Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2011., 23:27   #1
Europski bizon u Hrvatskoj?

Ima li netko podatak, ja ga nigdje ne mogu naći, je li u Hrvatskoj ikada obitavao europski bizon ( Bison bonasus )?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 11:16   #2
vako. pretpostavka je da ga je bilo. ali nema nikakvih istraživanja i tome slično. tak da moramo vjerovati pretpostavci.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 13:08   #3
Nalazim samo Poljsku ali ne i RH u literaturi.

Herpe, morbide... ?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 13:16   #4
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Nalazim samo Poljsku ali ne i RH u literaturi.

Herpe, morbide... ?
pitao sam jučer profesora iz lovstva. veli da se nije istraživalo kod nas. ali veli da pretpostavljaju da ga je bilo. jer nema razloga da ga ne bude kod nas... e sad, dok netko to malo ne istrazi mislim da mozemo samo naklapat.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 23:09   #5
Mogu pitat vrsnog svjetskog lovca koji mi je susjed. Oću?
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 23:16   #6
Quote:
mentalny kaže: Pogledaj post
Mogu pitat vrsnog svjetskog lovca koji mi je susjed. Oću?
pitaj, al mislim da ne more znati više od mog profe s faksa.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 23:19   #7
try me
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 23:26   #8
Quote:
mentalny kaže: Pogledaj post
try me
pitaj! al ne znam što će ti reći kad nema istraživanja aka dokaza. al ako pretpostavimo da su uvjeti kod nas bili slični kao i sjevernije onda je trebao obitavati i kod nas. samo , sad su većinom polja kod nas pa nema di biti...
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 18:56   #9
Već sam i zaboravio na temu, pošto par dana nije bilo odgovora...

Nego, ovako. Nije mi jasno kako se takvo istraživanje nije provodilo ( i zašto?! ), mislim, to je poprilično zanimljiva tematika, a očito nikoga ne zanima. Naprosto mi je nevjerojatno da u posljednjih sto godina u Hrvatskoj apsolutno nitko ovim nije bio zainteresiran?

I je li on stepska ili šumska životinja?

Ako je stepska, onda me malo kopka eventualno obitavanje istoga u našim krajevima, ne kažem da nije bilo, ali Slavonija je nekada bila gotovo u cijelosti pokrivena šumom. Pada mi na pamet jedino Baranja kao opcija.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 21:59   #10
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Već sam i zaboravio na temu, pošto par dana nije bilo odgovora...

Nego, ovako. Nije mi jasno kako se takvo istraživanje nije provodilo ( i zašto?! ), mislim, to je poprilično zanimljiva tematika, a očito nikoga ne zanima. Naprosto mi je nevjerojatno da u posljednjih sto godina u Hrvatskoj apsolutno nitko ovim nije bio zainteresiran?

I je li on stepska ili šumska životinja?

Ako je stepska, onda me malo kopka eventualno obitavanje istoga u našim krajevima, ne kažem da nije bilo, ali Slavonija je nekada bila gotovo u cijelosti pokrivena šumom. Pada mi na pamet jedino Baranja kao opcija.
šumska životinja. i to sam pitao profu. ni meni nije jasno zašto se nije istraživalo.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2022., 17:36   #11
Europski bizon mi je jako zanimljiv. Vidim da je ovo stara tema i da se poslije nije pisalo o njoj. Ima li netko saznanja da li postoje planovi za reintrodukciju europskog bizona u Hrvatsku? Mislim da bi se lijepo snašao u parkovima prirode Kopački rit i Lonjsko polje.
Cavtislav1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2022., 16:11   #12
Quote:
Cavtislav1 kaže: Pogledaj post
Europski bizon mi je jako zanimljiv. Vidim da je ovo stara tema i da se poslije nije pisalo o njoj. Ima li netko saznanja da li postoje planovi za reintrodukciju europskog bizona u Hrvatsku? Mislim da bi se lijepo snašao u parkovima prirode Kopački rit i Lonjsko polje.
Mislim da nema nikakav projekt uvođenja bizona u Hrvatsku.
Bija je u '90-ima uspješan projekt uvođenja dabra u Hrvatsku.
Sredinom '90-ih su pustili kozoroge u lovište Snježnik ali mislim da se nisu održali.
Sada se puštaju "novi" risovi u Sloveniji i Hrvatskoj da bi se poboljšala genska raznolikost postojećeg broja.
Postoji jedan projekt puštanja tauros goveda u Lici ali ta goveda su još uvik u ograđenom prostoru i ne znan kako će se to sve završit i hoče li uopće dobit dozvolu nadležnih tijela da se ta goveda puste u prirodu.
Ali sa bizonima koliko je meni poznato niko ništa nije pokrenija.
hajda is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2023., 18:31   #13
Načuo sam prije par godina da su turovi po kojima je Turopolje nazvano bili europski bizoni, a ne pravi turovi.
Forumsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2023., 18:33   #14
Quote:
Makyme kaže: Pogledaj post
ni meni nije jasno zašto se nije istraživalo.
Zato što bi takvo istraživanje tražilo testiranje drevne DNK-a, a to košta, naročito kad se uzme u obzir da bi se moralo kopati i iz Save, Drave i Dunava ispumpavati iz dubokog mulja potencijalne kosti za koje opet nema garancije da bi ih našli.
Forumsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2023., 12:31   #15
Na ovom linku: https://www.kronikevg.com/tur-govedo...je-dobilo-ime/ kažu: Najnovije DNA analize neočekivano su pokazale da je i ugroženi europski bizon hibrid tura i također izumrlog stepskog bizona.
__________________
https://cracklingsound.com/
dr.mrgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2023., 19:26   #16
Quote:
dr.mrgood kaže: Pogledaj post
Na ovom linku: https://www.kronikevg.com/tur-govedo...je-dobilo-ime/ kažu: Najnovije DNA analize neočekivano su pokazale da je i ugroženi europski bizon hibrid tura i također izumrlog stepskog bizona.
Ne striktno hibrid, riječ je maloj razmjeni gena.

https://www.mdpi.com/diversity/diver...00065-g008.png
Forumsky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:43.