Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2007., 03:14   #41
Pozdrav! Jel zna netko dali je i prezime Čalapija turskog podrijetla i kaj znači?
cortomaltese is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 03:55   #42
Quote:
cortomaltese kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Jel zna netko dali je i prezime Čalapija turskog podrijetla i kaj znači?
postoji mađarsko prezime Csalapi (Čalapi) pa je vrlo vjerovatno mađarskog porijekla, ali pomalo vuče i na riječ/prezime Čelebija, od turske i azerbajdžanske riječi Çelebi koja znači gospodin...
njuškalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 08:28   #43
Quote:
njuškalo kaže: Pogledaj post
postoji mađarsko prezime Csalapi (Čalapi) pa je vrlo vjerovatno mađarskog porijekla, ali pomalo vuče i na riječ/prezime Čelebija, od turske i azerbajdžanske riječi Çelebi koja znači gospodin...
Postoji, ali je vrlo vrlo rijetko prezime. => Csalápi (Čalapi)
Nemam pojma što znači.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 17:43   #44
Quote:
dilecto_filio kaže: Pogledaj post
na području hrvatske već i seljaci imaju prezimena još u srednjem vijeku...
ispričavam se,nisam mislio novi vijek kao povijesno razdoblje,nego kao"novijeg datuma")
pulac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 17:47   #45
Quote:
pulac kaže: Pogledaj post
ispričavam se,nisam mislio novi vijek kao povijesno razdoblje,nego kao"novijeg datuma")
svejedno... nije toliko novijeg datuma...

čim su, nakon "rađanja europe", kraljevi uspjeli razviti kakvu-takvu birokraciju i čim su uspjeli redovito razrezivati i sakupljati poreze (merovinzima npr. ovo nikad nije išlo, a čak su i karolinzi imali frke na određenim područjima, čisto primjera radi) - paf, evo prezimena!!!

za hrvatsku npr. imaš neke zbilja stare i opširne popise....
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2007., 01:59   #46
Quote:
njuškalo kaže: Pogledaj post
postoji mađarsko prezime Csalapi (Čalapi) pa je vrlo vjerovatno mađarskog porijekla, ali pomalo vuče i na riječ/prezime Čelebija, od turske i azerbajdžanske riječi Çelebi koja znači gospodin...
Pa najvjerovatnije je mađarskog podrijetla jer se pojavljuje prije 200-tinjak godina u sjevernoj hrvatskoj, ali sam naišao i na neke veze s hercegovinom, pa sam pomislio da možda ima neke veze s turcima... uglavnom- hvala njuškalo, hvala magor, učinili ste mi veliku uslugu i uštedjeli puno vremena.
cortomaltese is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 12:49   #47
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
100 %nisu turci a imaju tursko prezime-kaurinović
I prezime Kavur i Kaurić su porijeklom iz turskog jezika no nositelji tih prezimena upravo suprotno - nisu turskog porijekla. Riječi "kaur" i "kaurin" potiču iz arapskog a znače "nevjernik" a na Balkanu XV stoljeća označavalo je ljude, uglavnom kršćanske vjere, koji nisu muslimani.
mustricolaris is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 12:55   #48
a prezime šain?

ima i katolika, ali i pravoslavaca i muslimana navodno

na turskom znači orao/sokol

i postojao je neki šain-paša
djetlić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 23:41   #49
Quote:
djetlić kaže: Pogledaj post
a prezime šain?

ima i katolika, ali i pravoslavaca i muslimana navodno

na turskom znači orao/sokol

i postojao je neki šain-paša
zapravo je turski "Şahin" (Šahin) u prijevodu Sokol, kao i riječ Doğan, dok bi turski Atmaca (Atmadža) davalo značenje Orao.

Šahin se smatra arapskom riječju (to i jest) ali vuče korijen Šah koja je iranskog porijekla...

E sad u Turskoj ima prezime Šain (Şain) ali isto tako ima i u Rumunjskoj prezime koje se baš tako piše "Şain" samo ne znam da li se čita kao Šain ovo "Ş" je (za mene) dvojbeno u rumunjskoj abecedi (čije značenje slova ne poznam) pa ako netko zna neka ustupi podatak...


e da dodam npr. prezime Čičak (Ivan Zvonimir Čičak) je isto tako turskog porijekla. U Turskom je Čiček cvijet a u Turkmenskom Čičak znači isto (zamislite čuda!) cvijet...

pozdrav
njuškalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 23:57   #50
Quote:
smustra kaže: Pogledaj post
I prezime Kavur i Kaurić su porijeklom iz turskog jezika no nositelji tih prezimena upravo suprotno - nisu turskog porijekla. Riječi "kaur" i "kaurin" potiču iz arapskog a znače "nevjernik" a na Balkanu XV stoljeća označavalo je ljude, uglavnom kršćanske vjere, koji nisu muslimani.
Kaur dolazi iz arapskog Gavur koje pak proizlazi iz perzijskog naziva za Zoroastrijce tako da može upasti u teoriju o Iranskom porijeklu Hrvata, Turci nisu pronijeli tu riječ jer su oni "nevjernike" nazivali Ćafir(i) što je proizašlo od arapskog "Kjafir" koje pak znači: nemusliman, stranac, poganin...
njuškalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 00:18   #51
A koja od tih prezimena STVARNO jesu turska??
Evo, ja nikad nisam čuo niti za jednog Bošnjaka Čička, niti srbina Čička, samo za Hrvate.(a mislim da je prezime Čičak nastalo od prezimena čičković )
Jesu li onda samo prezimena koja isključivo nose Muslimani turska
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 06:03   #52
Berber, okolica zadra, pokrsteni, posrbljeni turci.
Korkut, okolica vrginmosta, isto ko i berberi.
__________________
***ravno do dna***
za-gor-te-nej is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 08:53   #53
Quote:
njuškalo kaže: Pogledaj post
Kaur dolazi iz arapskog Gavur koje pak proizlazi iz perzijskog naziva za Zoroastrijce tako da može upasti u teoriju o Iranskom porijeklu Hrvata, Turci nisu pronijeli tu riječ jer su oni "nevjernike" nazivali Ćafir(i) što je proizašlo od arapskog "Kjafir" koje pak znači: nemusliman, stranac, poganin...
Riječ ’kaur’ postoji iu mađarskom jeziku, kao 'gyaur' ili 'gyaúr' (čita se: đaur). Arapsko-turska riječ. Originalno značenje: "odbija (Allaha/Boga)"
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 15:15   #54
Bas mi je drago da je ovaj topik zazivio i sama sam saznala puno korisnih informacija. Nisam ocekivala.Hvala vam svima.
tince is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 15:58   #55
To što mi mnoga imena smatramo turskim ili mnoge riječi zapravo su djelom krivica i Bratoljuba Klaića a i neupućenosti ondašnjeg puka ovih prostora, dakle po Klaiću npr. ime Abdullah je tursko ime, a svi znamo da je izvorno arapsko i da znači "rob božji"... Što se tiče Bosanskih muslimana svakakva su prezimena prisutna većinom su to arapske verzije imena sa tipičnim južnoslavenskim nastavcima npr. Sulejmanagić... ma znate o čemu govorim, no meni su zanimljiva ona tipična turska prezimena kod srba u srbiji, svašta se tamo nađe, npr. prezime Sudžum, to prezime postoji u centralnoj aziji, kod turkmena u afganistanu je prošireno. Tipični turkmensko/turkijski završetak/sufiks "um" pa imamo (govorim o turkmenima van turkmenistana koji nemaju ruske inačice prezimena, kao što je npr. Nijazov) Dostum, Abdum, Nurum itd...

Turske riječi su snažno uvučene u naš jezik npr. riječi Baš i Čak su isto tako turske... što se tiče izvornih turskih imena e ona već nisu muslimanska pa ih stoga i nema kod muslimana u bosni, evo nekih:

muška: Berk, Cenk, Duygu, Ergin, Kaya, Mulk, Okan, Tarkan, Tekin, Timur, Umut...

ženska: Arzu, Banu, Günay, Maral, Olcay, Piraye, Sevda, Sezen, Tülay, Tutku, Ümmühan, Yosun...

pozdrav
njuškalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 09:52   #56
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Riječ ’kaur’ postoji iu mađarskom jeziku, kao 'gyaur' ili 'gyaúr' (čita se: đaur). Arapsko-turska riječ. Originalno značenje: "odbija (Allaha/Boga)"
Na raznim mjestima na netu se mogu naći rasprave turkologa i mađarskih i turskih i bugarskih o lokaliziranim i iskrivljenim turskim riječima (bilo da su arapskog, turskog ili perzijskog porijekla). "Lokaliziranim riječima" znači da su neke riječi poput našeg kaurina (đaurina itd...), iskrivljene na takav način (kaurin), utvrđene uglavnom na Balkanu a potiču ponajviše iz XV i XVI stoleća tj. vremena najjače ekspanzije turske sile po ovom prostoru.
Drugi tipovi korištenja izvorne perzijske riječi GAWN nas ovdje ne zanimaju jer se ovaj forum bavi prezimenima u Hrvatskoj.
Napr. u Punjabu u Indiji se "Kavur" koristi kao srednje ime a znači "princeza". Gotovo sve ženske pripadnice naroda Sikh-a koriste riječ "Kaur" kao srednje ime ali , još jednom, to nije tema ovog foruma.
mustricolaris is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 22:31   #57
Quote:
Dux_Croatorum kaže: Pogledaj post
A koja od tih prezimena STVARNO jesu turska??
Evo, ja nikad nisam čuo niti za jednog Bošnjaka Čička, niti srbina Čička, samo za Hrvate.(a mislim da je prezime Čičak nastalo od prezimena čičković )
Jesu li onda samo prezimena koja isključivo nose Muslimani turska
ja sam čuo za prezime čiča
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 22:35   #58
Quote:
njuškalo kaže: Pogledaj post

Turske riječi su snažno uvučene u naš jezik npr. riječi Baš i Čak su isto tako turske... što se tiče izvornih turskih imena e ona već nisu muslimanska pa ih stoga i nema kod muslimana u bosni, evo nekih:

muška: Berk, Cenk, Duygu, Ergin, Kaya, Mulk, Okan, Tarkan, Tekin, Timur, Umut...

ženska: Arzu, Banu, Günay, Maral, Olcay, Piraye, Sevda, Sezen, Tülay, Tutku, Ümmühan, Yosun...

pozdrav
šta je sa imenima kao što mustafa, nijaz, sulejman, alija, ramiz, tarik....
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 22:43   #59
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
šta je sa imenima kao što mustafa, nijaz, sulejman, alija, ramiz, tarik....
Nijaz je perzijskog porijekla, a ostala su arapska tj. muslimanska stoga su i prisutna kod muslimana u Bosni...

Ja sam govorio o turskim imenima izvedenim iz turskog jezika koji nemaju veze s islamom... koja su postojala i prije islama...npr. ime Tarkan nije od arapskog Tarik, već je to ime/riječ označavalo vladara u staroturkijskih plemena (Hazari, Volga Bulgari)
njuškalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 10:34   #60
pa dobro, kad danas kažeš "tursko", bitno je da je tursko danas, bez obzira jel došlo u tursku preko arapskog utjecaja, ili je bilo i ranije.....
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:18.