lige prvaka, jel itko isao na Bayernove utakmice i ima li sanse da se dodje do karte za tako vaznu utakmicu ili pretplatnici popune sve
wawrinka1 is offline  
Old 05.03.2018., 20:48   #4254
Naravno da ima karata, koliko god hoces, kod preprodavaca po par tisuca eura.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 06.03.2018., 08:27   #4255
Gdje se u Njemačkoj ostavlja otpad kao što su stare tenisice, jakne i slično?
Za odjeću mi se činilo zgodno odnijeti u Hm na reciklažu, ali ne znam da li kao i u Hr dobiješ bon od 15 posto za kupovinu? Radio neko?
salvador is offline  
Old 06.03.2018., 11:49   #4256
Ima kontejnera za polovnu garderobu po gradu obicno.
ikac2000 is online now  
Old 06.03.2018., 16:00   #4257
A pod koji otpad spadaju pelene i opušci cigareta?
salvador is offline  
Old 06.03.2018., 20:05   #4258
Quote:
salvador kaže: Pogledaj post
A pod koji otpad spadaju pelene i opušci cigareta?
Restmüll su pelene
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 09.03.2018., 22:28   #4259
PREMA najnovijim statistikama njemačke Savezne agencije za rad (BA), njihovog mnogo uspješnijeg ekvivalenta Zavodu za zapošljavanje, državljani Hrvatske za njemačku ekonomiju predstavljaju neupitan dobitak, zapravo su najvjerojatnije najisplativiji strani radnici u najmoćnijoj europskoj državi.

Kod BA-a je registrirano 164.216 hrvatskih građana, a podaci pokazuju da se u protekle četiri godine dogodio velik rast useljavanja iz Hrvatske, te da je 2014. bilo registrirano oko 80 tisuća hrvatskih radnika.

Stopa nezaposlenosti među hrvatskim državljanima u Njemačkoj je 5,6 posto, što je na istom nivou kao i stopa nezaposlenosti Nijemaca (5,6 posto), ali mnogo niže u odnosu na useljenike iz drugih država, čija je prosječna stopa nezaposlenosti 14 posto.

U odnosu na ukupan broj hrvatskih državljana u Njemačkoj, njih 59 posto je zaposleno, što je opet u okviru statističke pogreške u odnosu na zaposlenost Nijemaca, koja iznosi 61 posto. Hrvati su i u toj kategoriji daleko iznad prosjeka zaposlenosti stranih državljana u Njemačkoj, koja iznosi 41 posto.

Kada je pak riječ o socijalnim uslugama koje nudi njemačka država, na koje imaju prava i hrvatski useljenici, oni ih koriste u iznosu od 5,6 posto, što je manje od Nijemaca (6,9 posto), a još zanimljivije je da od Hrvata socijalna davanja manje koriste samo Mađari sa 4,3 posto. Među izbjeglicama, njih 64 posto koristi socijalne usluge njemačke države, a prosjek je veći i za građane iz ostalih članica Europske unije, iznad 10 posto.

Hrvati koji su se odselili u Njemačku prema ovim podacima predstavljaju velik dobitak za tamošnju ekonomiju, s obzirom na to da među njima vlada niska nezaposlenost, da su po kriteriju zaposlenosti daleko iznad prosjeka drugih useljenika i da su među onima koji najmanje koriste socijalne usluge njemačke države.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/h...e/1030338.aspx
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Old 09.03.2018., 23:19   #4260
@manchild stavi to na politiku
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:27.