Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2007., 23:13   #1
Sindrom iritabilnog kolona (IBS)

imam 18.godina,u 9.mjesecu mi je dijagnosticiran sindrom iritabilnog crijeva...
smetnje su grozne...sto god pojedem,imam pojacane vjetrove koje ako ne ispustim dolazi do krcenja crijeva koje mogu trajati i par sekunda..to se cuje kao da prdim...moze mi zasmetati bilo sto sto pojedem,ili cega se napijem...
mozete mislit koju mi to psihicku napetost stvara kad nas u razredu sjedi 30 a ja svaki dan cekam koliko cu se osramotiti...doktori su mi dali neke tablete koje bas i nepomazu i rekli da se smirim,da je to sve od napetosti...al to bas i nije lako...zbog toga izbjegavam i vecere s prijateljima,ili pak druzenja bez glazbe(jer onda se sve cuje)...cesto sam glumila bolesti samo da ostanem kuci,da ne idem u skolu...
zanima me ako neko moze podijeliti svoja iskustva samnom, ako netko ima ovaj sindrom da mi kaze kako se nosi sa time,sto jede,sto nejede,pomaze li ista...hvala svima
unwritten is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 23:24   #2
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 00:12   #3
Premještam na Zdravlje ... tamo je ipak prikladnije za ovu temu.
A bit će link i s Psihologije
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 00:17   #4
Jednog dana upoznala sam jednog divnog gospodina I zaljubila se. Kada je postalo jasno da cemo se uzeti, odlucila sam da prestanem da jedem pasulj.
Nekoliko meseci kasnije, na moj rodjendan, pokvario mi se auto dok sam se vracala kuci s posla. S obzirom da sam zivela na selu, pozvala sam muza i rekla mu da cu kasniti, jer sam morala da odpesacim kuci. Iduci tako, uz put sam naisla na jednu malu krcmu iz koje se sirio miris pasulja i ja jednostavno nisam mogla da odolim. Posto sam imala pred sobom da prepesacim jos milje i milje, predpostavila sam da cu se putem osloboditi svih nuspojava dok ne stignem kuci. Usla sam u krcmu i za cas posla sam ''sredila'' tri porcije pasulja. Kada sam nastavila da pesacim, potrudila sam se da oslobodim sav gas.
Kada sam stigla, moj muz je bio radostan sto me vidi i veselo je rekao:
''Draga, imam iznenadjenje za veceru!''
Zatim mi je stavio povez preko ociju i odveo me do stolice za stolom za veceravanje. Sela sam, i bas kad je hteo da mi skine povez, zazvonio je telefon. Naterao me je da mu obecam da necu dirati povez dok se ne vrati, i otisao da se javi.
Pasulj koji sam pojela je jos uvek radio i pritisak je postao nepodnosljiv, tako da sam iskoristila priliku dok se moj muz ne vrati, nagla se na jednu stranu i 'pustila' jedan. Ne samo da je bio glasan, nego je i smrdeo kao kada kamion s djubrivom, prolazeci pored pilane, pregazi tvora. Uzela sam salvetu s krila i zustro oduvala smrad. Zatim sam se nagla na drugu stranu i odvalila jos tri. Smrad je bio gori od kuvanja kupusa. Naculivsi usi na telefonski razgovor u susednoj sobi, nastavila sam ovako da nizem narednih nekoliko minuta. Zadovoljstvo je bilo neopisivo. Kada je pozdravljanje preko telefona oznacilo kraj moje slobode, ucinila sam jos nekoliko brzih kruznih pokreta salvetom da razduvam sve, vratila salvetu na krilo i uz osecaj zadovoljstva i olaksanja, spustila ruke na krilo.
Lice mi je sigurno odavalo najneviniji moguc izraz kada se moj muz vratio i izvinuo sto se tako dugo zadrzao. Pitao me jesam li virila a ja sam ga uverila da nisam. U tom trenutku, skinuo mi je povez i dvanaest gostiju koji su sedeli za stolom u glas je
uzviknulo: ''Srecan rodjendan!!!'' Pala sam u nesvest.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 02:35   #5
LIQ ovo je predobro...nasmijala sam se do suza...
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 02:51   #6
unwritten imas ovdje nesto o tome pod temom brza probava-iako to nije to...
dakle,meni nitko nije dijagnosticirao (u biti doktorica mi je i rekla da nema nekog nacina da se to dokaze) ali svi simptomi iritabilnog kolona se u potpunosti poklapaju s mojima...
meni je jako puno pomoglo kad sam pricala sa sestrinom frendicom koja je imala isti problem,pa smo se pocele smijati tome-tesko je,mislila sam da je to tako tragicno,jos uvijek kad me pukne neka totalna depra mislim si kako nisam sposobna za zivot kad ni srat normalno ne mogu
uglavnom,ja upravo sada opet prozivljavam svoje najgore trenutke-u zadnjih 6 sati sam sigurno bila 12 puta na wc-u...uzas...jos malo pa cu dehidrirat...
meni je najveci bed kad putujem negdje-jedno vrijeme je bilo tako strasno da je putovanje znacilo otici bilo gdje a da mi je wc izvan dosega u krugu 10metara...sad me vec strah kako cu sutra na faks
i iskreno,ne zelim te obeshrabrit,ali ja jos nisam nasla rjesenje...ako idem negdje onda obicno nista ne jedem...crijeva mi reagiraju na sve-nikad ne znam sto ce se dogoditi,totalno nepredvidivo...
ali,polako se oslobadjam-i je-trebas se rijesiti napetosti jer je to u biti potaknuto stresom
bas mi se nedavno dogodilo da sam toliko bila napeta zbog jedne osobe,tako jake grceve sam imala (a 20min prije toga bila na toaletu) mislila sam da cu umrijet,i onda kad je osoba rekla da odlazi-isti tren,nevjerojatno,isti tren me prestalo boljeti...i nisam morala na wc do sljedeceg jutra...
ali da me psihicki ubija -definitivno...i zato kazem-nauci se smijat svim tim situacijama,reci ljudima koji te okruzuju sta ti je ,koji su uzroci,posljedice,kako se ti osjecas zbog toga...kad ti pruze podrsku bit ce ti puuunooo lakse...
uglavnom,pisala sam zbrda zdola,a vec se post oduzio...
da stvarno ne pretjeram,imas veliki pozdrav od mene
nadam se da sam ti bar malo pomogla
da znas da nisi jedina (nazalost )
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 02:09   #7
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Jednog dana upoznala sam jednog divnog gospodina I zaljubila se. Kada je postalo jasno da cemo se uzeti, odlucila sam da prestanem da jedem pasulj.
Nekoliko meseci kasnije, na moj rodjendan, pokvario mi se auto dok sam se vracala kuci s posla. S obzirom da sam zivela na selu, pozvala sam muza i rekla mu da cu kasniti, jer sam morala da odpesacim kuci. Iduci tako, uz put sam naisla na jednu malu krcmu iz koje se sirio miris pasulja i ja jednostavno nisam mogla da odolim. Posto sam imala pred sobom da prepesacim jos milje i milje, predpostavila sam da cu se putem osloboditi svih nuspojava dok ne stignem kuci. Usla sam u krcmu i za cas posla sam ''sredila'' tri porcije pasulja. Kada sam nastavila da pesacim, potrudila sam se da oslobodim sav gas.
Kada sam stigla, moj muz je bio radostan sto me vidi i veselo je rekao:
''Draga, imam iznenadjenje za veceru!''
Zatim mi je stavio povez preko ociju i odveo me do stolice za stolom za veceravanje. Sela sam, i bas kad je hteo da mi skine povez, zazvonio je telefon. Naterao me je da mu obecam da necu dirati povez dok se ne vrati, i otisao da se javi.
Pasulj koji sam pojela je jos uvek radio i pritisak je postao nepodnosljiv, tako da sam iskoristila priliku dok se moj muz ne vrati, nagla se na jednu stranu i 'pustila' jedan. Ne samo da je bio glasan, nego je i smrdeo kao kada kamion s djubrivom, prolazeci pored pilane, pregazi tvora. Uzela sam salvetu s krila i zustro oduvala smrad. Zatim sam se nagla na drugu stranu i odvalila jos tri. Smrad je bio gori od kuvanja kupusa. Naculivsi usi na telefonski razgovor u susednoj sobi, nastavila sam ovako da nizem narednih nekoliko minuta. Zadovoljstvo je bilo neopisivo. Kada je pozdravljanje preko telefona oznacilo kraj moje slobode, ucinila sam jos nekoliko brzih kruznih pokreta salvetom da razduvam sve, vratila salvetu na krilo i uz osecaj zadovoljstva i olaksanja, spustila ruke na krilo.
Lice mi je sigurno odavalo najneviniji moguc izraz kada se moj muz vratio i izvinuo sto se tako dugo zadrzao. Pitao me jesam li virila a ja sam ga uverila da nisam. U tom trenutku, skinuo mi je povez i dvanaest gostiju koji su sedeli za stolom u glas je
uzviknulo: ''Srecan rodjendan!!!'' Pala sam u nesvest.
ne znam ništa o ovoj bolesti,ali volim klikati na razne teme i informirati se o svačemu.moram reći od svih boleština na koje sam danas kliknula na ovom podforumu tako sam sretna što sam kliknula na ovu ovo je možda nešto najsmiješnije što sam u životu pročitala ti bi trebala kolumnu pisati ili nekaj jer totalno imaš mota za to.ja se već pol sata smijem ovome
Shady Lane is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 10:26   #8
psihološka pomoć u ovoj bolesti znatno pomaže..
eh, sad trebalo bi promijenti i prehrambene navike, izbacit kavu, alkohol, masnu hranu, onu koja napuhuje, gazirana pića.. jesti redovito, male obroke,.. papat mekinje. te uzet sab simplex (simetikon) kapi.

@LIQ
strangelove is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 13:51   #9
ja sam pila rudakol tablete 3 puta dnevno pola sata prije jela i stvarno su mi pomogle, sada ih uzimam samo prije ručka
nina7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 17:27   #10
jos uvijek kad me pukne neka totalna depra mislim si kako nisam sposobna za zivot kad ni srat normalno ne mogu

HVALA VAM SVIMA

sad bar znam da postoji jos netko s ovim stvarno neugodnim problemom,
ipak lakse je kad cujes da jos netko prolazi isto sto i ti i da nisi sam jer ja ne poznajem nikoga tko ima ovaj problem...
tnx.ljudi
i tebi crvenooka,hvala na opisu stvarno vidim da postoji jos netko s istim mukama...nadam se da cemo se izvuc
unwritten is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 22:48   #11
unwritten
ako sta trebas javi se na private,pa da se medjusobno jadamo jedna drugoj
znam kako je...nitko ne zna koliko te iscrpljuje-fizicki,a psihicki jos gore...ali prezivjela sam danasnji dan,bila i na faksu
uvijek prezivim
unwritten drz se
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 19:09   #12
cure, a jeste probale promijeniti prehranu?
dakle izbaciti stvari sa bijelim brasnom i germom, te mlijecne proizvode i kafu?
jesti laganiju hranu?
piti puno tekucine, vodu i cajeve?
jesti manje obroke, svaka 3 sata?

ja sam imala slican problem, konstantnu nelagodu i bolove u stomaku, glasno krcanje stomaka, nadutost sta god da pojedem, pogotovo malo "tezu" hranu, i svako jutro kada ustanem osjecala sam takvu tezinu u stomaku kao da sam se najela kamenja, katastrofa!

onda sam uradila neki test krvi na razne namirnice gdje mi se pokazalo da reagujem na bijelo brasno, germu, secer, neki mlijecni protein koji se nalazi u svim mlijecnim prozivodima, i jos par stvari
pa sam iz ishrane izbacila kruh od bijelog brasna, slatkise, kekse, umjetne sosove, mlijecne prozivode....i stvar se mnogo popravila..gotovo da sam se rijesila problema! (kuc, kuc )

sada umjesto 2 kriske kruha sa margarinom i sirom uz casu mlijeka, pojedem 3-4 keksa od rize sa kuhanim jajetom i soljom zelenog caja, za lunch neko voce, za rucak sebi kuham domace, nesto laganije...

mozda da i vi probate?
__________________
Strange What Love Does
white panties is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 21:10   #13
ja jesam...

jedem laganiju hranu,mlijeko(primjetila sam da mi uzasno smeta) sam izbacila presla na jogurt..
kavu ne pijem,nejedem slatkise cokoladu na prazan zeludac... odlucila sam kad mi je skola ujutro navecer da pojedem samo neku juhu,
inace bi jela sendvic,il jaje,il tako nesto..al to mi sve smeta...
najbolje je kad su crijeva prazna.al opet moras nesto i jest
unwritten is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 01:11   #14
Quote:
unwritten kaže: Pogledaj post
jedem laganiju hranu,mlijeko(primjetila sam da mi uzasno smeta) sam izbacila presla na jogurt..
Izbaci mlijeko i sve mlijecne proizvode ukljucujuci jogurt, sladoled itd. na tri-cetiri tjedna pa onda vidi. Ali to znaci: izbaci sve i nemoj varat.

Ne kazem da je to slucaj kod tebe, ali ne znas dok ne provjeris. Ja sam imao iste takve probleme na prvoj godini faksa, navecer bih pojeo cokolino, ujutro kad sam dosao na faks strasno mi je kruljilo u zelucu, toliko da sam u dvoranama sjedio sav zgrcen samo da se sto slabije cuje. Ponekad mi je malo pomoglo (ublazilo kruljenje, ali i dalje kruljilo) kad bih ujutro pojeo nesto, barem neki klipic. Jednostavno sam izbacio mlijeko (s njim i cokolino) i situacija se popravila. To je bilo prije nekih pet-sest godina. Pred godinu dana sam poceo konzumirati jogurte, nekad ih mijesao s zitnim pahuljicama i - problemi (doduse nesto drugaciji) su se opet javili - ne odmah, ali kroz kratko vrijeme. Ostavio se jogurta i situacija se opet stabilizirala. I sad jedino sto konzumiram je povremeno sir u sendvicu.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 12:40   #15
...ja sam imala h.pylori i kojih 3 mjeseca sam jela samo dvopek i rizu,ali fakat samo to...i onda je to proslo,ja izgubila kojih 6 kila....

...i onda sam imala problema s crijevima,ne znam ni sama kakvih,htjeli su me na gastroskopiju i kolonoskopiju i uspjela sam izbjeci to...kad god sam pod jakim stresom me boli trbuh, kruli mi, svira u crijevima uzas....
...uglavnom,trudim se ne zivcirati se puno..izbacila sam pooootpuno mlijeko i bijeli kruh,i tegobe su mi se smanjile....ali meni paše jogurt, svaki dan jedan...ne jedem masno....ne jedem hrenovke,paštete i ostala smeca...i svaki dan bananu,dvije...to mi pomaze...
__________________
Avanture i poutovanja - blog
gljivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2008., 09:10   #16
e ja ne kuzim zast doktori cim vide takve simptome odmah kazu "IBS" i idi kuci smiri se odmori i sl. mislim, istina je da stres igra veliku ulogu , ali iste simptome izaziva kandida. Ova stranica daje generalne informacije i sl i kakve promjene u ishrane morate napravit i isto tako koje prirodne suplements mozete uzimat.


http://www.annboroch.com/candida.htm
pompom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 09:24   #17
ibs

Sto se tice IBS-a, nema sanse da vam doktori pomognu. Ali, lijeka ima!

Trebalo bi napraviti test netolerancije na hranu, Poliklinika Analiza, Split.
Test je prokleto skup,mislim da je 2700 kn, al ak se covjek poslije izlijeci, onda nije skup.

Ako to niste u mogucnosti, trebalo bi pisati dnevik prehrane. Npr.izbaciti sve ugljikohidrate(kruh,tjesteninu,grickalice) i mliječne proizvode, pa onda vidjeti.

Ako pak lose reagirate na svu hranu, to pak znaci da su vam crijeva u totalnoj komi i da ste puni losih bakterija, gljivica ili parazita.
Onda trebate izbacit sve secere, bijelo brrasno i mlijecne proizvode, kupit dobre probiotike(ima u tabletama i prahu) i neki antiparazitni ili anti yeast preparat(ima kod nas od Twin Laba)
Proguglajte malo, na engleskom ima puno tih dijeta i preparata.
Probajte jesti sto vise raznih salata (raw food) jer one sadrze puno enzima.

Evo, i meni je bilo slicno, sve me napuhavalo, sad mi je vec dosta bolje. Jos uvijek sam na dijeti. Jedem malo mesa i puno povrca (salate najvise) i razne juhe. Treba se naviknut i bude dobro. SEcere i ugljikohidrate gotovo uopce je jedem jer sam skuzila da mi smetaju, a inace su ugljikohidrati-skrob, hrana za te gljivice i ostale gadove.

Sretno!
jozephina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 20:31   #18
Je li netko od vas riješio probleme sa trbuhom?
Ima li ljeka? Ili zna li tko dobrog doktora?
Stefani is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2007., 20:55   #19
Quote:
Stefani kaže: Pogledaj post
Je li netko od vas riješio probleme sa trbuhom?
Ima li ljeka? Ili zna li tko dobrog doktora?
Upravo sam se raspisala odgovarajući na pitanje, a onda sam nešto pritisnula i odeeee.... cijeli tekst.

Pokušat ću rekonstruirati odgovor. Kao prvo, upravo sam se najela francuske salate i home-made bajadera. A kada se sjetim da sam gladovala od prošle nove godine sve do desetog mjeseca. A onda sam se projela i sada ću trknuti na topic - Kako što prije skinuti 5 kilograma.

Budući da sam danas odgovorila na topic Bol u trbuhu, sada ću copy-paste odgovor, jer mislim da bi netko na ovom topicu mogao nešto pronaći za sebe.

Dakle...

... Slični problemi pratili su me intenzivno zadnjih godinu dana. Budći da su bolovi u abodimenu bili veoma jaki, moje jelo se svelo na kašice (sve miksano), kako bi se izbjegli ti bolovi.

Prošla sam hrpu pretraga i došla do potrebe kolonoskopije, sa sumnjom na Chronovu bolest, sindrom iritabilnog crijeva ili nešto treće (po riječima liječnika). Moram reći da puno sjedim, "skoliotična" sam, imam bolove ispod lopatica zbog nepravilnog držanja tijela. I malo se krećem.

Budući da mi se nije išlo na kolonoskopiju, jer ne želim primati imunosupresive i slične agresivne lijekove, odlučila sam se za odlazak na akupunkturu. I nakon dva puta od 10 tretmana, bolovi su se povukli.

Ovo što se tiče straha od imunosupresiva, ja se nosim s sistemskim lupusom, koji je za divno čudo ovog proljeća ustuknuo. No, možda sam ja "potrebu za bolom" prenijela na crijeva. Sorry na digresiji i malom osobnom psihologiziranju osobne simptomatologije.

Naravno, prehrana je donekle reducirana, ali to više nije baby-papa. Ono što je izuzetno važno, je puno se više kretati, vježbati i manje sjediti... Liječnik kod kojeg sam odlazila na akupunkturu nije "tretirao" samo smiptologiju abdomena, već je pokušavao pronaći temeljni uzork svih problema koji su me "pritisli". No, bez moje suradnje i potrebe da štošta promijenim u svom životnom stilu a i životnom okolišu, neće biti tako dobrih rezultata.

Naravno, tu su još i određeni čajevi, pripravci...


Kinezi kažu da je svaki broj koji završava s 8 sretan. Haj'mo se onda pravit' Kinezi, pa nek' nam dvije i osma bude prava i zdrava!
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 04:05   #20
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Prošla sam hrpu pretraga i došla do potrebe kolonoskopije, sa sumnjom na Chronovu bolest, sindrom iritabilnog crijeva ili nešto treće (po riječima liječnika). Moram reći da puno sjedim, "skoliotična" sam, imam bolove ispod lopatica zbog nepravilnog držanja tijela. I malo se krećem.
Odi kiroprakticaru da ti sredi kraljeznicu. Ne bih se cudio da su ti problemi s kraljeznicom glavni uzrok problema sa zelucem.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:33.