Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2006., 12:31   #1
Angry nedostupna nekretnina nakon ostavinske rasprave

Ostavinskom raspravom kao vanbrcno dijete dobio sam nuzni dio nekretnine,
tz. 1/8 polovine nekretnine. Od toga je proslo vec dvije godine. Majka je
jednom bratu darovnim ugovorom ostavila svoju polovinu a drugi suprug je
svoju polovinu ostavio svojoj kceri. Posto je brat u braku sa kcerkom drugog
supruga oni su time naslijedili 7/8 nekretnine. 1/8 zadrzao je suprug kao
nuzni dio.Posto je moj dio vrlo mali i
objekat je gradjevno nedjeljiv zahtjevao sam u vanparnicnom postupku
eventualnu isplatu moga dijela posto sam za ostatak familie nepozeljan.
Postupak je obustavljen jer se vecinski vlasnik izjasnio da nema sredstava
za isplatu i sud me uputio da pokrenem parnicni postupak.
Brat i kcer zive u inostranstvu i ne koriste nekretninu. U njoj zivi suprug
sa novom druzicom.
Tek nedavno sam saznao da su brat i njegova supruga ( kcer drugog muza)
jos prije isteka ostavinskog postupka dali suprugu dozivotno pravo na
koristenje nekretnine. Za mene to sada znaci to da ja mogu reci da sam
nesto naslijedio sto ne mogu koristiti i ne mogu nista sa time raditi.
Brat ima sina i vjerojatno ce nakon smrti supruga darovati sve to sinu.
Samim time moja imovina stoji i stoji.
Molim nekoga tko mi moze pomoci naci izlaz iz ove zavrzlame i kako
bi mogao doci do isplate je nekretnina me sa ovom prilozecom postavom
uopce ne zanima ( rijec je o kuci sa zemljistem 126m2/560m2).

Unaprijed hvala na svakom suvislom prijedlogu i savijetu.

 
Old 04.05.2006., 13:01   #2
Prvi savjet koj ti mogu dati jeste da uzmeš odvjetnika.

Nije točno da se ti ne možeš koristiti nekretninom. Ako si upisan u zemljišne knjige kao vlasnik nekretnine, onda ti imaš pravo tu nekretninu i koristiti, te raspolagati s njom kako želiš.

Drugim riječima, možeš prodati svoj suvlasnički dio ili otići živjeti tamo, bez da ti to na bilo koji način može zabraniti (pravno gledajući - tu ne računam budalu sa zoljom šta stoji ispred vratiju i ne da ti ući u kuću).

Ako si iz vanparničnog postupka upućen u parnični onda bi to trebao i učiniti. Pokreneš parnicu, tužiš sve ostale suvlasnike i tražiš prodaju kuće i podjelu tako dobivenog novca razmjerno suvlasničkim udjelima, i tako guraš dok ne izguraš svoje.

Obično kad ljudi vide da tražiš diobu prodajom nekretnine na nevjerovatne načine pronađu novce da te isplate kako ne bi ostali bez kuće.
__________________
Summum ius, summa iniuria.
johnny_b_good is offline  
Old 04.05.2006., 13:07   #3
Quote:
johnny_b_good kaže:
Ako si iz vanparničnog postupka upućen u parnični onda bi to trebao i učiniti. Pokreneš parnicu, tužiš sve ostale suvlasnike i tražiš prodaju kuće i podjelu tako dobivenog novca razmjerno suvlasničkim udjelima, i tako guraš dok ne izguraš svoje.

Obično kad ljudi vide da tražiš diobu prodajom nekretnine na nevjerovatne načine pronađu novce da te isplate kako ne bi ostali bez kuće.


ili recimo sudska ovrha u vrijednosti nasljedenog dijela nekretnine,ako se ne varam?
studentica21 is offline  
Old 04.05.2006., 13:45   #4
Quote:
studentica21 kaže:
ili recimo sudska ovrha u vrijednosti nasljedenog dijela nekretnine,ako se ne varam?
Ovrha se ne može provesti jer ne postoji isprava na temelju koje bi se provela.

U ostavinskom postupku je nasljeđena imovina koja se sastoji od nekretnin, te se može tražiti samo prodaja nekretnine ili civilna dioba isplatom.
__________________
Summum ius, summa iniuria.
johnny_b_good is offline  
Old 04.05.2006., 15:14   #5
u kojem gradu je nekretnina,ako išta vrijedi muka oko toga ja bi otkupio tvoj suvlasnički dio pa ću ja ganjat dalje.
zivot_u_zivo is offline  
Old 04.05.2006., 15:18   #6
najbolje da pregradiš svoj dio ako je definirano koji je to dio,ako nije onda moraš pokrenut parnični postupak za razvrgnuće suvlasničke zajednice iz razloga što želiš fizički odvojit svoj dio koji bi koristio.u toku parnice će ti ostali suvlasnici ako su pametni ponudit novac da otkupe tvoje a ako su glupi ili zločesti onda odvoji svoje pa iznajmi tu sobu nekom šiptaru da ih on zajebava po kući...
zivot_u_zivo is offline  
Old 04.05.2006., 15:21   #7
Quote:
zivot_u_zivo kaže:
...pa iznajmi tu sobu nekom šiptaru da ih on zajebava po kući...
LOL, provjereni i uvijek uspješan način legenda...
dr. Szmola is offline  
Old 04.05.2006., 15:37   #8
mislim ja da kupim tako bi uradio.
zivot_u_zivo is offline  
Old 04.05.2006., 16:31   #9
ma tako smo se mi u društvu uvijek zaeb...li, dva frenda su imala skupa barku pa je ovaj uvijek govorio da će pola prodat siptaru koji ce otvorit pekaru na toj polovici...zato mi je ROTFLMAO bio...:-)
dr. Szmola is offline  
Old 07.05.2006., 22:39   #10
Dobro si ti nešto još i dobio...ja sam živjela sa bakom i djedom u stanu. Othranili me, školovali do moje 20. na zadnje pomrli ja ostala na ničemu...pomamili se brača i njihova djeca...tako je to....
Hoya is offline  
Old 08.05.2006., 17:36   #11
sori hoya, al kako je moguće da si ti ostala bez ičega? Jedino ako su tvoji roditelji živi, inače to mi baš i nije moguće
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 08.05.2006., 23:25   #12
Vjeruj mi da ne znam sama. Prva ostavinska rasprava od moje bake je bila kad sam bila maloljetna tako da nisam ni bila na njoj, nisam živjela sa majkom nego s bakom i djedom sud me dodjelio njima.
Oni su mi bili sve, djed je usmeno rekao svima da meni ostavlja ali oporuku nije napisao. Svi papiri od kupnje, originalni svi papiri i ključevi su uz svjedoka predani meni . Brača i djeca brače, te od jednog brata vanbračna kćer su čak dobili po dio, ja sam iz svega izvisila jer nije bilo pismene oporuke...eto. Oni svi imaju dosta novaca pa su i uzeli jednu firmu odvjetnika dosta poznatih...sve se može kad se ima čime platiti, ja to nisam mogla.Sada uživaju unutra ljudi koji nikad nisu ni vidjeli nekretninu niti znaju gdje je, a poriču da je djed išta rekao naravno...
Hoya is offline  
Old 09.05.2006., 16:34   #13
Gradjevno je kucu zbog jednog ulaza i dvojnog objekta nemoguce podijeliti. Objekt je u Zagrebu zelena zona
te se oko njega isplati potruditi sto ujedno zna i ostali
dio familiy.
Havla na savjetu oko odvjetnika ali znade li neko
dobrog mahera u tim stvarima koji bi mogao resto
familiy malo pritisnuti.
bok svima i hvala
 
Old 09.05.2006., 18:49   #14
Quote:
Hoya kaže:
Vjeruj mi da ne znam sama. Prva ostavinska rasprava od moje bake je bila kad sam bila maloljetna tako da nisam ni bila na njoj, nisam živjela sa majkom nego s bakom i djedom sud me dodjelio njima.
Oni su mi bili sve, djed je usmeno rekao svima da meni ostavlja ali oporuku nije napisao. Svi papiri od kupnje, originalni svi papiri i ključevi su uz svjedoka predani meni . Brača i djeca brače, te od jednog brata vanbračna kćer su čak dobili po dio, ja sam iz svega izvisila jer nije bilo pismene oporuke...eto. Oni svi imaju dosta novaca pa su i uzeli jednu firmu odvjetnika dosta poznatih...sve se može kad se ima čime platiti, ja to nisam mogla.Sada uživaju unutra ljudi koji nikad nisu ni vidjeli nekretninu niti znaju gdje je, a poriču da je djed išta rekao naravno...

ČEKAJ, ti meni oćeš reć da ti nisi dobila NIŠTA iza bake i djeda već da su sve podilila njihova braća nemoguće
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 10.05.2006., 00:26   #15
vaci upravo to...upravo to. Sad su u toj kuči ljudi koji nikad vidjeli nisu tu kuču, kuču koja se počela graditi na dan mog prvog rođendana, kuču koju su stekli u braku baka i djed i zajedno ju godinama gradili a ja trčkarala po njoj, sada da su živi vjerojatno bi se okrenuli u grobu jer se sa tim ljudima nikad nisu ni slagali u životu...eto, tako je ispalo...
Hoya is offline  
Old 10.05.2006., 20:30   #16
ne možeš ali baš nikako ne možeš - ostat bez ičega
jesu oni dobili kuću a ti nešto drugo - jer nešto si trebala dobit
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 10.05.2006., 21:07   #17
Quote:
Hoya kaže:
Brača i djeca brače, te od jednog brata vanbračna kćer su čak dobili po dio, ja sam iz svega izvisila jer nije bilo pismene oporuke...eto. Oni svi imaju dosta novaca pa su i uzeli jednu firmu odvjetnika dosta poznatih...sve se može kad se ima čime platiti, ja to nisam mogla.Sada uživaju unutra ljudi koji nikad nisu ni vidjeli nekretninu niti znaju gdje je, a poriču da je djed išta rekao naravno...
daj pojasni cija braca su naslijedila sve?

po logici stvari iza djeda trebali su naslijediti prvi nasljedni red, odnosno njegova djeca...
po tome, sva djeca jednako nasljedjuju...pa je trebala tvoja majka (ili otac) isto naslijediti dio.
coflek is offline  
Old 10.05.2006., 21:10   #18
mislin da je ona dobila nešto, al ne kuću, da o tome govori
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 10.05.2006., 21:14   #19
Quote:
vaci kaže:
mislin da je ona dobila nešto, al ne kuću, da o tome govori
ako je tako, onda su je mozda isplatili i to je onda gotova stvar
coflek is offline  
Old 10.05.2006., 21:38   #20
da, al ja još čekam potvrdan odgovor
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:02.